Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

O τιτλος θα προβληματισει αρκετους κ ισως καπιοι αλλοι θα γελασουν..οπως κ να εχει θα σας μεταφερω την δικη μου εμπειρια..
Πρωτα απο ολα θα σας ξαναπω οτι ποτε μου δεν εχω χρησιμοποιησει καμια ενδεδειγμενη τεχνικη σκοπευσης σκουπισμα στοχου κλπ.
Ο τροπος που ριχνω τον ξεκινησα απο 14 μου που εριξα της πρωτες μου βολες στο φτερο,ετσι μου "βγηκε" ετσι εκανα..κ τον ακολουθω μεχρι σημερα..
Θα προσπαθησω να σας τον περιγραψω οσο μπορω καλυτερα για να καταλαβετε τι κανω..
Βρισκομαι στο καρτερι κ εμφανιζετε μια τσιχλα τραβερσατη,θα σηκωσω το οπλο κ θα "μπουκαρω" την καννη πανω στο πουλι κ ακαριαια θα πατηθει η σκανδαλη..
Δηλαδη ενω το θηραμα πεταει εγω "παγωνω" την εικονα κ το βλεπω σαν "σταματημενο"..
Η τουφεκια ειναι ιδια με αυτη που θα εκανε πχ ενας ορτυκας η ενας μπεκατσας οταν το θηραμα πεταγοταν ευθεια μπροστα του..
Κατα την στιγνη της βολης το οπλο παντα παραμενει σταθερο..αν αστοχησω το "σερνω" προς την πορεια του στοχου κ κανω το ιδιο..
Με αυτον τον τροπο οσο κ να ειναι παραξενο δεν εχω παραπονο απο της βολες μου..
Επειδη ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που ριχνω ετσι θελω να μου πειτε κ την δικη σας γνωμη...
Ο παραπανω τροπος δεν εχει επιτυχια στα φτερωτα με γκαζια,τρυγονι κλπ..
Εκει απλα βαζω μπροστα την καννη οπου νομιζω κ παταω..
 
Last edited:
O τιτλος θα προβληματισει αρκετους κ ισως καπιοι αλλοι θα γελασουν..οπως κ να εχει θα σας μεταφερω την δικη μου εμπειρια..
Πρωτα απο ολα θα σας ξαναπω οτι ποτε μου δεν εχω χρησιμοποιησει καμια ενδεδειγμενη τεχνικη σκοπευσης σκουπισμα στοχου κλπ.
Ο τροπος που ριχνω τον ξεκινησα απο 14 μου που εριξα της πρωτες μου βολες στο φτερο,ετσι μου "βγηκε" ετσι εκανα..κ τον ακολουθω μεχρι σημερα..
Θα προσπαθησω να σας τον περιγραψω οσο μπορω καλυτερα για να καταλαβετε τι κανω..
Βρισκομαι στο καρτερι κ εμφανιζετε μια τσιχλα τραβερσατη,θα σηκωσω το οπλο κ θα "μπουκαρω" την καννη πανω στο πουλι κ ακαριαια θα πατηθει η σκανδαλη..
Δηλαδη ενω το θηραμα πεταει εγω "παγωνω" την εικονα κ το βλεπω σαν "σταματημενο"..
Η τουφεκια ειναι ιδια με αυτη που θα εκανε πχ ενας ορτυκας η ενας μπεκατσας οταν το θηραμα πεταγοταν ευθεια μπροστα του..
Κατα την στιγνη της βολης το οπλο παντα παραμενει σταθερο..αν αστοχησω το "σερνω" προς την πορεια του στοχου κ κανω το ιδιο..
Με αυτον τον τροπο οσο κ να ειναι παραξενο δεν εχω παραπονο απο της βολες μου..
Επειδη ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που ριχνω ετσι θελω να μου πειτε κ την δικη σας γνωμη...
Ο παραπανω τροπος δεν εχει επιτυχια στα φτερωτα με γκαζια,τρυγονι κλπ..
Εκει απλα βαζω μπροστα την καννη οπου νομιζω κ παταω..
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν πατάς είσαι μπροστά από το πουλί(όταν αυτό πέφτει) εκτός και εάν τουφεκας στα 15-20 μέτρα...το ποιο λογικό είναι να ισχύει αυτό μόνο προς μια κατεύθυνση,εάν είναι έτσι θέλεις ανάλογη κλίση στο κοντάκι!
 
Τάσο μετά τα 20 μέτρα, βαρείς τίποτα;
Εσυ συνεχιζε της ειρωνιες σου οπως παντα κ για τον καθεναν εδω μεσα....ικανος εισαι μονο εσυ η 391 κ κανεις αλλος...
Μιλαω για καρτερι τσιχλας,για πια 20μ μου μιλας λοιπον?
Δεν λεω οτι βαραω τσιχλες στα 60μ οπως καπιοι αλλοι..ουτε οτι δεν αστοχω..
Και στα 40μ βαραω ..ευχαριστημενος?
Εχεις το δικαιωμα να μην πιστεψεις τον αλλον εφοσον το θες..δεν εχεις ομως το διακαιωμα να τον ειρωνευεσε..
Σκοπος του παραπανω ποστ δεν ηταν κανενας αλλος λογος εκτος απο το να καταλαβω κ εγω γιατι συμβαινει αυτο εφοσον υποτιθετε οτι προσκοπευση δεν βαζω..ουτε εχω κανενα λογο να πω ψεματα..
Σε παρακαλω πολυ μην ασχοληθεις ξανα μαζι μου.
 
Με την ταχύτητα που πας το όπλο πάνω στο πουλί βγαίνεις μπροστά και απλά δεν το αντιλαμβάνεσαι.. Με μια κάμερα θα καταλάβεις τι κάνεις.
Μαλλον ετσι θα ειναι..γιατι κ εμενα μου εχει κανει ολα τα χρονια μεγαλη εντυπωση..μπορει να νομιζω οτι δεν βαζω προσκοπευση αλλα οντως το οπλο να φευγει μπροστα λογω βιασυνης ενω εγω νομιζω οτι παταω πανω στον στοχο..μια καμερα ειναι το πιο σωστο,το εχω σκεφτει..
Η αλλιως να με δει καποιος εμπειρος που παει σκοπευτηριο την ωρα που ριχνω..
 
Τάσο βάση φυσικής σίγουρα δεν υπάρχει τραβερσα χωρίς προσκοπευση,είναι αδύνατον βάσει το η νόμων της φυσικής!Τωρα μέσω την αδράνειας του όπλου μπαίνει η απαιτούμενη προσκοπευση για να πεσει μια κοντινή τσίχλα,που οι τσιχλες δεν θέλουν και καμία τρελή προσκοπευση αλλά ακόμα και η 40αρα τσίχλα θέλει την προσκοπευση της!Τα παιδιά που ξεκινούν τώρα σκοπευτικα πρέπει να γνωρίζουν πως είναι αδύνατο να πάρεις τραβερσα χωρίς προσκοπευση ακόμα και στα 20 μέτρα,εσυ τώρα έχεις μια τεχνική που σου δίνει θηραματα επομενως δούλεψε αυτή εφόσον είσαι κομπλέ,αλλά τραβερσα χωρίς προσκοπευση δεν γίνεται!!!
 
O τιτλος θα προβληματισει αρκετους κ ισως καπιοι αλλοι θα γελασουν..οπως κ να εχει θα σας μεταφερω την δικη μου εμπειρια..
Πρωτα απο ολα θα σας ξαναπω οτι ποτε μου δεν εχω χρησιμοποιησει καμια ενδεδειγμενη τεχνικη σκοπευσης σκουπισμα στοχου κλπ.
Ο τροπος που ριχνω τον ξεκινησα απο 14 μου που εριξα της πρωτες μου βολες στο φτερο,ετσι μου "βγηκε" ετσι εκανα..κ τον ακολουθω μεχρι σημερα..
Θα προσπαθησω να σας τον περιγραψω οσο μπορω καλυτερα για να καταλαβετε τι κανω..
Βρισκομαι στο καρτερι κ εμφανιζετε μια τσιχλα τραβερσατη,θα σηκωσω το οπλο κ θα "μπουκαρω" την καννη πανω στο πουλι κ ακαριαια θα πατηθει η σκανδαλη..
Δηλαδη ενω το θηραμα πεταει εγω "παγωνω" την εικονα κ το βλεπω σαν "σταματημενο"..
Η τουφεκια ειναι ιδια με αυτη που θα εκανε πχ ενας ορτυκας η ενας μπεκατσας οταν το θηραμα πεταγοταν ευθεια μπροστα του..
Κατα την στιγνη της βολης το οπλο παντα παραμενει σταθερο..αν αστοχησω το "σερνω" προς την πορεια του στοχου κ κανω το ιδιο..
Με αυτον τον τροπο οσο κ να ειναι παραξενο δεν εχω παραπονο απο της βολες μου..
Επειδη ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που ριχνω ετσι θελω να μου πειτε κ την δικη σας γνωμη...
Ο παραπανω τροπος δεν εχει επιτυχια στα φτερωτα με γκαζια,τρυγονι κλπ..
Εκει απλα βαζω μπροστα την καννη οπου νομιζω κ παταω..
Τάσο αυτό που γράφεις δεν γίνεται να ισχύει βάση φυσικής...... Δεν μπορείς να ρίξεις επάνω στον στόχο που κινείται έστω και με μικρή ταχύτητα και να στείλεις τα σκάγια πάνω.... Είτε το κοντάκι σου δεν είναι σωστό και βάζεις προσκοπευση χωρίς να το ξέρεις από την μία πλευρά όμως πχ από δεξιά προς αριστερά ή το ανάποδο ή βάζεις και δεν το καταλαβαίνεις. Το να μην βάζεις και να πετυχαίνεις το πουλί αποκλείεται!
 
Εσυ συνεχιζε της ειρωνιες σου οπως παντα κ για τον καθεναν εδω μεσα....ικανος εισαι μονο εσυ η 391 κ κανεις αλλος...
Μιλαω για καρτερι τσιχλας,για πια 20μ μου μιλας λοιπον?
Δεν λεω οτι βαραω τσιχλες στα 60μ οπως καπιοι αλλοι..ουτε οτι δεν αστοχω..
Και στα 40μ βαραω ..ευχαριστημενος?
Εχεις το δικαιωμα να μην πιστεψεις τον αλλον εφοσον το θες..δεν εχεις ομως το διακαιωμα να τον ειρωνευεσε..
Σκοπος του παραπανω ποστ δεν ηταν κανενας αλλος λογος εκτος απο το να καταλαβω κ εγω γιατι συμβαινει αυτο εφοσον υποτιθετε οτι προσκοπευση δεν βαζω..ουτε εχω κανενα λογο να πω ψεματα..
Σε παρακαλω πολυ μην ασχοληθεις ξανα μαζι μου.

Τάσο φίλε μου νομίζω παρεξήγησες το ύφος του Γιώργου. Στην ερώτησή σου τώρα, κι εγώ κάνω αυτό που λες κάποιες φορές και θεωρώ ότι όσο περισσότερο μαθαίνω τόσο λιγότερο κάνω τέτοιες τουφεκιές. Αυτό που λες ότι βάζεις το όπλο πάνω στο πουλί, ειδικά σε κάποιες πιο μακρινές τουφεκιές δεν ισχύει, ενστικτωδώς είσαι πιο μπροστά.
 
Τασο σιγουρα βαζεις προσκοπευση απλα δεν το αντιλαμβάνεσαι την ωρα της τουφεκιας. Αυτο που περιγράφεις περιπου ηταν ο λογος να ψαχτω με σκοπευτήριο δασκαλους μετρα κτλ το 2006 και να αρχίσω να ριχνω διοφθαλμα. Μετα ολα γίνονται ποιο ευκολα.
 
Τάσο αν πετυχαίνεις και προς τις δυο κατευθύνσεις τότε βάση λογικής συνεχίζεις την κίνηση του όπλου χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι. Αν πετυχαίνεις μόνο προς την μια κατεύθυνση τότε το όπλο ρίχνει πιο αριστερά ή δεξιά από εκεί που σημαδεύεις. Πάντως σε πολύ κοντινή αποσταση μπορείς να πάρεις τσίχλα και να σημαδεύεις πάνω της ανάλογα το φυσίγγι και τις συνθήκες της κίνησης. Σε γρήγορη τσιχλα λογικό να ισχύει αυτό που λες ότι χάνεις πουλιά...είσαι γεννημένος για περπατητο μου φαίνεται! ;)
 
Κ όμως φίλε. Τον ξέρεις τον iceman;;;Richard Faulds. ΤΟ ΤΟΥΦΈΚΙ. πολλά πιάτα τα ρίχνει με spot shooting
Αυτό που λες Δημήτρη δεν έχει καμία σχέση με τα όσα αναφέρονται εδώ μέσα.
Μέχρι τα 15 βία 20 μέτρα, σε αργές, πολύ αργές τραβέρσες, όντως μπορεί να μας δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν βάζουμε προσκόπευση και ότι αρκεί να τουφεκίσουμε το πουλί στην άκρη του ράμφους του.
Από εκεί και πέρα υπάρχει το χάος.....!
 
Αυτό που λες Δημήτρη δεν έχει καμία σχέση με τα όσα αναφέρονται εδώ μέσα.
Μέχρι τα 15 βία 20 μέτρα, σε αργές, πολύ αργές τραβέρσες, όντως μπορεί να μας δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν βάζουμε προσκόπευση και ότι αρκεί να τουφεκίσουμε το πουλί στην άκρη του ράμφους του.
Από εκεί και πέρα υπάρχει το χάος.....!
Εγω γράφω ότι υπάρχει τεχνική με σταματημένο όπλο. Κ έχει επιτυχία. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι κάνει ο καθένας φίλε.
Σκοπευτικα όμως γίνεται απλώς απαιτει πολύ μεγαλύτερη προσκοπευση ειδικά σε τραβέρσα
 
Τάσο καταρχήν σημαδεύεις διοφθαλμα;;αν ναι σίγουρα δν αντιλαμβάνεσαι αν βγαίνεις κ πόσο βγαίνεις μπροστά...θα συμφωνήσω με το Δημήτρη παραπάνω ότι αν Σταμάτης το όπλο πράγμα το οποίο συμβαίνει σε πόλους αλλά το παίρνεις το πουλί τότε έχεις βγει αρκετά μπροστά από το θήραμα...όσων αφορά κάποια ειρωνικά σχόλια που γίνονται σχεδόν σε όλα τα ποστ από πολύ συγκεκριμένους καλό είναι να σταματήσουν γτ δν είναι κανένας υποχρεωμένος να ξέρει το ύφος που το λέει ο εκάστοτε ούτως ώστε να Μν παρεξηγείται...καλό είναι να υπάρχει σεβασμός στις απαντήσεις μας όπως θεωρώ ότι υπάρχει κ ο αναλογως σεβασμός από τα άτομα που ρωτάνε..
 
είσαι γεννημένος για περπατητο μου φαίνεται! ;)
Και στο καρτερι μια χαρα τα παω Βασιλη ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για τα δικα μου δεδομενα(Αυτοδιδακτος με οτι αυτο συνεπαγεται..)κ δεν μπορω αλλα κ θελω να αλλαξω τροπο σκοπευσης..
Να μαθω ηθελα το πως κ το γιατι κ μου εδωσαν καποιες απαντησεις τα παιδια πιο πανω κ σιγουρα εχουν δικιο..

Τάσο καταρχήν σημαδεύεις διοφθαλμα;;αν ναι σίγουρα δν αντιλαμβάνεσαι αν βγαίνεις κ πόσο βγαίνεις μπροστά...
Παντα διοφθαλμα ριχνω..
 
Τάσο μην παρεξηγείς φίλε μου κανένας δεν θέλει να σε ειρωνευτεί, δυο πράγματα συμβαίνουν ή βάζεις μπροστά και βαράς ή βαράς πάνω στο πουλί “κοντά” σχετικό το τελευταίο.
Η τραβερσα μπορούμε να πούμε ότι ειναι ένα διανυσματικό μέγεθος που ορίζεται απο μερικές συνιστώσες αυτές ειναι η ταχύτητα του πουλιού η απόσταση του από την κάννη σου και το φυσίγγι σου (ταχύτητα νούμερο βάρος) μπορεί να υπάρχουν και άλλες. Κάπου θα συναντηθούν ολα αυτά για να πάρεις το θήραμα. Είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι. Και σε μένα έχει συμβεί.
 
Back
Top