Το στεριανό παραγάδι...

Εγω το εμαθα στην Κρητη απο τον κουμπάρο μου πριν πολλα χρονια . Τρελάθηκα με τα ψάρια που πιάναμε εκει κάτω.
Εχω φτιάξει κι εγω γυρω στα 400μ με 120 αγκίστρια και το εχω ριξει αρκετές φορές Σεπτέμβρη με Οκτωβρη. Το καλύτερο ψάρεμα που εκανα ηταν γυρω στα 12 μελανούρια μισοκιλα και αρκετές γόπες. Ομως ειχε και αλλα 10 μελανουρια που ειχε απομεινει το κεφαλι και ηταν απο θραψαλα. Ενα το εφερα στα δυο μετρα και αμολυσε. Μεγάλο κομμάτι .
Τωρα πανε 4 χρονια απραξιας
 
ισχύει αυτό εάν δεν είναι τηλεκατευθυνόμενο?
Δεν έχει σημασία.Ειναι κινούμενο και εν δυνάμει αιτία πρόσκρουσης με διερχόμενα πλεούμενα.Αυτα που λέω είναι από συζήτηση με λιμεναρχείο.300€ καμπάνα και κατάσχεση.
 
Ειχα φτιαξει ενα ψιλοπαραγαδο 50 αγκιστρια μονο αλλα το ειχα
μελετησει πολυ και ψαρευαν τα αγκιστρια του 10 -15 το πολυ εκατοστα απο
τον βυθο της θαλασσας χωρις να σκαλωνει η μανα...
Ηξερα τον βυθο ( απο ψαροντουφεκο ) και που θα το ριξω.
Μανα 60ρα και παραμαλα 40ρια με αορατη μισινεζα.
Καθε παραμαλο ειχε φελλο με τρυπα απο αυτα που βαζουν στα διχτυα
και στο κατω μερος του παραμαλου και πανω απο το αγκιστρι βαριδακι
να κραταει το παραμαλο κατω.. με το φελλο να τερματιζει στην μανα
και να την κραταει και μην καθεται στον βυθο .
Οποια ωρα και να το εριχνα...αυτο το παραγαδι ψαρευε...
Εβγαλε πολλα ψαρια αυτο το παραγαδι..........και ηπιαμε πολυ κρασι με την παρεα στον Αη Γιαννη τον ελεημονα....και μια φορα που το δολωσα με φαραω γεμισε με ''φαφουτες'' ( μεγαλους ) σαργους...και τσιπουρες...και οχι λιγδες.
Καποια στιγμη μου το πηραν ( το εκλεψαν ) μαζι με τα οποια ψαρια ειχε επανω.
Εμαθα ποιος ηταν...δεν αξιζε τον κοπο να ασχοληθω.....ηταν αποβλητο της
κοινωνιας.... :cool:
 
Ρίχνω και εγώ με ένα τηλεκατευθυνόμενο που το πήρα από ebay , συνήθως 30-50 αγκίστρια.. μεταβάλλεται γιατί αρκετά συχνά έχω σκαλωματα. Το καλό είναι ότι το καράβι έχει με το πάτημα ενός κουμπιού ένα είδος ανατροπής σε ένα μικρό μπολ που έχει πίσω γιατί είναι για να κουβαλαει μαλάγρα έτσι με μια μικρή πατέντα αφήνει το παραγάδι κ γυρίζει πίσω αλωβητο πάντα ότι κ να πάθει το παραγάδι.
 
Back
Top