Το ρολόι του κυνηγού

Αναλόγως το πλάτος τής ζώνηςView attachment 26251View attachment 26252
Πρόσεχε γιατί αυτά τα κουμπώματα ανοίγουν.
Θα ξέρεις βέβαια πως θέλουν πλέξιμο σε molle θηλίκια.
Στο λέω για να έχεις το νου σου ή να το ασφαλίσεις καλύτερα.
 
Ετσι είναι παιδιά, τα ,λουριά συστήματος molle πρεπει να περνιουνται απο ολα τα θυλήκια. Καμμια φορα που ειναι στενά τα θυληκια βοηθά να τραβάμε τα λουριά με ενα μυτοτσίμπιδο. Έκτος του οτι η θήκη μενει ακίνητη και σταθερή, ακομα και να ανοίξει το τρουκ δεν βγαίνει η θηκη με τίποτα. Βέβαια τα molle τσαντάκια κανονικά μπαίνουν σε ζώνες molle,οχι στις απλες στις οποίες δεν μπορουν να ασφαλισουν τόσο καλά οσο στις molle. Εκεί βοηθά να κλειδώσουμε το πλεξιμο με ένα τάιρ απ. Κοντά στο τρουκ μπορούμε με ενα καφτό καρφί ή με το κολλητήρι καλωδιών να ανοίξουμε 2 τρυπούλες και να είναι και διακριτικό το δεσιμο του ταιρ απ.
 
Πρόσεχε γιατί αυτά τα κουμπώματα ανοίγουν.
Θα ξέρεις βέβαια πως θέλουν πλέξιμο σε molle θηλίκια.
Στο λέω για να έχεις το νου σου ή να το ασφαλίσεις καλύτερα.
Έχω σκεφτεί πατέντα που θα την παρουσιάσω αύριο γιατί ζώνη molle δεν παίζει.
 
Εγώ στο κυνήγι δε φοράω ρολόι.
Το αφήνω σπίτι.
Έχω ένα απλό κινητό(από άποψη δε θέλω smart κτλ) και το βάζω στο τσεπάκι στο σακίδιο και αν χτυπήσει ακούει 40 καντήλια και 100 πατερημά.
Άμα κάτσω για καφέ μπορεί να πάρω κάνα τηλέφωνο.
Χειμώνας 3-4 χρόνια πριν. Έχω φάει την εμπλοκή της αρκούδας, όμως ένα μεσημέρι παίρνω εξοδόχαρτο από τη γυναίκα και ετοιμάζομαι σε dt μην στραβώσει τίποτα και φάω άκυρο, φεύγω σφαίρα και σε ένα 20λεπτο είμαι στον κυνηγότοπο. Κρύο, συννεφιά με ελαφρύ αεράκι, ότι πρέπει για ένα μεσημεριανό περπατητό τσίχλας και καρτεράκι στις 5 για κάνα μισάωρο. Δεν έχω προλάβει να απομακρυνθώ 200μ από το αμάξι, ακόμα το βλέπω, χτυπάει το κινητό: "Έλα σήκωσε πυρετό ο μικρός, να δούμε τι θα κάνουμε". Επιστροφή σε dt/2, ευτυχώς μια ίωση ήταν.
Είναι σπάσιμο να χτυπάει, αλλά είναι ασφάλεια το τιμημένο (για εμάς και αυτούς που μας χρειάζονται) και απαραίτητο.
 
Εχω ενα απλο αδιαβροχο Q&Q της πλάκας μονο για αυτο το λογο στην τσαντα και το βαζω μονο τοτε. Κινητό στην τσεπη ανοιχτο. Μπορεί να δεχομαι απο κανενα ασχετο τηλέφωνο αλλα μια φορα συγγενικό πρόσωπο ειχε τραυματιστεί στην δουλειά,με πηραν τηλ. και εφυγα βολιδα. Για εφαρμογες βημάτων,καιρού, υψομέτρου, χαρτες κλπ χρησιμοποιώ κινητό.
 
Είναι σπάσιμο να χτυπάει, αλλά είναι ασφάλεια το τιμημένο (για εμάς και αυτούς που μας χρειάζονται) και απαραίτητο
Γιαυτόν ακριβώς το λόγο πρωτοπήρα κινητό το 1994 (!) , μία τεράστια παντόφλα Ericsson που κόστιζε μια περιουσία τότε για όποιον τα θυμάται, συγκεκριμένα ήταν έγκυος η γυναίκα μου, πρωτάρα και φοβισμένη και μόνο έτσι την καθησύχαζα για να πάω κυνήγι...
Χαλάλι η επένδυση... .my man.
 
Εχω ενα απλο αδιαβροχο Q&Q της πλάκας μονο για αυτο το λογο στην τσαντα και το βαζω μονο τοτε. Κινητό στην τσεπη ανοιχτο. Μπορεί να δεχομαι απο κανενα ασχετο τηλέφωνο αλλα μια φορα συγγενικό πρόσωπο ειχε τραυματιστεί στην δουλειά,με πηραν τηλ. και εφυγα βολιδα. Για εφαρμογες βημάτων,καιρού, υψομέτρου, χαρτες κλπ χρησιμοποιώ κινητό.
Τα Q&Q είναι η καλύτερη επιλογή και για το μπάνιο στη θάλασσα , σκυλιά με 10-12 ευρώ δεν παθαίνουν τίποτα.
 
Πρόσεχε γιατί αυτά τα κουμπώματα ανοίγουν.
Θα ξέρεις βέβαια πως θέλουν πλέξιμο σε molle θηλίκια.
Στο λέω για να έχεις το νου σου ή να το ασφαλίσεις καλύτερα.
Παρόλο που τα τρουκ δεν μου έχουν ανοίξει ποτέ κάλιο γαιδουροδενε παρά γαιδουρογυρευε.Παιρνεις ένα κρικακι κλειδιών και το περνάς στο μικρό θυλακι στο τσαντάκι , παίρνεις και ένα φθηνό καραμπινερ γατζο που να χωράει άνετα η ζώνη παντελονιού.Περνας το καραμπινερ στο κρικακι και την πάνω οριζόντια λωρίδα molle.(αυτά ,δεν μεταδίδω άλλο!)IMG_20210423_093004.jpgIMG_20210423_093144.jpg
 
Γιαυτόν ακριβώς το λόγο πρωτοπήρα κινητό το 1994 (!) , μία τεράστια παντόφλα Ericsson που κόστιζε μια περιουσία τότε για όποιον τα θυμάται, συγκεκριμένα ήταν έγκυος η γυναίκα μου, πρωτάρα και φοβισμένη και μόνο έτσι την καθησύχαζα για να πάω κυνήγι...
Χαλάλι η επένδυση... .my man.
Motorola εκεί να δεις παντόφλα, τι παντόφλα τσαρούχι ήταν.
 
Η επιλογη ρολογιου ειναι κατι που με απασχολει τον τελευταιο καιρο. Δεν θελω επαναφορτιζομενο, θελω κατι με αυτονομια και αξιοπιστια. Διαβασα πολυ προσεκτικα τις αποψεις των συναδελφων εδω, νομιζω ομως οτι θα καταληξω εδω. Οποιος συναδελφος επιθυμει ας πει την γνωμη του.
 
Last edited:
Η επιλογη ρολογιου ειναι κατι που με απασχολει τον τελευταιο καιρο. Δεν θελω επαναφορτιζομενο, θελω κατι με αυτονομια και αξιοπιστια. Διαβασα πολυ προσεκτικα τις αποψεις των συναδελφων εδω, νομιζω ομως οτι θα καταληξω εδω. Οποιος συναδεφλος επιθυμει ας πει την γνωμη του.
Φίλε παρόλο που δεν έχω κανένα ρολόι (πολίτης) στη κατοχή μου αυτή η εταιρεία είναι στη καρδιά μου.Για τα αυτόματα , ιδίως για τα σολαρ αλλά και για την λογική τιμή τους για αυτά που προσφερουν.
 
Φίλε παρόλο που δεν έχω κανένα ρολόι (πολίτης) στη κατοχή μου αυτή η εταιρεία είναι στη καρδιά μου.Για τα αυτόματα , ιδίως για τα σολαρ αλλά και για την λογική τιμή τους για αυτά που προσφερουν.
Και εγω φιλε Παναγιωτη δεν εχω ρολοι αυτης της εταιριας και γενικα δεν φορουσα ρολοι ( ειχα το κινητο) αλλα χρειαζεται πιστευω και το καταλαβα οταν ημουν στη δουλεια και καταστραφηκε το κινητο μου. Οταν μεινεις απο κινητο δεν χανεις μονο την επικοινωνια με τον κοσμο αλλα δεν ξερεις ουτε τι ωρα ειναι.
 
Back
Top