Το μεγαλειο τους Ελληνισμου

Μην ψάχνεις πολύ μακρυά φίλε Λάμπη....
το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι οι "αμπάλατοι" αυτοί θεωρούν τον εαυτό τους ως "πατριώτη" ή μάλλον ως ΜΗ Μαιμού Πατριώτη!!!!!
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny.

*αμπάλατος:
Τη λέξη αμπάλατος που χρησιμοποιούν στα κυπριακά για να δείξουν τον άνθρωπο που (ανάλογα με την πηγή) σημαίνει τον άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει τίποτε, που κάνει του κεφαλιού του, που είναι άξεστος, που δεν φέρεται ισορροπημένα κ.ά. δεν την ήξερα. Την έμαθα σήμερα, διαβάζοντας το άρθρο Έλληνες αμπάλατοι της Χριστίνας Ταχιάου στο πρόταγκον.

Η Χ.Τ. παρουσιάζει την ετυμολόγηση της λέξης από το αγγλικό unbalanced, όμως το γκουγκλοψάξιμο μου έδωσε και άλλη ετυμολόγηση: Η λέξη `αμπάλατος` έχει την εξής ετυμολογία: <αμφί + ήλατος (ελαύνω). Επομενως η αρχική (κυριολεκτική) σημασία της λέξης ειναι `άστατος` και η μετέπειτα μεταφορική `ανόητος` λέει εδώ η «Μαριλού» και συμπληρώνει ο «προφέσορας»: Αρα, λαθεμένα κάποιος λέει ότι ετυμολογικά προέρχεται από το αγγλικό unbalanced. Ύπάρχουν περισσότερες πληροφορίες στο λεξικό της Κυπριακής του Γιαγκουλλή.


https://www.lexilogia.gr/threads/αμπάλατος.11403/
Είναι καθαρά αρχαιοελληνικός όρος με το στερητικό Α .
 

Μία εκπομπή που πρέπει να ακούσετε! Φίλης-Μελετόπουλος για τη Μικρασιατική Εκστρατεία​


ΜΕ ΠΟΛΛΆ ΠΟΥ ΛΈΕΙ Ο Κ. ΜΑΖΑΡΆΚΗΣ ΔΙΑΦΩΝΏ
ΑΛΛΑ ΦΙΛΗΣ - ΜΕΛΕΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΙΝΟΥΝ ΡΕΣΤΑ
ΟΝΤΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ...
 

Μία εκπομπή που πρέπει να ακούσετε! Φίλης-Μελετόπουλος για τη Μικρασιατική Εκστρατεία​


ΜΕ ΠΟΛΛΆ ΠΟΥ ΛΈΕΙ Ο Κ. ΜΑΖΑΡΆΚΗΣ ΔΙΑΦΩΝΏ
ΑΛΛΑ ΦΙΛΗΣ - ΜΕΛΕΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΙΝΟΥΝ ΡΕΣΤΑ
ΟΝΤΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ...
19 Απρίλη το ανέβασα Μάριε , στο 100 Χρόνια από την Μικρασιατική Εκστρατεία... :)
 
19 Απρίλη το ανέβασα Μάριε , στο 100 Χρόνια από την Μικρασιατική Εκστρατεία... :)
δεν το θυμόμουν
δεν πειράζει
κάθε τόσο πρέπει να το ανεβάζουμε
να ακούσουν τους ΦΙΛΗ _ ΜΕΛΕΤΟΠΟΥΛΟ όσοι περισσότεροι γίνεται
.shake hands.
 
- Πώς νιώθετε ως Ελληνας πολίτης πλέον;
Νιώθω ότι τώρα ολοκληρώθηκα. Σαν να είμαι επιτέλους στο σπίτι μου.

- Τι είναι η Ηπειρος για εσάς;
Είναι ένας τόπος στον οποίο μπορώ να ζω και να αναπνέω ελεύθερα.
...
τον ρόλο των Ελληνίδων Εβραίων γυναικών στη δημοτική μουσική......
Απο τη μια ''γλυφει'' τους Ελληνες και απο την αλλη ''πεταει'' την πανω φραση...
 
Ξύπνιοι εντολοδόχοι όχι ηγέτες.Ηγετες τους βαφτίσαμε εμείς τα ζώα .Ήταν τέτοιοι που είχε πει ο Γκιόλιας αν θυμάμαι καλά εφευρέτης του αντιεροπορικου Άρτεμις και πολλών άλλων συστημάτων παρέδωσα στην ηγεσία και στον ίδιο τον Καραμανλή αν δεν κάνω λάθος τα σχέδια και του είπα είμαστε σχεδόν άτρωτοι με αυτό το οποίο το φτιάχνουμε και μόνοι μας και μετά από λίγο καιρό οι μεγάλοι εθνάρχες τα πούλησαν στο ησραηλ επαναλαμβάνω αν θυμάμαι καλά .Η μεγαλύτερη θεατρική ομάδα βρίσκεται εντός της Βουλής αποτελείται από 300 άτομα και εναλλάσονται μόνο από άλλους που είναι βγαλμένοι από τα δικά τους θεατρικά εργαστήρια,αυτό αλλάζει αλλά απαιτεί ορθή σκέψη και ψήφο .Αν το δείτε να συμβαίνει σφυρατε μου κλέφτικα.
 
Ψάχνοντας να βρω το όνομα μιάς γειτονιάς που γειτνίαζε με ένα ρέμα στο οποίο έπαιζα όταν ήμουν πιτσιρικάς, βρήκα αυτό: Μπαζωμένα ποτάμια και ρέματα της Αττικής
Μετά θα φταίει η κλιματική αλλαγή και τα ακραία καιρικά φαινόμενα
Ευτυχώς ο Παρθενώνας είναι σε ύψωμα και δεν τον μπάζωσαν και αυτόν.....
 
Back
Top