Το μεγαλειο τους Ελληνισμου

Τασο το 2018,τελη Αυγουστου ειχα ερθει και εμενα στα δωματια του Διονυση κοντα στον κατω Κατελειο.
Πηγα στην παναγια, καθισα στην αυλη και πηρα και μερικα σπορια απο τα ηλιοσπορα που ειχε μεσα στην αυλη!
Εκανα και μια βολτα στην κατω μερια στο νεκροταφειο...

Ωραια η Παναγια ωραια και η Κεφαλονια!
Με ενα κακο...απαραδεκτοι οι δρομοι για νησι με τετοιον τουρισμο!
Ώστε λοιπον ηρθες στο χωριό μου...
Αν τυχει κ ξαναρθείς ελα για καφε....
Οι δρόμοι είναι όλο στροφές αλλά οκ κ τι να κάνουμε.......
 
Και πολλα ακομη θα χαθουν
Και οχι τυχαια!!!
Οσο μπαινει ατην αδρανεια η Ελληνικη ψυχη ιδανικα αξιες και μυαλα τοσο αυτοι που θελουν να κυριαρχουν στην Ευρωπη ταχα και καλα κατω απο την ευρωπαικη κρατικη ισοτητα θα μπορουν να κυριαρχουν
Αν θελεις να εχεις καποιον υποτακτικο σου του στερεις την γνωση αλλα και την αναγνωριση των ικανοτητων του
Αν το χεις καταλαβει αργα και η ιστορια του του εδειξε την δυναμη του τοτε φροντιζεια να ξεχασει την ιστορια του
 
Τόσο όμορφη γλώσσα η αρχαία ελληνική, κρίμα που χάθηκε.
Την μιλάμε αλλά δεν το καταλαβαίνουμε. Όταν μιλάω ειδικά με Κύπριους, Κρήτες και Πόντιους ακούω λέξεις που έρχονται κατευθείαν από την αρχαία Ελλάδα. Αυτή είναι η κληρονομιά μας.
 
Αξιωθηκαμε και φετος και Προσκηνησαμε Την Χαρη Του Αγιου Ευσταθιου που μας προστατευει εμας του Κυνηγους
Δοξαζω Το Ονομα και Την Χαρη Του
Αυριο ειναι η Γιορτη Του
Να μας εχει καλα με υγεια εμας τις οικογενειες μας και τα σκυλακια μας να φευγουμε για κυνηγι και να επιστρεφουμε με υγεια παντα!!!

https://www.sansimera.gr/biographies/970
 

Attachments

  • 49CAA80D-0049-492E-9B8E-8F741C07B7BA.jpeg
    49CAA80D-0049-492E-9B8E-8F741C07B7BA.jpeg
    458,6 KB · Προβολές: 5
  • 5CA6493A-5CD6-43D2-8316-AAA9B6481560.jpeg
    5CA6493A-5CD6-43D2-8316-AAA9B6481560.jpeg
    461,8 KB · Προβολές: 4
  • 024D6389-1991-4278-8E23-371C14EFC28C.jpeg
    024D6389-1991-4278-8E23-371C14EFC28C.jpeg
    276,2 KB · Προβολές: 5
  • 71881F68-0EFF-4E88-B2F8-4DC7706B176F.jpeg
    71881F68-0EFF-4E88-B2F8-4DC7706B176F.jpeg
    452,8 KB · Προβολές: 5
Παλια στα χωρια (Καρδιτσα) το χειμωνα σφαζανε το γουρουνι και μεσα σε ενα μεγαλο καζανι βραζανε κρεας με λιπος και πρασα, ετσι γινοντουσαν οι λεγομενες τσιγαριδες, το λιπος ηταν τροπος συντηρησης παλια που δεν υπηρχαν τα ψυγεια, οταν θελανε να φανε το ζεστενανε και ελιωνε το λιπος και επρεπε να φαγωθει αρκετα ζεστο.Απο το καζανι γεμιζανε και τα λουκανικα χρησημοποιοντας κομενο κερατο για χωνι και τα κρεμαγανε ψηλα να μην τα φτανουν σκυλοι και γατες για καποιο διαστημα και μετα τηγανι.
Υ.Γ. Συγνωμη σε οσους τους θυμισα τα συγκεκριμενα λουκανικα.....
 
Παλια στα χωρια (Καρδιτσα) το χειμωνα σφαζανε το γουρουνι και μεσα σε ενα μεγαλο καζανι βραζανε κρεας με λιπος και πρασα, ετσι γινοντουσαν οι λεγομενες τσιγαριδες, το λιπος ηταν τροπος συντηρησης παλια που δεν υπηρχαν τα ψυγεια, οταν θελανε να φανε το ζεστενανε και ελιωνε το λιπος και επρεπε να φαγωθει αρκετα ζεστο.Απο το καζανι γεμιζανε και τα λουκανικα χρησημοποιοντας κομενο κερατο για χωνι και τα κρεμαγανε ψηλα να μην τα φτανουν σκυλοι και γατες για καποιο διαστημα και μετα τηγανι.
Υ.Γ. Συγνωμη σε οσους τους θυμισα τα συγκεκριμενα λουκανικα.....
Τα εφτασα ολα οσα λες
Τα λουκανικα ομως δεν τα καναμε με κερατο αλλα με ενα κομμενο εργαλεια απο τσιγκο διαμορφωμενο καταλληλα
Εχω φτιαξει και εγω το παστο κρεας που λες με το λιπος
Εδω λεγονται παστα η κουμνιαστα αναλογα την περιοχη
Σημερα θα εσφαζα το δικο μας χοιρινο και θα εφτιαχνα τσιγαριδες αλλα βρεθηκε ενα παιδακι θετικο στην ταξη του μικρου μου γιου και δεν ρισκαρα να ειμαι διπλα στον παππου εστω και αν δεν εδειξε κατι σε εμας το τεστ
 
Παλια στα χωρια (Καρδιτσα) το χειμωνα σφαζανε το γουρουνι και μεσα σε ενα μεγαλο καζανι βραζανε κρεας με λιπος και πρασα, ετσι γινοντουσαν οι λεγομενες τσιγαριδες, το λιπος ηταν τροπος συντηρησης παλια που δεν υπηρχαν τα ψυγεια, οταν θελανε να φανε το ζεστενανε και ελιωνε το λιπος και επρεπε να φαγωθει αρκετα ζεστο.Απο το καζανι γεμιζανε και τα λουκανικα χρησημοποιοντας κομενο κερατο για χωνι και τα κρεμαγανε ψηλα να μην τα φτανουν σκυλοι και γατες για καποιο διαστημα και μετα τηγανι.
Υ.Γ. Συγνωμη σε οσους τους θυμισα τα συγκεκριμενα λουκανικα.....
... ασυγχωρητος, πάνω που κάνω και την "θεραπευτική" νηστεία μου;)

Και στα ορεινά Αχαϊας / Αρκαδίας γινόταν ακριβώς το ίδιο και τα κρεμούσαν στο πατερό μαζί με τα σκόρδα και τα κρεμμύδια, ή τα έβαζαν (μερικά, όχι όλα) στο φανάρι! Θυμάμαι - στο δημοτικό - τον "πρωϊνό" τραχανά με τσιγαρίδες και κάτι βράδυα με λουκάνικα που ακόμα και τώρα μου τρέχουν τα σάλια.
 
... ασυγχωρητος, πάνω που κάνω και την "θεραπευτική" νηστεία μου;)

Και στα ορεινά Αχαϊας / Αρκαδίας γινόταν ακριβώς το ίδιο και τα κρεμούσαν στο πατερό μαζί με τα σκόρδα και τα κρεμμύδια, ή τα έβαζαν (μερικά, όχι όλα) στο φανάρι! Θυμάμαι - στο δημοτικό - τον "πρωϊνό" τραχανά με τσιγαρίδες και κάτι βράδυα με λουκάνικα που ακόμα και τώρα μου τρέχουν τα σάλια.
Θοδωρη
Κατ εμενα ειναι λαθος που κοβεις εντελως και μαχαιρι το κρεας
Πολυ καλο αυτο που κανεις εγω το ακολουθω πολυ καιρο αλλα σαββατοκυριακα εχει παντα κρεας και αναμεσα στην βδομαδα εχει ψαρικο και σαλατικα
Δουλεια θα κανεις αλλα θα επιβαρυνεις άποτομα το πεπτικο σου
Και ειναι αριστη η φυτικη πρωτεινη αλλα εχει διαφορα απο την ζωικη
 
Και για κανενα λογο μην κοψεις μαχαιρι τον υδατανθρακα!!!
Και ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας
Αλλο η σωστη ποσοτητα και κυριως ωρα καταναλωσης υδατανθρακα σε συνδιασμο με την πρωτεινη και αλλο η απουσια του
Θα νιωθεις κουρασμενος και πεσμενος χωρις να χεις κανει κατι για να κουραστεις
 
Θοδωρη
Κατ εμενα ειναι λαθος που κοβεις εντελως και μαχαιρι το κρεας
Πολυ καλο αυτο που κανεις εγω το ακολουθω πολυ καιρο αλλα σαββατοκυριακα εχει παντα κρεας και αναμεσα στην βδομαδα εχει ψαρικο και σαλατικα
Δουλεια θα κανεις αλλα θα επιβαρυνεις άποτομα το πεπτικο σου
Και ειναι αριστη η φυτικη πρωτεινη αλλα εχει διαφορα απο την ζωικη
Δεν το κόβω για πάντα, απλά για 30 μέρες δεν τρώω κρέας (έχω κάνει ήδη μιά εξαίρεση με το αγριογούρουνο πριν μιά εβδομάδα, θα κάνω σίγουρα και άλλη ;), σε 2-3 μέρες). Για το 2022 σκέφτομαι να ακολουθήσω όλες τις νηστείες, συνολικά σχεδόν 200 μέρες, για αποτοξίνωση.
 
Και για κανενα λογο μην κοψεις μαχαιρι τον υδατανθρακα!!!
Και ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας
Αλλο η σωστη ποσοτητα και κυριως ωρα καταναλωσης υδατανθρακα σε συνδιασμο με την πρωτεινη και αλλο η απουσια του
Θα νιωθεις κουρασμενος και πεσμενος χωρις να χεις κανει κατι για να κουραστεις
Σκεφτόμουν να γίνω PEGAN, με άλλα λόγια παλαιολιθική διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά και ζυμαρικά, αλλά υπάρχει σημαντικό κώλυμα:
δεν βρίσκω κρέας από μαμούθ στην αγορά.sarcastic.
 
Back
Top