Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
https://www.in.gr/2021/04/15/politi...0fQLCx4YxHre0-ac7s2vyaNqbeqXH96yCMWOG-RoSgLLg

Από τη στιγμή που ανοίχτηκαν άντε γεια !
Τα βουνά γέμισαν δρόμους τα τελευταία 29 χρόνια . Δρόμοι για κτηνοτρόφους ,δρόμοι για υλοτομία ,δρόμοι για ανεμογεννήτριες. Ξαφνικά ο Αμυρας και η Ζαχαράκη ,ανακάλυψαν τον κύκλο.Έτσι θέλοντας κι αυτοί να αφήσουν το στίγμα τους σαν μεταρρυθμιστές που ειναι και της μόδας , νομίζουν οτι μπορούν να κλείσουν τους δρόμους στα βουνά. Τους δρόμους που στις περισσότερες των περιπτώσεων ανοίχτηκαν με κονδύλια ευρωπαϊκά μέσω κάποιων προγραμμάτων . Κατά τ άλλα νομίζουν και προσπαθούν να μας πείσουν ότι το σχέδιο αυτό θα βγει έξω από τα στενά όρια της χώρας μας και θα το μιμηθούν και άλλες χώρες. Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε . .yel.
Καλημέρα. Το κλείσιμο δρομων συνήθως με μπάρες και κλειδαριές το εφάρμοσαν με επιτυχία σε Αμερική και ολες οι χώρες των Άλπεων εδω και πολλα χρόνια . Εγω το υποστήριζα σαν μονη λυση για τα βουνά της περιοχής μου αλλά μάταια. Είναι νομίζω η μονη λυση στο πρόβλημα της λαθροθηρίας οσο δεν υπάρχει αστυνόμευση και υπευθυνότητα απο εμάς. Μακάρι να γίνει πραξη τουλάχιστον για την αλπική και υποαλπικη ζωνη .
 
Καλησπέρα. Για πρώτη φορά είπε αυτά που λένε πολλοί για εσωτερική κατανάλωση αλλά μόλις βρεθούν εκτός Ελλάδας το γυρίζουν στο τσιφτετέλι. Μακάρι να κανω λάθος ομως με το πολιτικό κατεστημένο που έχουμε και το Μητσοτακαιικο δεν είμαι αισιόδοξος
Καλησπερα Λευτερη και σε ολη την παρεα. Δεν θελω να το παω σε πολιτικη κουβεντα γιατι θα ειμαστε εκτος θεματος του νηματος. Θα πω μονο οτι εχουν ωριμασει οι συνθηκες και εχουν γινει παγκοσμιος ζυμωσεις που δεν ευνοουν την τουρκια αυτη τη χρονικη στιγμη. Δεν θα μιλουσε ποτε Ελληνας υπουργος εξωτερικων τοσο ξεκαθαρα μεσα στην τουρκια αν δεν ηταν σιγουρος οτι υπαρχει υποστηριξη απο την Υπερδυναμη και αλλες μεγαλες χωρες. Ο Δενδιας ηταν απλα ο κομιστης του μηνυματος. Ναι ηταν μια μεγαλη στιγμη του Ελληνισμου ακομα και αν οι περισσοτεροι δεν το αντιληφθηκαμε.
 
Το χωριό καίγεται και η πουτανα λούζεται λένε στο χωριό μου!!!! Ο κόσμος έχει έρθει τούμπα...η χώρα πάει απ' το κακό στο χειρότερο...ο λαός υποφέρει και στο Μαξίμου παίζω κομπολόι....ή αληλομαλακιζονται στην καλυτερη!!!!!
 
Το χωριό καίγεται και η πουτανα λούζεται λένε στο χωριό μου!!!! Ο κόσμος έχει έρθει τούμπα...η χώρα πάει απ' το κακό στο χειρότερο...ο λαός υποφέρει και στο Μαξίμου παίζω κομπολόι....ή αληλομαλακιζονται στην καλυτερη!!!!!
Άμα μιλάς καθαρεύουσα, πόσο εύκολα γίνεσαι κατανοητός ε!!
 
Αντε και την επομενη να υιοθετησουν καμια περιπλανωμενη στερφο-γιδα
τοση πρασιναδα εκει στο Μαξιμου κριμα να πηγαινει τσαμπα
Η στερφογιδα αδερφε έχει δύο προορισμούς. Να γίνει η βραστή η κοκκινιστη με μακαρονια. Στο Μαξίμου τσάμπα θα ψοφήσει και θα πάει χαμενη. Αν θέλει ο Κουλης μπορεί να φωνάξει τους οπαδούς του και να βοσκησουν αυτοί την πρασιναδα. Μια αλλαγή από τον σκέτο σανό θα τους κάνει καλό!
 
Last edited:
Καλησπερα Λευτερη και σε ολη την παρεα. Δεν θελω να το παω σε πολιτικη κουβεντα γιατι θα ειμαστε εκτος θεματος του νηματος. Θα πω μονο οτι εχουν ωριμασει οι συνθηκες και εχουν γινει παγκοσμιος ζυμωσεις που δεν ευνοουν την τουρκια αυτη τη χρονικη στιγμη. Δεν θα μιλουσε ποτε Ελληνας υπουργος εξωτερικων τοσο ξεκαθαρα μεσα στην τουρκια αν δεν ηταν σιγουρος οτι υπαρχει υποστηριξη απο την Υπερδυναμη και αλλες μεγαλες χωρες. Ο Δενδιας ηταν απλα ο κομιστης του μηνυματος. Ναι ηταν μια μεγαλη στιγμη του Ελληνισμου ακομα και αν οι περισσοτεροι δεν το αντιληφθηκαμε.
Καλησπέρα. Δεν βλέπω κάποια αλλαγή στη στάση των αμερικανών απέναντι στην τουρκια ούτε και εδω ( δυστυχώς), πιο πολύ προσωπική διαφοροποίηση μου φαίνεται , και νομίζω δεν θα ακολουθήσει κάποιος άλλος , θα δείξει το επόμενο διάστημα.
 
Καλημέρα. Το κλείσιμο δρομων συνήθως με μπάρες και κλειδαριές το εφάρμοσαν με επιτυχία σε Αμερική και ολες οι χώρες των Άλπεων εδω και πολλα χρόνια . Εγω το υποστήριζα σαν μονη λυση για τα βουνά της περιοχής μου αλλά μάταια. Είναι νομίζω η μονη λυση στο πρόβλημα της λαθροθηρίας οσο δεν υπάρχει αστυνόμευση και υπευθυνότητα απο εμάς. Μακάρι να γίνει πραξη τουλάχιστον για την αλπική και υποαλπικη ζωνη .
ειναι πολυ αποτελεσματικο μετρο. Δεν τους κλεινεις ολους , αφηνεις εναν σε καθε βουνο για εκδρομεις. Εννοειται κλεινεις μονο την ανοιξη -καλοκαιρι. Στον Κοζικα στην ΕΚΠ, εφαρμοζεται απο δεκαετιες και οι κτηνοτροφοι και μελισσοκομοι εχουν κλειδι.
Πρεπει να το απαιτησουμε , οι νεοι δρομοι που ανοιγονται για τις ανεμογεννητριες να ειναι μονιμα κλεισστοι , και μονο η εταιρια να εχει προσβαση. Γιατι το εχω ακουσει κι αυτο 'τι λες που θα μου κλεισει το βουνο ιδιωτικη εταιρια. " Μα κλειστο ηταν , δεν υπηρχε δρομος , πηγαινε με τα ποδια οπως πηγαινες και ακομα καλυτερα γιατι θα περπατας χωματοδρομο
 
Αυτος ο σκυλος αν εχει αρχ@@@@@α... το ξερει οτι εκει που πηγε θα του τα κοψουν αυτοι που τον ταιζουν.....ποσοι υποκρισια ελεος
Μάλλον του τα είχαν ήδη κόψει ... :( Δεν εξηγείται αλλιώς η τόση αγάπη, τα φιλιά και τα γλυψίματα, στον Κούλη μόλις τον είδε !!! .yel.
Αν είχε @@ ... θα αντιδρούσε διαφορετικά ...;)
.sarcastic.
 
Μάλλον του τα είχαν ήδη κόψει ... :( Δεν εξηγείται αλλιώς η τόση αγάπη, τα φιλιά και τα γλυψίματα, στον Κούλη μόλις τον είδε !!! .yel.
Αν είχε @@ ... θα αντιδρούσε διαφορετικά ...;)
.sarcastic.
Γάτα ο σκύλος...Σου λέει εδώ που έπεσα ας κάνω τον μαλακα γιατί άμα με περάσει ο Καταραμένος για σκυλί εργασίας με βλέπω με ελαστικό ωράριο και τις υπερωρίες στον πάτο μου.
 
Μάλλον του τα είχαν ήδη κόψει ... :( Δεν εξηγείται αλλιώς η τόση αγάπη, τα φιλιά και τα γλυψίματα, στον Κούλη μόλις τον είδε !!!
Μπερδεύτηκε ο καημένος νόμισε ότι τα μάτια του Κουλη είναι τα αρχ....ια που του έκοψαν και του τα έφεραν πίσω τζάμπα χαρές έκανε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top