Το κατάλληλο μπεκατσοντουφεκο

Το δικό μου μπεκατσοντουφεκο που έχω βολευτεί πολύ. 62εκ, μομπιλ τσοκ,3 κιλά,ωραία ξύλα, ωραία μέτρα, μηχανισμός τύπου brow, σύστημα ρυθμισης τζόγου παπιας, Franchi Falkonet Super Lux(πολύ λίγα ήρθαν Ελλάδα).
View attachment 68160
View attachment 68161View attachment 68168View attachment 68169
Εκτός απο τα σκαλίσματα είναι ίδιο με αυτό που έδωσα.... βέβαια το δικό μου ήταν 71 εκατοστά.... και χωρίς ενδιάμεσες ρίγες....να ρωτήσω οι κανες έχουν τον ίδιο αυλό.....το δικό μου είχε 18,6 η κάτω και 18,4 η πάνω και αναγραφόταν με σφραγίδες όχι μετρημένα..... από τσοκ φοράς diffusion και το άλλο;
 
Και το λευκό στόχαστρο με είχε βολεψει αφάνταστα....στην αρχή δεν το πίστευα..... αλλά μετά έβαλα και στο Baikal..... όπως επίσης πολύ χρηστικός... περισσότερο από του Beretta είναι ο επιλογέας κανών πάνω στην σκανδάλη.....
 
Και το λευκό στόχαστρο με είχε βολεψει αφάνταστα....στην αρχή δεν το πίστευα..... αλλά μετά έβαλα και στο Baikal..... όπως επίσης πολύ χρηστικός... περισσότερο από του Beretta είναι ο επιλογέας κανών πάνω στην σκανδάλη.....
Στην σκανδάλη είναι ο πιο γρήγορος κι εύκολα προσβάσιμος επιλογέας.
Στην ασφάλεια.....κάτσε Τουρκε να σου ρίξω....
 
Εκτός απο τα σκαλίσματα είναι ίδιο με αυτό που έδωσα.... βέβαια το δικό μου ήταν 71 εκατοστά.... και χωρίς ενδιάμεσες ρίγες....να ρωτήσω οι κανες έχουν τον ίδιο αυλό.....το δικό μου είχε 18,6 η κάτω και 18,4 η πάνω και αναγραφόταν με σφραγίδες όχι μετρημένα..... από τσοκ φοράς diffusion και το άλλο;
Σε αυτό και οι δύο κάννες είναι 18,4 χτυπημενες και μετρημένες.
Έχουν κανονικές θαλαμες και δίνουν καλές κατανομές.Ρίχνουν στο ίδιο σημείο.
Στην μπεκάτσα βαζω D-IC, στο ορτυκι CYL-LM.
 
Καλησπέρα....... Το δικό μου μπεκατσοντουφεκο είναι manufrance saint ettien becassier με 61cm κάνες ,τσοκ 6* & 3*.......
Πολύ το έχω βολεύτει........ Τώρα λόγω βάρους (επειδή τα χρόνια περναν και τα χέρια δεν κραταν) το παίρνω και στην Πέρδικα και στο ορτύκι........
 
Καλησπέρα....... Το δικό μου μπεκατσοντουφεκο είναι manufrance saint ettien becassier με 61cm κάνες ,τσοκ 6* & 3*.......
Πολύ το έχω βολεύτει........ Τώρα λόγω βάρους (επειδή τα χρόνια περναν και τα χέρια δεν κραταν) το παίρνω και στην Πέρδικα και στο ορτύκι........
Αν είναι αυτό που πήραν κάποιοι φίλοι με κοντή κάννη, η κάτω ραβδωτη και η πάνω με τσοκακι, τότε έχει και αφαιρούμενη σκάνδαλοθήκη. Είχα ρίξει στα 10μ με 32γρ ν10 και έπαθα πλάκα από το άνοιγμα και την ομοιομορφία! Μετά ο Παπαδάκης δεν μπόρεσε να τα ξαναφέρει.
Το δικό σου είναι το νόμιμο...
Πανάλαφρο, θέλει προσπάθεια να μην φεύγει μπροστά.
 
Αν είναι αυτό που πήραν κάποιοι φίλοι με κοντή κάννη, η κάτω ραβδωτη και η πάνω με τσοκακι, τότε έχει και αφαιρούμενη σκάνδαλοθήκη. Είχα ρίξει στα 10μ με 32γρ ν10 και έπαθα πλάκα από το άνοιγμα και την ομοιομορφία! Μετά ο Παπαδάκης δεν μπόρεσε να τα ξαναφέρει.
Το δικό σου είναι το νόμιμο...
Πανάλαφρο, θέλει προσπάθεια να μην φεύγει μπροστά.
Το δικό μου είναι πλαγιοκανο manufrance ,αυτό που λες είναι το verne caron αλληλεπιθετο νομιζω
 
Το καταλληλο μπεκατσοντουφεκο ειναι εκεινο που σκοτωνεις τις μπεκατσες .Παλιοτερα ειχαμε μασει με τον αδερφο μου 20 ντουφεκια .Με το ποιο φτηνο ισπανικο με τσοκ 1-3 θεριζε τις μπεκατσες κοντα μακρια .απο οταν χαλασε ,εκπυρσοκροτησε ,του σκληρηναν πολυ τις σκανδαλες δεν ξαναστραβωσε πουλι Τρομαξε να του κατσει αλλο οπλο
 
Το νούμερο 1 είναι το καλό σκυλί σε συνδυασμό με το αφεντικό μετά είναι τα υπόλοιπα με πρώτο το σωστό κοντάκι σε ένα ζυγισμένο όπλο ανάλογο τσοκ της απόστασης και μετά φυσίγγι.Καθως στα μέτρα που ρίχνεις σε αυτή τη κυρία σκοτώνουν όλα τα φυσίγγια .Έχω δει όσο και να φανεί περίεργο άνθρωπο να κυνηγάει τα πάντα με 71 2* και φυσίγγια με συγκεντρωτηρα πάντα και ντουφέκια για να χάσει έπρεπε να γυρίσει τούμπα κόσμος αλλά το ντουφέκι ήταν κομμάτι του σώματος του κυριολεκτικά
 
Το νούμερο 1 είναι το καλό σκυλί σε συνδυασμό με το αφεντικό μετά είναι τα υπόλοιπα με πρώτο το σωστό κοντάκι σε ένα ζυγισμένο όπλο ανάλογο τσοκ της απόστασης και μετά φυσίγγι.Καθως στα μέτρα που ρίχνεις σε αυτή τη κυρία σκοτώνουν όλα τα φυσίγγια .Έχω δει όσο και να φανεί περίεργο άνθρωπο να κυνηγάει τα πάντα με 71 2* και φυσίγγια με συγκεντρωτηρα πάντα και ντουφέκια για να χάσει έπρεπε να γυρίσει τούμπα κόσμος αλλά το ντουφέκι ήταν κομμάτι του σώματος του κυριολεκτικά
Με 9αρια τσιχλοφυσιγγα .Ουτε διασπορας ουτε τιποτα ψαγμενο .
 
Οι λεπτομέρειες...... είναι αυτές που κάνουν καλύτερο το τελικό αποτέλεσμα.....την καρπωση..... ένας κυνηγός ο οποίος είναι δίπλα στον κυνηγοτοπο και κάνει για παράδειγμα 20 εξόδους για μπεκάτσα θα καρπωθεί Χ πουλιά.....αν έχει ένα πολύ καλό σκύλο θα καρπωθεί Χ+χ...αν το όπλο είναι στα μέτρα του Χ+χ+χ.....αν τα φυσίγγια είναι τα ιδανικά για το όπλο,τα μέρη κτλ Χ+χ+χ+χ...... και κάπως έτσι φτάνουμε ένας κυνηγός να καρπώνεται Χ μπεκάτσες και ένας άλλος 2Χ ή 3Χ ......
 
Back
Top