Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

Καλησπερα σε ολους και καλη σαρακοστη.Της προηγουμενες ημερες και καθως βρισκομουν σε αδεια πηγαινα καθε ημερα για κυνηγι και συγκεκριμενα για καρτερι τσιχλες-κοτσυφια.Αυτο που προσεξα ηταν οτι οσα ερχοταν ρουαγιαλ η λιγο πιο δεξια αλλα με κατευθηνση προς εμενα τα πετυχαινα σχεδον ολα και της τραβερσες απο αριστερα προς τα δεξια.Αυτα ομως που μου ερχοταν λιγο πιο αριστερα και εισερχομενα η τραβερσες τα εχανα σχεδον 9 στα 10.Γιατη.....???Χρησημοποιω την διοφθαλμη σκοπευση παντα αλλα αυτο που παρατηρησα καθως χρησιμοποιουσα διοφθαλμη σκοπευση ειναι οτι εστιαζα στο πουλι και θελωντας να βαλω προσκοπευση μιας και κατεβαιναν βολιδα εβλεπα στα πλαγια την κανη,δηλ προσπαθουσα να βαλω προσκοπευση και δεν ηξερα ποσο μπροστα εριχνα.Αυτο που θελω να επισημανω ειναι οτι τα πουλια τα εβλεπα στα 15-25 μετρα με μεγαλη ταχυτητα μιας και μπροστα απο το καρτερι ηταν ενας μεγαλος δεντρος.Αφου σας εξηγησα το προβλημα μου θελω να σας πω και την συμβουλη ενως συναδελφου που ηταν πιο διπλα και ειχε μεγαλες επιτυχιες και σχετιζετε με τον τιτλο του θεματος.Μου ειπε οτι σε αυτα που ηταν κοντα δηλαδη μεχρι 25 μετρα εριχνε επανω τους και σε οσα ηταν μακρια εβαζε ενα μετρο προσκοπευση καθως και οτι τα 32 γρ που εριχνα ηταν πολυ λιγα και ηθελα 34 γρ μιας και εχουν ποιο ποιοτικα υλικα κατασκευης και ποιο πολλα σκαγια.Για να κανω follow throygh δεν υπηρχε περιπτωση μιας και με καβαλαγανε και αν ειχα καποιες ελαχιστες επιτυχιες ηταν με pull away.ΥΓ.σε αυτα που χτυπουσα προς τα δεξια η προσκοπευση ηταν μεγαλη πανω απο 5 πουλια.Ευχαριστω για την υπομονη σας και περιμενω απαντηση μιας και μπερδευτηκα με την αριστερη πλευρα.
 
Πολύ ωραίο θέμα και περιμένω με ενδιαφέρον την τοποθέτηση του δάσκαλου Λεωνίδα, αν έχει την καλοσύνη φυσικά.
Από τα παραπάνω κράτησα τα εξής
εβλεπα στα πλαγια την κανη
Χαρακτηριστικό ότι το όπλο δεν είναι στα μέτρα σου.
Μου ειπε οτι σε αυτα που ηταν κοντα δηλαδη μεχρι 25 μετρα εριχνε επανω
Μέγα λάθος, δεν υπάρχει τουφεκιά "επάνω του" ειδικά στα 25 μέτρα.
οτι τα 32 γρ που εριχνα ηταν πολυ λιγα και ηθελα 34 γρ μιας και εχουν ποιο ποιοτικα υλικα κατασκευης και ποιο πολλα σκαγια.
Σύντομα θα προσπαθήσω να βάλω βίντεο με μερικές τουφεκιές με 28γρ για να δεις ότι δεν πρέπει να ακούς τέτοιες γνώμες.
 
Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι τέτοιες συμβουλές δια αλληλογραφίας δεν είναι αξιόπιστες. Μπορεί να πέσω μέσα λόγω εμπειρίας, μπορεί όμως και να απαντήσω άσχετα ως προς την πραγματική αιτία.

Θεωρώ με βάση αυτά που διάβασα, ότι σου έγινε εμμονή η αποτυχία στις αριστερές βολές και από κάποιο σημείο και μετά ασχολιόσουν με την προσκόπευση αντί να ασχολιέσαι με το στόχο. Συν το γεγονός ότι οι συγκεκριμένες γωνίες απαιτούν μικρότερη αισθητή προσκόπευση από ότι οι αριστερά προς δεξιά, οπότε εν μέρει, εάν άκουγες τον συνάδελφο που σε συμβούλεψε να ρίξεις πάνω τους, μπορεί και να ξεκόλλαγες, έστω και καταλάθος.

Η αριστερή πλευρά του όπλου που έβλεπες, μπορεί να εξηγείται λόγω μέτρων που λέει ο Altair, ή και λόγω κακής επώμισης, αλλά δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο πραγματικός λόγος. Νομίζω ότι ο λόγος είναι ότι κοίταζες το στόχαστρο και με τα δύο μάτια την ώρα του πυροβολισμού, με αποτέλεσμα η αριστερή πλευρά του όπλου, να γίνεται ιδιαίτερα αισθητή από το αριστερό μάτι. Ειδικά εάν το κοντάκι σου είναι και σχετικά χαμηλό και βλέπεις ελάχιστη ή καθόλου ρίγα.
 
αν μπορω να πω κατι ειναι το εξης...κυνηγαω τη φασα περιπου 20 χρονια...σε αποστασεις μεχρι 20-25 μετρα βαζω προσκοπευση περιπου 1-2 πουλια μπροστα...ετσι το εμαθα ετσι κανω...με οποια ταχυτητα και να εχει το φυσιγγι μου (οι διαφορες μεταξυ των φυσιγγιων ειναι απειροελαχιστες)...σε αποστασεις περαν των 25 μετρων βαζω ακομα περισσοτερη προσκοπευση...φυσικα παντα εξαρτατε και πως ερχεται το πουλι και πως θα το κρινω εκεινη την στιγμη...αλλα 90% η προσκοπευση ειναι σιγουρη σε ολες τις αποστασεις...

τωρα για το θεμα των γραμμαριων στο φυσιγγι...φιλε το καλοκαιρι χρησιμοποιω 29γρ στη φασα...καμμια διαφορα απο τα 36 που χρησιμοπιω πολυ το χειμωνα...για το σκοτωμα μιλαω παντα...οποταν μην σε ανησυχει το βαρος της γομωσης και κυριως για ενα πουλι οπως η τσιχλα...

απο οτι γραφεις και για τραβερσα...το κοντακι σου σιγουρα δεν ειναι στα μετρα σου...συμφωνω και με τα παιδια πιο πανω...
 
Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας,αλλα θελω να επισημανω οτι το οπλο που εχω ειναι μια es 100synthetic χωρις φλαντζες αλλαγης κλισεων οποτε δεν γινεται να αλλαξω κατι στο οπλο αλλα και επειδη ειμαι απο τους ανθρωπους που σχεδον παντα ριχνω το φταιξιμο σε ανθρωπινο λαθος δηλαδη δικο μου γι΄'αυτο και δεν ψαχνω τα λαθη στο φυσιγγι η στο οπλο.Τωρα leo οχι δεν κοιτουσα τον στοχο αλλα επιμονα το πουλι και προσπαθωντας να εφαρμοσω την maintain lead με τα δυο ματια ανοιχτα εβλεπα το πλαι της κανης,Μετα απο πειραματισμους και κλεινοντας το ματι εβλεπα ποσο μπροστα ημουν απο το πουλι.Ελπιζω να μην σας μπερδεψα αλλα πιστευω οτι ειναι λαθος τεχνικης δηλ θα ηταν καλυτερα με τα δυο ματια ανοιχτα να προσπαθω να βαλω το οπλο πανω στο πουλι και μετα να τραβηξω δηλ pull away?Γιατη με το maintain lead μιας και αυτη η μεθοδος με βολευει προσπαθωντας να βαλω το οπλο μπροστα απο το πουλι εχω αυτο το αποτελεσμα,δηλ να μην ξερω που ριχνω.Ελπιζω να μην κουρασα και θα χαρω για τις απαντησεις σας μιας και δεν ξερω τη να κανω.
 
Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας,αλλα θελω να επισημανω οτι το οπλο που εχω ειναι μια es 100synthetic χωρις φλαντζες αλλαγης κλισεων οποτε δεν γινεται να αλλαξω κατι στο οπλο αλλα και επειδη ειμαι απο τους ανθρωπους που σχεδον παντα ριχνω το φταιξιμο σε ανθρωπινο λαθος δηλαδη δικο μου γι΄'αυτο και δεν ψαχνω τα λαθη στο φυσιγγι η στο οπλο.Τωρα leo οχι δεν κοιτουσα τον στοχο αλλα επιμονα το πουλι και προσπαθωντας να εφαρμοσω την maintain lead με τα δυο ματια ανοιχτα εβλεπα το πλαι της κανης,Μετα απο πειραματισμους και κλεινοντας το ματι εβλεπα ποσο μπροστα ημουν απο το πουλι.Ελπιζω να μην σας μπερδεψα αλλα πιστευω οτι ειναι λαθος τεχνικης δηλ θα ηταν καλυτερα με τα δυο ματια ανοιχτα να προσπαθω να βαλω το οπλο πανω στο πουλι και μετα να τραβηξω δηλ pull away?Γιατη με το maintain lead μιας και αυτη η μεθοδος με βολευει προσπαθωντας να βαλω το οπλο μπροστα απο το πουλι εχω αυτο το αποτελεσμα,δηλ να μην ξερω που ριχνω.Ελπιζω να μην κουρασα και θα χαρω για τις απαντησεις σας μιας και δεν ξερω τη να κανω.

Δεν πρόκειται ποτέ να ψάξω να βρω την αιτία μιας αστοχίας στην τεχνική που χρησιμοποιείται, γιατί πολύ απλά οι αστοχίες οφείλονται σε έλλειψη εστίασης ή σε κακή φόρμα (κινησιολογία). Οι επτυχίες έρχονται όταν ασχολούμαστε με το στόχο. Εάν μας γίνει βραχνάς η τεχνική, τότε η προσοχή μας είναι στο όπλο, άρα όχι 100% στο στόχο. Τόσο απλό.
 
Δεν πρόκειται ποτέ να ψάξω να βρω την αιτία μιας αστοχίας στην τεχνική που χρησιμοποιείται, γιατί πολύ απλά οι αστοχίες οφείλονται σε έλλειψη εστίασης ή σε κακή φόρμα (κινησιολογία). Οι επτυχίες έρχονται όταν ασχολούμαστε με το στόχο. Εάν μας γίνει βραχνάς η τεχνική, τότε η προσοχή μας είναι στο όπλο, άρα όχι 100% στο στόχο. Τόσο απλό.
Σας ευχαριστω για την απαντηση σας θα προσπαθησω να ασχοληθω ποιο πολυ με τον στοχο οπως σωστα υποδειξατε.
 
  • Like
Reactions: leo
Χαζεύοντας ένα άρθρο του Αιγινήτη είδα ότι αναφέρει πως το μήκος της κάννης παίζει κάποιο ρόλο στην προσκόπευση, και ότι όσο ποιο μακριά είναι η κάννη (η σκοπευτική γραμμή δλδ για να μην παρεξηγηθώ) τόσο λιγότερη πρέπει να είναι η προσκόπευση. Που μπορεί να βασίζεται αυτό; Η απλά έχω κατανοήσει κάτι λάθος;
 
Είναι πολύ απλό να το καταλάβεις αν έχεις συνεχώς στο μυαλό σου ότι η σκοπευση πρέπει να γίνεται με τα δύο μάτια ορθανοιχτα και καρφωμενα μόνο πάνω στον στόχο. Το στομιο της καννης το βλέπουμε μόνο με την περιφερειακή όραση. Όσο μεγαλύτερη είναι η καννη, τόσο εντονοτερα μπαίνει στην εικόνα που έχουμε την στιγμή της σκοπευσης.
Κάνε την παρακάτω δοκιμή για να καταλάβεις αυτό που λέω. Κοίτα επίμονα με τα δύο σου μάτια κάποιο αντικείμενο και φέρε τον δείκτη του χεριού σου κοντά στα μάτια σου, δείχνοντας το αντικείμενο. Τώρα κάνε το ίδιο τεντωνοντας το χέρι μπροστά και δείχνοντας το αντικείμενο. Στην δεύτερη περίπτωση θα δεις ότι έχεις πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια στην στοχευση, αφού αυξάνεις την σκοπευτικη ευθεία. Αυτη η ακρίβεια έχει σαν αποτέλεσμα να μειωνει την αίσθηση της προσκοπευσης.
 
Ευχαριστώ πολύ. Τώρα κατάλαβα.....
Απλά λόγο απειρίας και αριστερού κυρίαρχου ματιού χρησιμοποιώ τα σκοπευτικά του όπλου αλλά το παλεύω....
 
Είναι πολύ απλό να το καταλάβεις αν έχεις συνεχώς στο μυαλό σου ότι η σκοπευση πρέπει να γίνεται με τα δύο μάτια ορθανοιχτα και καρφωμενα μόνο πάνω στον στόχο. Το στομιο της καννης το βλέπουμε μόνο με την περιφερειακή όραση. Όσο μεγαλύτερη είναι η καννη, τόσο εντονοτερα μπαίνει στην εικόνα που έχουμε την στιγμή της σκοπευσης.
Κάνε την παρακάτω δοκιμή για να καταλάβεις αυτό που λέω. Κοίτα επίμονα με τα δύο σου μάτια κάποιο αντικείμενο και φέρε τον δείκτη του χεριού σου κοντά στα μάτια σου, δείχνοντας το αντικείμενο. Τώρα κάνε το ίδιο τεντωνοντας το χέρι μπροστά και δείχνοντας το αντικείμενο. Στην δεύτερη περίπτωση θα δεις ότι έχεις πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια στην στοχευση, αφού αυξάνεις την σκοπευτικη ευθεία. Αυτη η ακρίβεια έχει σαν αποτέλεσμα να μειωνει την αίσθηση της προσκοπευσης.
Σωστός.shake hands., συν ότι με τη μακρύτερη κάνη, έχεις την αίσθηση οτι το στόμιο της κάνης βρίσκεται πιο κοντά στο στόχο και το τόξο, η απόσταση δηλαδή, που χρειάζεται το όπλο να διανύσει κατα τη διάρκεια της προσκόπευσης είναι μικρότερη από ότι σε μια πιο κοντή κάνη.
Μπορείς να κάνεις το ίδιο πέιραμα που λέει ο Γιώργος και να διανύσεις μια απόσταση στο ορίζοντα, από ένα κτίριο στο άλλο π.χ, και θα δείς οτι με τεντωμένο χέρι έχεις την αίσθηση ότι διάνυσες μικρότερη απόσταση.
 
Γειά σας και από μένα, Θα ηθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους απο μένα, εάν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην προσκόπευση όταν κάποιος μεταπηδήσει απο ένα φυσίγγι των 32 - 34 gr σε ένα 36- 38 ακόμη και 40. Εχω μπερδευτεί καθώς οι διάφορες εταιρείες δίνουν αρχικές της τάξης των 410 και 420 μ/δευτ. ακομη και στα σέμι μάγνουμ... Ελεγα να πάρω ένα κουτάκι MB WINTER 38 GR για τις χειμωνιάτικες μέρες με μείων ( η αλήθεια είναι για να κάνω δοκιμές και να βρίσκομαι σε δουλεια..) Τέλος η εικόνα της προσκόπευσης έναι μεγαλύτερη σε μια απόσταση 45 μέτρων απο ότι στα 35? Το λέω γιατι μεγαλώνοντας η απόσταση μικραίνει το θήραμα άρα και τα 3 μέτρα προσκόπευση θα είναι πιο μικρά σε μέγεθος..σωστα??.hunter.
 
Γειά σας και από μένα, Θα ηθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους απο μένα, εάν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην προσκόπευση όταν κάποιος μεταπηδήσει απο ένα φυσίγγι των 32 - 34 gr σε ένα 36- 38 ακόμη και 40. Εχω μπερδευτεί καθώς οι διάφορες εταιρείες δίνουν αρχικές της τάξης των 410 και 420 μ/δευτ. ακομη και στα σέμι μάγνουμ... Ελεγα να πάρω ένα κουτάκι MB WINTER 38 GR για τις χειμωνιάτικες μέρες με μείων ( η αλήθεια είναι για να κάνω δοκιμές και να βρίσκομαι σε δουλεια..) Τέλος η εικόνα της προσκόπευσης έναι μεγαλύτερη σε μια απόσταση 45 μέτρων απο ότι στα 35? Το λέω γιατι μεγαλώνοντας η απόσταση μικραίνει το θήραμα άρα και τα 3 μέτρα προσκόπευση θα είναι πιο μικρά σε μέγεθος..σωστα??.hunter.
Στην πραγματικοτητα τα περισσοτερα 36αρια ειναι γρηγοροτερα απο τα περισσοτερα 32αρια.Οποτε και μεχρι τα 38 τουλαχιστον γρμ ψαξου περισσοτερο στο "στησιμο" μεταξυ φυσιγγιων παρα στο βαρος.Οσο για την προσκοπευση ειναι αισθηση και ικανοτητα σωστης εκτελεσης.Σωστες εξηγησεις μπορουν να σου δοσουν οι ειδικοι.
 
Back
Top