Τουφεκιές στα όρια...

Ποιοι πιστευεται οτι ειναι οι σημαντικοτεροι παραγοντες για επαναλμβανομενες επιτυχιες σε οριακες αποστασεις?
Θεωρω πως μια πολυ σηαμντικη παραμετρος είναι το να αντιληφθουμε το χρονο που κανουν τα σκαγια να φτασουν στο στοχο, συνηθεια που επιτυγχανεται με εξοικιωση με ενα οπλο και εναν τυπο φυσιγγιου με συγκεκριμενο νουμερο σκαγιων... Ισως αυτο αποτελει εναν τροπο να πιστεψουμε ποσο μπορστα απο το θηραμα πρεπει να τραβηξουμε το οπλο... Αλλος ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που πολλε ςφορες περνα στα ψιλα γραμματα ειναι να καταφερουμε να ταιριαξουμε τη γραμμη της κινησης του οπλου μας με αυτη της πορεις του θηραματος πραγμα αρκετα πιο δυσκολο απο οσο φανταζεται κανεις στις μεγαλες αποστασεις... Ακομα κ μια μικρη αποκλιση εχει μεγαλες επιπτωσεις στην μετατοπιση της δεσμης των σκαγιων μας εκτος στοχου...
 
Σαφως και εγω πιστευω οτι πρεπει να ισχυουν ολα αυτα που αναφερεις Αρι, και θα συμπληρωνα οτι η καννη (κωνος προσαρμογης, αυλος) σε συνδυασμο με το τσοκαρισμα στο οπλο με ειδικου τυπου φυσιγγια μας φερνουν αυτες τις τουφεκιες στα ορια οπως παραθετεις...

Η αντιληψη ειναι το μεγαλο οπλο του κυνηγου...;)
 
Για μενα ενας σημαντικος παραγοντας επισης ειναι και η κατανομη των σκαγιων ανα αποσταση. Αν πχ δοκιμαζεις φυσιγγια στα 30 μετρα, και οχι παραπανω, πως ξερεις οτι σε μια οριακη βολη, η κατανομη ειναι σωστη και επαρκης; Επισης σημαντικος παραγοντας ειναι και η διατρηση, για ευνοητους λογους.
 
Εγω πιστευω εκτος απο τον κυνηγο ρολο παιζει και το τσοκ.
Εχω παρει οριακες τουφεκιες με το νεο τσοκ που κουμπωσα πανω στο μπενελακι μου.
Carlsons Black Cloud Mid Range. Σε σημειο που να μενουν αναυδοι και οι συνκυνηγοι μου.
Περιεργως λειτουργει το ιδιο καλα και σε κοντινες τουφεκιες και τα πουλια πεφτουν ξερα.
Ειμαι περιεργος το Long Range τι θα κανει....
 
Η αντιληψη ειναι διαφορετικη για καθε ανθρωπο, ειναι αυτη που κανει τη διαφορα σε ολους τους τομεις της ζωης μας κ δινει τροφη για σκεψεις... ;)
Στο συγκεκριμενο θεμα εγω θελω να ακουσω αποψεις... Να πατας ας πουμε τη σκανδαλη, να περνα ενα δευτεροπλεπτο κ μετα να φτανουν στα σκαγια στο στοχο...
Αλλος ενας σημαντικος παραγοντας για μενα ειναι η γωνια που τουφεκαμε το θηραμα... Πολυ περισσοτερες πιθανοτητες οταν εχουμε τον μεγαλυτερο δυνατο στοχο ορατο... Βολες ρουαγιαλ, πλαγιες τραβερσες, καθετες και οχι με το στοχο απομακρυνομενο... Οταν βλεπουμε δηλαδη τη μεγαλυτερη επιφανεια του θηραματος για να στειλουμε τα σκαγια επανω του...
 
Θεωρω πως μια πολυ σηαμντικη παραμετρος είναι το να αντιληφθουμε το χρονο που κανουν τα σκαγια να φτασουν στο στοχο, συνηθεια που επιτυγχανεται με εξοικιωση με ενα οπλο και εναν τυπο φυσιγγιου με συγκεκριμενο νουμερο σκαγιων...

Αυτό που θα πω, δεν μπορώ να το αποδείξω, απλά εμπειρικά μιλώντας και προσπαθώντας να βγάζω συμπεράσματα από τα γεγονότα που μου συμβαίνουν, έχω ψιλοκαταλήξει στο εξής. Κάποτε ήμουν φανατικός υποστηριχτής της παραπάνω άποψης, ότι δηλαδή μόνο αν ξέρεις πολύ καλά το φυσίγγι, θα μπορέσεις να έχεις τις συχνότερες επιτυχίες. Έχω αρχίσει όμως να αναθεωρώ κάπως, ως προς τις οριακές αποστάσεις και μόνο. Βλέπω ότι σε πραγματικά οριακές αποστάσεις, έχω επιτυχίες με διαφορετικά φυσίγγια, που πολλές φορές δεν έχω ιδέα αν είναι αργά ή γρήγορα κτλ. Ίσως τελικά από ένα σημείο και μετά, να μην παίζουν και τόσο ρόλο οι αρχικές ταχύτητες.

Ισως αυτο αποτελει εναν τροπο να πιστεψουμε ποσο μπορστα απο το θηραμα πρεπει να τραβηξουμε το οπλο...

Εδώ να πω ότι δεν αρκεί το πόσο μπροστά θα τραβήξουμε το όπλο αλλά πως τραβιέται μπροστά ένα όπλο.

Αλλος ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που πολλε ςφορες περνα στα ψιλα γραμματα ειναι να καταφερουμε να ταιριαξουμε τη γραμμη της κινησης του οπλου μας με αυτη της πορεις του θηραματος πραγμα αρκετα πιο δυσκολο απο οσο φανταζεται κανεις στις μεγαλες αποστασεις...

Πολύ σημαντικός παράγοντας, ίσως ένας από τους σημαντικότερους.
 
Ίσως τελικά από ένα σημείο και μετά, να μην παίζουν και τόσο ρόλο οι αρχικές ταχύτητες.

Ετσι πιστευω και εγω Γιωργο. Ενα φυσιγγι με μολυβδινα σκαγια χανει περιπου το 1/3 της αρχικης του ταχυτητας στα πρωτα 20 μετρα. Μετα η μειωση της ταχυτητας λογω της τριβης με τον αερα και της βαρυτητας συνεχιζεται σε πολυ μικροτερο ομως
βαθμο. Απο τα 40 στα 50 μετρα για παραδειγμα η μειωση της ταχυτητας ειναι της ταξης του 10 με 12%. Οι διαφορες ταχυτητων μεταξυ ενος γρηγορου και ενος αργου φυσιγγιου στα 50 μετρα ειναι περιπου η μιση απο τη διαφορα των αρχικων τους ταχυτητων.
 
Last edited by a moderator:
Παιδια ολα καλα και συμφωνω με την σκοπευση προσκοπευση κινηση του οπλου κλπ κλπ
Αλλα επειδη μιλαμε για οριακη τουφεκια θα πρεπει και ικανη ποσοτητα σκαγιων να φτασει μεχρι εκει.
Γιαυτο ανεφερα το τσοκ και ο Βικτωρας την κατανομη.
Δε συμφωνειτε????????????
 
Να πατας ας πουμε τη σκανδαλη, να περνα ενα δευτεροπλεπτο κ μετα να φτανουν στα σκαγια στο στοχο...

Το έκανε ο Χουντάλας το Σάββατο μπορεί και παραπάνω απο 1 δευτερόλεπτο.. .ha ha ha.

Γεράσιμε νομίζω ότι άλλο θέλει να πει ο Αρίστος. Αναφέρεται σε σταθερό στόχο.
Μια που το ανέφερες όμως, φαντάσου ότι ο χρόνος που αντιλήφθηκες να πέρασε από το μπαμ μέχρι να δεις το πουλί να χτυπιέται, στην πραγματικότητα ήταν αρκετά μεγαλύτερος γιατί ήσουν μακριά μου με αποτέλεσμα ο ήχος της τουφεκιάς να φτάσει πιο αργά από την στιγμή της εκπυρσοκρότησης.

Αλλα επειδη μιλαμε για οριακη τουφεκια θα πρεπει και ικανη ποσοτητα σκαγιων να φτασει μεχρι εκει.
Γιαυτο ανεφερα το τσοκ και ο Βικτωρας την κατανομη.
Δε συμφωνειτε????????????

Κυριάκο, εννοείτε ότι συμφωνούμε, αλλά ο Άρις δεν αναφέρθηκε σε βλητικά χαρακτηριστικά (τσοκ, κώνους, αυλούς κτλ) γιατί φαντάζομαι θεώρησε πως αυτά για τον καθένα μας είναι δεδομένα και έχουμε καταλήξει στους σχετικούς συνδυασμούς. Για μένα εύστοχα εστίασε μόνο στην σκόπευση και στην αντίληψη της προσκόπευσης.
 
Ποιοι πιστευεται οτι ειναι οι σημαντικοτεροι παραγοντες για επαναλμβανομενες επιτυχιες σε οριακες αποστασεις?
Θεωρω πως μια πολυ σηαμντικη παραμετρος είναι το να αντιληφθουμε το χρονο που κανουν τα σκαγια να φτασουν στο στοχο, συνηθεια που επιτυγχανεται με εξοικιωση με ενα οπλο και εναν τυπο φυσιγγιου με συγκεκριμενο νουμερο σκαγιων... Ισως αυτο αποτελει εναν τροπο να πιστεψουμε ποσο μπορστα απο το θηραμα πρεπει να τραβηξουμε το οπλο... Αλλος ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που πολλε ςφορες περνα στα ψιλα γραμματα ειναι να καταφερουμε να ταιριαξουμε τη γραμμη της κινησης του οπλου μας με αυτη της πορεις του θηραματος πραγμα αρκετα πιο δυσκολο απο οσο φανταζεται κανεις στις μεγαλες αποστασεις... Ακομα κ μια μικρη αποκλιση εχει μεγαλες επιπτωσεις στην μετατοπιση της δεσμης των σκαγιων μας εκτος στοχου...
συμφωνώ απόλυτα

δεν συμφωνώ και πιστεύω ότι αυτό είναι ανέφικτο γιατί πρέπει να υπολογιστούν κι άλλοι παράγοντες π.χ. καιρός αέρας γωνία με την οποία τουφεκάς κ.λ.π.
προσωπικά πιστεύω ότι οι μακρινές επιτυχίες και γενικά οι επιτυχίες είναι καθαρά θέμα το πόσο ξέρεις το θήραμα που κυνηγάς
επίσης είναι θέμα κυνηγού καλού σκοπευτή
όλοι αυτοί που τουφεκούν καλά στις μακρινές αποστάσεις ανεξάρτητα αν είναι νέοι η μεγαλύτεροι,αν ασχολούνται η όχι με τσοκάκια φυσσίγγια κ.λ.π είναι κυνηγοί καλοί σκοπευτές και ταλέντα,
γεννήθηκαν να τουφεκάνε καλά
όλοι οι άλλοι(συμπεριλαμβανομένου και εμού)είναι της τύχης και το καψίματος πολλών πολλών φυσιγγίων καθαρά και μόνο
σίγουρα ένα καλό τσοκ ένα καλό φυσίγγι ένα καλό όπλο βοηθάνε και ανεβάζουν κάποιον αλλά δεν τον καθιερώνουν στην κατηγορία κυνηγοί ταλέντα
είναι βέβαια πολύ ευχαριστημένοι γιατί όπως όλοι οι κυνηγοί θυμούνται και περιγράφουν τις επιτυχημένες μακρινές τουφεκιές
εγώ όπως μου είχε πεί ο αείμνηστος Αντώνης Δεστέφανι είμαι κυνηγός πιο πάνω από το μέτριο στις καλές μου ημέρες
η greystone όμως με ανέβασε πολύ και μπορώ να πώ ότι όσες τουφεκιές μακρινές έκανα σε μια κυνηγετική περίοδο με άλλο όπλο με το όπλο αυτό τις κάνω σε 1-2 κυνήγια ;)
 
Last edited:
Οταν ειπα για την αντιληψη ξεχασα να σημειωσω ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβουμε την ταχυτητα των στοχων σε μεγαλες αποστασεις... Θεωρω...Σε οριακες βολες δυσκολα εχεις την ταχυτητα του στοχου...
 
Επειδή μιλάμε για οριακές αποστάσεις, θέλω να τονίσω επίσης πως είναι θέμα αντίληψης και κατ΄ επέκταση υποκειμενικός ο υπολογισμός της απόστασης σε θήραμα και ιδίως σε φτερωτό...
Όλα τα άλλα είναι σημαντικά αλλά γνώμη μου είναι ότι έρχονται σε δεύτερη μοίρα...
 
Μακη, επειδη εθιξες ενα θεμα, περι ταλεντου. Δεν συμφωνεις οτι ο καλος σκοπευτης, εκτος απο το ταλεντο φυσικα, χτιζεται σιγα σιγα οπως ενας οποιοσδηποτε αλλος αθλητης; Που σημαινει δηλαδη οτι οι οριακες τουφεκιες μπορει να γινουν απο ολους, εαν δωσουμε στον εαυτο μας τα καταλληλα εφοδια;
 
Μακη, επειδη εθιξες ενα θεμα, περι ταλεντου. Δεν συμφωνεις οτι ο καλος σκοπευτης, εκτος απο το ταλεντο φυσικα, χτιζεται σιγα σιγα οπως ενας οποιοσδηποτε αλλος αθλητης; Που σημαινει δηλαδη οτι οι οριακες τουφεκιες μπορει να γινουν απο ολους, εαν δωσουμε στον εαυτο μας τα καταλληλα εφοδια;

Εγω είμαι της άποψης ή το χεις ή δεν το χεις..Όπως ένας μπασκεμπολίστας που είναι 2 μέτρα το χει να καρφώνει γιατί μπορεί να το κάνει..Έτσι και ένας σκοπευτής το χει να τουφεκάει καλά επειδή απλά το χει..Τώρα αν κάποιος είναι τελείως όρτσα και εξελιχθεί σε Digweed αυτό μπορεί να μας το πει μόνο ο Λεωνίδας..
 
  • Like
Reactions: leo
Κάποτε ήμουν φανατικός υποστηριχτής της παραπάνω άποψης, ότι δηλαδή μόνο αν ξέρεις πολύ καλά το φυσίγγι, θα μπορέσεις να έχεις τις συχνότερες επιτυχίες. Έχω αρχίσει όμως να αναθεωρώ κάπως, ως προς τις οριακές αποστάσεις και μόνο. Βλέπω ότι σε πραγματικά οριακές αποστάσεις, έχω επιτυχίες με διαφορετικά φυσίγγια, που πολλές φορές δεν έχω ιδέα αν είναι αργά ή γρήγορα κτλ. Ίσως τελικά από ένα σημείο και μετά, να μην παίζουν και τόσο ρόλο οι αρχικές ταχύτητες.

Γιωργο εχεις δικιο, εγω δεν το εγραψα αναλυτικοτερα... Πιο πολυ εννοουσα οτι ειναι σημαντικο να τουφεκας με 3αρια ας πουμε, σταθερα, κ οχι μια με 3αρια, μια με 4αρια, μια με 5αρια... Εκει υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις προσκοπευσεις...
Το θεμα αργου κ γρηγορου φυσιγγιου ειναι αλλο, κ νομιζω οτι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας δεν ειναι μονο οι αρχικες αλλα κ ο χρονος καυσης του μεσα στην κανη... Η διαρκεια που κανει το κανει το φυσιγγι να καει κ να εξελθει απο την καννη δεν ειναι ιδιος, μπορει οι διαφορες να ειναι μικρες, αλλα ακομα κ αυτες συνδυαζονται με κινηση του οπλου κατα τη σκοπευση... Ενα με αργο χρονο καυσης θελει μεγαλυτερη κινηση του οπλου απο οτι ενα με ενα γρηγορο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης...

Γεράσιμε νομίζω ότι άλλο θέλει να πει ο Αρίστος. Αναφέρεται σε σταθερό στόχο.
Μια που το ανέφερες όμως, φαντάσου ότι ο χρόνος που αντιλήφθηκες να πέρασε από το μπαμ μέχρι να δεις το πουλί να χτυπιέται, στην πραγματικότητα ήταν αρκετά μεγαλύτερος γιατί ήσουν μακριά μου με αποτέλεσμα ο ήχος της τουφεκιάς να φτάσει πιο αργά από την στιγμή της εκπυρσοκρότησης.

Γιωργο σε κινουμενο εννοουσα αλλα το να ακουσουμε τα σκαγια να χτυπανε σε μια λαμαρινα ας πουμε μετα το πατημα της σκανδαλης μας κανει να αντιληφθουμε το χρονο κατα καποιο τροπο...

Θεωρω...Σε οριακες βολες δυσκολα εχεις την ταχυτητα του στοχου...
Δικιο εχεις... Ενα κοπαδι παπια που περνα στα ορια φαινεται πολυ αργο... Συμφωνω... Γι αυτο λεω ομως οτι το να πιστεψουμε ποση προσκοπευση θελει μπορει να συνδυαστει με τον χρονο που κανουν τα σκαγια να φασουν σε αυτη την αποσταση....
Θυμασαι το Σεπτεμβρη που τουφεκαγες μια καρακαξα κ απο πισω ειχε καλαμια ποσο χρονο εκαναν τα σκαγια να φτασουν στα καλαμια κ ποσο μπροστα ειχε φυγει το πουλι? Η ταχυτητα της δεν φαινοταν σε αυτη την αποσταση... Κ ομως...
 
Μιλάτε για πουλιά σταθερής τροχιάς φαντάζομαι.
Επειδή αν το πάμε σε τρυγόνια που πετάνε σαν mirage 2000 εκεί θέλει πιο πολύ ένστικτο.
 
Εγω είμαι της άποψης ή το χεις ή δεν το χεις..Όπως ένας μπασκεμπολίστας που είναι 2 μέτρα το χει να καρφώνει γιατί μπορεί να το κάνει..Έτσι και ένας σκοπευτής το χει να τουφεκάει καλά επειδή απλά το χει..Τώρα αν κάποιος είναι τελείως όρτσα και εξελιχθεί σε Digweed αυτό μπορεί να μας το πει μόνο ο Λεωνίδας..

To θεμα ταλεντου ναι, νομιζω οπως και σε ολα τα πραγματα καποιοι το εχουν και καποιοι οχι. Το ταλεντο ομως, ειναι κατι το ακατεργαστο, και εκει θες το προπονητη να στο φερει εκει που πρεπει για να κανεις τη διαφορα. Πχ, ενας ταλαντουχος σκοπευτης, και γω, με την ιδια προπονηση, δε θα φτασουμε στο ιδιο επιπεδο, αλλα νομιζω οτι εγω με τη καταλληλη προπονηση, παιζει να φτασω σε καλυτερο επιπεδο απο εναν ταλαντουχο που ασχοληται μονος του ή με ακαταλληλη προπονηση.

Σιγουρα ο Λεωνιδας θα μας διαφωτιζε επ'αυτου.
 
Back
Top