Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

Μόνο ο @leo ίσως ξέρει.
Λεωνίδα τα φώτα σου αν ξέρεις.
Ευχαριστώ για την πάσα.

Η εμπειρία μου λέει ότι όποτε πιστεύουμε ότι έχουμε θέμα σε ένα συγκεκριμένο τομέα (πχ προσκοπευση) σχεδόν ποτέ δεν φταίει αυτό.

Η μονόφθαλμη σκόπευση σίγουρα δεν είναι τόσο τραγική όσο θέλουν κάποιοι να την παρουσιάζουν. Σε πολλές περιπτώσεις ίσως είναι και προτιμότερη, όπως σε θέμα αντίθετης κυριαρχίας για παράδειγμα.

Είναι πολύ πιθανότερο να φταίει η κινησιολογία, η βιασύνη, το σταμάτημα του όπλου, το λάθος κοντάκι κλπ παρά η προσκοπευση.

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Όνομα
Γιώργος
Η μονόφθαλμη σκόπευση σίγουρα δεν είναι τόσο τραγική όσο θέλουν κάποιοι να την παρουσιάζουν. Σε πολλές περιπτώσεις ίσως είναι και προτιμότερη, όπως σε θέμα αντίθετης κυριαρχίας για παράδειγμα.
θυμάμαι όταν συνειδητοποίησα για πρώτη φορά ότι ένας σκοπευτής της εθνικής έριχνε κλείνοντας το μάτι είχα μείνει άγαλμα. ;)
μετά έμαθα ότι υπάρχουν πάρα πολλοί σοβαροί σκοπευτές που ρίχνουν μονόφθαλμα , όπως επίσης πολλοί σκοπευτές που ενώ ρίχνουν διόφθαλμα , σε συγκεκριμένα πιάτα , κλείνουν ματάκι ........... .yel..yel.

εγώ πάντως άμα κλείσω μάτι χάνω όχι την μπάλα , αλλά το γήπεδο ολόκληρο .........:eek:

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γιάννης
Όλα μου τα χρόνια (και είναι πολλά...) σκόπευα μονόφθαλμα, κατάλοιπο των πολύ νιάτων που έκανα κατάχρηση των αεροβόλων. Μετά τα 18, που πήρα το πρώτο μου κυνηγετικό, σκόπευα με τον ίδιο τρόπο για πολλά, πολλά χρόνια. Που δάσκαλοι τότε. Πριν από καμιά 10αριά χρόνια έμαθα και άρχισα να εξασκούμαι στη διόφθαλμη. Αλλά κακά τα ψέματα, μετά από 40 χρόνια και καμιά 30αριά χιλιάδες ντουφεκιές, είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις. Πάντως καλά τα πάω ακόμα, έστω και με λάθος σκόπευση.

Όνομα
Λεωνίδας
30 χρονια που κυνηγαω παντα εριχνα και ριχνω με μονοφθαλμη σκοπευση...εξαλλου ειμαι δεξιοεπωμιζομενος με κυριαρχο ματι το αριστερο...Ισως επρεπε οταν ξεκινησα να τουφεκαω απο αριστερα,να μην ακουγα το μακαριτη το πατερα μου που μου πε..."καλα αναποδα τουφεκάς?απο αριστερά?"...και το γυρισα στο δεξι....ακομη και τωρα μπορω να χαζοριξω και με το αριστερο....

30 χρονια που κυνηγαω παντα εριχνα και ριχνω με μονοφθαλμη σκοπευση...εξαλλου ειμαι δεξιοεπωμιζομενος με κυριαρχο ματι το αριστερο...Ισως επρεπε οταν ξεκινησα να τουφεκαω απο αριστερα,να μην ακουγα το μακαριτη το πατερα μου που μου πε..."καλα αναποδα τουφεκάς?απο αριστερά?"...και το γυρισα στο δεξι....ακομη και τωρα μπορω να χαζοριξω και με το αριστερο....
Να ρίχνεις αριστερά κ διοφθαλμα, ξεκινα χθες

Όνομα
Λεωνίδας
Να ρίχνεις αριστερά κ διοφθαλμα, ξεκινα χθες
Παει αυτο τωρα....εξαλλου τοτε ειχα superpose,τωρα με τη powerbore και να θελα,δε γινεται....ουτε τρελαινομαι,σιγα...αρκετα ικανοποιημενος νοιωθω και μονοφθαλμα.Και κατι αλλο...η δυναμη της συνηθειας ειναι πάρααα πολυ ισχυρη,ιδιως μετα απο τοσα χρονια...

Παει αυτο τωρα....εξαλλου τοτε ειχα superpose,τωρα με τη powerbore και να θελα,δε γινεται....ουτε τρελαινομαι,σιγα...αρκετα ικανοποιημενος νοιωθω και μονοφθαλμα.Και κατι αλλο...η δυναμη της συνηθειας ειναι πάρααα πολυ ισχυρη,ιδιως μετα απο τοσα χρονια...
Αν μου επιτρέπεις κανεις μεγα λάθος, είναι σαν να ριχνεις με ένα χέρι, με τα χρόνια συνηθίζεις όπως λες αλλά δεν είναι καλυτερα με τα δυο ;;;; παρε αριστερό όπλο, άλλαξε πλευρα επωμισης, φτιάξε κοντακι στα μέτρα σου, κ μετα θα λες εκείνος ο παντογνωστης στο φορουμ με έσωσε

Όλα μου τα χρόνια (και είναι πολλά...) σκόπευα μονόφθαλμα, κατάλοιπο των πολύ νιάτων που έκανα κατάχρηση των αεροβόλων. Μετά τα 18, που πήρα το πρώτο μου κυνηγετικό, σκόπευα με τον ίδιο τρόπο για πολλά, πολλά χρόνια. Που δάσκαλοι τότε. Πριν από καμιά 10αριά χρόνια έμαθα και άρχισα να εξασκούμαι στη διόφθαλμη. Αλλά κακά τα ψέματα, μετά από 40 χρόνια και καμιά 30αριά χιλιάδες ντουφεκιές, είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις. Πάντως καλά τα πάω ακόμα, έστω και με λάθος σκόπευση.
ΔΕΝ είναι απαραίτητα λάθος η μονόφθαλμη όταν ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση λόγω πολύ κυρίαρχου αντίθετου ματιού .

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γιάννης
ΔΕΝ είναι απαραίτητα λάθος η μονόφθαλμη όταν ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση λόγω πολύ κυρίαρχου αντίθετου ματιού .
Δεν είναι αντίθετο το κυρίαρχο μάτι. Είναι το δεξί και επωμίζω δεξιά. Αλλά είναι μία συνήθεια άνω των 40 ετών. Πως να κοπεί; Προσπάθησα, προσπαθώ, αλλά δεν...

Όνομα
Βασίλης
Δεν είναι αντίθετο το κυρίαρχο μάτι. Είναι το δεξί και επωμίζω δεξιά. Αλλά είναι μία συνήθεια άνω των 40 ετών. Πως να κοπεί; Προσπάθησα, προσπαθώ, αλλά δεν...
Αν προσπαθείς στο κυνήγι ΔΕΚ ΚΟΒΕΤΑΙ ή είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Όταν χάνεις πουλί θα σκέφτεσαι ότι φταίει αυτό.
Μόνο σκοπευτήριο όπου το χαμένο πιάτο δεν κοστίζει ψυχικά και δεν τραυματίζεται.
Αν μπορείς και έχεις χρόνο να διαθέσεις κάντο.
Αν από την άλλη είσαι ικανοποιημένος, όλα καλά.