Τουρκικά όπλα

Το μόνο τουρκικό που έχω ζηλέψει είναι το τσρτσιλ 512ς πλάγιο ειλικρινά αν ήταν ιταλικό θα έκανε πάνω από 2000 για πλάκα.
Και εμένα μου αρέσει.
Είχα βάλει σκοπό να το πάρω...Η και το αλιλεπιθετο τις ίδιες εταιρίας σε 20ρακι.

Σου εύχομαι λοιπόν να αποκτήσεις ένα 512 σύντομα.
 
@Ainos
Erdem do you think that turkish made shotguns have the same reliability like the originals ?
I'm asking you, because a copy of a turkish inertia gun i've seen in Athens didn't have the same metal finishing like the benelli shotguns.
This maybe affect the operation with some kind of shells it maybe not.

What brand of turkish autoloading shotgun is the most reliable, according to you ?
Please mention some guns and the cost in your country.
 
[KULLANICI = 1645] @Ainos [/ KULLANICI]
Erdem Türk yapımı av tüfeklerinin orijinalleri ile aynı güvenilirliğe sahip olduğunu düşünüyor musunuz?
Sana soruyorum, çünkü Atina'da gördüğüm bir Türk atalet silahının bir kopyası, benelli pompalı tüfekler gibi aynı metal kaplamaya sahip değildi.
Bu belki bir çeşit mermi ile operasyonu etkiler, belki de etkilemez.

Size göre en güvenilir türk otomatik yüklemeli av tüfeği markası hangisidir?
Lütfen bazı silahlardan ve ülkenizdeki maliyetinden bahsedin.
We Turks are very successful in copying, of course, a Benelli cannot be a Beretta in terms of quality, but it would be the best choice according to the unit price.
 
Last edited:
Αν και δεν είμαι φαν της αγοράς των συγκεκριμένων όπλων κάποια όπλα όντως τραβάνε το ενδιαφέρον για πολλούς λόγους και βάζουν σε σκέψεις ακόμη και τον πιο περίεργο.Εχω αναφέρει κάπου ότι έχω ζηλέψει μόνο ένα τουρκικό όπλο το οποίο είναι το Τσώρτσιλ 512ς .Για όσους δεν το ξέρουν 62 εκ κανες ρίγα όχι Τσώρτσιλ εναλλασσόμενα τσοκ μόνη μηχανική σκανδάλη με επιλογέα ατσάλινη βάση πλαγιοκανο με 2700 βάρος.Και μαγκουμ που είναιαχρειαστο και κακώς βγήκε άποψη μου σε μαγκουμ .Τιμή κοντά στα 800 .Αν ήταν από άλλη χώρα πόσο θα κόστιζε και γιατί δεν βρίσκω κάποιο άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά και το ψάχνω αρκετό καιρό τώρα επειδή έχω σκαλωσει με αυτό το πλάγιο καθαρά για κυνήγια Φέρμας .Που έχει πάει η ευρωπαϊκή τεχνογνωσία και δεν υπάρχει δικανο ελαφρύ ατσαλένιο και σπανίζει η μηχανική σκανδάλη στα όπλα της σειράς ?
 
Αν και δεν είμαι φαν της αγοράς των συγκεκριμένων όπλων κάποια όπλα όντως τραβάνε το ενδιαφέρον για πολλούς λόγους και βάζουν σε σκέψεις ακόμη και τον πιο περίεργο.Εχω αναφέρει κάπου ότι έχω ζηλέψει μόνο ένα τουρκικό όπλο το οποίο είναι το Τσώρτσιλ 512ς .Για όσους δεν το ξέρουν 62 εκ κανες ρίγα όχι Τσώρτσιλ εναλλασσόμενα τσοκ μόνη μηχανική σκανδάλη με επιλογέα ατσάλινη βάση πλαγιοκανο με 2700 βάρος.Και μαγκουμ που είναιαχρειαστο και κακώς βγήκε άποψη μου σε μαγκουμ .Τιμή κοντά στα 800 .Αν ήταν από άλλη χώρα πόσο θα κόστιζε και γιατί δεν βρίσκω κάποιο άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά και το ψάχνω αρκετό καιρό τώρα επειδή έχω σκαλωσει με αυτό το πλάγιο καθαρά για κυνήγια Φέρμας .Που έχει πάει η ευρωπαϊκή τεχνογνωσία και δεν υπάρχει δικανο ελαφρύ ατσαλένιο και σπανίζει η μηχανική σκανδάλη στα όπλα της σειράς ?
Πολύ ωραίο όπλο.
Το έχω ζηλέψει κι εγω.
Αν ήμουν λίγο πιο άνετος θα το είχα αγοράσει.

Όσο για το αν είναι οντως καλό όπλο αυτό είναι ζάρια.
Εννοώ το αγοράζεις και βλέπεις αν βγει εξαρες ή άσο δύο.

Διότι δεν το έχει κανείς για να σου πει μια γνώμη.

Το ίδιο έκανα κι εγώ με το δικό μου τουρκικό.
Ευτυχώς εμενα μου βγήκε ως τώρα καλό.

Πολύ καλύτερο ακόμη και απ το πιο αισιόδοξο σενάριο.
 
Υπάρχει περίπτωση Στέλιο όπλο 12αρι να μην σκοτώνει ορτύκι και μπεκάτσα μέχρι τα 25 μέτρα λέω τώρα .Έχω σκοτώσει με το Φλομπέρ ορτύκια στη Μάνη παιδί .Για μένα δεν υπάρχει όπλο να μην σκοτώνει φυσίγγι και κυνηγός ναι όπλο όχι.Και τι να χαλάσει η μηχανική σκανδάλη τότε τι να πω γιατί του 2000 ιταλικά με αδράνειας σκανδαλες που έχω συναντήσει να διπλό τουφεκανε και να τρέχουνε στον οπλουργο για να μη πω στον οδοντίατρο η στο φυσιοθεραπευτη για τον ώμο .
 
Υπαρχουν τοσες επιλογες οπλων που αδιαφορω τελειως για τα τουρκικα.
Θα θελα να δοκιμασω ομως κανενα τουρκικο γλυκο, μπακλαβα, κανταιφι!!
Αν και το πιο γλυκο κανταιφι που εχω δοκιμασει ειναι ενα Θεσσαλονικιωτικο!.love.
 
Και εμένα δεν μου πάει αλλα λέω κοίτα τι ωραίο όπλο έφτιαξαν και που είναι οι μεγάλοι οπλοκατασκευαστες να το συναγωνιστούν .Γιατί αν ήταν ιταλικό η γαλλικό θα στοίχιζε τα τριπλά λεφτά και θα το είχαν πολλοί .
 
Back
Top