Τουρκικά όπλα

Η αυτοάμυνα είναι ανοιχτή πληγή σε πολλές χώρες της ΕΕ. Αλλά νομίζω ότι μόνο οι σκανδιναβικές χώρες και η Ελλάδα ποινικοποιούν την αυτοάμυνα. Στην Γερμανία π.χ. γράφει ο νομοθέτης (§227 BGB):
(1) Όποιος διαπράττει μια πράξη που απαιτείται από την αυτοάμυνα δεν ενεργεί παράνομα.
(2) Η αυτοάμυνα είναι η πράξη που απαιτείται για την αποτροπή μιας τρέχουσας παράνομης επίθεσης εναντίον του εαυτού ή άλλου.


§34 StGB:
Όποιος διαπράττει μια πράξη σε έναν τρέχοντα, όχι αλλιώς αποτρέψιμο κίνδυνο για τη ζωή, το σώμα, την ελευθερία, την τιμή, την ιδιοκτησία ή άλλο νόμιμο περιουσιακό στοιχείο για να αποτρέψει τον κίνδυνο από τον εαυτό του ή από άλλο, δεν ενεργεί παράνομα εάν, όταν σταθμίζει τα συγκρουόμενα συμφέροντα , ειδικότερα τα θιγόμενα νομικά συμφέροντα και ο βαθμός απειλών που τους απειλεί, το προστατευόμενο συμφέρον υπερβαίνει ουσιαστικά τους εξασθενημένους. Ωστόσο, αυτό ισχύει μόνο εάν η πράξη είναι το κατάλληλο μέσο αποτροπής του κινδύνου.

Με άλλα λόγια, η αυτοάμυνα δεν είναι παράνομη!! ακόμα και όταν επεμβαίνουμε για να υπερασπισθούμε κάποιον άλλον, π.χ. μέλος της οικογένειας, φίλους, ή ακόμα και αγνώστους! Η αυτοάμυνα επιτρέπεται όχι μόνο όταν μπαίνει σε κίνδυνο η ζωή μας ή η σωματική ακεραιότητά μας, αλλά και όταν κινδυνεύει η περιουσία μας. Με άλλα λόγια, ο αμυνόμενος έχει μεγαλύτερη νομική βαρύτητα από τον επιτιθέμενο!.

Το καλύτερο όμως είναι, πως η αυτοάμυνα καλύπτεται νομικά ακόμα και στην περίπτωση που ο αμυνόμενος θα μπορούσε να τραπεί σε φυγή αλλά παρ'ολα αυτά καταφεύγει σε αυτοάμυνα. Σε αντίθεση με αυτό που μας προτρέπουν κάποιοι εδώ στην Ελλάδα να κάνουμε τους κοιμισμένους και να αφήσουμε τους κλέφτες να κάνουν την δουλειά τους με ησυχία, ο γερμανικός νόμος λέει πως το θύμα έχει το δικαίωμα να αντισταθεί!

Ένα άτομο που δέχεται επίθεση επιτρέπεται βασικά να υπερασπιστεί τον εαυτό του με δύναμη (βία), ακόμα κι αν μπορούσε να διαλέξει την φυγή ως το «ήπιο μέσο» της «αυτοάμυνας». Ετσι μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του και δεν χρειάζεται να υποχωρήσει.
§33 StGB:
Εάν ο αμυνόμενος υπερβεί τα όρια της αυτοάμυνας από σύγχυση, φόβο ή τρόμο, δεν θα τιμωρηθεί.

Ενδιαφέρον έχει και η νομοθεσία για την χρήση πυροβόλων όπλων σε περίπτωση αυτοάμυνας:

Όταν χρησιμοποιούνται ιδιαίτερα επικίνδυνα μέσα άμυνας, απαιτείται συνήθως μια σταδιακή προσέγγιση. Αυτό είναι σημαντικό για τη χρήση πυροβόλων όπλων, για παράδειγμα: ο αμυνόμενος πρέπει πρώτα να απειλήσει τον επιτιθέμενο με τη χρήση του όπλου (Μαρίκα πρόσεξε, βαστάω μαχαίρι) . Εάν αυτό δεν είναι αποτελεσματικό, τότε μπορεί να πυροβολήσει μια προειδοποιητική βολή. Εάν αυτό δεν είναι αρκετό, μπορεί να πυροβολήσει μια βολή σε μη ζωτικά μέρη του σώματος. Μόνο αν αυτό δεν είναι αρκετό μπορεί να πυροδοτήσει ένα θανατηφόρο πυροβολισμό ως έσχατη λύση. Για παράδειγμα, κανείς δεν πρέπει να αποδεχτεί σωματική βλάβη ή ζημιά σε περιουσία του, εάν αυτό μπορεί να αποφευχθεί μόνο με μια θανατηφόρα πράξη άμυνας. Πηγή: Christian F. Majer, Guido Ernst: Tödliche Gewalt zur Abwehr von Eigentums- und Besitzverletzung als Notwehr? In: Jura Studium & Examen. Ausgabe 2/2016. Tübingen 2016, S. 58–62

<==
με άλλα λόγια, οι κλέφτες παίζουν με την ζωή τους, ο νοικοκύρης υπερασπίζεται την ζωή του ή την περιουσία του μέχρι θανάτου (του κλέφτη)

Η ταπεινή μου γνώμη: πρέπει σύντομα και στην Ελλάδα να γίνει η αυτοάμυνα νόμιμη, μιά και οι προκλήσεις ξεπερνούν τις παρούσες δυνατότητες της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας - αν θέλουμε να παραμείνουμε μία κοινωνία με αξίες.
FB_IMG_1617199616276.jpg
 
Προς το παρόν μόλις πειράξεις τον γύφτο που σου μπουκαρε στο σπίτι κινδυνεύεις από όλη τη φυλή μετά.
Θυμαμαι εναν πελατη στα Ανω Λιοσια που εφυγε διακοπες και πηδηξαν την μαντρα
κατι γυφτακια για να κανουν μπανιο στην πισινα.Δυστυχως ενα πνιγηκε.Ο ανθρωπος αναγκαστηκε
να πουλησει το σπιτι γιατι επεσε ολος ο καταυλισμος να τον σκοτωσει.Αντε τωρα λεμε...

*Καλυτερα απο ζαχαρο κουμπαρε παρα απο μολυβι....
 
Last edited:
Θυμαμαι εναν πελατη στα Ανω Λιοσια που εφυγε διακοπες και πηδηξαν την μαντρα
κατι γυφτακια για να κανουν μπανιο στην πισινα.Δυστυχως ενα πνιγηκε.Ο ανθρωπος αναγκαστηκε
να πουλησει το σπιτι γιατι επεσε ολος ο καταυλισμος να τον σκοτωσει.Αντε τωρα λεμε...

*Καλυτερα απο ζαχαρο κουμπαρε παρα απο μολυβι....
Ολες οι κοινωνίες έχουν αλλάξει. Θυμάμαι (όσο πιο πολύ γερνάω, τόσο περισσότερο θυμάμαι) μια ιστορία που μου έλεγε η μητέρα μου. Οταν ηταν η μητέρα μου μικρό παιδί, πέρναγαν οι γυφτοι μια-δυό φορές το χρόνο από το χωριό για γανώματα, χαλιά, κοφίνια κλπ. Και ασφαλώς είσαν γνωστοί με τους χωρικούς. Μία μέρα εκλεψε ενα γυφτάκι από ένα ταγάρι της γιαγιάς μου κάτι σύκα, και η μητέρα μου - μικρό παιδί τότε - το είπε στην γιαγιά μου. Η γιαγιά μου ειπε απλά "παιδάκι είναι, το λιγουρεύτηκε" και εκεί έληξε για αυτήν το θέμα.

Αλλά, σε λίγο εμφανιστηκε η γυφτισα τραβώντας τον πιτσιρικά που μιξόκλαιγε από το αφτί, ζήτησε χίλια συγνώμη και έβαλε τον πιτσιρικά να ζητήσει και αυτός συγνώμη. Η γιαγιά μου είπε: "δεν πειράζει, παιδάκι είναι", για να απαντήσει η γύφτισα: "αν σήμερα το παιδάκι μου κλέβει τα σύκα σου, αύριο ο γιόκας μου θα κλέψει την κότα σου και όταν γίνει άντρας θα κλεψει την γελάδα σου" και του τράβηξε και μια σφαλιάρα.

Οι γύφτοι τότε μπορεί να γύριζαν με βοϊδάμαξες και να έμεναν σε τσαντήρια, αλλά δούλευαν κάποιες τέχνες - μουσικοί, καλαθάδες, γανωτζήδες (ή όπως αλλοιώς λέγονται), αλλά νομίζω δεν άνοιγαν σπίτια άλλων. Σήμερα έχουν και αυτοί "εκπολιτισθεί", ως αποτέλεσμα της γενικής αποβλάκωσης - και συμπεριφέρονται ως ιδιαίτερη κάστα κάποιας δημόσιας υπηρεσίας με extra protection.

Λόγω πολιτικών σκοπιμοτήτων έχουν προνόμια, τα οποία ταχα νομιμοποιούν τις δικτατορικές πρακτικές τους - μειονότητα σου λένε.

Η δικτατορία των μειονοτήτων πρόκειται να μας ευνουχίσει πολιτισμικά!
 
Το θεμα αυτοαμυνας πασχει εδω οπως και πολλα αλλα πραγματα .Εγω την αποψη μου τη γνωριζουν οσοι με ξερουν οταν προκυτε για θεμα παραβιασης του σπιτιου μου και της οικογενειας η αστυνομια κανει τη δουλεια της και εγω τη δικη μου και ο νοων νοητω αν ειναι να κατσει το τελευταιο που θα σκεφτω ειναι οι συνέπειες το οτι σε κανε η μανα σου τρελο γυφτο κλεφτη και οτι αλλο θες για να σε φοβουνται οι αλλοι που λενε δεν ισχυει στα δικα μου δεδομενα δε σε πειραζω γιατι νομιζεις οτι θα με πειραξεις εσυ και δεν τρεχει καστανο ειναι εκτος της λογικης μου ..Παντως το οπλακι αυτο πιο πολυ ειναι για οδομαχιες παρα για κυνηγι.
 
κάποιοι έχετε πρόβλημα με τα τούρκικα όπλα
ενώ κάποιοι ανώτεροι κρατικοί/διπλωματικοί υπάλληλοι δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν σχέσεις με υψηλόβαθμες διπλωματικές υπαλλήλους τουρκάλες

Ο Τσίπρας, ο Ερντογάν και το ειδύλλιο-σκάνδαλο
https://www.protagon.gr/themata/o-tsipras-o-erntogan-kai-to-eidyllio-skandalo-44342255330
 
κάποιοι έχετε πρόβλημα με τα τούρκικα όπλα
ενώ κάποιοι ανώτεροι κρατικοί/διπλωματικοί υπάλληλοι δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν σχέσεις με υψηλόβαθμες διπλωματικές υπαλλήλους τουρκάλες

Ο Τσίπρας, ο Ερντογάν και το ειδύλλιο-σκάνδαλο
https://www.protagon.gr/themata/o-tsipras-o-erntogan-kai-to-eidyllio-skandalo-44342255330
Τα τούρκικα όπλα και οι Τουρκάλες έχουν του καλύτερους αυλούς.
 
Η λύση λέγεται ΥΠΟΜΟΝΗ όποιος την έχει και περιμένει βρίσκει διαμάντια στα μεταχειρισμένα αλλά πρέπει να είναι σε ετοιμότητα να ξεχωρισέι και να αρπάξει την ευκαιρία πρώτος, όταν αγοράζεις όπλο δεν το παίρνεις για μια σαιζόν γνωρίζετε πόσα πωλούνται στην μισή τιμή καινούργια οπλα δε διάστημα ενός χρόνου?Εγώ πάντως δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένο από κατάστημα γιατί δεν θα το θεωρούσα ευκαιρία. Ευκαιρία θεωρώ ένα skb 905 που είδα στο car σε εξαίρετη κατάσταση κοντά στα 2 χιλιάρικα
Στα μεταχειρισμένα υπάρχει ένα ρίσκο τη σημερινή εποχή γίνονται πολύ εύκολα παρεμβάσεις στην κάνη και της κάνει και κάποιος πολύ εύκολα οπότε η ευκαιρία που νομίζεις ότι θα βρεις μπορεί να μην είναι ακριβώς ευκαιρία διότι το όπλο από παρεμβάσεις εσωτερικά στην κάνη μπορεί να είναι τελείως άχρηστο. Επειδή τυχαία όταν έψαχνα για μεταχειρισμένο στα 10 όπλα που είχα δει μου έτυχαν τρία τέτοια όποτε θέλει πάρα πολύ προσοχή στο μεταχειρισμένο θέλει σίγουρα σε οπλουργό να σου μετρήσει τσοκ εάν έχει σταθερά και κώνο για να δεις αν έχουν γίνει παρεμβάσεις στο όπλο.
 
Στα μεταχειρισμένα υπάρχει ένα ρίσκο τη σημερινή εποχή γίνονται πολύ εύκολα παρεμβάσεις στην κάνη και της κάνει και κάποιος πολύ εύκολα οπότε η ευκαιρία που νομίζεις ότι θα βρεις μπορεί να μην είναι ακριβώς ευκαιρία διότι το όπλο από παρεμβάσεις εσωτερικά στην κάνη μπορεί να είναι τελείως άχρηστο. Επειδή τυχαία όταν έψαχνα για μεταχειρισμένο στα 10 όπλα που είχα δει μου έτυχαν τρία τέτοια όποτε θέλει πάρα πολύ προσοχή στο μεταχειρισμένο θέλει σίγουρα σε οπλουργό να σου μετρήσει τσοκ εάν έχει σταθερά και κώνο για να δεις αν έχουν γίνει παρεμβάσεις στο όπλο.
Τα μόνα που δεν πειράζουν είναι τα benelli
 
Πλάκα πιστεύω κάνεις γιατί είχα φτιάξει και την δική μου και του φίλου μου
Αστειεύομαι.Δεν τολμάς να αγοράσεις μεταχειρισμένο όπλο αν δεν το περάσεις αξονική τομογραφία.Σαν τα αυτοκίνητα αρίστης κατάστασης.
 
Υπάρχουν όμως στα μεταχειρισμένα κάτι κελεπούρια που από εκεί που τα βλέπεις με το κυαλι ξαφνικά μπορείς να το εχεις στα χέρια σου.
Ναι όντως απλά πρέπει να έχεις τα μετρητά στα χέρια σου την στιγμή που θα βγει και να είσαι και κοντά ώστε να μπορείς να το δεις και να το ελέγξεις.
 
Back
Top