Τουρκικά όπλα

Προσωπικά θεωρώ όλα τα σύγχρονα αυτογεμη πανω κάτω στα ίδια κυβικά! Φθηνές κατασκευές σε ακριβό περιτυλιγμα! Δεν έχω τουρκική καραμπίνα ουτε σκέφτομαι να πάρω.... Τώρα θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω τον συσχετισμό με τα αυτοκίνητα λίγο αστοχο :)
θα συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε, σεβομαι την αποψη σου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα κουβεντα κανουμε :)
 
θα συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε, σεβομαι την αποψη σου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα κουβεντα κανουμε :)
Μα αυτό είναι το όλο νόημα! Δεν προσπαθω να σε πεισω ότι έχω δίκιο, μόνο με διάλογο μπορουμε να κοιτάξουμε λίγο παραπερα! Ο καθένας μας εκφράζει προσωπικες εμπειρίες που εμπεριέχουν το υποκειμενικο στοιχείο! Αυτό έλειπε να κακισουμε ο ένας τον άλλον επειδή εχουμε διαφορετική άποψη!
 
πρώτα από όλα σας ευχαριστώ για τα καλορίζικα!!! πριν λίγο τελείωσα με το οπλο παλια λαδια γράσα κ.τλ και εκ νέου καινούρια οπου χρειάζεται τσέκαρα τα πάντα πατούρες των στοκ, κάννες αν είναι στραβές, κώνους, βαφες, εφαρμογές, εξωλκεις, χρώμιο, κολλήσεις ρήγας-μεσορηγας, οσο και να έψαξα δεν βρήκα το παραμικρο, λίγο η εφαρμογή ξύλου με μέταλλο δεν ήταν τελειά προεξείχε λίγο περισσότερο το ξύλο στην βράση( δεν με ενοχλεί καθόλου) οπως και η σκανδάλη ναι μεν ελαφριά αλλά την ήθελα με λιγότερη διαδρομή, βεβαια με τα 860 ευρώ που το πηρα όλα αυτά τα προσπερνάω και δεν με ενοχλούνε καθόλου, είναι πολύ σφιχτο μαλάκωσε λίγο με το γράσο, με τον καιρό άνοιξε κλεισε θα μαλακώσει, αυτά τα υπόλοιπα στο μέτωπο θα φανούνε!!!
 
πρώτα από όλα σας ευχαριστώ για τα καλορίζικα!!! πριν λίγο τελείωσα με το οπλο παλια λαδια γράσα κ.τλ και εκ νέου καινούρια οπου χρειάζεται τσέκαρα τα πάντα πατούρες των στοκ, κάννες αν είναι στραβές, κώνους, βαφες, εφαρμογές, εξωλκεις, χρώμιο, κολλήσεις ρήγας-μεσορηγας, οσο και να έψαξα δεν βρήκα το παραμικρο, λίγο η εφαρμογή ξύλου με μέταλλο δεν ήταν τελειά προεξείχε λίγο περισσότερο το ξύλο στην βράση( δεν με ενοχλεί καθόλου) οπως και η σκανδάλη ναι μεν ελαφριά αλλά την ήθελα με λιγότερη διαδρομή, βεβαια με τα 860 ευρώ που το πηρα όλα αυτά τα προσπερνάω και δεν με ενοχλούνε καθόλου, είναι πολύ σφιχτο μαλάκωσε λίγο με το γράσο, με τον καιρό άνοιξε κλεισε θα μαλακώσει, αυτά τα υπόλοιπα στο μέτωπο θα φανούνε!!!
Αντρέα καλορίζικο το νέο σου τουφέκι και να είσαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστιθεις.Πλεον στη παραγωγή όπλων δεν υπάρχουν μυστικά .Ιδίως όταν αυτά κατασκευάζονται με σύγχρονες μηχανές, με προδιαγραφές και υπό την επίβλεψη των γνωστών μεγάλων ονομάτων.Το μόνο που μένει είναι να το αποδείξει και ο χρόνος.
 
Συμφωνώ απόλυτα μια διευκρίνιση μπορεί κάποτε να υπάρξουν φθηνά και ποιοτικά προϊόντα αλλά δεν θα είναι κανόνας,όπως μπορεί κάλλιστα να υπάρξουν και ακριβά σκάρτα..Ο νόμος της αγοράς όμως είναι αμείλικτος τους βάζει όλους στην θέση τους όταν έρθει η ώρα,και εξηγούμε για να διανύσεις μια απόσταση μπορεί να την διανύσεις με ένα Ζασταβα μπορεί και με μια Μερσεντές,στον προορισμό σου θα φτάσεις και με τα δύο η ποιότητα της μετακίνησης σου δεν θα είναι ίδια όμως.Ουτε κατά τα άλλα συμπαθή Ζασταβα εάν του αλλάξεις ζάντες τιμόνι καρμπυρατέρ η αμορτισέρ πρόκειται να γίνει Μερσεντές.Δεν είμαι υπέρμαχος πάντα του ακριβού ,αλλά μια λαϊκή ρήση λέει ψωνίζω το ακριβό γιατί είναι φθηνό.Οποιος ενδιαφέρεται ο κ Κυπριδημος έχει γράψει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την ποιότητα και αξιοπιστία που μπορεί να έχουν διάττοντες αστέρες στην οπλουργικη.Και για να μην κουράζω ένα παράδειγμα Κάποτε διαφημιζοταν καραμπίνα αλμαρ με250ευρω και δώρο φυσίγγια την αγόρασαν μερικοί γνωστοί ενθουσιασμένοι,την συνέχεια την γνωρίζετε!!!!
Την πηραν στη σακουλααααααα
 
Αντρέα καλορίζικο το νέο σου τουφέκι και να είσαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστιθεις.Πλεον στη παραγωγή όπλων δεν υπάρχουν μυστικά .Ιδίως όταν αυτά κατασκευάζονται με σύγχρονες μηχανές, με προδιαγραφές και υπό την επίβλεψη των γνωστών μεγάλων ονομάτων.Το μόνο που μένει είναι να το αποδείξει και ο χρόνος.
ευχαριστώ πολύ!!! βέβαια ο χρόνος είναι αυτος που λέει την αλήθεια, γέλαγα πριν λίγο τα πρώτα κομμάτια που ήρθαν ελλαδα ανέγραφαν αυλο, μάταια έψαχνα να τον βρω δεν τον γραφεί πουθενά... κοιτά λεω και τούρκοι ζηλέψανε από τους Ιταλούς και δεν γράφουν τίποτα. .sarcastic.
 
Φιλε καλοτουφεκο μια χαρα ειναι το οπλο 4140 ατσαλι και απο τις καλυτερες καρυδιες και μονο επηδη ειναι δικανο και οχι και τπτ αλλο θα παρατισεις τις καραμπινες αλλη αισθησηβτο ατιμο
ευχαριστώ!!!Αύριο θα του παρω την παρθενιά και θα γράψω εντυπώσεις, παντός δεν το περίμενα να πω την αλήθεια τόσο καλοφτιαγμένο, και είμαι πολύ περίεργος δεν ενθουσιάζομαι εύκολα.
 
Μετά από πολύ καιρο επιτέλους το πήρα στα χέρια μου. Εντυπώσεις και κριτική μετά το Σαββατοκύριακο θα επανέλθω...
View attachment 16192
Φίλε πολύ όμορφο!
Να ξέρεις προκαταβολικά ότι θα εκπλαγείς ευχάριστα από αυτό το οπλο.

Αξίζει κάθε ευρώ!

Χαίρομαι που επιτέλους δεν είμαι ο μόνος που να έχω ένα ata arms sp.

Θα ανοίξω επιτέλους ένα θέμα με τα ata arms team όπως συμβαίνει με τα υπόλοιπα όπλα.

Άντε να γίνουμε περισσότεροι σιγά σιγά....
 
Η κάθε εταιρία έχει την ταυτότητα της.
Ο Τούρκος είναι ο Κινέζος της Ευρώπης.
Άμα του πάρεις τα σχέδια των όπλων,την επόμενη μέρα το εργοστάσιο θα παράγει τουλουμπες και μπακλαβαδες.Φαινεται σαν μπερετα αλλά γράφει ΑΤΑ,φαίνεται για γουιντσεστερ αλλά γράφει τάδε.Ειναι στα σπάργανα ακόμα ο Τούρκος για να πούμε κάτι.Δεν υπάρχει καμία έξυπνη αγορά εδώ.Εδωσες πέντε δραχμές και πήρες Τούρκικο?Καλα έκανες... Ποτέ δεν θα γίνει αυτό που φαίνεται.Σε αυτά τα λεφτα και πιο κάτω είναι ο Ρώσος.Χωρις τσιμπλιμπλικια και ρεπλικες.Δικη του γραμμή,δικά του μέταλλα με ιστορία και αποδείξεις.
 
Last edited:
Όλες οι χώρες έχουν παράξει καλά και λιγότερο καλά όπλα.Αν το προϊόν είναι κακό αποκλείεται να επιβιώσεις.Οι πατέντες έχουν λήξει και ο καθένας που έχει κεφάλαια και εξοπλισμό μπορεί να παράξει όπλα.Κι εμείς αν η πολιτική ήταν διαφορετική κάτι παρόμοιο θα κάναμε.Η Τουρκία έχει και παλιές εταιρειες που κάνουν εξαγωγές σε όλο τον κόσμο.Εργοστασια με μεγάλη παραγωγή όσο να μας κακοφαινεται
 
Back
Top