Τουρκικά όπλα

Φιλοσ μου εχει ενα τουρκικο κραλ(καποσ Έτσι το λένε ) σουπερ ποζε.ουτε πίεσης που ειναι δοκιμασμενο γραφή ουτε αυλουσ.το μονο που γραφη ειναι 12/76..κανεσ με πολυ καλεσ ντουφεκεσ.στα δυο χρονια που το εχει είναι πολυ ικανοποιημενοσ.μονο που σκουριαζει πολυ ευκολα προπαντοσ στησ θαλαμεσ.
 
Φιλοσ μου εχει ενα τουρκικο κραλ(καποσ Έτσι το λένε ) σουπερ ποζε.ουτε πίεσης που ειναι δοκιμασμενο γραφή ουτε αυλουσ.το μονο που γραφη ειναι 12/76..κανεσ με πολυ καλεσ ντουφεκεσ.στα δυο χρονια που το εχει είναι πολυ ικανοποιημενοσ.μονο που σκουριαζει πολυ ευκολα προπαντοσ στησ θαλαμεσ.
Η Τουρκία Ηλία δεν είναι χώρα μέλος της CIP, οπότε δεν είναι υποχρεωμένη να σφραγίζει τα όπλα που παράγει σύμφωνα με τα πρότυπά CIP...
Για να εισαχθούν όμως τα όπλα σε χώρα μέλος της CIP, πρέπει τα όπλα να περάσουν από την τράπεζα δοκιμών της χώρας εισαγωγής και να σφραγιστούν ανάλογα, στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση καθότι δυστυχώς και η Ελλάδα δεν είναι χώρα μέλος της CIP...
.xm.Αχρωμίωτες κάννες έχει και σκουριάζουν οι θαλάμες?
 
Last edited:
Οχι. εχει ενα θεμα με τησ σκουριεσ ολλο το οπλο
Αφου έχεις κ εσυ ρε Ηλία δίκαννο μπαικαλ κ γνωρίζεις την σχέση ποιότητας -τιμης,Πως και τον άφησες να πάρει τουρκικο?τι του ζήλεψε?
Μάλλον δεν σε ρώτησε ...sarcastic..sarcastic.
 
Πάντως Τάσσο μεταξύ ενος ποζέ CZ και ενος Baikal θα διάλεγα το πρώτο..
Δεν αμφισβητώ την ποιότητα του baikal αλλα ρε φίλε πολυ χοντροκομμένα οπλα... ξυλα, σκανδαλες,λειανσεις
Για να τα συνεφερεις θελεις 6-7 κατοσταρικα στον Ηφαιστο...
Πας δηλαδη στα 1.100 ευρω... Οπερ και σημαινει με αυτα τα χρηματα ενα Browning 525 σε αριστη κατασταση ή ενα Brada Vega , η ενα Win σαν του Φραστου Θεο
 
Μα αυτος που εχει να δώσει τα 1100€ για ένα ποζε σιγουρα δεν θα πάρει μπαικαλ και μετά θα κάθετε να το φτιάχνει,Θα πάει κατευθείαν στα οπλα που αναφέρεις κ σε αλλα παρόμοια.
Ενας που δεν εχει ομως τόσα χρηματα η θα πάει σε καποιο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή η αν θέλει καινούργιο θα παει αναγκαστικά σε ρωσικο η τουρκικο.
Εγώ θα επέλεγα το ρωσικο που σίγουρα ειναι πιο χοντροκομμενο (προσωπικά δεν με αφορά αυτο)αλλα εχει αποδείξει την αντοχή του κ την αξιοπιστία του εδώ και πολλά χρονια και απο εργοστάσιο με ονομα..
Καλά και όμορφα τα τουρκικά δεν αντιλέγω,Απλα ειναι πολυ νωρίς για να αποδείξουν τις αντοχές τους στο χρονο.
 
Ωραίο φαίνεται και με μαζεμενες διαστασεις σε συγκριση με τα Ρωσιικα . Πολύ καλή τιμή που με κάνει να αναρωτιέμαι απο που εχει γινει ''εκπτωση της ποιότητας''.Να δεχτώ ότι η καρυδιά τους είναι καλή και φθηνή μιας και ο Κάυκασος είναι πολύ κοντά τους. Παρόλο που εχει φλάτζες, 5 τσοκ και μπιχλιμπίδια σαν δώρα, προσωπικα δε θα το αγοραζα.Θα πήγαινα στην MP155 η θα έβαζα ακόμα 200 ευρώ και θα έπαιρνα τη δοκιμασμένη Beretta es 100 vitoria. Παντως οι γείτονες έχουν αρχίσει και παίρνουν τα πάνω τους.
 
Παντως παιδια εμενα δυο φιλαρακια που κυνηγαμε μαζι εχουν καραμπινες kral,ωραια τουφεκια μπορω να πω εμφανιζει τις εμπλοκουλες της ομως,σκουριαζει αρκετα γρηγορα και τους ραγισε και τους 2 το κλειστρο κατω απο την λαβη που τραβαμε πισω για να οπλισουμε!εγω προσωπικα θα προτιμουσα baikal
 
Και εγώ στα ίδια χρήματα το Baikal θα επέλεγα,Δεν το συζητώ..
Τα πολύ φθηνά τουρκικά έχουν βγει προβληματικά και κάποια απο αυτά και επικίνδυνα..
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο και για τα λίγο ακριβότερα μοντέλα..
Όχι ότι θα αγόραζα ποτέ τουρκικό..Κουβέντα να γίνεται..
Παντως ειναι δύσκολο να ξέρουμε αν το πχ made in italy που βλέπουμε στο τάδε όπλο ισχυει..
Άλλες εποχές ίσχυε σίγουρα..
 
Το βλεπα και γω το βιντεακι χθες και σαν εμφάνιση μου θυμίζει πολύ τις franchi, οι τουρκοι με τα φθηνα εργατικά προσφέρουν πολύ προσιτές τιμές και ποιότητα συν ότι παρέχεται όλο το πακέτο μαζί, φλαντζες, όλα τα τσοκ και το συγκεκριμένο είχε και δωράκια μέσα. Εκτός από την δελεαστική τιμή τους τώρα προσφέρουν και ποιότητα και αξιοπιστία κάτι που είναι το νούμερο ένα ζητούμενο, με την ιταλοαμερικανικη βοήθεια βασισμένοι στους μηχανισμούς τους έχουν κατακτήσει τις αγορές και κυρίως την Αμερική stoeger, cz usa, weatherby,ata, huglu και δεν ξέρω και γω πόσες άλλες. Όπως είπε και ο Παύλος (milvus) σε άλλο θέμα έχουν ανέβει πολύ και η τιμή μπορεί να είναι χαμηλή αλλά πουλάνε ποσότητες ,συν τα ανταλλακτικά και η συναρμολογηση που κάνουν για άλλες εταιρείες. Τους άνοιξαν τα μάτια και αυτοί τώρα έχουν αποκτήσει την τεχνογνωσία ας τρέξουν να τους προλαβουν. Δεν θα αγόραζα και γω ποτέ τουρκικό αλλά έτσι όπως τα έχουνε κάνει αυτοί μήπως ξέρουμε και τα τρανταχτα και ακριβότερα δυτικά ονόματα από που προέρχονται. Πολλά ακούγονται ίσως να είναι και φήμες και παραφιλολογια ?
 
Κι όμως φίλοι μου εμεις δεν θα αγοραζαμε καθαρά για εθνικιστικους λογους και μόνο. ο Αμερικανος όμως ή ο Ρώσος πχ γτ να μην αγοράσει τουρκικο για φτηνό όπλο? στο βιντεακι που συζηταγαμε προχθές άμα προσέξατε έλεγε ότι πολλά όπλα τα εξαγουν στη Ρωσία που έχει και πολύ κρύο. το θέμα μας αν το δούμε ψυχραιμα ειναι γιατί αυτοί κι όχι εμείς? οκ εμείς στην φθηνή κατηγορία θα διαλέξουμε ρωσικο. αλλά κι από την άλλη δείτε τι προσφέρει το ένα και τι το άλλο. κρίμα πάντως γιατί εδώ θα μπορούσαμε να φτιάξουμε πολύ ωραία πράγματα γενικά όχι μόνο όπλα....
 
Και εγώ στα ίδια χρήματα το Baikal θα επέλεγα,Δεν το συζητώ..
Τα πολύ φθηνά τουρκικά έχουν βγει προβληματικά και κάποια απο αυτά και επικίνδυνα..
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο και για τα λίγο ακριβότερα μοντέλα..
Όχι ότι θα αγόραζα ποτέ τουρκικό..Κουβέντα να γίνεται..
Παντως ειναι δύσκολο να ξέρουμε αν το πχ made in italy που βλέπουμε στο τάδε όπλο ισχυει..
Άλλες εποχές ίσχυε σίγουρα..
Ακόμα και η beretta που λεει πώς οι κάννες είναι made in Italy, θα μπορούσε να τις φτιάχνει στο εργοστασιο της STOAGER και να μας πουλάει φούμαρα..Λεω εγω τώρα..
Παντως σαν καταναλωτής δε θα θελα να πιστεψω ότι μία τέτοια εταιρια κοροιδεύει κόσμο...

μήπως ξέρουμε και τα τρανταχτα και ακριβότερα δυτικά ονόματα από που προέρχονται. Πολλά ακούγονται ίσως να είναι και φήμες και παραφιλολογια ?
Το μόνο που ξέρουμε με σιγουριά είναι ότι τα Ρώσσικα φτιάχνονται στη Ρωσσία.Τσιμπίστε ακόμα ένα πλεονέκτημά τους! Τάσοοοο γράφτο!
 
Ακόμα και η beretta που λεει πώς οι κάννες είναι made in Italy, θα μπορούσε να τις φτιάχνει στο εργοστασιο της STOAGER και να μας πουλάει φούμαρα..

Δεν μπορει να τις φτειαχνει Τουρκια και να γραφει made in Italy. Καποιο μερος της τελικης εργασιας πρεπει να γινει Ιταλια, μπορει να ειναι ακομη και η συναρμολογηση και το οπλο να παιρνει την made in Italy σφραγιδα παροτι ολα τα εξαρτηματα του γρειαχτηκαν εκτος.
 
Άγνωστη σε μένα αυτή η μάρκα αλλά θα την προτιμούσα έναντι κάποιου τουρκικού έστω και με λίγο περισσότερο κόστος, υπάρχουν πολλές μικρές ιταλικές εταιρείες με λογικές τιμές και πιστεύω με καλύτερο φινίρισμα και εφαρμογές.

Home - BRIXIA SHOTGUNS
http://www.brixiashotguns.net/home.html

 
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μέχρι στιγμής δεν έχω δει, δοκιμάσει ή ακούσει από δικούς μου ανθρώπους κάποιο τούρκικο προϊόν που να ικανοποίησε τα δικά μου στάνταρ... Στις εξαιρέσεις βάζω τις δεξαμενές LPG για τα αυτοκίνητα.
Η ποιότητα δεν είναι στο DNA τους.
Τώρα αν άλλαξε κάτι και παράγουν ποιοτικά και αξιόπιστα όπλα δεν το γνωρίζω.
Καλημέρα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ως τώρα ούτε και εγώ έχω ακούσει κάποιον να είναι τρελαμένος με ένα τουρκικό όπλο, από προσωπική άποψη βέβαια επειδή είμαι κάτοχος από το 2003 μιας τουρκικής sarsilmaz σημερινά recta, μπορώ να πω ότι και το ατσάλι τους είναι καλό αλλά και το αλουμίνιο πιο χοντρό από αλλά της αγοράς. Η απόδοση σε κανονικά επίπεδα. Μια πολύ καλή αντιγραφή franchi-bernadeli αλλά αξιοσημειωτο το κόστος απόκτησης, μόνο 250 δολάρια. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν τα δικανα τους, τότε πολύ καλή αντιγραφή Browning με πολύ καλές εφαρμογές και δώρο ανταλλακτικό πυρο σε περίπτωση κουνηματος των κλειδιών και η τότε Τιμή τους περί τα 500 δολάρια η ακριβή έκδοση.
 
ως κατοχος μιας almar 9000 το οποιο πειρα σαν δωρο απο ενα θειο μου να σας πω την αλοιθεια ειχα καποια θεματακια με εμπλοκεσ στη τροφοδοσια της γλωσας η οποια βγηκε λιμαριστικε γυαλιστικε και απο εκει και περα ολα καλα δεν την περνω στα κυρια κυνηγια μου αλλα οταν παω στο χωραφι με το τρακερ εχω ριξει σε τρυγονια τσιχλες φασσες σαν κατασκευη φενετε στηβαρη φυσικα ριχνω το πολυ 33 γραμαρια μου καθετε με μια φλατζα στο κοντακι ιδιοκατασκευη παρα πολυ καλα εχει καλες κατανομες με ενα τσοκανι 3* απο τι franchi mobile choke εχει και αυτη. το ριχνω πλεον χωρις φοβο ειχα ακουσει διαφορα σαν οπλο για τι δουλεια που το εχω ειναι παρα πολυ καλο
τωρα οσο αφορα τα τουρικα μονο ελληνες δεν τα αγοραζουν λυπαμε που σε αυτη τι χωρα δεν προκειτε να κανουμε τιποτα
αν το βλεπουμε σαν εχθρους<που ειναι και θα ειναι παντα> μην ξεχνατε και οι αλλοι ιταλοι το ιδιο θελαν να μας κανου και 8 στους 10 εχουν franchi beretta benelli
το μονο που μας φταει για ολα αυτα που κανουμε ειναι το ιδιο μας το κρατος
 
ως κατοχος μιας almar 9000 το οποιο πειρα σαν δωρο απο ενα θειο μου να σας πω την αλοιθεια ειχα καποια θεματακια με εμπλοκεσ στη τροφοδοσια της γλωσας η οποια βγηκε λιμαριστικε γυαλιστικε και απο εκει και περα ολα καλα δεν την περνω στα κυρια κυνηγια μου αλλα οταν παω στο χωραφι με το τρακερ εχω ριξει σε τρυγονια τσιχλες φασσες σαν κατασκευη φενετε στηβαρη φυσικα ριχνω το πολυ 33 γραμαρια μου καθετε με μια φλατζα στο κοντακι ιδιοκατασκευη παρα πολυ καλα εχει καλες κατανομες με ενα τσοκανι 3* απο τι franchi mobile choke εχει και αυτη. το ριχνω πλεον χωρις φοβο ειχα ακουσει διαφορα σαν οπλο για τι δουλεια που το εχω ειναι παρα πολυ καλο
τωρα οσο αφορα τα τουρικα μονο ελληνες δεν τα αγοραζουν λυπαμε που σε αυτη τι χωρα δεν προκειτε να κανουμε τιποτα
αν το βλεπουμε σαν εχθρους<που ειναι και θα ειναι παντα> μην ξεχνατε και οι αλλοι ιταλοι το ιδιο θελαν να μας κανου και 8 στους 10 εχουν franchi beretta benelli
το μονο που μας φταει για ολα αυτα που κανουμε ειναι το ιδιο μας το κρατος
Μεγαλη κουβέντα ανοίγεις φιλε για το αν φταιμε εμεις, το κρατος(εμεις είμαστε το κρατος), το συστημα ή η γεωστρατηγικη μας θεση στη Μεσόγειο (το μέσο /κέντρο της γης).
Οσον αφορα τα οπλα της γειτονος χώρας, εχουν βελτιωθεί αισθητικά και λειτουργικά. Οι τουφεκιες που βγάζουν είναι ικανοποιητικες.
Το εχω αναφέρει πάλι, δεν τα συμπαθώ, μιας και δεν εχουν τη βαθεια τεχνογνωσία αλλων εταιρειων. Οχι ακομα τουλάχιστον.. ;)
 
ATA Arms Neo ,,,,σύστημα αδρανειας,το κυνηγάει φίλος εδώ και μερικούς μήνες απροβλημάτιστο και τουφεκιά φαρμάκι,,στα €550 μου κλείνει το μάτι για την νέα σεζόν

στην έκθεση θα έχει αρκετά όπλα της ΑΤΑ Arms στο περίπτερο της Dispan μεταξύ αυτών και s.poze,τα οποία έχει επιμεληθεί ο Στέλιος Πανάς
trneo-walnut-gray.png
 
Back
Top