Τουρκικά όπλα

Όχι .
Εφέτος ρώτησα Ιταλό να μου πεί για τα Benelli καί με διαβεβαίωσε ότι είναι ιταλικά .
Αγοράζουν κάνες απο Βeretta καί μηχανισμούς δέν θυμάμαι απο πού μούπε .
Aν καταλαβα καλα στο εργοστασιο κανουν μονο μονταρισμα?
 
Πάρε τον ρώσο καλύτερα αν πας για πόλεμο διότι θα πέσει πολύ φυσεκλίκι.
Δεν είναι ο πόλεμος εποχή για να ελέγξουμε την αξιοπιστία των τούρκικων και οι στόχοι έχουν μεγάλες διαστάσεις.
Θα τους πετύχεις ακόμα και να μην σου ταιριάζει το κοντάκι. :) :) :)
Λόγω ηλικίας και επειδή δεν ακολουθεί ο γιός μου το σπορ, έπρεπε να αραιώσω τη συλλογή μου.
Τον (υπέροχο) Ρώσσο (Mp 27) τον έδωσα σε φίλο γιατί μου έπεφτε (πλέον) λίγο βαρύς (3480). Με το τελευταίο Franchi για κάποιο ανεξήγητο λόγο (και μετά την επέμβαση στο κοντάκι) δεν τα "βρήκαμε" ποτέ, σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα (Franchi).
Για τους γείτονες έχω και μια παλιά κατσαρόλα της γιαγιάς που άμα φας μια θα σου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι... :) :)
 
Aν καταλαβα καλα στο εργοστασιο κανουν μονο μονταρισμα?
Αυτό που λέω είναι ότι κάνες παίρνουν απο Beretta σίγουρα .
Αν είδες να κατασκευάζουν τις κάνες στο Urbino σημαίνει ότι με κορόιδευσε ο Ιταλός φίλος .
 
Νομίζω ότι ο ευρωπαικος νόμος λέει αν γράφει made in ... τότε πρέπει να ισχύει αλλιως έχει δίωξη. Σε άλλη περίπτωση μπορεί να γράφει πχ assembled in.... και πάει λέγοντας. Τέλος πάντων το θέμα είναι να είναι καλά και να υπάρχει υποστήριξη.
 
ερωτηση εκανα εγω παντως πριν 4 χρονια ειδα οτι τα φτιαχνουν ολα εκει στο εργοστασιο της benelli
Βάγγο το επόμενο όχι για εσένα ... εσύ γνωρίζεις.
=================================
Μάλλον θα έχουν πρόβλημα με τέτοιο εξοπλισμό εκεί στο Benelli-land να φτιάξουν τα λαμάκια και τα ελατήρια της σκανδαλοθήκης και να ζήτησαν την βοήθεια των Τούρκων.
Από την άλλη, 2 ίδια κομμάτια μέταλλο, ίδιας σύστασης, ίδιας θερμικής κατεργασίας, ίδιων διαστάσεων, ίδιων ανοχών κατά την κατεργασία, τσεκαρισμένων με την ίδια μεθοδολογία, με τα ίδια μηχανήματα σωστά καλιμπραρισμένα, φινιρισμένων στο ίδιο επίπεδο λείανσης, "βαμένων" με τον ίδιο τρόπο, σωστά σχεδιασμένων κτλ κτλ είναι τρελό να πιστεύει κάποιος ότι θα κάνουν διαφορετική δουλειά.

Το όλο θέμα είναι τι ανοχές (αποκλίσεις) θα δεχθείς, τι ποιοτικούς ελέγχους θα κάνεις, τι πρώτες ύλες θα χρησιμοποιήσεις, πότε θα αλλάξεις τα κοπτικά σου, τι φινίρισμα θα κάνεις κτλ κτλ

Οι Ιταλοί έχουν βιομηχανία με @@, όχι @@ βιομηχανία.
Έχω επισκεφτεί μερικά εργοστάσια (όχι οπλοβιομηχανίες) και ξέρω από πρώτο χέρι για το τι είναι ικανοί να κάνουν.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι διαθέτουν μεγαλύτερη εθνική υπερηφάνεια από εμάς που ότι μέσο παραγωγής είχαμε, φροντίσαμε να κλείσει.

Αλήθεια τι αντίφαση να αγοράζουμε ένα φθηνό προϊόν (vfm) και από την άλλη να είμαστε ένθερμοι πολέμιοι της παιδικής εργασίας, της μη τήρησης περιβαλλοντικών όρων, της καταστροφής του περιβάλλοντος κτλ

Είμαι σίγουρος ότι είμαστε απλά συμφεροντολόγοι ...
 
Last edited:
Αυτό που λέω είναι ότι κάνες παίρνουν απο Beretta σίγουρα .
Αν είδες να κατασκευάζουν τις κάνες στο Urbino σημαίνει ότι με κορόιδευσε ο Ιταλός φίλος .
Αποκλείεται ... αν έπαιρναν από Beretta θα σκότωναν αχαχαχαχ
Λάμπη αστείο ...
 
Αυτό που λέω είναι ότι κάνες παίρνουν απο Beretta σίγουρα .
Αν είδες να κατασκευάζουν τις κάνες στο Urbino σημαίνει ότι με κορόιδευσε ο Ιταλός φίλος .
Προς θεου δεν ειπα ο φιλους σου οτι λεει ψεμματα ,Ξερω ομως τι ειδα εγω ,για την ιστορια εχουν 2 μηχανες που κατασκευαζουν καννες
 
Βάγγο το επόμενο όχι για εσένα ... εσύ γνωρίζεις.
=================================
Μάλλον θα έχουν πρόβλημα με τέτοιο εξοπλισμό εκεί στο Benelli-land να φτιάξουν τα λαμάκια και τα ελατήρια της σκανδαλοθήκης και να ζήτησαν την βοήθεια των Τούρκων.
Από την άλλη, 2 ίδια κομμάτια μέταλλο, ίδιας σύστασης, ίδιας θερμικής κατεργασίας, ίδιων διαστάσεων, ίδιων ανοχών κατά την κατεργασία, τσεκαρισμένων με την ίδια μεθοδολογία, με τα ίδια μηχανήματα σωστά καλιμπραρισμένα, φινιρισμένων στο ίδιο επίπεδο λείανσης, "βαμένων" με τον ίδιο τρόπο, σωστά σχεδιασμένων κτλ κτλ είναι τρελό να πιστεύει κάποιος ότι θα κάνουν διαφορετική δουλειά.

Το όλο θέμα είναι τι ανοχές (αποκλίσεις) θα δεχθείς, τι ποιοτικούς ελέγχους θα κάνεις, τι πρώτες ύλες θα χρησιμοποιήσεις, πότε θα αλλάξεις τα κοπτικά σου, τι φινίρισμα θα κάνεις κτλ κτλ

Οι Ιταλοί έχουν βιομηχανία με @@, όχι @@ βιομηχανία.
Έχω επισκεφτεί μερικά εργοστάσια (όχι οπλοβιομηχανίες) και ξέρω από πρώτο χέρι για το τι είναι ικανοί να κάνουν.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι διαθέτουν μεγαλύτερη εθνική υπερηφάνεια από εμάς που ότι μέσο παραγωγής είχαμε, φροντίσαμε να κλείσει.

Αλήθεια τι αντίφαση να αγοράζουμε ένα φθηνό προϊόν (vfm) και από την άλλη να είμαστε ένθερμοι πολέμιοι της παιδικής εργασίας, της μη τήρησης περιβαλλοντικών όρων, της καταστροφής του περιβάλλοντος κτλ

Είμαι σίγουρος ότι είμαστε απλά συμφεροντολόγοι ...
Καμία σχέση η εταιρίες κοιτούν το συμφέρον τους οι Ιταλοί έχουν τόσα εργοστάσια στην Τουρκία και φτιάχνουν τόσα πράγματα! Και βάση ευρωπαϊκής οδηγίας όταν επάνω γράφει made in … πρέπει να φτιάχνεται εκεί που αναφέρει αλλά στο όπλο δυο κομμάτια το αναφέρουν η βάση και η κάνη όποτε όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρεις που φτιάχνονται!!! Απλά υποθέτεις… και να σου πω τόσα χρόνια γιατί δεν υπήρχαν φθηνές Benelli-beretta-franchi και ξαφνικά άρχισαν να παράγουν οικονομικά όπλα εφόσον στην Ιταλία έχει υψηλό κόστος παραγωγής. Μάλλον εκτός κάνες και βάσεις τα υπόλοιπα φτιάχνονται άλλου και ίσως να συναρμολογούνται και άλλου. Όπως η ES100 της beretta που η κάνη φτιάχνονταν στην Ιταλία και όλο το υπόλοιπο στην Ισπανία όπου γινόταν και η συναρμογή και είχε χαμηλή τιμή. Όποτε κάνουμε μόνο εικασίες δεν ξέρουμε εκτός απο τα να γραφόμενα που κατασκευάζεται το κάθε τι.
 
Καμία σχέση η εταιρίες κοιτούν το συμφέρον τους οι Ιταλοί έχουν τόσα εργοστάσια στην Τουρκία και φτιάχνουν τόσα πράγματα! Και βάση ευρωπαϊκής οδηγίας όταν επάνω γράφει made in … πρέπει να φτιάχνεται εκεί που αναφέρει αλλά στο όπλο δυο κομμάτια το αναφέρουν η βάση και η κάνη όποτε όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρεις που φτιάχνονται!!!
Πάλι καλά γιατί κάποιος άλλος είχε τιμολόγια στα χέρια του και ήταν σίγουρος ότι φτιάχνονταν Τουρκία οι βάσεις και οι κάνες.
Απλά υποθέτεις… και να σου πω τόσα χρόνια γιατί δεν υπήρχαν φθηνές Benelli-beretta-franchi και ξαφνικά άρχισαν να παράγουν οικονομικά όπλα εφόσον στην Ιταλία έχει υψηλό κόστος παραγωγής. Μάλλον εκτός κάνες και βάσεις τα υπόλοιπα φτιάχνονται άλλου και ίσως να συναρμολογούνται και άλλου.
Και εσύ υποθέτεις προφανώς. Όταν μπορείς να πουλήσεις με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, απλά πουλάς.
Όταν χάνεις μερίδιο στην πίτα, πουλάς με μικρότερο.
Ποιος σου είπε ότι η Ιταλία έχει υψηλό κόστος παραγωγής ?
Το εργατικό ?
Πλάκα κάνεις ... δεν μαζεύουν πατάτες σε χωράφια, βιομηχανία έχουν.
Οικονομία κλίμακας ...
Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια κάνη στην Ιταλία ? Ρώτα τον @ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ.
Με την λογική την δική σου δεν έπρεπε να παράγεται τίποτα στην Ευρώπη γιατί τίποτα δεν θα ήταν ανταγωνιστικό.
Δεν είναι έτσι ....
 
Δεν είναι δυνατόν να κατασκευάζει η Μπενελι όπλα που γράφουν made in Italy στην Τουρκία. Απλά δε γίνεται.
Εντάξει το ξεπεράσαμε αυτό το στάδιο Κώστα.
Τώρα ασχολούμαστε με τις βίδες, τους πίρους, τα μεταλλικά ελάσματα και τα πλαστικά. :)

Επειδή είμαι σχετικός με βιομηχανία θα σας πω απλά ότι υπάρχουν εργοστάσια που δουλεύουν με σχεδόν μηδενικό προσωπικό.
Το εργατικό ποτέ δεν ήταν αιτία κλεισίματος μιας βιομηχανίας (εξαιρούνται οι Ελληνικές) ή αιτία μη ανταγωνιστικότητας.
Επενδύεις, αυξάνεις παραγωγικότητα και κόβεις προσωπικό ... όλοι αυτό κάνουν.

Άλλα είναι τα θέματα στις βιομηχανίες ...
 
H Apple -που είναι Αμερικάνικη εταιρεία, βγάζει iPhone στην Αμερικανική αγορά που γράφουν πίσω "Made in Vietnam", γιατί προφανώς εκεί συναρμολογήθηκε (τσιπάκι από Κίνα, οθόνη από Κορέα, κλπ), αλλά η αμερικάνικη εταιρεία το συναρμολόγησε στο εργοστάσιό της στο Vietnam, και αυτό γράφει και στη συσκευασία.
Θεωρώ λοιπόν πως κάτι αντίστοιχο θα γίνεται και με τα λειόκανα... Αν γράφει το Benelli "Made in Italy", εκεί συναρμολογήθηκε κι ας είναι οι πείροι της σκανδαλοθήκης από Κίνα , το follower της αποθήκης από Τουρκία και το κράμα της κάνης από τα ορυχεία της Βενεζουέλας...
 
Back
Top