Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Τις προηγούμενες εβδομάδες που ημουν στο νησί, ό φίλος μου μου έδειξε ένα Merkel που το έχει αρκετά χρόνια, αλλά τα τελευταία είναι παροπλισμενο εξαιτίας ενός ελαφρυτερου Chapui. Το πελμα όμως του μερκελ στο επάνω μέρος ελλοιωσε στην κυριολεξία αγνωστο γιατί. Υποθέτω φταίει κάποιο σπρευ που του ερριξε και στη συνέχεια έμεινε κλεισμενο μέσα στη πλαστική θηκη.
Με παρακαλεσε να το πάρω μαζί φεύγοντας και να του το αλλάξω. Του είχε αρέσει μάλιστα ένα κόκκινο πελμα της Pachmαyr που είχα βάλει σε μια Benelli μου . Μόλις επέστρεψα έψαξα και βρήκα το τελευταίο μάλλον κομμάτι στην αγορά και εχθές έκατσα και το τοποθέτησα. Δεν με δυσκολεψε γιατί οι τρύπες που είχε ήδη το κοντακι ταιριαζαν.Επί τη ευκαιρία πέρασα και δυο χέρια λινελαιο το κοντακι,το χρειαζόταν.
Δεν ξερω αν ενδιαφέρονται και άλλοι συνάδελφοι να μάθουν πως γίνεται η τοποθέτηση πελματος ώστε να παρουσιασω τον τρόπο.

image share

image share

hostare immagini
 
Last edited:
γραψε-γραψε...
Και έχω να προσθέσω ΓΡΑΨΕΕΕΕ
Please----please-boy-sad-smiley-emoticon-000319-medium.gif
 
  • Like
Reactions: jnp
Πάντως Γιάννη πριν γράψεις οτιδήποτε, να πω επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το άθλημα, ότι η απόλυτη εφαρμογή-τοποθέτηση πέλματος γίνεται αν το τροχίσεις πάνω στο κοντάκι, χαλώντας έτσι το φινίρισμα και φτιάχνοντας το από την αρχή. Εκτός και αν είναι κάποιος τόσο ψαγμένος που να έχει τρόπο να προσομοιάζει το εκάστοτε κοντάκι και να τρώει το πέλμα πάνω σε αυτόν τον προσομοιωτή. Μιλάω πάντα για το απόλυτο, να έρθει πρόσωπο τελείως με το ξύλο.
 
Μιλάω πάντα για το απόλυτο, να έρθει πρόσωπο τελείως με το ξύλο.
Αν το ξύλο του κοντακιου είναι σε καλή κατάσταση δεν συμφέρει να χαλάσεις το φινίρισμα. Εγώ αφηνω μια πατουρα μισό χιλιοστο που όπως βλέπεις στις φωτο ειναι ανεπαισθητο. Όταν το ξύλο υποστεί στη συνέχεια τη φυσιολογική φθορα από τη χρηση, τότε γυαλοχαρταρω το πελμα πρόσωπο με το ξύλο και συνεχίζω με το ξύσιμο όλου του κοντακιου όσο χρειάζεται για να εξαφανιστουν και οι γρατζουνιες και τελειώνω με φινίρισμα λινελαιου.
 
Last edited:
μοιράσου jnp την γνώση..
πολύ καλή τοποθέτηση. .shake hands.
εχω κάνει και εγω μια τοποθέτηση σε ένα μου baikal αλλα υστερεί η δουλειά μου σε σχέση την δικιά σου!!.xm.
πολλά μπράβο!!
 
  • Like
Reactions: jnp
Αφού θα το γράψεις ρε Γιάννη γιατί μας παιδεύεις!.sarcastic.
Πάντως Γιάννη πριν γράψεις οτιδήποτε, να πω επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το άθλημα, ότι η απόλυτη εφαρμογή-τοποθέτηση πέλματος γίνεται αν το τροχίσεις πάνω στο κοντάκι, χαλώντας έτσι το φινίρισμα και φτιάχνοντας το από την αρχή. Εκτός και αν είναι κάποιος τόσο ψαγμένος που να έχει τρόπο να προσομοιάζει το εκάστοτε κοντάκι και να τρώει το πέλμα πάνω σε αυτόν τον προσομοιωτή. Μιλάω πάντα για το απόλυτο, να έρθει πρόσωπο τελείως με το ξύλο.
Μπορείς να τυλίξεις στο κοντάκι, στο συγκεκριμένο σημείο, 2-3 στρώσεις χαρτοταινίας και μετά να το τροχίσεις.
 
Τοποθέτηση πελματος σε λειοκαννο
Μου τοποθετησε πελμα Pachmαyr ενας οπλουργος πριν 20 χρονια στο πρωτο μου σ/ποζε και εκτιμησα την ποιοτητα του ολα αυτα τα χρονια.
Συνεχισα με την ιδια εταιρεια και στα επομενα μου οπλα.
Οταν καποια στιγμη αποφασισα να τοποθετησω μονος μου πελμα σε μια μεταχειρισμενη Α303 παλι με τετοιο συνεχισα.
Υπαρχουν φυσικα και αλλα εξισου καλα (Wegu,Kick Eez,κλπ).
Το Pachmαyr μου προσφερε ομως καλη πληροφορηση για τις διαστασεις του,για την τοποθετηση του και διαθέτει μεγαλη ποικιλια μοντελλων,συνοδευεται επισης απο τις απαραιτητες βιδες.
Ιδου λοιπον τι πληροφοριες συνοδευουν καθε πελμα:





Θα δειξω μια πιο περιπλοκη τοποθετηση που ειχε και λιγη ξυλουργικη δουλεια.
Πριν λιγο καιρο αποφασισα να βαλω μαλακα πελματα σε δυο Benelli, μια συλλεκτικη Rafaello και μια Centro το πρωτο μοντελλο.
Προλαβα και τα παραγειλλα απο την Pahmayr πριν τα capital controls.
Κόκκινο Decelerator 752 B για την πρωτη και μαύρο Lightweight F250 για τη δευτερη.

Οι τρυπες για τις βιδες στα πελματα ειναι ετοιμες στο κατω μερος του πελματος σε αποσταση 79 χιλ. Βαζεις τις βιδες λοιπον μεσα,πιεζεις προς τα επανω
και στο σημειο που φαινονται οι μυτες τους κοβεις ελαφρα το λαστιχο με ενα κοπιδι η αλλο κοφτερο λεπιδι.Βλέπε φωτο πελματος κάτω.

Ευθυγραμμιζοντας την επανω τρυπα του πελματος με την επανω τρυπα στο κοντακι παρατηρουμε οτι η κατω βιδα ειναι στον αερα.

Το ιδιο συμβαινει και στο αλλο κοντακι.

Αυτο σημαινει οτι θα χρειαστει να γεμισω το κατω μερος του ανοιγματος του κοντακιου με ενα κομματι ξυλο ωστε να βιδωθει η κατω βιδα.
Ειμαι τυχερος γιατι πριν χρόνια ειχα τυχαια κρατησει 2-3 ξυλινες κολονες απο παιδικο κρεββατακι που ταιριαζουν στην καμπυλοτητα.

Αποφασισα να κλεισω τις παλιες πανω τρυπες των κοντακιων ωστε οι καινουργιες βιδες να δημιουργησουν σωστες καινουργιες βολτες.
Γιαυτο το λογο ανοιξα τις παλιες τρυπες με τρυπανι 6 χιλ και εβαλα με ξυλοκολλα μια καβιλια ομοιως 6 χιλ.

Επανω ομως απο τις βολτες υπηρχε και μια τρυπα 12 χιλ την οποια εκλεισα επισης με ταπες ξυλινες που εκοψα απο τα
ιδια κολονακια και εκλεισα με ξυλοκολλα.
Μετραω και κοβω στη συνεχεια δυο ξυλινες σφηνες απο τα κολονακια,
που θα κολληθουν μεσα στα κοντακια με κολλα αυτη τη φορα δυο συστατικων.

Θα χρειαστουμε και σφιγκτηρες .



Αφου τα αφησα 24 ωρες ,τοποθετησα τις βιδες στα πελματα κανονικα απο πανω αυτη τη φορα ,
υπολογισα τις σωστες θεσεις των πελματων ωστε να υπαρχει περιθωριο γυρω γυρω και
πιεζοντας τις βιδες σημαδεψα πανω στα κοντακια τα σημεια που θα εκανα τις τρυπες για να μπουν οι βιδες.
Τρυπησα με τρυπανακι 2,5 χιλ ωστε οι βιδες να μπουν ανετα χωρις ζορι.
Στο κοντακι της Centro εβαλα και δευτερη ενισχυση για να μην σχιστει το ξυλο απο τη επανω βιδα.

Αν στο κοντακι σας οι τρύπες απέχουν όσο και οι τρύπες του πελματος, δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα από τα παραπάνω και απλά βιδωνετε το πελμα στις τρυπες που υπάρχουν με κατσαβιδι Philips n1ή n2, σπρωχνοντας την κεφαλή της βιδας μέσα στο πελμα αφού βάλουμε σπρευ σιλικόνης στις σχισμες.
Για να τροχισουμε τώρα το περισσευμα του πελματος έξω από το ξύλο θα χρειαστούμε έναν ταινιολειαντηρα.Τέτοιοι υπάρχουν φορητοί η επιτραπεζιοι για όλα τα βαλαντια. Εγώ χρησιμοποιω έναν φορητό(60 -100 €), που τον στερεωνω σε μια μεγγενη παγκου με ότι κλιση θέλω.Άλλοι τον στερεωνουν με σφιγκτηρες, πχ Bosch.Είναι βασικό να δέχεται μεταλλική βάση ευθυγραμμισης. Αυτοί οι απλοί ταινειολειαντηρες παίρνουν φτηνές ταινίες σε ν.80 και 150 που μας χρειάζονται.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρετικοί ταινειολειαντηρες που διαθέτουν και ιμάντα και στρογγυλό δίσκο διαμέτρου 30 εκατοστών,όπως και άλλοι που χρησιμοποιούνται από μαχαιροποιους. Αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.
Εμείς θέλουμε ένα φτηνό εργαλείο που εκτός από τα πελματα θα μας βοηθάει να γυαλοχαρταρουμε ξυλινους παγκους, τραπέζια και πόρτες ή το σπιτάκι του σκύλου μας πριν το βαψιμο.
Αφου λοιπον βιδωσουμε το πελμα στο κοντακι,τυλιγουμε κολλητα στο πελμα δυο χερια χαρτινη ταινια.
Τοποθετουμε στο μηχανημα γυαλοχαρτο ν80 και το στερεωνουμε ειτε κατακορυφα ειτε οριζοντια.
Στο μηχανημα εχουμε τοποθετησει και την μεταλλικη βαση στην οποια ακουμπαμε ελαφρια το κοντακι.
Εκει που ακουμπαμε μπορουμε να βαλουμε και μια η δυο χαρτοταινιες για ασφαλεια.


Αρχιζουμε και τρωμε σιγα σιγα το πελμα οπου εξεχει απο το κοντακι,ηρεμα χωρις βιασυνη και χωρις να
πιεζουμε πολυ.Καθαριζουμε συχνα το πελμα απο τη σκονη για να βλεπουμε καλα.
Οταν το φαγωμα φθασει στο επιπεδο του χαρτιου αφαιρουμε τη μια χαρτοταινια.
Στην από κάτω φωτο τα πελματα μετά το πρωτο χερι τριψιματος, αλλά αφαιρεθηκαν και οι δύο χαρτοταινιες οπότε θα βάλω μια φρέσκια.

Αλλαζουμε στο μηχανημα το γυαλοχαρτο και βαζουμε το ν150.
Τωρα η εργασια γινεται ακομα πιο αργα και πιο προσεκτικα.
Οταν φθασουμε στο επιπεδο της μιας χαρτοταινιας σταματαμε.
Υπαρχει μια ελαχιστη πατουρα μισου χιλιοστου αμελητα.
Αν το πελμα θελει ξυσιμο και ξαναβαψιμο ,τοτε τα πραγματα ειναι πιο ανετα και φθανουμε
προσεχτικα τη λειανση μεχρι το ξυλο.
Οταν τελειωσουμε μπορουμε να αφαιρεσουμε το πελμα και να το πλυνουμε με
σφουγγαρι ,απορυπαντικο πιατων και χλιαρο νερο.Αφηνουμε να στεγνωσει.
Στο λειασμενο πελμα μπορουμε με ενα τακο και γυαλοχαρτο ν250-300 να
αποτελειωσουμε τα πλαινα και να φαμε και λιγο την πανω γωνια για να μην
σκαλωνει στα ρουχα.
Προσθετουμε σπρευ σιλικονης σε ολο το πελμα για να γλυστραει καλυτερα
και να συντηρειτα το λαστιχο.

RAFFAELO


CENTRO

Σημειωση:
Κανουμε την πρωτη προσπαθεια μας σε ενα παλιο κοντακι δικο μας η φιλου για να παρουμε τον αερα της δουλειας.
Αλλαζουμε συχνα γυαλοχαρτα για να μην στομωνουν και να λειαινουν ομορφα.
Δεν αποθηκευουμε τα οπλα μας που εχουν τετοια πελματα ορθια, αλλα με την καννη κατω η ξαπλωτα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
 
Last edited:
Πως σας φαινονται οι επιλογες των πελματων;
Πιστευω ταιριαζουν με τα συγκεκριμενα οπλα γιατι η βαση της Centro ειναι μαυρη καιτης Raffaelo λευκη.
Την πρωτη ηδη την τουφεκισα και εχει βελτιωθει η ανακρουση ικανοποιητικα.
 
Αυτό που δεν ξέρω είναι ότι στο εμπόριο υπάρχουν πολλά είδη πελματων που σίγουρα έχουν διαφορετικό πιτσ.Οι περισσότεροι περνούν ένα πέλμα στην τύχη κ το βάζουν στο κοντακι.Υπαρχει ίσως η περιπτωση η τουφεκιες τους να πηγενουν άλλου για άλλου?ΥΓ Έχω ξαναγράψει ότι είχα παρομοια περιπτωση αλλά το πέλμα που έβαλα ήταν φορητό με λάστιχο κ έπαιζε αριστερά δεξιά.Ισως για αυτό..
 
jnp μπράβο πολύ μεθοδική δουλειά και το αποτέλεσμα δικαιώνει .. νομίζω πως έχει έρθει η ώρα να σκεφτείς σοβαρά να τραβάς βίντεο τις εργασίες σου ...
Eγω θα ειμαι ο πρώτος που θα σε ψηφίσω για oscar .RESPECT.
 
Πως σας φαινονται οι επιλογες των πελματων;
Πιστευω ταιριαζουν με τα συγκεκριμενα οπλα γιατι η βαση της Centro ειναι μαυρη καιτης Raffaelo λευκη.
Την πρωτη ηδη την τουφεκισα και εχει βελτιωθει η ανακρουση ικανοποιητικα.
Ωραία, επαγγελματική δουλειά Γιάννη, μπράβο.
Αν και μια φώτο ολόκληρου του όπλου θα ήταν διαφωτιστική, έτσι όπως τα φέρνω στο μυαλό μου πρέπει να ταιριάζουν.
Κάτι μου λέει ότι και τα λινέλαια στα κοντάκια εσύ τα έκανες.xm.
 
Αυτό που δεν ξέρω είναι ότι στο εμπόριο υπάρχουν πολλά είδη πελματων που σίγουρα έχουν διαφορετικό πιτσ.Οι περισσότεροι περνούν ένα πέλμα στην τύχη κ το βάζουν στο κοντακι.Υπαρχει ίσως η περιπτωση η τουφεκιες τους να πηγενουν άλλου για άλλου?ΥΓ Έχω ξαναγράψει ότι είχα παρομοια περιπτωση αλλά το πέλμα που έβαλα ήταν φορητό με λάστιχο κ έπαιζε αριστερά δεξιά.Ισως για αυτό..
Τασο θα σου απαντησω αυριο γιατι εχω πρωινο εγερτηριο στις 04.00
 
Back
Top