Τοπικές ονομασίες θηραμάτων

Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Φαντάζομαι μία παρέα με έναν Πυργιώτη, ένα Σερραίο έναν Κρητικό και έναν Κερκυραίο να πάνε στο Δέλτα με Θρακιώτη καλυβιέρη γιά υδρόβια...
.ha ha..vert funny.

Απόλυτη συνεννόηση!!!
.think......καλή ιδέα.......
.ha ha..ha ha.......σαν ΑΝΕΚΔΟΤΟ ακούγεται.......Ήταν κάποτε ένας Ισπανός,ένας Ιταλός,ένας Γερμανός και ένας Έλληνας.....crying smile..crying smile..vert funny..vert funny..vert funny.

Περιοχή
Χανιά
Σπουργητη ατσελεγος.φαλαριδες μπαληζες φολεγες. Κοριδαλος ασκορδαλος.σπινος ζμπινος.φλορος λιναροπουλο.καργια κολιακουδα.γηπαετος σκαρα η βιτσιλα
Γιάννη βιτσίλα αν δεν κάνω λάθος λένε τον χρυσαετό. Ξέχασες τα (ζι)γαρδέλια = καρδερίνες,συκοφάγοι = συκοφάδες,μελισσοφάγοι = μελισσοφάδες. Επίσης τους σπουργίτες εκτος απο ατσελεγους τους λενε κ κοπρίτες.
Έτσι, Χάρη, κι εγώ ξέρω βιτσίλα τον αετό ( ...δεν ξέρω ποιον ακριβώς, μάλλον αυτόν που λες).
Επίσης ο γυπαετός εδώ σε μας λέγεται κοκκαλάς.
Έχω την εντύπωση ότι σκάρα λέγεται ο γύπας, το όρνιο (στην κεντρο-ανατολική Κρήτη). Εδώ τον λέμε καναβό. ... "Τρώει σαν τον καναβό" - "Γιάε τονε, σαν τον καναβό κατεβάζει το κρέας" ... λέμε για κάποιον που τρώει λαίμαργα και το καταπίνει σχεδόν αμάσητο ! .eatt..sarcastic.
Επίσης: ο γιαννακός / το γιαννακάκι = ο κοκκινολαίμης
Η σκαλόρθα = η μπεκάτσα
Η σκλόπα / η ζάρα = η κουκουβάγια (επίσης τη λέγανε και "κακό πουλί")
Κουκλοπετεινός = τσαλαπετεινός
Τρουλίτης = κορυδαλός
κλπ ....sarcastic.

Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Τρουλίτης = κορυδαλός
κλπ ....sarcastic.
Φαντάσου κρητικό δελτίο ειδήσεων να μιλά για δολοφόνο...... .sarcastic. .sarcastic.

"Στις φυλακές Τρουλίτη (κορυδαλού) οδηγήθεικε χθες ο 36 χρονος δολοφόνος" κτλ κτλ.....................crying smile..crying smile..vert funny..vert funny.

Περιοχή
Ρέθυμνο
Έτσι, Χάρη, κι εγώ ξέρω βιτσίλα τον αετό ( ...δεν ξέρω ποιον ακριβώς, μάλλον αυτόν που λες).
Επίσης ο γυπαετός εδώ σε μας λέγεται κοκκαλάς.
Έχω την εντύπωση ότι σκάρα λέγεται ο γύπας, το όρνιο (στην κεντρο-ανατολική Κρήτη). Εδώ τον λέμε καναβό. ... "Τρώει σαν τον καναβό" - "Γιάε τονε, σαν τον καναβό κατεβάζει το κρέας" ... λέμε για κάποιον που τρώει λαίμαργα και το καταπίνει σχεδόν αμάσητο ! .eatt..sarcastic.
Επίσης: ο γιαννακός / το γιαννακάκι = ο κοκκινολαίμης
Η σκαλόρθα = η μπεκάτσα
Η σκλόπα / η ζάρα = η κουκουβάγια (επίσης τη λέγανε και "κακό πουλί")
Κουκλοπετεινός = τσαλαπετεινός
Τρουλίτης = κορυδαλός
κλπ ....sarcastic.
Στέλιο εδώ στην Κρήτη απαντώνται 3 είδη εντελώς διαφορετικά .
Βιτσίλα είναι ο αετός . Αυτή μόνο σκοτώνει και είναι αυτή που κατεβαίνει και σηκώνει ολόκληρο αρνί.
Σκάρα ή καναβός ή όρνιο ή γύπας είναι ο γυπαετός και είναι αυτός με τον άσπρο χνουδωτό λαιμό και τρέφεται μόνο με ψοφίμια.
Ο Κοκαλάς είναι αυτός που τρώει τα κόκαλα καταπίνοντας τα , ενώ τα μεγαλύτερα τα ρίχνει από ψηλά στα βράχια σπάζοντας τα σε μικρότερα.
Επίσης σκλόπα λέμε τη γκρίζα κουκουβάγια ενώ ζάρα ή κακό πουλί την άσπρη και μεγαλύτερη σε μέγεθος.

Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Στη σαντορινη
αετομαχος= βαρκανας
Αετος=φιλαδελφι
Και θυμαμαι ακομα καμιτσης= ενα πουλι με μεγαλο στομα που βυζαινει τα προβατα
Και τουρλητης ενα μεγαλο πουλι σαν αετος

Περιοχή
Ρέθυμνο
Στη σαντορινη
αετομαχος= βαρκανας
Αετος=φιλαδελφι
Και θυμαμαι ακομα καμιτσης= ενα πουλι με μεγαλο στομα που βυζαινει τα προβατα
Και τουρλητης ενα μεγαλο πουλι σαν αετος
Ειναι το γιδοβύζι , εμείς το λέμε βυζάστακα.

Περιοχή
Χανιά
Στέλιο εδώ στην Κρήτη απαντώνται 3 είδη εντελώς διαφορετικά .
Βιτσίλα είναι ο αετός . Αυτή μόνο σκοτώνει και είναι αυτή που κατεβαίνει και σηκώνει ολόκληρο αρνί.
Σκάρα ή καναβός ή όρνιο ή γύπας είναι ο γυπαετός και είναι αυτός με τον άσπρο χνουδωτό λαιμό και τρέφεται μόνο με ψοφίμια.
Ο Κοκαλάς είναι αυτός που τρώει τα κόκαλα καταπίνοντας τα , ενώ τα μεγαλύτερα τα ρίχνει από ψηλά στα βράχια σπάζοντας τα σε μικρότερα.
Σωστά, έτσι ακριβώς τα ξέρω κι εγώ, μόνο μια διαφωνία έχω: Γυπαετός είναι ο κοκκαλάς. (Gypaetus barbatus). Αν και θεωρείται είδος γύπα, εμφανισιακά μοιάζει περισσότερο με αετό, αλλά στις διατροφικές συνήθειες με γύπα (τρώει μόνο νεκρά ζώα και κυρίως τα κόκκαλα όπως προείπες, εξ ου και κοκκαλάς).
Βέβαια λογικό είναι τοπικά στις διάφορες περιοχές να υπάρχουν μπερδέματα και αλληλοεπικαλύψεις στις ονομασίες διαφόρων ειδών, αλλά το συγκεκριμένο θέμα τυχαίνει να το ξέρω λίγο καλύτερα, γιατί στην περιοχή μου (πρώην δήμος Ιναχωρίου) έτρεξε πριν κάμποσα χρόνια ένα "πρόγραμμα προστασίας του γυπαετού" με συνεργασία του Δήμου, του δασαρχείου και του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης (... ευρωπαικά κονδύλια βεβαίως βεβαίως...) για 1-2 ζευγάρια γυπαετών που φώλιαζαν στο βουνό Αη Δίκιος. Είχαν μάλιστα ανοίξει και "Κέντρο Πληροφόρησης" σε παλιό δημ. σχολείο, είχαν τυπώσει ενημερωτικό υλικό, και είχαν γυρίσει και βίντεο, που είχε παίξει αρκετά στα τοπικά κανάλια κλπ.

Περιοχή
Χανιά
Επίσης σκλόπα λέμε τη γκρίζα κουκουβάγια ενώ ζάρα ή κακό πουλί την άσπρη και μεγαλύτερη σε μέγεθος.
Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα, ότι έχουμε 2 ειδη κουκουβάγιας, δεν είχα ασχοληθεί κιόλας, νόμιζα ότι ήταν μια ... .yel. Απλά θυμάμαι μικρός, όταν έκραζε καμιά πάνω από κάποιο σπίτι, οι γριές το θεωρούσαν "σημάδι" (κακό οιωνό) ότι κάποιος από την οικογένεια θα πέθαινε σύντομα !!! :oops:
Εγώ πάντως τις κουκουβάγιες τις συμπαθούσα ανέκαθεν, γιατί είχαμε μάθει στο σχολείο ότι τρώνε τους ποντικούς ... τους οποίους από μικρός τους έχω μεγάλο άχτι, τους μισώ και απεχθάνομαι, και τους κυνηγώ ανελέητα !!! .sarcastic.

Περιοχή
Ρέθυμνο
Σωστά, έτσι ακριβώς τα ξέρω κι εγώ, μόνο μια διαφωνία έχω: Γυπαετός είναι ο κοκκαλάς. (Gypaetus barbatus). Αν και θεωρείται είδος γύπα, εμφανισιακά μοιάζει περισσότερο με αετό, αλλά στις διατροφικές συνήθειες με γύπα (τρώει μόνο νεκρά ζώα και κυρίως τα κόκκαλα όπως προείπες, εξ ου και κοκκαλάς).
Βέβαια λογικό είναι τοπικά στις διάφορες περιοχές να υπάρχουν μπερδέματα και αλληλοεπικαλύψεις στις ονομασίες διαφόρων ειδών, αλλά το συγκεκριμένο θέμα τυχαίνει να το ξέρω λίγο καλύτερα, γιατί στην περιοχή μου (πρώην δήμος Ιναχωρίου) έτρεξε πριν κάμποσα χρόνια ένα "πρόγραμμα προστασίας του γυπαετού" με συνεργασία του Δήμου, του δασαρχείου και του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης (... ευρωπαικά κονδύλια βεβαίως βεβαίως...) για 1-2 ζευγάρια γυπαετών που φώλιαζαν στο βουνό Αη Δίκιος. Είχαν μάλιστα ανοίξει και "Κέντρο Πληροφόρησης" σε παλιό δημ. σχολείο, είχαν τυπώσει ενημερωτικό υλικό, και είχαν γυρίσει και βίντεο, που είχε παίξει αρκετά στα τοπικά κανάλια κλπ.
Όταν ψοφήσει ένα οζό οι πρώτες απου πέφτουνε είναι οι σκάρες και δεν αφήνουνε πράμα καθαρίζοντας καλά το κουφάρι αφήνοντας το σκελετό και τη προβιά του ζώου. Μετά , όπου υπάρχουν , κατεβαίνουν οι κοκαλάδες.
Το Φλεβάρη του 2012 απάντηξα ίσως και το τελευταίο ζευγάρι κοκαλάδων στη Κρητη , στη Ψηλορειτιανή μαδάρα.
Εντυπωσιακό ήταν όπως φαίνεται και στη φωτό ότι το μοναδικό οστό που είχε απομείνει , φεύγοντας ενοχλημένοι ήταν το οστό του κρανίου.Φωτογρ. 0361.jpg

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα, ότι έχουμε 2 ειδη κουκουβάγιας, δεν είχα ασχοληθεί κιόλας, νόμιζα ότι ήταν μια ... .yel. Απλά θυμάμαι μικρός, όταν έκραζε καμιά πάνω από κάποιο σπίτι, οι γριές το θεωρούσαν "σημάδι" (κακό οιωνό) ότι κάποιος από την οικογένεια θα πέθαινε σύντομα !!! :oops:
Εγώ πάντως τις κουκουβάγιες τις συμπαθούσα ανέκαθεν, γιατί είχαμε μάθει στο σχολείο ότι τρώνε τους ποντικούς ... τους οποίους από μικρός τους έχω μεγάλο άχτι, τους μισώ και απεχθάνομαι, και τους κυνηγώ ανελέητα !!! .sarcastic.
Κλοπα την λέμε και μεις και την ίδια δοξασία της χρουσουζιας.
Το γιδοβυζι το λέμε μουλακιαρης μάλλον επειδή μουλωνει κρύβεται δηλαδή.
Το κιρκινεζι = ανεμουαμης
Πετριτης = βορβακι οι παλιοί ανέβαιναν στους γκρεμούς και έπαιρναν τα μικρά όσο ήταν ακόμα με χνούδι από ότι έχω ακούσει καταπληκτικός μεζές? Αλλά πάντα κρατούσαν μερικά και τα μεγάλωναν.
Χιλιαερφι είδος αετού που εξαφάνισαν οι κτηνοτροφοι με δηλητήρια, εγώ δεν το πρόλαβα αλλά παράδοξος σώζεται ακόμα η φωλιά τους σε ένα μεγάλο γκρεμό. Το ίδιο έκαναν και με τους κορακους τον γνήσιο κορακα δηλαδή τώρα τελευταία φαίνεται πάλι ένα ζευγάρι ελπίζω να ανακάμψουν.