Τι φταιει???

Μάλλον μεράκλωσες με το πλάγιο, αφού δε σου χαλάει χατήρια τι το ψάχνεις ρίξε με αυτό που βολεύεσαι. Ξέρεις ότι και η καραμπίνα είναι στα μέτρα σου, άστη για εφεδρικιά. Τα γούστα σου κοίτα να βγάζεις φίλε μου.
Μερακλωσα άσχημα δεν λες τπτ
 
Η καραμπίνα Remington 1187 71cm βάρος 3,500 και το πλάγιο baical 71cm βάρος 3,150
Μπροστοβαρα αμφότερα!
Προφανώς αυτό που σε βολεύει,αν κι εφόσον τα μέτρα των κοντακιων είναι όμοια,είναι η σκοπευτική εικόνα.
Ενδεχόμενο να μην χτυπάει ακριβώς εκεί που πρέπει η Ρεμί?
Την έχεις ρίξει σημαδευτα,σαν ραβδωτό?
 
Μπροστοβαρα αμφότερα!
Προφανώς αυτό που σε βολεύει,αν κι εφόσον τα μέτρα των κοντακιων είναι όμοια,είναι η σκοπευτική εικόνα.
Ενδεχόμενο να μην χτυπάει ακριβώς εκεί που πρέπει η Ρεμί?
Την έχεις ρίξει σημαδευτα,σαν ραβδωτό?
Ναι Γιάννη πολλές φορές είναι κομπλέ το όπλο εγώ τι έχω πάθει
 
Να προσέξεις την ερώτηση είσαι καλύτερος στις γρήγορες τουφεκιές η γενικά σε όλο το φάσμα των ντουφεκιων με το δίκανο? Και μια δεύτερη ερώτηση ποια κανη του δικανου ρίχνεις πρώτα και σχεδόν πάντα τη δεξιά ή την αριστερή .Παρατηρήσετε εάν δεν τα έχεις παρατηρήσει.Οπως και να δεις αν ψηλοντουφεκαει κάποιο από τα δύο έστω και λίγο γιατί είναι δύο διαφορετικά όπλα και ας έχουν κοντάκι σχέδιο ιδιο γιατί ολόιδιο αποκλείεται μόνο εάν το έβγαζε παντογράφος.Και θα πω πριν απαντήσεις τη σκέψη μου το στήσιμο και πιάσιμο των χεριών όπως είπε ο Γιάννης πριν στα όπλα μπορεί να σου αλαζει ενστικτωδώς την επωμιση και βγαίνεις εκτός με τη καραμπίνα έχοντας ίσως συνηθίσει η ψυχολογικά γουστάρεις το δίκανο περισσότερο.
 
Να προσέξεις την ερώτηση είσαι καλύτερος στις γρήγορες τουφεκιές η γενικά σε όλο το φάσμα των ντουφεκιων με το δίκανο? Και μια δεύτερη ερώτηση ποια κανη του δικανου ρίχνεις πρώτα και σχεδόν πάντα τη δεξιά ή την αριστερή .Παρατηρήσετε εάν δεν τα έχεις παρατηρήσει.Οπως και να δεις αν ψηλοντουφεκαει κάποιο από τα δύο έστω και λίγο γιατί είναι δύο διαφορετικά όπλα και ας έχουν κοντάκι σχέδιο ιδιο γιατί ολόιδιο αποκλείεται μόνο εάν το έβγαζε παντογράφος.Και θα πω πριν απαντήσεις τη σκέψη μου το στήσιμο και πιάσιμο των χεριών όπως είπε ο Γιάννης πριν στα όπλα μπορεί να σου αλαζει ενστικτωδώς την επωμιση και βγαίνεις εκτός με τη καραμπίνα έχοντας ίσως συνηθίσει η ψυχολογικά γουστάρεις το δίκανο περισσότερο.
Γιάννη γενικά είμαι σε όλο το φάσμα των τουφεκιών με το δικάνο... Γενικά ρίχνω πάντα με την δεξιά κάννη αλλά και την αριστερή να ρίξω το θυραμα θα το πάρω... Τώρα με το θέμα ψυχολογίας καλά είμαι και με τα δύο πιστεύω.. Δοκιμές σε πίνακα έκανα το δίκανο είμαι κέντρο ενώ η καραμπίνα μου φεύγει ελάχιστα δεξιά και λίγο πάνω αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό
 
Από την πάπια
Έχει διαφορά στο συνολικό πιάσιμο η πάπια της ρεμι από το δίκανο.
Μπορεί να στρίβεις το όπλο στον κατά μηκος άξονα...
Δοκίμασε σε καθρέφτη να επωμισεις το ένα και το άλλο όπλο και παρατήρησε αυτό το σημείο.
Τα μέτρα στο κοντάκι δεν αφορούν μόνο την μικρή -μεγάλη κλίση και το μήκος.
Είναι η λαβή,το πιτς,το καστ....
Ακόμη και πανομοιότυπα κοντάκια,σε όπλα με διαφορετικό βάρος και ισορροπία, μπορεί να μας πηγαίνουν σε διαφορετικά αποτελέσματα.
 
Έχει διαφορά στο συνολικό πιάσιμο η πάπια της ρεμι από το δίκανο.
Μπορεί να στρίβεις το όπλο στον κατά μηκος άξονα...
Δοκίμασε σε καθρέφτη να επωμισεις το ένα και το άλλο όπλο και παρατήρησε αυτό το σημείο.
Τα μέτρα στο κοντάκι δεν αφορούν μόνο την μικρή -μεγάλη κλίση και το μήκος.
Είναι η λαβή,το πιτς,το καστ....
Ακόμη και πανομοιότυπα κοντάκια,σε όπλα με διαφορετικό βάρος και ισορροπία, μπορεί να μας πηγαίνουν σε διαφορετικά αποτελέσματα.
Δηλαδή εννοεις ότι μπορεί να φταίει το πιάσιμο του όπλου κατά την επωμιση?
 
Σε αυτό υπάρχει καμιά λύση?
Εαν το οπλο ειναι στα μετρα μας θα πρεπει απο υο σημειο που μας βολευει να πιανουμε την παπια να εχουμε την σωστη εικονα

Και αυτο γιατι δεν μπορεις να σκεφτεσαι καθε φορα πως θα πιασεις το οπλο

Δοκιμασε να πιασεις την παπια απο πιο μπροστα η πιο πισω και θα δεις οτι η σκοπευτικη εικονα αλλαζει οπως και το ολο ζυγισμα και αυτο επηρεαζει σαφως και την αντιδραση μας και την κινηση του κορμου μας ως προς το πανω μισο που στην ουσια δινει ολη την βολη μας εαν θελουμε να ριχνουμε σωστα και ζυγισμενα σε ολες τις κατευθυνσεις

Ειναι μια απο τις λυσεις που κανουν πολλοι οταν εχουν λαθος μετρα στο κοντακι στην χαμηλη-ψηλη συνηθως κληςη

Στο καρτερι ειναι ευκολο σχετικα να συνηθισει κανεις να πιανει πιο μπροστα η πιο πισω την παπια

Στα κυνηγια φερμας που αντιδρας αμεσα δεν υπαρχει χωρος για τετοιες σκεψεις….
 
Σε αυτό υπάρχει καμιά λύση?
Είναι δύο διαφορετικά όπλα με άλλο πιάσιμο,άλλο ζύγισμα.
Το ένα είναι ,βάση χαρακτηριστικών,καρτεροτουφεκο.
Το άλλο,....γενικών καθηκόντων.
Το δίκανο θα σου ταιριάζει πάντα, καλύτερα.
Θα κάνεις δουλίτσα και με τα δύο,με την διαφορά ότι το ένα θα το αισθάνεσαι, ΠΑΝΤΑ,"δικό σου"!
Η λύση είναι να μην το σκέφτεσαι,να μην κολλάει το μυαλό σου,να μην κάνεις σύγκριση(όσο μπορείς) και να επικεντρωνεσαι ήρεμα και στρωτά στον στόχο!
Αυτό που περιγράφεις εδώ,είναι αυτό που νιώθεις και με κάθε επιτυχία η αποτυχία,με το ένα η το άλλο όπλο,αυτό θα γίνεται ατέρμονο.
Δώσε ευκαιρίες στην Ρεμι,ριξτην και μην το πολυβασανιζεις!
Αν εξακολουθεί να σε χαλάει,αστην στην άκρη...

Πάντα με την προϋπόθεση ότι πράγματι τα μέτρα είναι όμοια η πολύ κοντά!
 
Πανουλη @Kinigos
Εαν αρχισεις να χανεις θηραματα τωρα που εστρωσες και χαιρεσε τους κοπους σου και τα σκυλια σου και μετα απο τοση δουλεια επειδη σου μπηκε η ιδεα της καραμπινας θα ερθω και θα στην κανω καλοκαιρινη
 
Πανουλη @Kinigos
Εαν αρχισεις να χανεις θηραματα τωρα που εστρωσες και χαιρεσε τους κοπους σου και τα σκυλια σου και μετα απο τοση δουλεια επειδη σου μπηκε η ιδεα της καραμπινας θα ερθω και θα στην κανω καλοκαιρινη
Μου μπήκε μια ιδέα αλλά την έχω στην άκρη ακόμη γτ όπως είπες έστρωσα πολύ καλά
 
Γιάννη γενικά είμαι σε όλο το φάσμα των τουφεκιών με το δικάνο... Γενικά ρίχνω πάντα με την δεξιά κάννη αλλά και την αριστερή να ρίξω το θυραμα θα το πάρω... Τώρα με το θέμα ψυχολογίας καλά είμαι και με τα δύο πιστεύω.. Δοκιμές σε πίνακα έκανα το δίκανο είμαι κέντρο ενώ η καραμπίνα μου φεύγει ελάχιστα δεξιά και λίγο πάνω αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό
Τότε να ξέρεις φίλε σωστό κοντάκι για σένα εκεί το δίκανο όχι η ρεμι
 
Back
Top