Τι θεωρείτε πιο σημαντικό για την αύξηση της κάρπωσης οποιουδήποτε θηράματος ;

Τι θεωρείτε πιο σημαντικό για την αύξηση της κάρπωσης οποιουδήποτε θηράματος ;

  • Η κάνη του όπλου

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    75
Βγαλτην τελείως γιατί οι πιο πολλοί θα βάλουν ένα αντίληψη κ είναι κομπλέ σε όλα. Εννοείται ότι είναι το σημαντικότερο κ χωρίς αυτό δεν....
Είναι πολύ γενική όντως ...
Δεν μπορώ να την αφαιρέσω τώρα ... ή δεν ξέρω τον τρόπο.
 
Οπλο στα μέτρα μας, φυσίγγι κ γνώση τόπου κ θηράματος είτε αυτή αποκτήθηκε γρήγορα λόγω αντίληψης είτε με τα χρόνια
Στέλιο εγώ δεν θεωρώ ότι η αντίληψη έχει να κάνει με τη γνώση του τόπου και του θηράματος.
Αντίληψη είναι το ένστικτο, να πηγαίνεις σε ένα καινούργιο μέρος και να ξέρεις πού να κάτσεις καρτέρι, να ξέρεις πώς να περπατήσεις τη ρεματιά, να αφήνεις αντουφέκιστα πουλιά επειδή "ξέρεις" ότι κάτι καλύτερο έρχεται, να επιμένεις εκεί που οι άλλοι τα παρατάνε και να σου βγαίνει σε καλό...
 
Έβαλα την σκοπευτική δεινότητα, την αντίληψη, την γνώση του θηράματος και του τόπου...

Σκέφτηκα τους παλιούς...με εργοστασιακά κανούλια της σειράς τουφεκάγανε, ξέρανε από κοντάκια, μετροληψίες, κάννες και τσοκάκια? η είχανε φυσίγγια?

Καλοσημαδέυανε, τους έκοβε (=αντίληψη), ξέρανε τους τόπους και τα θηράματα...
 
Στέλιο εγώ δεν θεωρώ ότι η αντίληψη έχει να κάνει με τη γνώση του τόπου και του θηράματος.
Αντίληψη είναι το ένστικτο, να πηγαίνεις σε ένα καινούργιο μέρος και να ξέρεις πού να κάτσεις καρτέρι, να ξέρεις πώς να περπατήσεις τη ρεματιά, να αφήνεις αντουφέκιστα πουλιά επειδή "ξέρεις" ότι κάτι καλύτερο έρχεται, να επιμένεις εκεί που οι άλλοι τα παρατάνε και να σου βγαίνει σε καλό...
Δεκτό Κυριάκο. Εγώ εννοώ ότι κάποιος που αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει μαθαίνει κ αποκτά εμπειρία πιο εύκολα.
Το ίδιο ισχύει κ για τις βολες κ απαιτούμενες προσκοπεύσεις σε μεγάλες αποστάσεις πχ
Ας την αφήσει μωρέ, εκεί θα τα χαλάσουμε? :)
 
Στέλιο εγώ δεν θεωρώ ότι η αντίληψη έχει να κάνει με τη γνώση του τόπου και του θηράματος.
Αντίληψη είναι το ένστικτο, να πηγαίνεις σε ένα καινούργιο μέρος και να ξέρεις πού να κάτσεις καρτέρι, να ξέρεις πώς να περπατήσεις τη ρεματιά, να αφήνεις αντουφέκιστα πουλιά επειδή "ξέρεις" ότι κάτι καλύτερο έρχεται, να επιμένεις εκεί που οι άλλοι τα παρατάνε και να σου βγαίνει σε καλό...
Να καταλαβαίνεις κ τι σου φταίει όταν αστοχεις... Πότε φταίει η κάνη, το κοντάκι η το φυσίγγι... Γενικά να παρατηρείς κ όχι απλά να κοιτάζεις...
Αν κ η εμπειρία μου δείχνει πως αυτό είναι χάρισμα κ δεν μαθαίνεται..
 
εγω θα προσθεσω κατι που εχω παρητηρησει στον εαυτο μου,ειναι η κουραση οταν οδηγας 6-7 ωρες η το βραδυ ειχες πλακωθει στα τσιπουρα με τα παππουδια στο καφενειο του χωριου .Την αλλα μερα μην περιμενεις και πολλα πραγματα.
 
Αυτή η ρημαδιασμένη η κάνη με το έρβιο, τα διαστημικά μέταλλα, τον μακρύ κώνο, τον μεγάλο αυλό, η θανατερή, η δηλητηριασμένη τελικά δεν παίζει πολύ εεεε ;;;

Ούτε καν η κάνη με τα τσοκ !!!!

Μπράβο τέκνα ... άξιοι !!!
 
Αυτή η ρημαδιασμένη η κάνη με το έρβιο, τα διαστημικά μέταλλα, τον μακρύ κώνο, τον μεγάλο αυλό, η θανατερή, η δηλητηριασμένη τελικά δεν παίζει πολύ εεεε ;;;

Ούτε καν η κάνη με τα τσοκ !!!!

Μπράβο τέκνα ... άξιοι !!!
τωρα γιατι ριχνεις θερμοβαρικες βραδυατικα
 
Last edited:
Back
Top