Τι θα γινόταν...ΑΝ...

Διαβάζω και εγώ την επικεφαλίδα και το μυαλό μου πήγε στο...Αν η γιαγιά μου είχε......
Πολλά έπρεπε να γίνουν που δεν έγιναν και το ανάποδο.Ειμαστε πεδίο δοκιμών γενικώς εδώ πέρα,τα παγκόσμια πειραματόζωα.Ακομα και η πρώτη δοκιμή Ναπάλμ έγινε στο Γράμμο.
ΧαΧα! Πριν λίγο τέλειωσε το ντοκιμαντέρ που έβλεπα για το πάρκο εθνικής συμφιλίωσης στον Γράμμο!
 
Ηγεσια με ανοιχτα μυαλα και ορεξη για δουλεια χρειαζομαστε
:)

Άγγελος εξάγγελος μας ήρθε από μακριά
γερμένος πάνω σ’ ένα δεκανίκι
δεν ήξερε καθόλου μα καθόλου να μιλά
και είχε γλώσσα μόνο για να γλείφει
Τα νέα που μας έφερε ήταν όλα μια ψευτιά
μα ακούγονταν ευχάριστα στ’ αυτί μας
γιατί έμοιαζε μ’ αλήθεια η κάθε του ψευτιά
κι ακούγοντάς τον ησύχαζε η ψυχή μας
Έστησε το κρεβάτι του πίσω απ’ την αγορά
κι έλεγε καλαμπούρια στην ταβέρνα
μπαινόβγαινε κεφάτος στα κουρεία και στα λουτρά
και χάζευε τα ψάρια μες στη στέρνα
Και πέρασε ο χειμώνας κι ήρθε η καλοκαιριά
κι ύστερα πάλι ξανάρθανε τα κρύα
ώσπου κάποιο βραδάκι βρε τι του `ρθε ξαφνικά
κι άρχισε να φωνάζει με μανία
Τα πόδια μου καήκανε σ’ αυτή την ερημιά
η νύχτα εναλλάσσεται με νύχτα
τα νέα που σας έφερα σας χάιδεψαν τ’ αυτιά
μα απέχουνε πολύ απ’ την αλήθεια
Αμέσως καταλάβαμε τι πήγαινε να πει
και του `παμε να φύγει μουδιασμένα
αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει
καλύτερα να μην μας πει κανένα
 
Last edited:
Τιποτα ελευθερο και τιποτα δωρεαν!
Δυστυχώς [για αυτές], οι γενιές που δε γνώρισαν ανοργάνωτη παραλία, δε βρίσκουν τίποτα το κακό στο παραπάνω.
Κάποιοι μάλιστα το υπερασπίζονται κιόλας, διότι θεωρούν ότι απ' το επ' αμοιβή προκύπτει και η αμοιβή τους.
Κάθε φορά, το αγκίστρι στο τυράκι γίνεται και πιο δυσδιάκριτο.
 
Question:
Τι θα γινόταν, ΑΝ είχαμε 85% συμμετοχή των online μελών του HL στα γενικά του θέματα;
m0560.gif
 
Δυστυχώς [για αυτές], οι γενιές που δε γνώρισαν ανοργάνωτη παραλία, δε βρίσκουν τίποτα το κακό στο παραπάνω.
Σωστα!
Εγω λεω συχνα το εξης παραδειγμα:
Οταν ενα παιδι μεγαλωνει σε διαμερισμα της μεγαλουπολης ( αφυσικο για μενα) αν το πας στο χωριο μεσα στην φυση και στα ζωα, φοβαται και ειναι εξω απο τα νερα του!
 
Θα είμασταν με ένα κινητό στο καρτέρι.
Καλά, γι' αυτό φρόντισαν ήδη οι επιστημονικοί συνεργάτες της ΚΣΕ (φαντάζομαι τι κουμπαριές θα παίζουν κι εκεί μέσα...).

Αυτά τα gif που τα βρίσκεις ;
Ακολούθησε το URL μου...
t1569.gif
 
Last edited:
Σωστα!
Εγω λεω συχνα το εξης παραδειγμα:
Οταν ενα παιδι μεγαλωνει σε διαμερισμα της μεγαλουπολης ( αφυσικο για μενα) αν το πας στο χωριο μεσα στην φυση και στα ζωα, φοβαται και ειναι εξω απο τα νερα του!
Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι έχει εισχωρήσει σχεδόν παντού η αρχή της οικονομικής συναλλαγής, και πιο πολύ στη συνείδησή μας. Αυτή είναι η αιτία που ο άνθρωπος απομακρύνεται από τη φύση του. Όλο και πιο πολύ νιώθουμε ότι, για να λάβουμε κάτι, ακόμη και άμεσα από τη φύση, κάποιον πρέπει να πληρώσουμε.

Είχε πάει κάποτε ένα φιλαράκι για πρώτη του φορά στη Γερμανία για βόλτα. Όταν γύρισε μου λέει: «Τι είναι αυτοί εκεί πάνω ρε! Αυτοί αγοράζουνε ακόμα και πέτρες! Ήταν ο άλλος στο SM και είχε γεμίσει το καρότσι με πέτρες και περίμενε στο ταμείο να πληρώσει!»
Κάθε καλοκαίρι που έρχεται η ανιψιά μου από τη Γερμανία στο χωριό, ο Γερμανός φίλος της, κάθε που ανοίγει τη βρύση, με κοιτάει δύσπιστα και με ρωτάει: «Αλήθεια δεν πληρώνετε νερό;». Τρία χρόνια τώρα δεν μπορεί να το πιστέψει.

Διατηρείται εσκεμμένα η άποψη ότι, δωρεάν είναι το κλεμμένο. Όμως δωρεάν, είναι αυτό που αποκτάς με τις δυνάμεις σου από τη φύση.
Αυτό όμως, το σημερινό δόγμα της αγοράς, όσο μπορεί το υπονομεύει, είτε με απαγορεύσεις, είτε με απαξίωση. Και να υπάρχουν ανοργάνωτες παραλίες, ο κόσμος (που δεν ξέρει τι θα πει ποιότητα) προτιμάει να στοιβάζεται στις χλιδάτα οργανωμένες, ωθούμενος από τη δύναμη της εξισορρόπησης του μονοπολικού φορτίου. ;)
 
Back
Top