Τιμές μεταχειρισμένων

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ Κ ΠΡΗΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΡΕΘΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΛΟΓΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΓΕΜΗ ΛΕΙΟΚΑΝΑ ΕΝΟΣ ΠΑΠΠΟΥ ΠΟΥ ΑΠΕΒΙΩΣΕ!!!Η ΣΥΛΟΓΗ ΠΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΙΑ BROWNING FUSION EVOLVE 71 CM MAGNUM BELGIUM MADE ΑΡΙΚΤΗ....MIA ΒERETTA AL 391 LIGHT ΑΡΙΚΤΗ 71 CM..ΜΙΑ FRANCHI RAPTOR ΑΕΡΙΟΥ 720 20 CAL 71 CM ΑΡΙΚΤΗ...ΜΙΑ FABARM TITAN 71 CM ΑΡΙΚΤΗ....ΜΙΑ FRANCHI BLACK MAGIC 61 CM ΑΡΙΚΤΗ....ΜΙΑ FRANCKI AFFINITY 71 CM ΑΡΙΚΤΗ...ΜΙΑ SMITH AND WESSON 1000 71 CM 3 ASTRA !!!AYTA !!!!ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΠΟΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΣΣΑ ΤΟΥΣ!!!ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ FRANCHI TO RAPTOR 20 CAL K ΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ BERETTA THN 391 Κ ΓΙΑ ΤΗΝ BROVNING FUSION !!!!EIMAI ΣΕ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ BERETTA THN 391 ΤΗΝ LIGHT!!!TO SMITH WESSON K THN BLACKMAGI ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ!!!ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ Κ ΜΟΜΟ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΠΕΖΟΥΝ Κ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑΣ!!!!
 
Φίλε μου βγάλε καθαρές φωτογραφίες από τα όπλα που ενδιαφέρεσε δούμε τα όπλα για να σου πούμε την γνώμη μας . Δες και τα εσωτερικά των κανών.

Και καλύτερα γράψε με μικρά να είναι πιο άνετα στο διάβασμα

Ωραίος θησαυρός!
 
Το έχω κάνει αυτό με το car περιμενω από αυτούς που τα έχουν δοκιμάσει την γνώμη τους!!

Για την επιλογή όπλων έχω γράψει σχετικό κατεβατό οδηγιών. Όλα ξεκινούν από το ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ να κάνεις με το κυνηγετικό όπλο.
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ Κ ΠΡΗΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΡΕΘΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΛΟΓΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΓΕΜΗ ΛΕΙΟΚΑΝΑ ΕΝΟΣ ΠΑΠΠΟΥ ΠΟΥ ΑΠΕΒΙΩΣΕ!!!Η ΣΥΛΟΓΗ ΠΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΙΑ BROWNING FUSION EVOLVE 71 CM MAGNUM BELGIUM MADE ΑΡΙΚΤΗ....MIA ΒERETTA AL 391 LIGHT ΑΡΙΚΤΗ 71 CM..ΜΙΑ FRANCHI RAPTOR ΑΕΡΙΟΥ 720 20 CAL 71 CM ΑΡΙΚΤΗ...ΜΙΑ FABARM TITAN 71 CM ΑΡΙΚΤΗ....ΜΙΑ FRANCHI BLACK MAGIC 61 CM ΑΡΙΚΤΗ....ΜΙΑ FRANCKI AFFINITY 71 CM ΑΡΙΚΤΗ...ΜΙΑ SMITH AND WESSON 1000 71 CM 3 ASTRA !!!AYTA !!!!ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΠΟΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΣΣΑ ΤΟΥΣ!!!ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ FRANCHI TO RAPTOR 20 CAL K ΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ BERETTA THN 391 Κ ΓΙΑ ΤΗΝ BROVNING FUSION !!!!EIMAI ΣΕ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ BERETTA THN 391 ΤΗΝ LIGHT!!!TO SMITH WESSON K THN BLACKMAGI ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ!!!ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ Κ ΜΟΜΟ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΠΕΖΟΥΝ Κ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑΣ!!!!

Για να μην ψάχνεις ... https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκέφτομαι-να-αγοράσω.103/page-216#post-398337
 
Καλησπέρα
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς σαν και εμένα κατά καιρούς χαζεύετε τις αγγελίες για όπλα στο car ή οπουδήποτε αλλού είτε γιατί ενδιαφέρεστε, είτε για να δείτε τι κινείται στην πιάτσα.
Είναι λάθος η αίσθηση μου ότι το 80% τουλάχιστον είναι πολύ υπερεκτιμημένα - έχουν λάθος τιμή? πχ βλέπω όπλα με πολλές δεκαετίες, διαφόρων κατασκευαστών, να είναι σε τιμές που ουσιαστικά σου λέει "μη με κοιτάς καθόλου" με την μόνη εγγύηση τα λόγια του κατόχου, προσπαθώντας να σε κερδίσουν πατώντας στο όποιο όνομα και την μοναδικότητα του κελεπουριού ενώ στην ουσία σε σύγκριση ακόμα και με τα φτηνά σημερινά δεν πιάνουν μία.
Είμαι πολύ λάθος?
 
Φατε ματια ψαρια!!Αμα μπεις στον κοπο και κανεις κανενα τηλ στον κατοχο
του φαινεται και περιεργο που ενδιαφερεσαι,η τιμη εχει πατωσει και πεφτουν
και δωρακια αρκει να εχεις το χρημα ζεστο.
 
Εδω βλεπεις σαπακια, εμπροστογεμη, ολο σκουρια, και τα πλασαρουν ως συλλεκτικα επειδη εχουν κοκορια. Ομοιως φτηνιαρικα Ιταλικα που επειδη εχουν παλι κοκορια προσπαθουν να τα σπρωξουν ως σπανιες ευκαιριες
 
Ένα αυτοκίνητο έχει απομείωση από 15% το πρώτο έτος έως 4% για τα έτη 9-10 κτλ.
Στα 7 χρόνια έχει τη μισή τιμή.
https://www.entypa.info/eforia/61.html
Μιλάμε για βιομηχανικά προϊόντα από γραμμή παραγωγής, οπότε κάτι αντίστοιχο για όπλα μαζικής παραγωγής δε μου φαίνεται και τόσο παράλογο.
 
Το οπλο που κραταει την αξια του ή την αυξανει, ειναι κυριως οπλα με ελαχιστες ή καθολου φθορες, και καθολου χρηση. Ομοιως, οπλα χειροποιητο, απο συγκεκριμενους κατασκευαστες.

Απο κει και περα, οπλα που βγηκαν σε μεγαλη παραγωγη οπως πχ η σειρα 300 της Beretta, δικανα οπως το S55, ή φτηνιαρικα ιταλικα κοκοροντουφεκα του 50-60 και οπλα που εχουν υποστει μεγαλη χρηση και φθορα, δε γινεται να πωλουνται σε τιμες ανω των 1000 ευρω ή να πλασσαρονται ως συλλεκτικα γιατι γελα και ο κοσμος
 
η τιμή ενός προϊόντος είναι αυτή που είναι διατεθειμένος ο αγοραστής να καταβάλει και όχι αυτή που ζητάει ο πωλητής.

αρχαίος νόμος της αγοράς .............
Εν μερει σωστη η αποψη. Αυτη ειναι η τιμη πωλησης. Το πραγματικο κοστος ομως ενος προιοντος εξαρταται απο πολλους παραγοντες και οχι απο το ποσο ειναι διατεθειμενος να δωσει ο πωλητης, ή ποσα λειπουν στον αγοραστη. Η τελικη τιμη ομως που θα πουληθει ειναι αυτο που λες, στα ποσα θα συμφωνησουν πωλητης-αγοραστης
 
Εγω εχω καταλάβει ότι κάτω από το "καπό" του κα΄θε αυτοκινήτου και σε κάθε όπλο γράφει το όνομα του αγοραστή.
Τώρα αν πουληθεί σαν ζεστό ψωμί ή περιμενει 10 χρόνια να βρεί αγοραστή εξαρτάται και από την τιμή.Στο τέλος θα πουληθει.
Ενα όπλο ή αυτοκίνητο που δεν γυρνάει να το κοιτάξει κάποιος για κάποιον αλλο μπορει να είναι όνειρο ζωής.
 
όλοι σωστά τα λέτε!!
Αυτό που δεν ανέφερα είναι ότι κοιτάω και στην γειτονική Ιταλία ή στη κεντρική Ευρώπη τιμές... Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι εκεί υπάρχει μια λογική διαβάθμιση στις τιμές με βασικό κριτήριο το έτος κατασκευής. Γιαυτό και υπάρχει μεγάλη προσφορά επώνυμων όπλων με τιμές από 150-350 ευρώ!! Εδώ τα αντίστοιχα έχουν τουλάχιστον 60% πάνω... Όπλα που εδώ προσπαθούν να πουληθούν σαν "συλλεκτικά" ή "το δικό μου είναι κατασκευασμένο όταν η φίρμα μεσουρανούσε" με τα βίας φτάνουν το τριψήφιο νούμερο σε ευρώ... Όπλα που καινούργια κάνουν 200 ευρώ τα ζητάνε πάνω από 100.... Φυσικά όλοι αποφεύγουν να αναφέρουν έτος κατασκευής. Είμαι σίγουρος ότι ένα σημερινό φτηνό όπλο είναι πολύ καλύτερο από ένα καλό ακριβό της δεκαετίας το 80... Καμιά φορά εμφανίζεται κάποιο με "χαμηλή" τιμή (σωστή για μένα λόγω ηλικίας και μόνο) και αυτό που ίσως σκεφτεί κάποιος είναι ότι θα έχει άπειρα προβλήματα για να έχει μόνο τόσο λίγα ευρώ...
Μάλλον πρέπει να ισχύει αυτό που λέει Αλέξανδρος ότι το ψαλίδι είναι μεγάλο..
Τέλος πάντων... Όταν θα έρθει πραγματικά ή ώρα θα συμπεριφερθώ όπως κάνω και με τα ηλεκτρονικά που αγοράζω κατά καιρούς, τιμές ebay, και όποιος θέλει μου πουλάει.
 
Σε 40+ χρόνια αν βγεί σε πωληση το mx2000s του digweed σε τριπλή+ τιμή απότι θα είναι η πραγματική αξία του , τι λέτε?θα βρισκόταν αγοραστής?Δέν υπάρχει τέλος και τιμή για τπτ.
Εγώ έψαχνα 5-6 χρόνια όπλο του 1971 επειδή έτσι μου την κάρφωσε..και βρήκα και το πλήρωσα παραπάνω απ ότι επρεπε χωρίς να το μετανιώσω .Αλλος μπορει να ψάχνει s57 με 4 σκανδάλες και 50 πόντους καννες γιατί το είχε και το πουλησε λόγω ανάγκης πριν 30 χρόνια..κ.ο.κ.
Αγοραστές πάντα θα υπάρχουν για όλα και οι ανισσόροπες τιμές και αυτές γλυκαινουν σιγά σιγα όσο περνάει ο καιρός χωρίς αντίκρυσμα.
 
Last edited:
Back
Top