Τηλεοπτική εκπομπή για μας

Παρομοίως! Ο χρόνος μου στο ίντερνετ συγκριτικά με την τιβι, είναι 99 προς 1. Ιδίως η ελληνική τιβί, συναγωνίζεται τις χωματερές σε ποιότητα...

Να το θέσω αλλιώς: τι είδους εκπομπή θα ανυπομονούσες να δεις στο ίντερνετ / γιουτουμπ/ νετφλιξ /κλπ;
Το ειχα θεσει το συγκεκριμενο ζητημα πριν λιγα χρονια,αλλα δεν υπηρξε τοτε ανταποκριση.

Εχω φιλο στο Πέραμα που εχει φτιαξει ημιεπαγγελματικο στουντιο και οποιος θελει πηγαινει και κανει εκπομπη,με οποια θεματολογια θελει.
Η εκπομπη αυτη παιζει στο διαδικτυο στην ιστοσελιδα του φιλου.
Μου ειχε πει,οτι αν θελουμε να κανουμε κατι σαν φορουμ,μας παρεχει τον χωρο του αφιλοκερδως.

Θα ειχε ενδιαφερον μια εκπομπη Hunterslife,της οποιας η προωθηση πιστευω οτι θα ειναι αρκετα ευκολη,δεδομενου οτι το παρων φορουμ απαρτιζεται απο μελη που βρισκονται σε ολη την Ελλαδα.
Συνεπως,τα μελη αυτα με τη σειρα τους,θα μπορουν να την γνωστοποιησουν σε συγγενεις και φιλους τους που ασχολουνται με το κυνηγι-ψαρεμα-υπαιθριες δραστηριοτητες,ειτε δια ζωσης ειτε μεσω των μεσων κοινωνικης δικτυωσης.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι η εκπομπη θα παιζει συγκεκριμενες μερες και ωρες.
Θα μπορουσε για παραδειγμα να εβγαινε στον αερα για ενα 2ωρο ή 3ωρο την εβδομαδα,σε μερα και ωρα που θα βολευε τους συμμετεχοντες.
Η διαφημιση της,για το ποτε θα παιξει,γινεται πολυ ευκολα μεσα απο την ιατοσελιδα του φιλου μου,φορουμ,fb κλπ.

Αν ενδιαφερεται κανεις,το κουβεντιαζουμε και βλεπουμε πως θα επιτευχθει.
 
Σαν ιδέα είναι καλή και την έχουν σκεφτεί αρκετοί. Η υλοποίηση της όμως είναι δύσκολη.
Ένα από τα βασικά κολλήματα είναι το κόστος και η κάλυψη αυτού
Σχετικα με αυτο που ανεφερα εγω,το κοστος ειναι μηδενικο.
Καποιο γνωστοι μου για παραδειγμα εκαναν εκπομπη με ροκ μουσικη εκει.
Το θεμα ειναι να βρεθει ενας πυρηνας ατομων που θα την ξεκινησουν.
 
Σχετικα με αυτο που ανεφερα εγω,το κοστος ειναι μηδενικο.
Καποιο γνωστοι μου για παραδειγμα εκαναν εκπομπη με ροκ μουσικη εκει.
Το θεμα ειναι να βρεθει ενας πυρηνας ατομων που θα την ξεκινησουν.
Α γεια σου. Ο πυρήνας των ανθρώπων που θα είναι η ψυχή και η καρδιά της εκπομπής. Εκεί παίζεται το παιχνίδι της επιτυχίας ή της αποτυχίας. Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση.
 
Για να βγει αποτέλεσμα επιπέδου τηλεόρασης, πρέπει κάποιος να κάνει ήχο, εικόνα, μονταζ. επίσης χρειάζεται συνέπεια, πχ 1 εκπομπή κάθε εβδομάδα. Και όλα αυτά χρειάζονται και τον κατάλληλο εξοπλισμό!
 
Για να βγει αποτέλεσμα επιπέδου τηλεόρασης, πρέπει κάποιος να κάνει ήχο, εικόνα, μονταζ. επίσης χρειάζεται συνέπεια, πχ 1 εκπομπή κάθε εβδομάδα. Και όλα αυτά χρειάζονται και τον κατάλληλο εξοπλισμό!
Εδώ λέμε για μάζωξη στην Αθήνα και έρχονται 5-6.Τι εκπομπή και φαντασιώσεις λέμε...Αφού δεν τραβάει το γομαρι,δεν το βλέπεται?
 
Για να βγει αποτέλεσμα επιπέδου τηλεόρασης, πρέπει κάποιος να κάνει ήχο, εικόνα, μονταζ. επίσης χρειάζεται συνέπεια, πχ 1 εκπομπή κάθε εβδομάδα. Και όλα αυτά χρειάζονται και τον κατάλληλο εξοπλισμό!
Γιωργο δεν μιλησα για τηλεοραση.
Η εκπομπη ειναι διαδικτυακη.
Σαν ραδιοφωνο,Δεν εχει εικονα.
Οπως πχ οι πρωινες ιχνηλασιες
Οπως προειπα,αρκετοι γνωστοι πηγαιναν και πηγαινουν εκει και κανουν εκπομπες για το χομπυ και το γουστο τους.
Επισης ανεφερα οτι ο εξοπλισμος υπαρχει.
Το μονταζ και η εικονα δεν μας αφορουν για τη συγκεκριμενη κατασταση.
 
Εδώ λέμε για μάζωξη στην Αθήνα και έρχονται 5-6.Τι εκπομπή και φαντασιώσεις λέμε...Αφού δεν τραβάει το γομαρι,δεν το βλέπεται?
Το βλεπουμε το βλεπουμε,αλλα να χαμε να λεγαμε.
Κατσε γιατι μου ηρθε καινουρια ιδεα.
Θα σε φτιαξω καλα και εσενα και τον @Γιώργος 82 :cool:
 
Γιωργο δεν μιλησα για τηλεοραση.
Η εκπομπη ειναι διαδικτυακη.
Σαν ραδιοφωνο,Δεν εχει εικονα.
Οπως πχ οι πρωινες ιχνηλασιες
Οπως προειπα,αρκετοι γνωστοι πηγαιναν και πηγαινουν εκει και κανουν εκπομπες για το χομπυ και το γουστο τους.
Επισης ανεφερα οτι ο εξοπλισμος υπαρχει.
Το μονταζ και η εικονα δεν μας αφορουν για τη συγκεκριμενη κατασταση.
νόμιζα ότι έλεγες με εικόνα!
Οπότε ναι είναι σίγουρα πιο εύκολο
 
Αν ο φίλος θέλει να κάνει κάτι σοβαρό, τα κόστη είναι αρκετά ψηλά, από θέμα παραγωγής, αυτό που θέλω να πω είναι ότι θες και εξοπλισμό και ανθρώπους, δεν πας δλδ να βγάλεις μια εκπομπή με μονοκάμερο, εξαρτάται βέβαια τι θέλεις να κάνεις αν θες σοβαρή δουλειά, πρέπει να τα χώσεις, αν θες να κάνεις το κέφι σου, το κάνεις και one man show..

Από εκεί και πέρα ίντερνετ και τηλεόραση σχετικά με την προβολή, έχουν υπέρ και κατά, ότι πληρώνεις παίρνεις δλδ, με λίγα λόγια χρειάζεσαι χορηγούς όμως το κυνήγι δεν πουλάει στην Ελλάδα, έχει ένα target group 150.000 ατόμων περίπου που ασχοληται, και δεν συμφέρει τον χορηγό να τα χώσει χοντρά για να διαφημιστεί γιατί αυτοί που ασχολούνται ξέρουν και τον ιορδανογλου, και τον τουρι, και την μεταπλαστ και όλους, οπωτε γιατί να τα χώσουν χοντρά για διαφήμιση, την στιγμή μάλιστα που δεν θα τα βγάλουν...

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχει τηλεοπτική εκπομπή.
Μονο σε κάτι τοπικά κανάλια κατά καιρούς κάτι τελείως χαμηλού κόστους εκπομπες
 
Αν ο φίλος θέλει να κάνει κάτι σοβαρό, τα κόστη είναι αρκετά ψηλά, από θέμα παραγωγής, αυτό που θέλω να πω είναι ότι θες και εξοπλισμό και ανθρώπους, δεν πας δλδ να βγάλεις μια εκπομπή με μονοκάμερο, εξαρτάται βέβαια τι θέλεις να κάνεις αν θες σοβαρή δουλειά, πρέπει να τα χώσεις, αν θες να κάνεις το κέφι σου, το κάνεις και one man show..

Από εκεί και πέρα ίντερνετ και τηλεόραση σχετικά με την προβολή, έχουν υπέρ και κατά, ότι πληρώνεις παίρνεις δλδ, με λίγα λόγια χρειάζεσαι χορηγούς όμως το κυνήγι δεν πουλάει στην Ελλάδα, έχει ένα target group 150.000 ατόμων περίπου που ασχοληται, και δεν συμφέρει τον χορηγό να τα χώσει χοντρά για να διαφημιστεί γιατί αυτοί που ασχολούνται ξέρουν και τον ιορδανογλου, και τον τουρι, και την μεταπλαστ και όλους, οπωτε γιατί να τα χώσουν χοντρά για διαφήμιση, την στιγμή μάλιστα που δεν θα τα βγάλουν...

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχει τηλεοπτική εκπομπή.
Μονο σε κάτι τοπικά κανάλια κατά καιρούς κάτι τελείως χαμηλού κόστους εκπομπες
Ναι σιγουρα για τηλεοπτικη εκπομπη το κοστος ειναι υψηλο.

Απο κει και περα εγω εθεσα ενα ζητημα οπου αν καποιοι ενδιαφερονται,υπαρχει ετοιμο στουντιο και εξοπλισμος για μια εκπομπη που θα αναφερεται σε κυνηγους-ψαραδες και σε ολους οσους ασχολουνται με τις υπαιθριες δραστηριοτητες,οποτε μεγαλωνει αριθμητικα το υποψηφιο κοινο που δυναται να σε ακουσει.
Χορηγοι δεν χρειαζονται.
Η διαφημιση ειναι ευκολη με fb κλπ.

Δν παμε για πρωτια πανελληνιας ακροαματικοτητας.
Το μερακι μας θα παμε να κανουμε.

Επιπλεον υπαρχει η δυνατοτητα να μαθαινεις το ποσοι σε παρακολουθουν ζωντανα.
Θυμαμαι τοτε που εκαναν οι 2 γνωστοι μου τη ροκ εκπομπη και ειχαν καμια 1000αρα ακροατες και μαλιστα ειχαν καλεσει και μια σχετικα επωνυμη τραγουδιστρια της οποιας το ονομα μου διαφευγει τωρα.
 
Μια εκπομπή στο YouTube τύπου podcast βγαίνει εύκολα και σχετικά φθηνά. Ένα μικρόφωνο θες και την κάμερα του υπολογιστή και είσαι κομπλέ. Το πρόβλημα είναι αυτό που λέει ο Αλέξανδρος παραπάνω, ότι δηλαδή δεν υπάρχει θέληση από παιδιά του φόρουμ.
 
Μια εκπομπή στο YouTube τύπου podcast βγαίνει εύκολα και σχετικά φθηνά. Ένα μικρόφωνο θες και την κάμερα του υπολογιστή και είσαι κομπλέ. Το πρόβλημα είναι αυτό που λέει ο Αλέξανδρος παραπάνω, ότι δηλαδή δεν υπάρχει θέληση από παιδιά του φόρουμ.
Ναι αυτο ειπα και εγω.
Δεν υπαρχει ο πυρηνας που θα ασχοληθει.
 
Ναι σιγουρα για τηλεοπτικη εκπομπη το κοστος ειναι υψηλο.

Απο κει και περα εγω εθεσα ενα ζητημα οπου αν καποιοι ενδιαφερονται,υπαρχει ετοιμο στουντιο και εξοπλισμος για μια εκπομπη που θα αναφερεται σε κυνηγους-ψαραδες και σε ολους οσους ασχολουνται με τις υπαιθριες δραστηριοτητες,οποτε μεγαλωνει αριθμητικα το υποψηφιο κοινο που δυναται να σε ακουσει.
Χορηγοι δεν χρειαζονται.
Η διαφημιση ειναι ευκολη με fb κλπ.

Δν παμε για πρωτια πανελληνιας ακροαματικοτητας.
Το μερακι μας θα παμε να κανουμε.

Επιπλεον υπαρχει η δυνατοτητα να μαθαινεις το ποσοι σε παρακολουθουν ζωντανα.
Θυμαμαι τοτε που εκαναν οι 2 γνωστοι μου τη ροκ εκπομπη και ειχαν καμια 1000αρα ακροατες και μαλιστα ειχαν καλεσει και μια σχετικα επωνυμη τραγουδιστρια της οποιας το ονομα μου διαφευγει τωρα.
Σίγουρα ένα ιντερνετικο ραδιόφωνο, είναι μια οικονομική επιλογή και πολύ πιο εύκολο, και εφόσον υπάρχει το στούντιο, κούμπωσες το βισμα και βγήκες αέρα...
 
Μια εκπομπή στο YouTube τύπου podcast βγαίνει εύκολα και σχετικά φθηνά. Ένα μικρόφωνο θες και την κάμερα του υπολογιστή και είσαι κομπλέ. Το πρόβλημα είναι αυτό που λέει ο Αλέξανδρος παραπάνω, ότι δηλαδή δεν υπάρχει θέληση από παιδιά του φόρουμ.
Δεν φτάνουν αυτά, εντάξει έχεις την κάμερα και το μικρόφωνο.... Και τι θα λες? Θέλεις παρουσιάσεις, βιντεακια, κυνηγετικα, σκοπευτικα, συνεντεύξεις, μοντάζ, έχουν τρέξιμο όλα αυτά... Εκτός αν κάθεται ο παρουσιαστής μόνος του, μιλάει παίρνει και καμμια τηλεφωνική γραμμή στον αέρα, και το κάνεις ραδιοφωνική εκπομπή με εικόνα.

Όλα γίνονται, αρκεί όπως είπες να υπάρχει όρεξη και διαθεση
 
Δυστυχώς είμαστε πολύ μικρή πίτα στη τηλεθέαση για να ασχοληθούν τα κανάλια και τα γραφεία παραγωγής με το αντικείμενό μας και τα χόμπι μας. Αυτό είναι κάτι που - αν δεν το γνωρίζουμε ήδη, το φανταζόμαστε όλοι.

Όπως γνωρίζουμε / φανταζόμαστε όλοι ότι για να γίνει μια επαγγελματική δουλειά σε επίπεδο τέτοιο, ώστε να ασχοληθεί ένα κανάλι μαζί της, πρέπει να απασχοληθούν κάποιοι - έστω λίγοι και ικανοί - επαγγελματίες, οι οποίοι πρέπει να πληρωθούν για την εργασία τους, το έργο τους.

Είναι όμως σοφό να επενδύσει κάποιος σε μια τέτοια εκπομπή ή θα πετάξει τα χρήματά του;

Ένας προφανής ενδοιασμός ενός "χαρτογιακά" παραγωγού για μια τέτοια εκπομπή, είναι η οπλοφοβία του γενικού πληθυσμού και ό,τι επακολουθήσει εξαιτίας της στο ίντερνετ - και όχι μόνο - από διάφορες ομάδες / οργανώσεις κατά των όπλων και του κυνηγιού.

Κάτι άλλο που ίσως δεν περνάει απ' το νου μας -αλλά ο παραγωγός θα το σκεφτεί πριν την "οπλοφοβία" - είναι η γλώσσα μας, τα Ελληνικά μας. Σε ένα ερώτημα λοιπόν - όχι για το "αν θα", αλλά για το "πόσα να" επενδύσει ένας παραγωγός σε μια εκπομπή, θα λάβει υπόψη τη γλώσσα της εκπομπής και πόσοι την ομιλούν στον πλανήτη. Δυστυχώς τη δική μας, αν και πλουσιότατη και εκφραστικότατη, την ομιλούν λίγοι. Αυτό κάνει τους παραγωγούς να επενδύουν ελάχιστα χρήματα σε ελληνικές τηλεοπτικές / κινηματογραφικές παραγωγές- συγκριτικά πχ. με τους Ισπανούς ή ακόμα και τους Σέρβους - αφού εκ των πραγμάτων, δυσκολεύονται να μεταπωλήσουν σε άλλη χώρα (πέραν της Κύπρου) το προϊόν τους. Η τηλεοπτική πίτα λοιπόν των Ελληνόφωνων εκπομπών / ταινιών είναι πολύ μικρή - με ότι αυτο συνεπάγεται σε θέμα ρίσκου και επένδυσης.
... κάποτε είχαμε εξαγωγή κάποιον τηλεοπτικών σειρών σε χώρες του πρώην Σοβιετικής επιρροής, αλλά σταμάτησε κι αυτό. Γι αυτό λοιπόν και τα ελληνικά τηλεοπτικοκινηματογραφικά προϊόντα χωλαίνουν σε συνήθως σε ποιότητα. Δεν πέφτει πολύ χρήμα, γιατί δεν θα επιστραφεί πολύ χρήμα.

Όσοι κυνηγοί - σκοπευτές είναι άξιοι / τυχεροί να έχουν πολλά χρήματα, πρέπει να έχουν συνάμα και πολύ ψώνιο για να ασχοληθούν με το αντικείμενο. Μακάρι πραγματικά να βρεθεί κάποιος τόσο άξιος, τόσο γαλαντόμος και τόσο τρελός ώστε να κάνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.
Εγώ προσωπικά θα τον στήριζα 101% !!!
 
Δυστυχώς είμαστε πολύ μικρή πίτα στη τηλεθέαση για να ασχοληθούν τα κανάλια και τα γραφεία παραγωγής με το αντικείμενό μας και τα χόμπι μας.
Αν αμολησουμε τον Χρήστο και τον Γιώργο να βγάλουν βρώμα στους λοατκι ότι οι κυνηγοί στα καρτερία που δεν δουλεύουν τρυπάνε ροδελες από τα νεύρα τους θα είμαστε κάθε μέρα στα κανάλια.
 
Back
Top