Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Φίλε για να τα λες χρονια προφανως κ εχεις δικιο......ακόμα κ εγώ χωρίς εμεπιρία αυτό είδα κ νικησαν ξεκαθαρα τα 28γρ με ΔΙΑΦΟΡΑ....μενω σ αυτά λοιπόν και με το αγαπημένο μου #7.5 για ολα που θέλω μικρά μεγάλα κοντα μακρια πάνω κατω, και μόλις του βρω το τσοκ που βγαζει συγκεντρωσεις που θελω ειτε 4* είναι αυτό ειτε 3* για οτι κινειται απο 20 εως 35 μετρα, τελειωσα κ δεν την ψαχνω αλλο τη δουλεια! να μαθω να σκοπευω στην τελικη κ ας σωθει κ κανα πουλι για καναν αλλον! :p
δουλεψε τα και στο κυνηγι τωρα και μετα βγαλε τα συμπερασματα σου .το κυνηγι δεν ειναι μονο πινακας!
 
ποιος το λεει αυτο?συμβαδιζουν με τα τσοκ.
Εγω το εγραψα αυτο κ το ξαναγραφω .Ολα τα φυσιγγια με antigello δινουν πιο μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης , σε αντιστοιχια με τα ποσοστα που δινει το τσοκ που ριχνονται με αλλα εμπορικα φυσιγγια με αλλο κυαθιο. Αυτο εχω δει σε παρα πολλες τουφεκιες σε χαρτονι με διαφορα οπλα
 
Η χαρά των 28γρ επέστρεψε.....σημερινή quattro 28γρ #7,5 Modified @30μ να κοιμηθω χαρούμενος (κ ειναι και ψιλοτουφεκισμένη...πρέπει αν δω αν μπορω να συνηθισω αυτη την τραπόριγα...τόσα χρόνια με αεροβόλα ε΄χω μαθει να σκοπευω κεντρο....συνηθειες που δυσκολα αλλαζουν).....anyway, 3 δοκιμές μέσος όρος ίδιος...αντίστοιχη μ αυτη που χα βαλει 3-4 σελιδες πριν οταν έψαχνα ακόμα τα μετρα μου...στη ζώνη 20-30μ τη θεωρώ μια χαρά...πιο κοντά δυαλύει....έως τα 35 παίζει οριακά
*κύκλος 70cm

30m_28g_#7,5_Modified.png
 
Last edited:
Εγω το εγραψα αυτο κ το ξαναγραφω .Ολα τα φυσιγγια με antigello δινουν πιο μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης , σε αντιστοιχια με τα ποσοστα που δινει το τσοκ που ριχνονται με αλλα εμπορικα φυσιγγια με αλλο κυαθιο. Αυτο εχω δει σε παρα πολλες τουφεκιες σε χαρτονι με διαφορα οπλα
εγω εχω δει αλλα!και γιατι τοτε με ασσο ,δυο τσοκ δεν παιρνεις παλι παραπανω ποσοστα συγκεντρωσης?για να σου δωσει παραπανω ποσοστα συγκεντρωσης μονο με 5% αντιμονιου.
 
Εγω το εγραψα αυτο κ το ξαναγραφω .Ολα τα φυσιγγια με antigello δινουν πιο μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης , σε αντιστοιχια με τα ποσοστα που δινει το τσοκ που ριχνονται με αλλα εμπορικα φυσιγγια με αλλο κυαθιο. Αυτο εχω δει σε παρα πολλες τουφεκιες σε χαρτονι με διαφορα οπλα
Αυτό είπες εσύ...άλλο όμως κατάλαβαν...δεν ακούνε τα τσοκ.... αν δλδ βληθουν ας πούμε με Ντέμι θα είναι πιο συγκεντρωτικά από ότι με το φουλ...κάτι τέτοιο κατάλαβα ότι έπαιξε...άποψη μου,είναι απλά ενας σούπερ συγκεντρωτικός συγκεντρωτηρας...αγαπημένο φυσιγγιο το σούπερ caccia από εποχής μαγιονκι
 
Βρε παναθεμασε όλα τα φτηνιαρικα 28 άρια έχεις δοκιμάσει!!!!!!

Προς το παρόν την ταΐζω μόνο φιλέτο και ροζ μπιφ τη ρωσίδα = μια αμφιβολία λιγότερη ως προς την ποιοτητα της "τροφής", τουλάχιστον μέχρι να βρω ποιους συνδιασμούς γόμωσης-βύσματος-τσοκ της αρέσει να τρώει...
 
Last edited:
Αυτό είπες εσύ...άλλο όμως κατάλαβαν...δεν ακούνε τα τσοκ.... αν δλδ βληθουν ας πούμε με Ντέμι θα είναι πιο συγκεντρωτικά από ότι με το φουλ...κάτι τέτοιο κατάλαβα ότι έπαιξε...άποψη μου,είναι απλά ενας σούπερ συγκεντρωτικός συγκεντρωτηρας...αγαπημένο φυσιγγιο το σούπερ caccia από εποχής μαγιονκι
Ετσι ακριβως φιλε, και στις δικες μου δοκιμες με speed 34 classica 32 και percorso 36 οσο πιο σφιχτο τσοκ τοσο πιο σφιχτη τουφεκια εβγαζαν.
 
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.. Να σας ρωτήσω κάτι κ ποιος ξέρει να μου απαντήσει. Αν πάνω σε ένα λειοκανο (καραμπινα) βάλουμε διόπτρα η Red dot τότε η ντουφεκες μας δεν θα φεύγουν χαμηλά;;; Εφόσον το μάτι μας θα είναι πολύ ψηλότερα απ τη σκοπευτικη ευθεία του όπλου (Ρίγα)..;;;;
 
Δηλαδή; δεν κατάλαβα. Εφόσον η κάνη θα κοιτάει σε σταθερο σημείο πως θα κάνουμε με το red dot πχ που θα βλέπουμε ψηλά να ρίχνει εκεί το όπλο;;;
Χαμηλώνεις τη κουκκίδα... η τη ρυθμίζεις κατάλληλα.... είναι ρυθμιζόμενα....
 
Οπως τα είπε ο Μάκης. Οτι ρύθμιση κάνεις αυτό θα πάρεις .Αν είναι παραλληλα τα σκοπευτικά η τουφεκιά θα πάει παράλληλα πχ.6 πόντους.
Αν τα ρυθμίσεις με συγκλιση για πχ στα 35 μ θα ρίχνεις ακριβώς κέντρο μόνο στα +-35.
Α μάλιστα. Τώρα κατάλαβα. Άρα ρυθμίζεται πχ. Και στα 100 μέτρα αν θέλει κάποιος για μονοβολα, κι ενώ η κουκίδα θα ναι κέντρο θα ρίχνει κέντρο το όπλο κι όχι 20 πόντους χαμηλα
 
Οπως τα είπε ο Μάκης. Οτι ρύθμιση κάνεις αυτό θα πάρεις .Αν είναι παραλληλα τα σκοπευτικά η τουφεκιά θα πάει παράλληλα πχ.6 πόντους.
Αν τα ρυθμίσεις με συγκλιση για πχ στα 35 μ θα ρίχνεις ακριβώς κέντρο μόνο στα +-35.
Ολες οι διοπτρες και red dot της αγορας ειναι ρηθμηζωμενα ως προς το υψος και ως προς το δεξια αρηστερα.....
Για να το ρηθμησης απολητα θες σταθερη βαση στο οπλο σου
Οπου το ρηθμησης π.χ. στα 80 μετρα με μονοβολο ας πουμε θα εχεις ενα κεντρο απο τα 75 μ μεχρη τα 85 χωρης να ειναι απολητα τα μετρα αυτα διοτη το βλημα σου σε αυτα τα μετρα εχει αρχησει μια καμπυλη πορεια....
 
Back
Top