Τα τσοκ και τα ορια τους...

Αν ξέραμε την απόσταση που θα τουφεκίσουμε το επόμενο θήραμα τα πράγματα θα ήταν εύκολα.
Τα όρια των τσοκ είναι αυτά που δείχνει το χαρτόνι ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος.
Βλέπουμε και μια διάτρηση και όλα καλά.

Επειδή όμως εγώ δεν ξέρω σε τι απόσταση θα ρίξω την επόμενη τουφεκιά φοράω μονίμως το Mod ή 3* και από του χρόνου το LM για τα πάντα εκτός από μπεκάτσα και παπιά.
Εγραψες .RESPECT.
 
Η γνωμη μου για τα εργοστασιακα τσοκ με φυσιγγια εμπορικα αξιας στο μεσο ορο ειναι,5αρι 22-24 μετρα,4αρι 27-28 μετρα,3αρι 30-32 μετρα,2αρι 34-35 μετρα 1 36-38 μετρα.Με aftermarket τσοκ καθως και φυσιγγια καλυτερης αξιας,βελτιωνουμε κατανομες και ελαφρως αποστασεις.
 
Φίλε Τάσο ελπίζω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για τα τσοκ.
Ο βαθμός αναφοράς μιας σύσφηξης τσοκ, δηλαδή αν είναι φουλ ή ντεμι κτλ. δίνεται μόνο με τον βαθμό συγκέντρωσης των ποσοστών των σκαγιών σε κύκλο 76εκ στα 36.5 μέτρα, μόνο. Με φυσίγγιο πάντα με το ονομαστικό βάρος γόμωσης ανά διαμέτρημα, π.χ. για το καλ 12 τα 32γρ σκάγια και σε νούμερο 6 έως 7.½. Και πάντα με μάλλινη τάπα. Αυτές οι σταθερές μόνο θα μας δώσουν το πραγματικό ποσοστό συγκέντρωσης για να βγάλουμε τον ονομαστικό τίτλο του τσοκ.
Ότι και να γράφουν οι κάννες απάνω, αν δεν είναι μετρημένα σε ποσοστά συγκέντρωσης, μπορεί να ξεφεύγουν αρκετά, ειδικά σε πρόχειρους κατασκευαστές.
Οι δοκιμές με συγκεντρωτήρες δεν δίνουν ποτέ την ακριβή ονομασία των τσοκ αλλά αλλάζουν ανάλογα με την κάννη και πολλούς άλλους παράγοντες. Άρα δεν μπορούμε να βασιστούμε δοκιμάζοντας φυσίγγια με συγγεντρωτήρες για τον ακριβή βαθμό στένωσης των τσοκ.
Ονομαστικά ένα τσοκ πέρνει τον τίτλο του πρώτα από το ποσοστό συγκέντρωσης οπως πρωείπαμε και αν συνεργάζονται σωστά η κάννη και η σύσφηξη από την διαφορά σε δέκατα του χιλιοστού η δίμετρος του αυλού της κάννης με την διάμετρο του τσοκ.
Παραθέτω κάτω τις σωστές αναλογίες σε ποσοστά συγκέντρωσης, την διαφορά στένωσης κάννης τσοκ σε δέκατα του χιλιοστού και ονομαστικούς τίτλους των τσοκ. Δοκιμές πάντα στα 36.5μ
90% συγκέντρωση. 14&13 δέκατα του χιλιοστού στένωση τσοκ. Έξτρα έξτρα φουλ. XXF.
80%. 12&11/10. Έξτρα φουλ XF.
70%. 10&9/10. Φουλ τσοκ.F. *
65%. 8&7/10. Τσοκ ή 3/4 τσοκ.**
60-55% . 6&5/10.Ντεμί τσοκ ή 1/2 τσοκ .***
50%. 4&3/10. Βελτιωμένος κύλινδρος. 1/4 τσοκ.****
45%. 2&1/10. Σκητ τσοκ.
40%. 0/10. Κύλινδρος.
Τα πιο ανοιχτά του κυλίνδρου τσοκ όπως τα μπελ και τα τούλα τσοκ, μπορούν να δώσουν πιο ανοιχτές διαμέτρους τουφεκιές στα πρώτα μέτρα από ότι ο κύλινδρος αλλά να κρατήσουν μεγαλήτερα ποσοστά συγκέντρωσης έναντι του κυλίνδρου.
Οι διαμέτροι σε εκατοστά των σκαγιών σύμφωνα με το τσοκάρισμα στα 36.5μέτρα.
* 100εκ
**105εκ.
***115εκ.
****120εκ.
Σκητ 130εκ.
***** 150εκ.
 
View attachment 23656Και η νύφη...Το παντρεμα οπου λεγαμε. Με κουμπαρα την προσκοπευση πας ποολυ μακρια. Α.....Και με ΒΒ παντα
χαχα σε λαθος νησι εισαι. απ΄την αλλη μερια στελνει ο Ερντογαν κατι Ντρονς, θα ησουν χρησιμος.
 
ΟΚ....Ετσι οπως το γραφεις θα το ζητησω ?? Lambro καφε Ν4 ??? Μηπως υπαρχει αλλος κωδικος ?? ΠΧ.
γραμμαρια ?? Θα το σφαξω....και θα το ριξω....να δω τι ''ψαρια πιανει''.....οχι γιατι δεν σε πιστευω.....αλλα απο
περιεργεια περισσοτερο. Με φουλ τσοκ μαμα στα 55 μετρα.....
Νικο δοκιμασε το , ειναι 33γρ, αλλα μην περιμενεις κατανομη αλατιερα. ΔΙΑΤΡΗΣΗ μετρα και εκει θα δεις "πιασμενα ψαρια"
(στα πλαισια κανονικου φυσιγγιου, οχι αυτα που κανουν τα νιτρομαγκνουμ κλπ)
 
Το θεμα τελικα ειναι τα ορια των τσοκ;
Δηλαδη απο που μεχρι που αναμενουμε συνηθως να εχουν τις κατανομες που προοριζονται σε αποσταση;
Η η ιδιογομωση εναντι του ετοιμου;
Η τα ορια της κυνηγετικης βολης;

επειδη εγω βλεπω να λεει ο καθε ενας οτι ξερει και οτι προτιμα αλλα σιγουρα οχι για τα ορια των τσοκ

το τσοκ τι ειναι;
Ειναι ενα εργαλειο που δινει μια συσφιξη στην καννη μας στενευοντας το στομιο ωστε να μεγαλωνει η αποσταση βολης
Αναλογα ποσο σφιγκει τοτε αναλογα μεγαλωνει και η αποσταση βολης. Στην θεωρια τουλαχιστον

δεν αλλαζουν τα ορια του τσοκ εαν ριχνεις ετοιμο η ιδιογομωση

η δικη μου αποψη ειναι οτι η καθε καννη εχει μια α γεωμετρια που θα αποδιδει τα μεγιστα σε καποια συγκεκριμενη συσφιξη και σε συγκεγριμενη τυπο βυσματος οπως και νουμερο σκαγιου

εαν καποιος μετα απο δοκιμες βρει αυτη τη συσφιξη που αποδιδει σε αυτον τοτε αυτη θα ειναι η καλυτερη για τον ιδιο

με οτι και αν ριχνει και οσο μακρια και αν ριχνει μεσα στα πλαισια της λογικης

ποσες φορες εχετε δει σε ενα οπλο το μαμισιο τσοκ 3/4 να συμπεριφερεται καλυτερα απο το φουλ;
Ειδικα σε καποια νουμερα σκαγιων;
Πολλες φορες νομιζω
Γιατι ομως;

Αφου επρεπε το φουλ να κραταει παραπανω μετρα και σκαγια

απολυτο δεν υπαρχει κατ εμενα
Υπαρχουν οι γενικες κατευθυντηριες γραμμες για την καθε συσφιξη

Αυτην την καθε συσφιξη την καθορθζουμε με βαση την πραγματικη διαμετρο του αυλου μας
Και με δοκιμες βρισκουμε αυτο που μας εξηπηρετει καλυτερα στο αποτελεσμα

εχω δει πουλια να πεφτουν με τσοκ 5 απο προτωγνωρες αποστεσεις για την κατηγορια του

και αυτο σιγουρα το χετε δει

ειναι καποιος κατοχος οπλων με σταθερο τσοκ;

Εαν ναι.... οταν του παρουσιαστηκε η ευκαιρια και ηταν πολυ κοντα η αρκετα μακρια μηπως δεν εριξε;
Επειδη δεν εκανε το τσοκ;
Δεν το νομιζω.

εαν το οπλο ειναι στα μετρα σου και ξερεις να ριχνεις θα το παρεις κοντα -μακρια και εχεις επιλεξει σωστα το φυσιγγι σου για το κυνηγι σου

το αν θα το χαλασεις θα το αποφασισεις εσυ διαλεγοντας το σωστο φυσιγγιο

δεν ειναι το θεμα μας αυτο

το θεμα μας ειναι τα ορια των τσοκ

και η αποψη μου ειναι οτι ναι υπαρχουν!!!

Αλλα σε μια σωστη επιλογη φυσιγγιυ με βαση την δικη μας καννη η μεταβολη των άποτελεσνατων σε σχεση με την αποσταση κανει τα ορια αυτα να συμβαδιζουν σωστα και αρμονικα ουτος ωστε να περνουμε θηραματα με σωστες κατανομες σε ενα ευρι φασμα αποστασεων
{{ποσες φορες εχετε δει σε ενα οπλο το μαμισιο τσοκ 3/4 να συμπεριφερεται καλυτερα απο το φουλ;
Ειδικα σε καποια νουμερα σκαγιων;
Πολλες φορες νομιζω
Γιατι ομως;

Αφου επρεπε το φουλ να κραταει παραπανω μετρα και σκαγια}}
η απαντηση σε αυτο εχει δοθει και ειναι η σκληροτητα των σκαγιων. Με πολυ σκληρα σκαγια , δεν θα το δεις αυτο.
 
Νικο δοκιμασε το , ειναι 33γρ, αλλα μην περιμενεις κατανομη αλατιερα. ΔΙΑΤΡΗΣΗ μετρα και εκει θα δεις "πιασμενα ψαρια"
(στα πλαισια κανονικου φυσιγγιου, οχι αυτα που κανουν τα νιτρομαγκνουμ κλπ)

Γεια σου Κωστή μου....Κατσε να το παρω στα χερια μου πρωτα.....και ξερω να του κανω τον ''γαμο του''....
Εννοω.....να το ''ξεσκονισω''....Ακουω πολλα....βλεπω και αποτυπωση....εχω μια εικονα....κατσε να δουμε..
τι θα δωσει.
Η σειρα ειναι η εξης. Σφαξιμο ζυγισμα - μετρημα. Ριξιμο στα 55 μετρα με φουλ τσοκ μαμα....μετρημα
ταχυτητας και διατρησης....και ποσοστα συγκεντρωσης......και 3εις βολες....και οχι μια.
Και αν εχω κεφια τις ιδιες μετρησεις στα 45 μετρα...
Αν εχω ακομα περισσοτερα κεφια....θα το δειτε και με αλευρι φιλε!!! :)
 
Back
Top