Τα τσοκ και τα ορια τους...

Χμ.....
Αν προσπαθησουμε να κάνουμε μια βαθιά ανάλυση θα δουμε πως ίσως είναι λίγο δυσκολο όσο κ πολυπλοκο θέμα..........
Ακουμε ότι πχ εγώ με το τάδε "συμβατικό" τσοκ ρίχνω κ κοντά κ μακριά κ δεν το αλλάζω..
Χωρίς ομως να προσδιορίζουμε τι ακριβώς εννοούμε..
Η συντριπτική πλειοψηφια κυνηγάει με καραμπίνα (άρα έχει επιλογή ενός τσοκ κ οχι δυο) με τι τσοκ θα παει στο καρτερι?
Γιατί όπως ξέρουμε τα θηράματα μπορεί να περασουν μεσα στα όρια του τσοκ που επιλέξαμε αλλά κ σε αποστάσεις κοντινές που εκεί θα θέλαμε ένα τσοκ πιο ανοιχτό όμως αναγκαστικά θα πρεπει να ριξουμε.....
Έτσι λοιπον πρεπει να αποφεύγονται οι ακρότητες...
Εκτός κ ξέρουμε ότι το τάδε καρτερι δίνει μόνο μακρινά πουλια...
Ουτε είναι λυση να κουβαλάμε ολόκληρη σειρά τσοκ κ να τα αλλάζουμε συνέχεια αναλογα με το που θα περνανε τα πουλια..


Δεν θέλω να μπουμε στην διαδικασία των των τσοκ 3,5*, 4,5* κοκ γιατί δεν ξέρω αν πραγματικα προσφερει κάτι ένα 3,5* αντί για 3* κ το αντίθετο.....

Ας πάρουμε τα βασικά τσοκ που είναι το 1,2,3,4,5* μπορεί κάποιος να ορίσει σε ποια μέτρα αρχίσει να δουλευει ένα τέτοιο τσοκ κ ποια τα όρια του?
Θα πειτε παιζει ρόλο κ το φυσίγγι αλλά ας βρουμε έναν μέσο όρο...
Πάντα για φυσίγγια με συγκεντρωτηρα.......

Επίσης στα ποσα μέτρα θα πρέπει να στησουμε το χαρτόνι μας με αυτά τα τσοκ για να τα δοκιμάσουμε?
Αν κάποιος έχει αρχείο με φωτο που δείχνει πως ακριβώς πρεπει να ανταποκρινεται το τάδε τσοκ στον πινακα με βάση την αναγραφομενη σύσφιξη του καλό θα είναι να την ανεβάσει.....

Κάποτε σε διάφορα περιοδικα γνωστοί κ καταξιωμένοι αρθρογραφοι δοκιμαζαν διαφορά εμπορικα φυσίγγια 32,36,40 γρ στα 20μ με 3* και στα 35μ με 1*, θεωρώ λανθασμένο κάτι τέτοιο......
Κ ίσως να καταλαβαίνω κ τους λόγους που έγινε κάτι τέτοιο...........
Και επίσης λανθασμένο θεωρώ κάποιος να δοκιμάζει το 3* στα 45μ κλπ....

Αρκετοί χαίρονται απίστευτα όταν βλεπουν την ταδε σύσφιξη που επέλεξαν να ξεπερνάει τα όρια της..
Τσοκαρα λένε έχει το τάδε όπλο, η το τάδε εργοστασιο.........
Αυτό ομως είναι λάθος γιατί κατά πασα πιθανοτητα αυτό το τσοκ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικοτητα κ ειναι πιο "κλειστό"....

Οταν λέμε ότι ζητάμε ένα 3* εννοουμε να ανταποκρίνεται κ σαν 3*.... Να μην αποδίδει ουτε πιο ανοιχτά ουτε πιο κλειστά......

Τα λέω καλά???
 
Χμ.....
Αν προσπαθησουμε να κάνουμε μια βαθιά ανάλυση θα δουμε πως ίσως είναι λίγο δυσκολο όσο κ πολυπλοκο θέμα..........
Ακουμε ότι πχ εγώ με το τάδε "συμβατικό" τσοκ ρίχνω κ κοντά κ μακριά κ δεν το αλλάζω..
Χωρίς ομως να προσδιορίζουμε τι ακριβώς εννοούμε..
Η συντριπτική πλειοψηφια κυνηγάει με καραμπίνα (άρα έχει επιλογή ενός τσοκ κ οχι δυο) με τι τσοκ θα παει στο καρτερι?
Γιατί όπως ξέρουμε τα θηράματα μπορεί να περασουν μεσα στα όρια του τσοκ που επιλέξαμε αλλά κ σε αποστάσεις κοντινές που εκεί θα θέλαμε ένα τσοκ πιο ανοιχτό όμως αναγκαστικά θα πρεπει να ριξουμε.....
Έτσι λοιπον πρεπει να αποφεύγονται οι ακρότητες...
Εκτός κ ξέρουμε ότι το τάδε καρτερι δίνει μόνο μακρινά πουλια...
Ουτε είναι λυση να κουβαλάμε ολόκληρη σειρά τσοκ κ να τα αλλάζουμε συνέχεια αναλογα με το που θα περνανε τα πουλια..


Δεν θέλω να μπουμε στην διαδικασία των των τσοκ 3,5*, 4,5* κοκ γιατί δεν ξέρω αν πραγματικα προσφερει κάτι ένα 3,5* αντί για 3* κ το αντίθετο.....

Ας πάρουμε τα βασικά τσοκ που είναι το 1,2,3,4,5* μπορεί κάποιος να ορίσει σε ποια μέτρα αρχίσει να δουλευει ένα τέτοιο τσοκ κ ποια τα όρια του?
Θα πειτε παιζει ρόλο κ το φυσίγγι αλλά ας βρουμε έναν μέσο όρο...
Πάντα για φυσίγγια με συγκεντρωτηρα.......

Επίσης στα ποσα μέτρα θα πρέπει να στησουμε το χαρτόνι μας με αυτά τα τσοκ για να τα δοκιμάσουμε?
Αν κάποιος έχει αρχείο με φωτο που δείχνει πως ακριβώς πρεπει να ανταποκρινεται το τάδε τσοκ στον πινακα με βάση την αναγραφομενη σύσφιξη του καλό θα είναι να την ανεβάσει.....

Κάποτε σε διάφορα περιοδικα γνωστοί κ καταξιωμένοι αρθρογραφοι δοκιμαζαν διαφορά εμπορικα φυσίγγια 32,36,40 γρ στα 20μ με 3* και στα 35μ με 1*, θεωρώ λανθασμένο κάτι τέτοιο......
Κ ίσως να καταλαβαίνω κ τους λόγους που έγινε κάτι τέτοιο...........
Και επίσης λανθασμένο θεωρώ κάποιος να δοκιμάζει το 3* στα 45μ κλπ....

Αρκετοί χαίρονται απίστευτα όταν βλεπουν την ταδε σύσφιξη που επέλεξαν να ξεπερνάει τα όρια της..
Τσοκαρα λένε έχει το τάδε όπλο, η το τάδε εργοστασιο.........
Αυτό ομως είναι λάθος γιατί κατά πασα πιθανοτητα αυτό το τσοκ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικοτητα κ ειναι πιο "κλειστό"....

Οταν λέμε ότι ζητάμε ένα 3* εννοουμε να ανταποκρίνεται κ σαν 3*.... Να μην αποδίδει ουτε πιο ανοιχτά ουτε πιο κλειστά......

Τα λέω καλά???
Ναι καλα τα λες....συνεχισε... .cofee.
 
Η δική μου γνώμη είναι αγοράστε πρωτα ενα καλο παχυμετρο κ μετρήστε τα τσοκ σας, μετά πηγαινετε μετρήστε κ τον αυλο του όπλου σας σε οπλουργο κ μετα τα μέτρα κ οι δοκιμές
 
Κάθε τί παίζει το ρόλο του.
Ξεκινάμε με τα σωστά μέτρα και την σωστή επωμιση.

Μετά πάμε στο βλητικο αν δεν μας καλύπτει κάποιο από τα τσοκ που έχουμε.

Τάσο "χοντρα" οι αποστάσεις για εμένα είναι οι εξής
4* 30 έως 35μ
3* 40μ έως 45μ
2* 45 έως 50μ
1* 55 μ και πάνω.

Όποιος γεμίζει ρυθμίζει και τις αποστάσεις αυτές ανάλογα με το φυσιγγιο.
Με φυσίγγια μαζικής παραγωγής και συμβατικά τσοκ πάνω κάτω αυτές είναι οι αποστάσεις.
 
Μην μπερδεύουμε αλλά πραγματα...
Άλλη δουλειά το ένα κ άλλη το άλλο....
Κ το τέλειο...... κοντάκι να έχει κανείς δεν θα καταφέρει να έχει επιτυχία αν ξεπερνάει τα όρια του τσοκ που χρησιμοποιεί............
Δηλαδή θα φτιάξω κοντακι θα παρω οποιο τσοκ βρω μπροστά μου κ θα έχω επιτυχία σε κάθε απόσταση βολής.........

Αλλά μπορεί κ να γίνεται κ αυτό.... Ολα μπορει να τα κάνει ένα κοντακι........
 
Last edited:
Αλίμονο........Όλοι όσοι έφτιαξαν κοντακι πέταξαν τα ανοιχτά τσοκαρισματα κ χρησιμοποιουν κλειστά τσοκ για οποιοδήποτε κυνηγι......
Γιατί αυτόματα έγιναν φοβερά τουφέκια.....

Λοιπον...Για να σοβαρευτω κ να σοβαρευτουμε........

Για το φουλ σε κάθε απόσταση το πιστευω....Αλλά εδώ μιλάμε για σκοπευτικα ταλέντα.................
Άραγε πόσοι από αυτους που έφτιαξαν κοντακι είναι ικανοί να το κάνουν αυτό ??
Και με 5* θα ριξουν οπου χρειαστεί.............
 
Last edited:
Για γενικό κυνήγι νορμάλ αποστάσεων ένα τσοκ 3* καλύπτει πιστεύω τα πάντα και αυτό το διαπίστωσα στην τσίχλα όπου στο περπατητό μου έδωσε πουλιά και κοντά αλλά και κάπως πιο μακριά!
Αυτό το τσοκ του έχω πιει το αίμα εδώ κ μπόλικα χρόνια κ σε περπατητο κ καρτερι...
Όσοι πιστευουν ότι είναι το καλυτερο
για καραμπίνα με σταθερο τσοκ ίσως να μην έχουν άδικο..........

Αλλά δεν είναι ακριβως αυτό το θέμα μας.....
Τάσο "χοντρα" οι αποστάσεις για εμένα είναι οι εξής
4* 30 έως 35μ
3* 40μ έως 45μ
2* 45 έως 50μ
1* 55 μ και πάνω.
Θεωρείς ότι αυτά είναι τα όρια?
Αν σου έλεγα από που ξεκινάει το καθε τσοκ να δίνει ένα ικανοποιητικό άνοιγμα τι θα ελεγες?
Πχ κυλινδρος από 15 έως 30μ...
Τώρα χοντρικα τα λέω γιατί δεν έχω κάνει δοκιμές..... Και ίσως να μην το κάνω κ ποτε........
Αλλά άνοιξα αυτό το topic γιατί έχει κάποιο ενδιαφέρον......
 
Κοντα κανει μπιφτεκια ρε φιλε
Μόνο αν καταφέρει να μπει κέντρο...
Θα σου κάτι που το έχω ξαναπεί..
Έχει τυχει να διαλυσω στο περπατητο τσιχλοκοτσυφα με 3* κ στις ίδια απόσταση να βλέπεις να πεφτει το πουλι "ανέπαφο" λες κ του εριξα στα 35μ!!!!!
Πως έγινε αυτό?
Μα αφου στραβοσημαδεψα.......
Όσο στενή κ να είναι μια τουφέκια στις άκρες παντα υπάρχουν σκάγια....δεν μπορει να γίνει κ αλλιώς........

Όμως επειδή το θήραμα δεν είναι δίσκος κ πρεπει να καταλήξει στο πιατο καλό είναι να προσεχουμε τις επιλογές μας.. Καλυτερα 2-3 σκάγια σε μια τσίχλα παρα σουρωτήρι....
 
Υπαρχουν ατομα που βαρανε τσιχλες και σκανε με φουλ τσοκ φιλε @tasos hunter αλλα τετια πραγματα καλο ειναι να μη τα κανουμε οταν φτανουμε σε τετιο επιπεδο αρκει που φτασαμε εκει και τελος ειναι ασεβια στη φυση τεσαρι τσοκ και ολα καλα ο καθε ενας ξερει τι μπωρει και αυτο αρκει τα υπολειπα ειναι αυτοπροβολη φετος δεν πολυ πηγα στα ορτυκια μετα λεω σεπτεμβρη να κανω τη χαρη στη σκυλιτσα και επεσα σε περασματα ε στο τριτο ορτυκι σηκωθηκα και εφυγα με τεσσαρι τσοκ ειμουν αλλα ειμαι μαθημενος σε ντοπιαρικα
 
Το φουλ τσοκ πάντως μου φέρνει υπέροχες αναμνήσεις από κυνήγι επιβλαβών με τραποφυσιγγα. Ίσως βοηθάει και η έλλειψη άγχους στο εν λόγω κυνήγι.
Οοοοοοοοο ρε φιλε το εξτρα φουλ κανει αχαχαχαχχαIMG-156fe4e67ce60231e454a2a0c7f353ac-V.jpgIMG_20210128_155548.jpgεναρξη 2020 μετα τη δουλεια
 
Μια ζωη σαλατα ολα τα θεματα...
Ε καλα δε το ξερες αχαχαχαχαχαχαχαχα τα τσο εχουν οριστει απο αυτος που τα επινοησαν και εντασοντε στο πινακα βαση ποσοστων στο πινακα στα καθορισμενα μετρα για το καθε ενα ουτε χιλοστα ουτε αυλοι ουτε φρενα αυτα ειναι για να κανουμε σαλατες οπως ενα τσοκ αναλογα το φυσιγγι βγαζει μια σαλατα γενικος σε διαφορες συσφιξεις πχ πλερωνακης πχ
 
Back
Top