Τα πρώτα βήματα

Πολυ σωστα τα εθεσε ο Γιωργος
Για το σκοπευτηριο προσοπικα ειμαι εναντιον
Δεν προσφερει τιποτε παρα μονο συγχηση κ πανικο
Πολλες ντουφεκιες απανωτα που δεν μπορει να συνδιασει με κατι αλλο στο μυαλο
Για το σχοινι παρολο της βασικης υπακοης που εχει περασει θα το υποστηριξω καθως αθτη εγινε σε εκεγχομενο περιβαλλον κ ο συνδιασμος ερεθισματων εξωτερικου χωρου κ κοινονικοππιησης ταυτοχρονα συνηθως την βαζουν ατην αξρη στην αρχη
Εγω θα ελεγα με κανονικο λουρι στην βαση οσων σου ειπε ο συναδελφος κ με την εξελιξη της κοινωνικοποιησης αυτο να μακραινει εως οτου αφαιρεθει τελειως
 
... ειναι ημιαιμο βισλα.
Είναι, λοιπόν, σκύλος δείκτης μεσαίας έρευνας. Η μάλλον θα ήταν... αν ήταν καθαρόαιμο, αυτό εσείς πρέπει να το αξιολογήσετε.
Προσωπικά πιστεύω πως ισχύουν δύο είδη βόλτας, αυτή στο αστικό περιβάλλον, που ουσιαστικά είναι η κοινωνικοποίηση του κουταβιού στο περιβάλλον που θα ζει και θα κινείται, και η άλλη στο ύπαιθρο, που ουσιαστικά είναι η κοινωνικοποίηση του στον κυνηγότοπο. Κοινωνικοποίηση είναι η σταδιακή έκθεση του κουταβιού σε διάφορα ερεθίσματα που θα συναντά τακτικά.
Αυτό περιέγραψε ο Γιώργος αλλά θα ήθελα να επισημάνω 2 σημεία. Το ένα αφορά το "σταδιακή". Την έννοια αυτή την καθορίζουν παράγοντες που γνωρίζει μόνο ο ιδιοκτήτης του κουταβιού, δηλαδή το αν θα βγεις την πρώτη φορά από το σπίτι 5-10 μέτρα που γράφει ο Γιώργος ή 40-50 εξαρτάται από το σθένος του κουταβιού, από τις συνθήκες του καιρού, από το πόσο σε εμπιστεύεται κλπ κλπ... αλλά και από το πόσο πολυσύχναστος είναι ο δρόμος σου. Από το δικό μου σπίτι περνούν 10-15 αυτοκίνητα την ημέρα και αυτά μικρά. Το 2ο σημείο που αναφέρει ο Γιώργος -αυτό του "κινήτρου" θέλει επεξήγηση- άλλως θα έχει τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα. Αν η "παρακίνηση" - το δέλεαρ, δοθεί όταν το κουτάβι έχει ήδη "μπει" στο φόβο τότε είναι σαν να επιβραβεύεις την κατάσταση του αυτή και να του λες "Μπράβο που φοβάσαι"... καταστροφικό. Θα πρέπει να φροντίζουμε το δέλεαρ να προϋπάρχει της δύσκολης κατάστασης.
Όσο αφορά την έξοδο στο ύπαιθρο, βρες το πιο ήπιο τοπίο από τα υπάρχοντα και ξεκίνα να περπατάς ζιγκ-ζαγκ, άσε το κουτάβι να τρέχει ελεύθερο, θα διαπιστώσεις πως θα πηγαίνει και αυτό ζιγκ - ζαγκ (περίπου). Όποτε θέλεις να αλλάξει κατεύθυνση, άλλαξε την δική σου και περπάτα προς την αντίθετη κατεύθυνση, μετά από λίγο θα αλλάξει και τη δική του. Κάθε 5-6 γυρίσματα και όποτε σε πλησιάσει πολύ, δίνε του μια λιχουδιά (π.χ. ένα μικρό κομματάκι λουκάνικου). Σε ίσωμα αυτό γίνεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα. Αν δεις και απομακρύνεται υπερβολικά μη τρέξεις από πίσω του, μη το κυνηγήσεις, άλλαξε πορεία και κάλεσε το με ήπια φωνή, μόλις έρθει κοντά σου ξαναδώσε του μεζεδάκι και τη λέξη Μπράβο. Τα σχοινάκια να τα αποφεύγεις, ειδικά σε περιβάλλον βουνού, είναι σαν να σέρνει μια άγκυρα, χώρια που θα μπλέκει συνέχεια. Αν τις πρώτες φορές γυροφέρνει στα πόδια σε απασχολεί (εξαρτάται βέβαια και κατά πόσο είναι Βίζσλα) κάθε φορά που πηγαίνει κάπως μακρύτερα να το επαινείτε.
 
Όσο αφορά την έξοδο στο ύπαιθρο, βρες το πιο ήπιο τοπίο από τα υπάρχοντα και ξεκίνα να περπατάς ζιγκ-ζαγκ, άσε το κουτάβι να τρέχει ελεύθερο, θα διαπιστώσεις πως θα πηγαίνει και αυτό ζιγκ - ζαγκ (περίπου). Όποτε θέλεις να αλλάξει κατεύθυνση, άλλαξε την δική σου και περπάτα προς την αντίθετη κατεύθυνση, μετά από λίγο θα αλλάξει και τη δική του. Κάθε 5-6 γυρίσματα και όποτε σε πλησιάσει πολύ, δίνε του μια λιχουδιά (π.χ. ένα μικρό κομματάκι λουκάνικου). Σε ίσωμα αυτό γίνεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα. Αν δεις και απομακρύνεται υπερβολικά μη τρέξεις από πίσω του, μη το κυνηγήσεις, άλλαξε πορεία και κάλεσε το με ήπια φωνή, μόλις έρθει κοντά σου ξαναδώσε του μεζεδάκι και τη λέξη Μπράβο. Τα σχοινάκια να τα αποφεύγεις, ειδικά σε περιβάλλον βουνού, είναι σαν να σέρνει μια άγκυρα, χώρια που θα μπλέκει συνέχεια. Αν τις πρώτες φορές γυροφέρνει στα πόδια σε απασχολεί (εξαρτάται βέβαια και κατά πόσο είναι Βίζσλα) κάθε φορά που πηγαίνει κάπως μακρύτερα να το επαινείτε.
.shake hands.
 
καλησπέρα . σημερα , είδε το βουνό. ανεβήκαμε μεχρις ενα σημειο. οχι πολυ πανω. ολα καλα κατα τα αλλα.

δε μου λέτε. ενα απο τα κλειδιά , ειναι η ωρίμανση; γιαντα τωρα εχω χασει την αισιοδοξια μου. τραβαω λιγο ζορι στη βόλτα. ευτυχως , δε τραβα πολύ και είναι δίπλα μου! διορθωνω με την εντολη πισω αν χρειαστεί. σε καποιες φασεις,σταματά [εκτος απο το να μυρίσει , το καταλαβαίνω απόλυτα] συνήθως , όταν κάποιος περνά , και είναι έτοιμη,η να γαυγίσει,γιατι την εχω και για ''φυλακα'' [μην φανταστείτε. απλα ειδοποιεί με γαβ.] η να τον εξερευνήσει . σε ορισμενους θα ψευτογαυγίσει,και σε αλλους με το που τους μυρίσει , θα κανει σα τρελή , για φιλάκια και διάφορα ακόμα.

''δεν ξέρω το πότε θα ξεκινήσω να την αφήσω ωστε να κάνω την εκκπαίδευση με τα ζικ-ζακ και τα υπόλοιπα ερχόμενα.πόσο θα πάρει ακομα , για να ξεκινησω να το φχαριστιέμαι και γω. και τι θα κανω με αυτη τη συμπεριφορά να θελει η να γαυγισει η να αρχίσει τη συμπεριφορά που δεν ξερω πως να την χαρακτηρίσω[φιλάκια και χαδάκια]. '' είναι νωρίς . μα τι να κάνω; μόνο να κανω τη φωνη μου πληκρολόγιο μπορω ααπο δω μέσα. δεν θελω αλλο τον υπ/στη.δε μπορω να φωνάξω,να δακρύσω ούτε να σας δωσω τον απαιτούμενο σεβασμό . μονο να σας γραφω το τι με καιει και τι με τρώει. όλο σας κουράζω με τις αρχάριες,βλακώδες ερωτησεις μου πανω στο σκύλο. ενα παιδάκι είμαι. και εδω τωρα,θα με ισοπεδώσω λίγο. οχι απλα ενα παιδάκι. μεγγαααααααλλλοοςς βλάκας. μεγάλος ομως. αχχ. παλιο εφηβεία!!.hair..shoot..off topic..hair. συγνώμη βρε ''παιδιά''. ειλικρινά συγνώμη. θα δείτε σε λίγο, θα το ξαναδιαβάσω γιατι θα πεσω πανω του[στο ποστ],και θα σκευτώ ^τι κάνω με μένα ωρες ωρες ρε γ@μώτο^
 
Καλησπερα!Το προβλημα ειναι το περπατημα στο λουρι και το ψευτογαυγισμα;
βασικα ναι. το ψευτογαγισμα θα σταματατησει με τις εξοδους πιστευω. οσο για το λουράκι,ναι χρειαζομαι καποιες συμβουλες παραπάνω απο οτι ξέρω. αν και νομιζω με ξανα με το καιρο και εξοδους θα περασει.
 
Μιχάλη, ξέρεις πως για όποιο θέμα ρωτήσεις κάποιος που ξέρει κάτι σχετικό θα σου απαντήσει.
Στα θέματα των σκύλων, όμως, οι ερωτήσεις ενός πρωτάρη για να απαντηθούν σωστά, πρέπει να ρωτά συγκεκριμένα. Στα ποστ σου, διαβάζω μια ωραιότατη (και γλαφυρή) περιγραφή αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς βοήθεια θα ήθελες. Σαφώς υποψιάζομαι, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Επίσης από τις ερωτήσεις σου διακρίνω (;;;) πως δεν έχεις καταστρώσει ένα πλάνο εκπαίδευσης. Αυτό είναι το βασικότερο. Θα πρέπει να σημειώσεις σε ένα φύλλο χαρτιού το πως αρχίζεις, τι κάνεις ένα-ένα ξεχωριστά, τι κάνεις συγχρόνως την ίδια περίοδο, πως προχωράς σε νέες εντολές / εκπαιδεύσεις και πως επαναλαμβάνεις τα ήδη "διδαγμένα". Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ένα βιβλίο εκπαιδευτικό όλο, και μετά να ξαναδιαβάζεις κεφάλαιο - κεφάλαιο και να το εφαρμόζεις. Έτσι οι ερωτήσεις σου θα είναι πιο στοχευμένες. Για παράδειγμα: εφαρμόζω το περπάτημα στο ΚΟΝΤΑ με αυτή τη μέθοδο, βάζω το περιλαίμιο στο Α σημείο του λαιμού, κρατώ το λουρί "έτσι", περπατώ με (αργό /γρήγορο) βήμα και εξακολουθεί να τραβάει ή βάζει το κεφάλι κάτω ή, ή, ή.. τι να κάνω;
Αν δεν έχουμε αυτή την πληροφόρηση ή ένα βιντεάκι, θα πρέπει να σου απαντήσουμε σε ένα πόστ ό,τι αφορά το ΚΟΝΤΑ, δηλαδή 5-6 σελίδες.
Έχεις δει κάποια εκπαιδευτικά βιντεάκια που έχει αναρτήσει το https://www.powervision.gr/ekpedefsi-tou-skilou-mas/ είναι 6 συνολικά.
 
βασικα ναι. το ψευτογαγισμα θα σταματατησει με τις εξοδους πιστευω. οσο για το λουράκι,ναι χρειαζομαι καποιες συμβουλες παραπάνω απο οτι ξέρω. αν και νομιζω με ξανα με το καιρο και εξοδους θα περασει.

Αν θεωρείτε πως με τον καιρό θα περάσουν κάποιες καταστάσεις ή με τις εξόδους,τότε δεν έχει νόημα να ακολουθήσετε εκπαιδευτικές μεθόδους.Ή θα επιλέξετε κάποια μεθοδολογία ή ο χρόνος θα καλυτερέψει ή θα χειροτερέψει καταστάσεις και θα προσαρμοστείτε με τον σκύλο σας
 
Μιχάλη, ξέρεις πως για όποιο θέμα ρωτήσεις κάποιος που ξέρει κάτι σχετικό θα σου απαντήσει.
Στα θέματα των σκύλων, όμως, οι ερωτήσεις ενός πρωτάρη για να απαντηθούν σωστά, πρέπει να ρωτά συγκεκριμένα. Στα ποστ σου, διαβάζω μια ωραιότατη (και γλαφυρή) περιγραφή αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς βοήθεια θα ήθελες. Σαφώς υποψιάζομαι, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Επίσης από τις ερωτήσεις σου διακρίνω (;;;) πως δεν έχεις καταστρώσει ένα πλάνο εκπαίδευσης. Αυτό είναι το βασικότερο. Θα πρέπει να σημειώσεις σε ένα φύλλο χαρτιού το πως αρχίζεις, τι κάνεις ένα-ένα ξεχωριστά, τι κάνεις συγχρόνως την ίδια περίοδο, πως προχωράς σε νέες εντολές / εκπαιδεύσεις και πως επαναλαμβάνεις τα ήδη "διδαγμένα". Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ένα βιβλίο εκπαιδευτικό όλο, και μετά να ξαναδιαβάζεις κεφάλαιο - κεφάλαιο και να το εφαρμόζεις. Έτσι οι ερωτήσεις σου θα είναι πιο στοχευμένες. Για παράδειγμα: εφαρμόζω το περπάτημα στο ΚΟΝΤΑ με αυτή τη μέθοδο, βάζω το περιλαίμιο στο Α σημείο του λαιμού, κρατώ το λουρί "έτσι", περπατώ με (αργό /γρήγορο) βήμα και εξακολουθεί να τραβάει ή βάζει το κεφάλι κάτω ή, ή, ή.. τι να κάνω;
Αν δεν έχουμε αυτή την πληροφόρηση ή ένα βιντεάκι, θα πρέπει να σου απαντήσουμε σε ένα πόστ ό,τι αφορά το ΚΟΝΤΑ, δηλαδή 5-6 σελίδες.
Έχεις δει κάποια εκπαιδευτικά βιντεάκια που έχει αναρτήσει το https://www.powervision.gr/ekpedefsi-tou-skilou-mas/ είναι 6 συνολικά.

ενταξει. ναι εχετε δικιο. εχω καποιο πλανο,μα δεν ειναι ολοκληρωμενο.ισως επειδή υπαρχει σαν ιδεα. οσο για το βιντεακι,ευχαριστώ ,δεν ειχα δει αυτη τη σελιδα. τα ντάμια[νταμι] που λεει ο κυριος,δεν ξερω πως να τα βρω.εχω σκοπο να βρω πανί τεντας..
την εντολη κατω,την εχω εφαρμόσει με το μείνε. και ειναι πολυ επιτυχές! δεν το κανω εξω φυσικα ακομα,εδω ειναι πρωτες βολτες.. ομως στην αυλη [δεν γνωριζω τ.μ. ειναι μεγαλουτσικη] οταν δινω το μείνε, κανω δουλεια ανετα. μεχρι να της δωσω το οκ. σφυρίχτρα εντομεταξυ,ψαχνω ακόμα.!
κατευθύνσεις επισης μαθαινει ! της δείχνω πιο παιχνιδι να φερει,και παει. [σα τον κυριο ενα πραμα στο βιντεακι].
να σημειωσω πως η οπτικη επαφη,ειναι γεγονος. μαλιστα,στο φαγητο,το οποιο γινεται σε συγκεκριμένο σημείο, την βάζω η στο κατσε η στο ξαπλωσε και μετα αφηνω το μπολ κατω. με ενα αστο για υπενθύμιση ,εχει ξεκαθαρισει το θεμα. οτι και να κανω,ακομα και δουλεια,αν δεν δωσω το οκ , δε θα φαει.θα περιμενει εκει η θα φυγει να ρθει κοντα μου[μονο αν αργησω παρα πολυ].το φαγητο θα το αφησει.
φυσικα,αυτο κοκερακι,ειναι αρκετα μεγαλύτερο απο την δικιά μου. δεν εχει κλεισει 5 μήνες εμένα!
σε αλλο μυνημα,θα στείλω της πηγες τις οποιες με εκπαιδευουν.
 
https://www.powervision.gr/vasiki-ekpedefsi-stin-ipakoi-a-meros/
αρχικα,κραταω λαθος το λουρακι. το αλλάζω αυτο απο τωρα.
δεν καταλαβα το κοντα. πως θα της το δωσω να καταλαβει . ωστε να ειναι κοντα μου. νομιζω εχω εναν τροπο.θα το κανω στην αυλη ,χωρης λουρακι. μπανανίτσα[που της αρεσει],κομματάκια θα την μυρζει,και θα ξεκηναμε, με χτυπημα στο μοιρό και την εντολη. θα κοιταξω να εχω και οπτικη επαφη. τι λετε;
το κατω , το εχω κανει στοπ εγω. εκατσε ετσι στο στοπ,πριν λιγες μερες. πηγα τα σκουπιδια,και στο καδο,ειπα στοπ.και εκατσε,περιμενοντας.
ο κυρ.Γιαννης,βρίσκεται στην νεα μάκρη εντομεταξυ.:confused::confused::confused:
 
ενταξει. ναι εχετε δικιο. εχω καποιο πλανο,μα δεν ειναι ολοκληρωμενο.ισως επειδή υπαρχει σαν ιδεα. οσο για το βιντεακι,ευχαριστώ ,δεν ειχα δει αυτη τη σελιδα. τα ντάμια[νταμι] που λεει ο κυριος,δεν ξερω πως να τα βρω.εχω σκοπο να βρω πανί τεντας..
την εντολη κατω,την εχω εφαρμόσει με το μείνε. και ειναι πολυ επιτυχές! δεν το κανω εξω φυσικα ακομα,εδω ειναι πρωτες βολτες.. ομως στην αυλη [δεν γνωριζω τ.μ. ειναι μεγαλουτσικη] οταν δινω το μείνε, κανω δουλεια ανετα. μεχρι να της δωσω το οκ. σφυρίχτρα εντομεταξυ,ψαχνω ακόμα.!
κατευθύνσεις επισης μαθαινει ! της δείχνω πιο παιχνιδι να φερει,και παει. [σα τον κυριο ενα πραμα στο βιντεακι].
να σημειωσω πως η οπτικη επαφη,ειναι γεγονος. μαλιστα,στο φαγητο,το οποιο γινεται σε συγκεκριμένο σημείο, την βάζω η στο κατσε η στο ξαπλωσε και μετα αφηνω το μπολ κατω. με ενα αστο για υπενθύμιση ,εχει ξεκαθαρισει το θεμα. οτι και να κανω,ακομα και δουλεια,αν δεν δωσω το οκ , δε θα φαει.θα περιμενει εκει η θα φυγει να ρθει κοντα μου[μονο αν αργησω παρα πολυ].το φαγητο θα το αφησει.
φυσικα,αυτο κοκερακι,ειναι αρκετα μεγαλύτερο απο την δικιά μου. δεν εχει κλεισει 5 μήνες εμένα!
σε αλλο μυνημα,θα στείλω της πηγες τις οποιες με εκπαιδευουν.
Το ντάμι (ομοίωμα) για κουτάβια και σκυλάκια κοστίζει ανάλογα με το μέγεθός του περίπου από 6-10Ε. στείλε μήνυμα στο facebook στον george kranis.
Το πλάνο είναι βασικό, χωρίς αυτό δεν ξεκινάμε. Οι εντολές για να μαθαίνονται εύκολα και να εκτελούνται σταθερά και ευχάριστα πρέπει να έχουν μια σειρά, δηλαδή η μία να είναι εξέλιξη της άλλης. Γιαυτό σου σύστησα να πάρεις ένα βιβλίο.
Στα βιντεάκια που σου έγραψα ο "κύριος" είμαι εγώ. Τα σκυλάκια είναι σπρίνγκερ και όχι κόκερ και στα πρώτα βίντεο έχουν ηλικία περίπου 3 μηνών. Μήπως είδες κάποιο από τα τελευταία; Η σωστή σειρά για να τα δεις είναι:
1)ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΑΣ Α” ΜΕΡΟΣ

http://powervision.gr/εισαγωγη-στην-εκπαιδευση-του-σκυλου-μ2/

2)ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΑΣ Β” ΜΕΡΟΣ

http://powervision.gr/εισαγωγη-στην-εκπαιδευση-του-σκυλου-μ/

3) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΑΣ Γ” ΜΕΡΟΣ

http://powervision.gr/εισαγωγη/

4) ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ Α' ΜΕΡΟΣ

http://powervision.gr/βασικη-εκπαιδευση-στην-υπακοη-α-μεροσ/

5)ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ Β' ΜΕΡΟΣ

http://powervision.gr/β/

6)ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΑΣ

http://powervision.gr/εκπαίδευση-του-σκύλου-μας/
 
με συγχωρείτε!! τωρα το καταλαβα.
ναι,έπιασα και είδα κάποια βιντεο ακόμα. οσο για τη ράτσα.. βλακεία μου.
δε ξερω τι να πω!! .fff. .buy buy.
 
δεν καταλαβα το κοντα. πως θα της το δωσω να καταλαβει . ωστε να ειναι κοντα μου. νομιζω εχω εναν τροπο.θα το κανω στην αυλη ,χωρης λουρακι.
Εδώ φαίνεται αυτό που έγραφα παραπάνω, αποφάσισες να προσπαθήσεις το "κοντά" πρώτα χωρίς λουρί!!! (ή ???).Γίνεται, αλλά από γνώστες. Πρώτα μαθαίνει 100% και σε οποιοδήποτε περιβάλλον με οποιουσδήποτε περισπασμούς και μετά πας στο δυσκολότερο, δηλαδή χωρίς λουρί.
Μιχάλη, για να μάθει ο σκύλος το κοντά υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι, αυτό που δείχνω στο βίντεο είναι η μέθοδος με την τροφή, χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλα τα σκυλιά μου τα έχω εκπαιδεύσει με τροφή. Μπορείς να βάλεις κάτι άλλο που ικανοποιεί το σκύλο.
Πως θα της δώσεις να καταλάβει το "κοντά". Στη μέθοδο της επιβράβευσης επιβραβεύουμε (με τροφή ή με χάδι και μπράβο ή παιχνίδι) το σκύλο όταν κάνει αυτό ακριβώς που πρέπει, εδώ επιβραβεύεις κάθε φορά που περπατά ακριβώς δίπλα σου, το ακρώμιο του στο μηρό σου. Συγχρόνως λες τη λέξη "κοντά". Αν προπορεύεται ή μένει πίσω διορθώνεις με κοφτά τραβηγματάκια του λουριού χωρίς να λες την εντολή "κοντά". Γιατί; γιατί κολλάμε την εντολή σε αυτό που κάνει και με κάτι ευχάριστο, την αμοιβή. Δεν την κολλάμε στη λάθος συμπεριφορά του και την τιμωρία (κοφτό τράβηγμα). Τονίζω το "κοφτό" γιατί αν τραβάς σταθερά, ο σκύλος θα τραβά ασυναίσθητα προς την αντίθετη φορά. Ότι κάνει ο καθένας μας όταν κάποιος μας σπρώχνει σταθερά.
 
οχι .απλα μια σκεψη είπα. δεν το εχω κάνει φυσικα!\

αλλα που να τα κάνω όλα αυτα!;;;:(.buy buy..buy buy..pray to God.
πόσα να κάνω.πως να νιώσω οταν βλέπω 3ων μηνων κουτάβα να μπαινει στο θάμνο και να φερνει το μπαλάκι;
απο τη στιγμη που εγω κανω πρωτες βολτες και εχω θέματα με το μπαλάκι στην αυλή! που να βρω μέρος να πάω να τα κάνω!!; ενα βουνό έχω [βράχια..] και ελάχιστους χώρους επίπεδους! αχ αχα αχ χαχ!
το μπαλάκι το πετάω πάει να το φέρει και δεν το αφήνει[καλα οχι και τόσο τραγικά πράγματα] γυρνάει λιγο μια γύρα,και επειτα ξαπλώνει μασώντας [παιζοντας] μαζι του.
 
Last edited:
μήπως τωρα,λεω μηπως. το ονειρο μου να κυνηγήσω , δε θα γινει ποτέ λογο αυτής της ημιαιμίας ; τοσο πολύ δε με θέλει το ολο πραγμα ποια ; και τι να κάνω. μηπως να αρχίζω να παίζω αυτο το πόκεμον που σκοτωθηκαν τόσοι; o_O
 
μήπως τωρα,λεω μηπως. το ονειρο μου να κυνηγήσω , δε θα γινει ποτέ λογο αυτής της ημιαιμίας ;
Όσοι θέλησαν να γίνουν Κυνηγοί έγιναν με ή χωρίς σκύλους, με καθαρόαιμα ή ημίαιμα. Κυνήγησαν και κυνηγούν μαθαίνοντας την ζωή και τα χούγια των θηραμάτων, διαβάζουν τα χνάρια τους, αγάπησαν τη φύση και έμαθαν τα μυστικά της γιαυτό και την σέβονται. Έκτισαν γερά σώματα, καλλιέργησαν το μυαλό τους και χάλκευσαν τον ψυχισμό τους. Αφιέρωσαν χρόνο (και χρήμα) για να εξασκηθούν στη κυνηγητική σκόπευση. Έμαθαν να διαβάζουν τα τοπία που έχουν τα πιο πολλά θηράματα, έμαθαν πως πατιέται το βουνό, πως το όργωμα και πως ο βάλτος, πως να είναι ασφαλείς και να επιβιώνουν στη κάθε κακή στιγμή, ερμηνεύουν τα σημάδια του καιρού σε σχέση με το θήραμα αλλά και τη δική τους προστασία. Έμαθαν πως κοντά στην τσουκνίδα φυτρώνει η μολόχα. Κατάλαβαν τι σημαίνει "προσέχω για να έχω". Έμαθαν πως ο αγρότης περιμένει να ταΐσει την οικογένεια του από τη σοδειά του.
Αυτοί Μιχάλη είναι οι Κυνηγοί με Κ κεφαλαίο. Τα όπλα, τα φυσίγγια και τα σκυλιά είναι απλώς τα βοηθήματα τους. Όσο μικραίνει το Κ τόσο ψάχνουν για το τελειότερο όπλο, τόσο αναζητούν το σούπερ εξειδικευμένο φυσίγγι.
Βάλε, λοιπόν, στόχο να τους μοιάσεις και άσε το σούπερ σκύλο (όπλο και φυσίγγια) για τη μέρα που θα γίνεις Κυνηγός και θα θέλεις να γίνεις τέλειος Κυνηγός.
Ο σκύλος, βέβαια, έχει ζωή γιαυτό δεν είναι ένα απλό βοήθημα... είναι ένας πολύτιμος σύντροφος και συνεργάτης, από εσένα περιμένει να μάθει πως θα σε βοηθά.
Κατά τη γνώμη μου, κακώς επέλεξες ημίαιμο. Όμως κακώς ή καλώς το έχεις ήδη επιλέξει, θα πρέπει να εξαντλήσεις κάθε δυνατή προσπάθεια πριν τον απορρίψεις.
 
Last edited:
φυσικα σε καποια πραγματα εχετε δίκιο. αλλα σε καποια αλλα, δε τα γνωρίζετε τοσο καλα,και ετσι θελω να τα εξηγήσω . χωρης παρεξήγηση ,ειναι απολυτος λογικο να μην τα γνωρίζετε καθως δεν υπαρχει καποια γνωριμία η οτιδήποτε. ωστε να εχετε καλύτερη εικόνα των πραγματων.
θελω να πω λοιπον, πως δίνω μεγαλο κομμάτι απο με, στο κοριτσάκι μου,όπως και όλοι οι υπόλοιποι πιστεύω στα σκυλάκια η ζωακια τους ποιο γενικευμένα.[οπως είπατε αλλωστε]. αλλος μπορεί να δωσει περισσότερα,και αλλος λιγότερα. δεν εχω σκοπό και σε καμία μα καμία περίπτωση, να την απορρίψω . το οτι , ίσως δεν τα καταφέρω, και δεν μπορέσουμε να κυνηγήσουμε μαζί,δε σημαινει κι ολας οτι θα την απορρίψω . παρα πολλοι κυνηγοι , είχαν προβλήματα με το σκυλάκο τους, εφτασαν σε σημειο να τους δώσουν και να τα παρατήσουν,ομως αυτο τελικά ειναι κατι το οποιο δεν εγινε ποτέ. αντιθέτως,πάλεψαν,δούλεψαν και τα κατάφεραν. ο σκυλάκος κένταγε και έπλεκε πραγματικά! φυσικα ειναι και κάποιοι αλλοι , οι οποίοι , τα παρατησαν και δεν δουλεψαν οπως αυτοι που προανέφερα.
επίσης , δεν εχω σκοπό να γίνω ''τελειος κυνηγος '' η οτιδήποτε άλλο. δεν είμαι ο τυπος πιστευω,πως θα του φτεξουν τα φυσίγγια, η το οπλο χειρότερα, σε μια αποτυχία.ούτε ζητώ τον τέλειο σκύλο. γιατι πολύ απλα , δεν υπάρχει. όπως και κανενας στην ανθρωπότητα δεν ειναι τελειος.
απο εναν σκυλάκο,δεν ζητάω το τι μπορεί να κάνει. δεν είναι σωστό. δεν είναι καθόλου σωστό,να ζητάμε τις ικανότητες ενος σκυλάκου.

Οσο για το ''πόκεμον''. αναφέρεται στην απογοήτευση και την αποτυχία μιας άσκησης. ήταν μια σκέψη που πέρασε απο το σκληρό δίσκο μου. απλα εξαιτίας αυτου του βλακώδες παιχνιδιού , προκαλέθηκαν παρα πολλα ατυχήματα. και σκέφτηκα εμένα που δίνω μια μάχη και αυτούς που προτιμούν να αφιερώνονται με τις ωρες σε μια οθονούλα κάμποσων ιντσών.
κλείνοντας, ευχαριστω που δίνετε κομμάτι απο χρόνο σας για να απαντήσετε στα μηνύματά μου. ευχαριστώ κ.Γιάννη.
 
Back
Top