Τα πάντα για τα τσοκ

Θα σου πω τους λογους αλλα θα ηθελα να μαθω την γνωμη σου

Βαθμός δυσκολίας του αθλήματος στο Skeet - αναγκαιότητα στο Trap θα έλεγα, αυτή είναι η άποψη μου όχι η γνώση μου και το λέω αυτό χωρίς να έχω ψαχτεί με τους κανονισμούς των αθλημάτων.
 
Λογικό γιατί;;; Πώς θα ξέρεις σε τί απόσταση θα κληθείς να πυροβολήσεις;; Άσε που εκεί όπως λέει και ο Βασίλης...έμπλεξες.... για τί είδους κυνήγι μιλάς;
Πιο κάτω από το σημείο που τόνισες εξηγώ ότι εγώ το βλέπω έτσι.

Έχω τρεις βολές και την κάθε μία την προοριζω για διαφορετική απόσταση.

Αν λόγο διαφορετικής αποστασης του θηράματος αστοχησω θα έρθει πιθανόν η ιδανική απόσταση για τις άλλες βολές.
Αν υπάρξουν.

Όλα αυτά ανάλογος των πιθανοτήτων και σύμφωνα με τις εμπειρίες μου στο εκάστοτε τερεν.

Είπαμε τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σχεδιάσουμε ένα πλάνο που με βάση αυτό θα κινηθούμε.
 
Πιο κάτω από το σημείο που τόνισες εξηγώ ότι εγώ το βλέπω έτσι.

Έχω τρεις βολές και την κάθε μία την προοριζω για διαφορετική απόσταση.

Αν λόγο διαφορετικής αποστασης του θηράματος αστοχησω θα έρθει πιθανόν η ιδανική απόσταση για τις άλλες βολές.
Αν υπάρξουν.

Όλα αυτά ανάλογος των πιθανοτήτων και σύμφωνα με τις εμπειρίες μου στο εκάστοτε τερεν.

Είπαμε τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σχεδιάσουμε ένα πλάνο που με βάση αυτό θα κινηθούμε.
Εκτός αν κάποιο τερέν ή κάποια ώρα ή κάποιο θήραμα απαιτησει κάποιο άλλο συνδοιασμο ως πιο αποδοτικό.
 
Πιο κάτω από το σημείο που τόνισες εξηγώ ότι εγώ το βλέπω έτσι.

Έχω τρεις βολές και την κάθε μία την προοριζω για διαφορετική απόσταση.

Αν λόγο διαφορετικής αποστασης του θηράματος αστοχησω θα έρθει πιθανόν η ιδανική απόσταση για τις άλλες βολές.
Αν υπάρξουν.

Όλα αυτά ανάλογος των πιθανοτήτων και σύμφωνα με τις εμπειρίες μου στο εκάστοτε τερεν.

Είπαμε τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σχεδιάσουμε ένα πλάνο που με βάση αυτό θα κινηθούμε.

Στο λέω καλοπροαίρετα πάντα...τρία διαφορετικά φυσίγγια σε ένα αυτογεμές σε κυνήγι είναι πιθανότερο να σε οδηγήσει σε ....πονοκέφαλο ως προς το εάν σου βγει το ..πλάνο παρά ως προς το αποτέλεσμα....όπως σε βολεύει εσένα εννοείται.
 
Στο λέω καλοπροαίρετα πάντα...τρία διαφορετικά φυσίγγια σε ένα αυτογεμές σε κυνήγι είναι πιθανότερο να σε οδηγήσει σε ....πονοκέφαλο ως προς το εάν σου βγει το ..πλάνο παρά ως προς το αποτέλεσμα....όπως σε βολεύει εσένα εννοείται.
Μα....αν μου είχε δημιουργησει πρόβλημα θα είχα άλλο πλάνο.

Εξάλλου πέρασα στο δικαννο οπότε εκεί έχω αλλού είδους θέματα.
Στο δικαννο οι συνδυασμοί είναι πιο εύκολοι και αυτό μου άρεσε.
 
Θεωρώ πως το σωστό είναι να ρυθμίζουμε την απόσταση που θέλουμε να βάλουμε με το τσοκ και όχι με το φυσιγγι ,το ότι κυνηγάμε με καραμπίνα πχ και αναγκαζόμαστε τον ρόλο του τσοκ να τον δινουμε στο φυσιγγι δεν πάει να πει ότι είναι το σωστό ,απλά ναι είναι αναγκαίο μιας και δεν έχουμε άλλη επιλογή .Με ένα σωστό φυσιγγι αλλάζεις το τσοκ και σχεδόν μπορείς να καρπωθεις τα περισσότερα θηράματα σε όλες τις αποστάσεις ,με ένα όμως μοναδικό τσοκαρισμα με όσα διαφορετικά φυσίγγια και ότι και να κάνεις ότι φυσιγγι και να βάλεις όλες τις αποστάσεις δεν μπορείς να τις καλύψεις με τίποτα .
 
Μπήκα στον πειρασμό να γράψω ή να μην γράψω....γιατί δεν με λένε .....Σωτηρόπουλο....Στέλιο σε πειράζω αλλά έτσι όπως το έγραψες πέρασε από το μυαλό μου αλλά ειλικρινά, χαμογελώντας και μόνο :):););)....ο Βασίλης λέει η μάλλινη τάπα σαν νούμερο ένα επιλογή....τότε να ρωτήσω εγώ καλοπροαίρετα πάντα γιατί οι αθλητές του trap δεν χρησιμοποιούν φυσίγγια με μάλλινη τάπα προκειμένου να <<εκμεταλευτούν>> τα προτερήματα της σε συνδιασμό με τις σφιχτές συσφίξεις που χρησιμοποιούνται στο εν λόγω άθλημα;;;;
Δεν είμαι ειδικός και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως κάτι τέτοιο αλλά επέτρεψε μου να σου πω οτι το ερώτημα σου εξ ' αρχής δεν είναι σωστό...ας το πω έτσι....και αυτό διότι τα τσοκάκια υπάρχουν για να δίνουν στον κυνηγό μια κατανομή (την καλύτερη κατά το δοκούν του) ανάλογα της αποστάσεως που θέλουν να τουφεκίσει ο καθένας.....τα φυσίγγια εξελίχθηκαν και αυτά και υπάρχουν σε διαφορετικούς τύπους γιατί το κάθε ένα έχει κάποιο χαρακτηριστικό το οποίο καλύπτει τις ανάγκες του.... όπλου του χρήστη του....ανάλογα εάν έχει σταθερές ή εναλλασόμενες συσφίξεις και μάλιστα ποιες.......όλα αυτά θα μου πεις τα ξέρω ..και θα έχεις δίκιο....που θέλω να καταλήξω δηλαδή;;; ο συνδυασμός είναι αυτός που κάνει την διαφορά σε κάθε έναν κυνηγό και..... μόνο....γιατι άλλη κατανομή θέλω να έχω εγώ στο κυνήγι που κάνω με το όπλο με την σύσφιξη που έχει και άλλη εσύ ή κάποιος άλλος με το κυνήγι που θέλεις να κάνεις με το όπλο με την συγκεκριμένη σύσφιξη που έχει. Αυτή είναι η άποψη μου και όχι η γνώση μου.....
Φυσίγγια (σκοπευτικα) με φαιμπερ η ντιανα μόνο οι Εγγλέζοι συνήθως, θα ήταν ωραίο να βλέπαμε και από άλλους αλλά ποιοι θα τα αγόραζαν?
https://www.clay-shooting.com/features/rc-goes-mass-market/

Και εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο για τα παραδοσιακά κυαθια και διευρυμένους αυλους.

https://www.clay-shooting.com/features/technical/richard-atkins-on-over-boring-and-fibre-wads/
 
Οι τραπατζήδες πιστεύω ότι δε τα χρησιμοποιούν κατά κόρον για πρακτικούς λόγους. Καταρχάς ποιος κάθεται να καθαρίσει μετά από τόσες μολυβδώσεις που αφήνουν τα μαλλινόταπα και τα μισόταπα, όταν σε μια προπόνηση θα έχεις ρίξει πόσα κουτιά...
Εγώ πιστεύω πως οι μολυβδώσεις από μάλλινες δν μένουν στα τοιχώματα της κάννης, ΟΣΟ από τα μισόταπα...
Το κουβέτ είναι αυτό που ίσως αφήσει υπολύματα πλαστικού, μιας κ ακολουθεί τελευταίο τη βυσμάτωση... ;)
 
Εγώ πιστεύω πως οι μολυβδώσεις από μάλλινες δν μένουν στα τοιχώματα της κάννης, ΟΣΟ από τα μισόταπα...
Το κουβέτ είναι αυτό που ίσως αφήσει υπολύματα πλαστικού, μιας κ ακολουθεί τελευταίο τη βυσμάτωση... ;)
Να σ'πω αυτό που έχω δει εγώ στο όπλο μου είναι το αντίθετο...και μισοταπα ρίχνω πολλά μέσα στη σεζόν. Δε με δυσκόλεψαν ποτέ στο καθάρισμα. Βέβαια το όπλο το καθαρίζω πάντα μετά το κυνήγι και δουλεύω συνέχεια το ατσαλομαλλο
Το Σεπτέμβρη που δοκίμασα κάτι μάλλινα στο μονοκαννο (και έριξα ελάχιστα) με πέθαναν στις μολυβδωσεις, όσο κι αν έτριβα δε σταματούσα να βγάζω απ' την κάννη φλιδες! :eek:
 
Να σ'πω αυτό που έχω δει εγώ στο όπλο μου είναι το αντίθετο...και μισοταπα ρίχνω πολλά μέσα στη σεζόν. Δε με δυσκόλεψαν ποτέ στο καθάρισμα. Βέβαια το όπλο το καθαρίζω πάντα μετά το κυνήγι και δουλεύω συνέχεια το ατσαλομαλλο
Το Σεπτέμβρη που δοκίμασα κάτι μάλλινα στο μονοκαννο (και έριξα ελάχιστα) με πέθαναν στις μολυβδωσεις, όσο κι αν έτριβα δε σταματούσα να βγάζω απ' την κάννη φλιδες! :eek:
Το κατάλαβα....Όταν είχα την sx3 (18.8 αυλό) κ έριχνα μισόταπα μολυβδώσεις δ θα το έλεγα πως έμεναν πολλέ...στη fabarm (18.3 αυλό) μένουν περισσότερες....ίσως παίζει ρόλο τελικά κ ο στενός αυλός...
 
Να σ'πω αυτό που έχω δει εγώ στο όπλο μου είναι το αντίθετο...και μισοταπα ρίχνω πολλά μέσα στη σεζόν. Δε με δυσκόλεψαν ποτέ στο καθάρισμα. Βέβαια το όπλο το καθαρίζω πάντα μετά το κυνήγι και δουλεύω συνέχεια το ατσαλομαλλο
Το Σεπτέμβρη που δοκίμασα κάτι μάλλινα στο μονοκαννο (και έριξα ελάχιστα) με πέθαναν στις μολυβδωσεις, όσο κι αν έτριβα δε σταματούσα να βγάζω απ' την κάννη φλιδες! :eek:
Ξέχασα να σου πω!!!
Τρίψιμο στο δίκαννο (18.4 αυλό) ΧΟΡΤΑΣΑ με το ατσαλόμαλλο όταν φέτος έριξα κάποιες τουφεκιές με ελικοειδή Θώδη στη μπεκάτσα!! Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι η κάννη με τα 3* είχε άκρως περισσότερες μολυβδώσεις από την κάννη με τα 5*...είτε σε μισόταπο είτε με Θώδη....άρα.... ;)
 
Το κατάλαβα....Όταν είχα την sx3 (18.8 αυλό) κ έριχνα μισόταπα μολυβδώσεις δ θα το έλεγα πως έμεναν πολλέ...στη fabarm (18.3 αυλό) μένουν περισσότερες....ίσως παίζει ρόλο τελικά κ ο στενός αυλός...
Μπορεί ναι. Στο στενό αυλό αυξάνεται ο αριθμός των σκαγίων που έρχεται σε επαφή με την κάννη.
Εγώ σε 18.4 τη δουλεύω.
Τη μάλλινη σε 16.0 αυλό 20cal , που είναι διευρυμένος για το συγκεκριμένο διαμέτρημα. Έχοντας ρίξει στο παρελθόν πολλά μαλλινοταπα άλλης εταιρείας, δε θυμάμαι τόσες πολλές μολυβδωσεις!
Και γενικά τόσα χρόνια με οποιαδήποτε φυσίγγια σε κάθε όπλο μου, φλιδες τις μολυβδωσεις δεν έβγαζα! Είχα βαρεθεί να τρίβω φίλε και να μην τελειώνουν. Μπορεί να το θυμάται και ο Τάσος με τον Κωνσταντίνο, τους το είχα πει τότε!
 
Μπορεί ναι. Στο στενό αυλό αυξάνεται ο αριθμός των σκαγίων που έρχεται σε επαφή με την κάννη.
Εγώ σε 18.4 τη δουλεύω.
Τη μάλλινη σε 16.0 αυλό 20cal , που είναι διευρυμένος για το συγκεκριμένο διαμέτρημα. Έχοντας ρίξει στο παρελθόν πολλά μαλλινοταπα άλλης εταιρείας, δε θυμάμαι τόσες πολλές μολυβδωσεις!
Και γενικά τόσα χρόνια με οποιαδήποτε φυσίγγια σε κάθε όπλο μου, φλιδες τις μολυβδωσεις δεν έβγαζα! Είχα βαρεθεί να τρίβω φίλε και να μην τελειώνουν. Μπορεί να το θυμάται και ο Τάσος με τον Κωνσταντίνο, τους το είχα πει τότε!
Μπορεί ναι. Στο στενό αυλό αυξάνεται ο αριθμός των σκαγίων που έρχεται σε επαφή με την κάννη.
Εγώ σε 18.4 τη δουλεύω.
Τη μάλλινη σε 16.0 αυλό 20cal , που είναι διευρυμένος για το συγκεκριμένο διαμέτρημα. Έχοντας ρίξει στο παρελθόν πολλά μαλλινοταπα άλλης εταιρείας, δε θυμάμαι τόσες πολλές μολυβδωσεις!
Και γενικά τόσα χρόνια με οποιαδήποτε φυσίγγια σε κάθε όπλο μου, φλιδες τις μολυβδωσεις δεν έβγαζα! Είχα βαρεθεί να τρίβω φίλε και να μην τελειώνουν. Μπορεί να το θυμάται και ο Τάσος με τον Κωνσταντίνο, τους το είχα πει τότε!
Τα 2/3 των φυσιγγιων που ριχνω ειναι με μαλλινη ταπα,δεν ειδα ποτε ουτε φλιδες ουτε φλουδες,μολυβδωσεις σε φυσιολογικα πλαισια.Δυο τρια παρασματα με ατσαλομαλλο και τελος.Τα πλαστικα καταλοιπα που αφηνουν τα κυαθεια με κουραζουν περισσοτερο.
 
φλουδες-ξυσματα μολυβδου δεν εχω βγαλει απο φυσιγγια με μαλλινη η μεσοταπα παρα μονο απο ελικοειδη διασπορεα κ αυτο ισχυει κ στο baikal με τον 18,2 αυλο κ στην mossberg με τον 18,6...
Αν κ νομιζω πως ισως παιζει ρολο κ η ποιοτητα των σκαγιων..
 
φλουδες-ξυσματα μολυβδου δεν εχω βγαλει απο φυσιγγια με μαλλινη η μεσοταπα παρα μονο απο ελικοειδη διασπορεα κ αυτο ισχυει κ στο baikal με τον 18,2 αυλο κ στην mossberg με τον 18,6...
Αν κ νομιζω πως ισως παιζει ρολο κ η ποιοτητα των σκαγιων..
Οι ποιότητα των σκαγιων παίζει σίγουρα ρόλο
 
Αφού έχουμε υπολογίσει το τσοκ που έχουμε στο όπλο τι είδους τσοκ είναι, το επόμενο βήμα είναι να δούμε την απόδοση του πάνω στον πίνακα. Οι δοκιμές λοιπόν πρέπει να έχουν μια βάση η οποία συνήθως είναι τα 36,5 μέτρα. Ρίχνουμε σε χαρτόνι διαστάσεων 1,20μ Χ 1,20μ σημαδεύοντας το κέντρο. Κατόπιν σχεδιάζουμε ένα κύκλο 76 εκατοστών γύρω από το πυκνότερο σημείο της κατανομής. Μετράμε τα σκάγια που "έχουν μπεί" στον κύκλο και τα διαιρούμε με τον συνολικό αριθμό των σκαγίων που περιείχε το φυσίγγι μας. Ετσι έχουμε την απόδοση του συγκεκριμένου συνδυασμού όπλου-φυσιγγίου που χρισιμοποιήσαμε. Ως απόδοση λοιπόν ορίζουμε το ποσοστό επί τοις εκατό των σκαγίων που "βάζει" το όπλο μας σε κύκλο 75 εκατοστών στα 35 μέτρα απόσταση. Η απόδοση ενός όπλου ή ακριβέστερα μιας κάννης δεν είναι σταθερή αλλά εξαρτάται πολύ από τα φυσίγγια, το μέγεθος των σκαγίων, ακόμα και από τις καιρικές συνθήκες. Το πιό σημαντικό ζητούμενο είναι η κατανομή των σκαγίων να είναι όσο γίνεται ομοιόμορφη χωρίς μεγάλα κενά και χωρίς υπερσυγκεντρώσεις σκαγίων σε κάποια σημεία.

Οι δύο παρακάτω πίνακες είναι από το βιβλίο "Οπλα και Φυσίγγια" του Thomas Gough. Οι συγκεκριμένοι πίνακες λοιπόν, δείχνουν τη μέση απόδοση (συγκέντρωση) των τσόκ σε διάφορες αποστάσεις (ο πρώτος) και τον συνολικό κύκλο των σκαγίων (ο δεύτερος).

1587240912161.png
 

Attachments

  • 1587240875870.png
    1587240875870.png
    11,4 KB · Προβολές: 24
Να σ'πω αυτό που έχω δει εγώ στο όπλο μου είναι το αντίθετο...και μισοταπα ρίχνω πολλά μέσα στη σεζόν. Δε με δυσκόλεψαν ποτέ στο καθάρισμα. Βέβαια το όπλο το καθαρίζω πάντα μετά το κυνήγι και δουλεύω συνέχεια το ατσαλομαλλο
Το Σεπτέμβρη που δοκίμασα κάτι μάλλινα στο μονοκαννο (και έριξα ελάχιστα) με πέθαναν στις μολυβδωσεις, όσο κι αν έτριβα δε σταματούσα να βγάζω απ' την κάννη φλιδες! :eek:
Θα σε βοηθήσει η χρήση του ασετον μαζί με λίγο λαδακι.....
 
Back
Top