Τα Όπλα μας

Το ανεβάζω εδώ γιατί δεν εβρισκα κατι πιο κοντινό.
Προχθες που ήμουν στα Ζαγοροχώρια και επισκεφθήκαμε μια φίλη ,μου εδειξε ένα όπλο που εχει απο τον πατέρα της ο οποίος εχει πεθανει εδω και 15 χρόνια σε ηλικία 90 ετών.
Οπλο με ιστορία και αισθάνεσαι κάπως ,οταν πιάνεις τέτοια οπλα στα χέρια σου .
Το οπλο εχει περάσει στην κατοχή της με όλα τα νόμιμα και θέλει να το κρατήσει ενθύμιο.
Είναι ένα πλάγιο με κοκόρια που το μόνο που έγραφε στις κάνες πέρα από τις σφραγίδες που εχει , είναι TRIBLE BOLT IMPROVED και οι κανες ειναι αναγλυφες με σχέδια
Γνωρίζει κανείς τι όπλο είναι ;
P4LuW9z.jpg


19PYdBz.jpg


lUj8ISB.jpg


JXt12AQ.jpg


I95CMd6.jpg


GFypdIu.jpg
 
Είναι δαμασκηνες καννες δεν είναι σχέδια αυτά! Το triple bolt improved δηλώνει κάποιας ανωτερης ποιότητας δαμασκηνες καννες
Και πάρα τα χρόνια του, όντως δείχνει ότι ήταν ακριβό τουφεκι καινούριο!
 
Ειναι με δαμασκηνες καννες βελγικης κατασκευη και ανω του μεσου ορου ποιοτητας!!!Αν δεν γραφει τιποτα αλλο εκτος απο τις σφραγιδες και αυτο που γραφει με χρυσα στις καννες μαλον προκειται για οπλο κατασκευασμενο απο αγνωστο βελγο κατασκευαστη απο τους πολλους που υπηρχαν τοτε και κατασκευαζαν ποιοτικα οπλα για μεγαλες εταιριες οπου στο τελος εβαζαν την φιρμα τους.Δεν ειναι και τοσο χαλια απο εξωτερικη εμφανηση...ισως ενα ελεγχος απο οπλουργο εσωτερικα των καννων θα ηταν απαραιτητος ....εξωτερικα το οπλο γινεται καινουργιο και αξιζει μια καλη περιποιηση σε ξυλα και μεταλα....δεν ειναι ακομα για τον τοιχο αυτο το οπλο.
 
Ρίχνουν οι δαμασκηνές σύγχρονες μπαρούτες;
Όχι, εξάλλου είναι σφραγισμένο για μαύρη πυρίτιδα...
Δεν έχω διαβάσει κάπου ότι μπορούν να ρίχνουν σύγχρονα φυσίγγια, ίσα ίσα όπου έχω διαβάσει λένε κατηγορηματικά όχι!
 
Ο προβληματισμός που εχω ειναι οτι οτι το οπλο αυτό με τετοιες κάνες ,μπορει να ειναι του 1968 η μεταγενέστερο σύμφωνα με τις σφραγίδες.
ναι και μένα με προβλημάτισε.
στην εικόνα που έβαλα την πρώτη και την τρίτη σφραγίδα την είχαν τα βέλγικα και προ του 1968 κατασκευασμένα.
τη δεύτερη όμως μόνο αυτά του 1968 και δώθε
όλα αυτά ξαναλέω σύμφωνα με το βιβλίο του Κυπρίδημου για τις σφραγίδες
 
ναι και μένα με προβλημάτισε.
στην εικόνα που έβαλα την πρώτη και την τρίτη σφραγίδα την είχαν τα βέλγικα και προ του 1968 κατασκευασμένα.
τη δεύτερη όμως μόνο αυτά του 1968 και δώθε
όλα αυτά ξαναλέω σύμφωνα με το βιβλίο του Κυπρίδημου για τις σφραγίδες
Καταφερα και το κατεβασα το pdf τελικά και τις ειδα κι εγω.Παρ όλα αυτα κατι δεν μου κάθεται καλά.
Οπλο του 1968 η και μεταγενέστερο και να είναι σφραγισμένο για μαυρη πυρίτιδα;
Αυτο που ειδα και έπιασα στα χερια μου δεν μου εδινε εντύπωση για όπλο μετα του 1930 .
 
Αχ αυτή η πέτρα .hair..
Ο παππούς σου είχε και ένα δεκαεξαρι Ithaca αν δεν κάνω λάθος?
Ενα 16αρι Browning ειχε..τωρα το εχω εγω και αυτο

Έχεις οπλάρες φίλε Φίλιππα! Αυτή που έχεις στο μάτι σκέψου το καλά!
ευχαριστω Βασιλη! εχω ακουσει καλες κριτικες γενικα, ειναι και αυτη η λοξα που εχω με τις berettes..εχεις να μου επισημανεις κατι σχετικα?
 
Back
Top