Τα Όπλα μας

Το πρώτο μου τουφέκι στο βουνό, 17 χρονών τότε. Είναι 20-αρι μονόκαννο του πατέρα μου, φερμένο από U.S.A., όταν ήταν ναυτικός!
Ithaca M-66 Super Single 20 gauge shotgun !!! :oops: Δεν πιστεύω να έχουν έρθει πολλά στην Ελλάδα, μπορεί να είναι και το μοναδικό !!! ;)
 
Ithaca M-66 Super Single 20 gauge shotgun !!! :oops: Δεν πιστεύω να έχουν έρθει πολλά στην Ελλάδα, μπορεί να είναι και το μοναδικό !!! ;)
Πράγματι αυτό είναι το μοντέλο:)! Μου κάνει εντύπωση πως το γνώρισες ακριβώς, αφού είναι τόσο σπάνιο.RESPECT.! Του αρέσουν του πατέρα μου τα καουμπόικα και το 2004 αγοράσαμε μισό μισό και το winchester 94 σε 36-αρι λειόκαννο με 3 τσοκάκια! Τώρα δεν βγαίνει πια σε παραγωγή.
 
Πράγματι αυτό είναι το μοντέλο:)! Μου κάνει εντύπωση πως το γνώρισες ακριβώς, αφού είναι τόσο σπάνιο.RESPECT.! Του αρέσουν του πατέρα μου τα καουμπόικα και το 2004 αγοράσαμε μισό μισό και το winchester 94 σε 36-αρι λειόκαννο με 3 τσοκάκια! Τώρα δεν βγαίνει πια σε παραγωγή.
Ακριβώς επειδή είναι σπάνιο. Μου είχε κάνει εντύπωση, μονόκαννο με μοχλό ανοίγματος πιστή αντιγραφή του μοχλού του Win.94 !!!
Εμένα κι αν άρεσαν τα καουμπόικα!!! Φαίνεται εξάλλου κι από το avatar μου ...:D:rolleyes:
Το 36αρι Win. 9410 το έχω κι εγώ, το πήρα το 2003, είναι από τα πρώτα μοντέλα, χωρίς τσοκάκια, κάννη 61 εκ. (24 ίντσες) κύλινδρος. ;)
 
Να και το νεοαποκτηθέν δικο μου φτωχο και ταπεινο baikal 410. Δηλώνω λάτρης των μικρών διαμετρημάτων :)
 

Attachments

  • image2.jpeg
    image2.jpeg
    403 KB · Προβολές: 54
  • image1.jpeg
    image1.jpeg
    347,4 KB · Προβολές: 54
  • image0.jpeg
    image0.jpeg
    368,8 KB · Προβολές: 54
Να και το νεοαποκτηθέν δικο μου φτωχο και ταπεινο baikal 410. Δηλώνω λάτρης των μικρών διαμετρημάτων :)
Καλορίζικο και καλές ντουφεκιές! Με το μονόκαννο μαθαίνεις τι σημαίνει στόχευση - θα ρίχνεις μία και φαρμακερή!
 
Καλορίζικο φιλε και το πρωτο το δικο μου ηταν ενα μονοκανο βινκερς 12αρι απο την 6 δημ/κου ποιο πριν ειχα φλομπερ πολυ ωραιο οπλακι το μονοκανο εμενα ειχε και κοκορα αριγο με αυτο ειχα σκοτωσει τα δευτερα συκοφαγους τρυγονες και ορτυκια γιατι ειχα σκοτωσει τα πρωτα με το φλομπερ
λιγα βεβαια με το φλομπερακι αλλα τοτε ημουν ανωτερος και ποιο αθορυβος απο τα κομαντα στο ερπιν.
 
Να και το νεοαποκτηθέν δικο μου φτωχο και ταπεινο baikal 410. Δηλώνω λάτρης των μικρών διαμετρημάτων :)
Καλοτουφεκο με Υγεια.....και εμενα μου αρεσει πολυ το συγκεκριμενο.....ισως στο μελλον να μπορεσω να το αποκτησω και εγω....! Και παλι να το χαρεις με Υγεια
 
Να και το νεοαποκτηθέν δικο μου φτωχο και ταπεινο baikal 410. Δηλώνω λάτρης των μικρών διαμετρημάτων :)
Με υγεια συναδερφε
Το χω σε πλαστικο
Να το χαρεις
Εαν θελεις και
Μπορεις ελεξε λιγο το poi του και πεσμας εαν εχει καποια αποκληση στο κεντρο του προς τα πανω η κατω
Εχει παρατηρηθει σε αρκετα πλαστικα εδω
Στο δικο μου εχω κανει μεταβολες για να το φερω κεντρο
Επισης το δικο μου εχει αρκετα σκληρη σκανδαλη
 
Με υγεια συναδερφε
Το χω σε πλαστικο
Να το χαρεις
Εαν θελεις και
Μπορεις ελεξε λιγο το poi του και πεσμας εαν εχει καποια αποκληση στο κεντρο του προς τα πανω η κατω
Εχει παρατηρηθει σε αρκετα πλαστικα εδω
Στο δικο μου εχω κανει μεταβολες για να το φερω κεντρο
Επισης το δικο μου εχει αρκετα σκληρη σκανδαλη
Ευχαριστώ παιδιά.
το συγκεκριμενο δεν ειναι το MP ειναι το ΙΖΗ δεκαετιας του 90 αλλα ειναι σε άριστη κατασταση. Οταν λες poi τι ακριβως εννοεις? στο σκοπευτικο?
 
Ευχαριστώ παιδιά.
το συγκεκριμενο δεν ειναι το MP ειναι το ΙΖΗ δεκαετιας του 90 αλλα ειναι σε άριστη κατασταση. Οταν λες poi τι ακριβως εννοεις? στο σκοπευτικο?
Το σημειο που ριχνει τα σκαγια
Με σταθερο το οπλο και ριξιμο σε σταθερο στοχο εαν το κεντρο βολης σου παει κεντρο στον στοχο σου οσον αφορα το καθ υψος
 
Το σημειο που ριχνει τα σκαγια
Με σταθερο το οπλο και ριξιμο σε σταθερο στοχο εαν το κεντρο βολης σου παει κεντρο στον στοχο σου οσον αφορα το καθ υψος
οκ καταλαβα (point of impact). Αλλα θα σου το πω οταν κανω τις δοκιμές. Καλα κανεις πάντως που μου το επισημαίνεις ευχαριστω.
 
Last edited:
το συγκεκριμενο δεν ειναι το MP ειναι το ΙΖΗ δεκαετιας του 90
Είναι σοβιετικό ussr..
Δες τον αριθμό του,συνηθως τα δυο πρωτα ψηφία μας δείχνουν το έτος κατασκευής...
Καλορίζικο και καλή διασκεδαση!
 
Last edited:
Back
Top