Ταχυδρομικά περιστέρια και γενικά τα πάντα φυλές κτλ.

Νομίζω είναι ένα παράσιτο (μικρό σκουλήκι) που μπαίνει στον εγκέφαλο των πουλιών. Αντιβιοτικά και παρεμφερή δεν λειτουργούν εδώ.
Αν το έχει προσβάλει ήδη και να ζήσει δεν μπορεί να φάει η να πετάξει καθώς δεν μπορεί να ευθυγράμμιση το ράμφος με το έδαφος . Πράγματικα λυπητερό να βλέπεις άρρωστο τέτοιο Περιστέρι , θα τρομάξει οποίος το δεί !

Υπάρχει εμβόλιο της τρέλας .
Υπάρχει το πόσιμο εμβόλιο δηλαδή μέσα σε πόσιμο νερό αλλά όχι τόσο αποδοτικό.

Το πιο ασφαλές είναι το εμβόλιο σαν τον Jonson να το πω μονοδοσιακο που γίνεται στον σβέρκο του πουλιού και έχει 90-95% κάλυψη . Ωστοσο χρονοβόρο ειδικά αν έχεις καμία 300-400 περιστέρια

Φυσικά κάθε χρόνο γίνεται αυτό
 
Παιδιά είναι τεράστιο κεφάλαιο τα περιστέρια , φυσικά αν θέλετε να ρώτησετε ευχαριστώς ότι ξέρω να σας το πω.

Αν θα έβαζα τις αρρώστιες του ανθρώπου σε μια τυχαία σειρά θα έλεγα : αλκοόλ , ναρκωτικά , τζόγος , περιστέρια.
 
Αν το έχει προσβάλει ήδη και να ζήσει δεν μπορεί να φάει η να πετάξει καθώς δεν μπορεί να ευθυγράμμιση το ράμφος με το έδαφος . Πράγματικα λυπητερό να βλέπεις άρρωστο τέτοιο Περιστέρι , θα τρομάξει οποίος το δεί !

Υπάρχει εμβόλιο της τρέλας .
Υπάρχει το πόσιμο εμβόλιο δηλαδή μέσα σε πόσιμο νερό αλλά όχι τόσο αποδοτικό.

Το πιο ασφαλές είναι το εμβόλιο σαν τον Jonson να το πω μονοδοσιακο που γίνεται στον σβέρκο του πουλιού και έχει 90-95% κάλυψη . Ωστοσο χρονοβόρο ειδικά αν έχεις καμία 300-400 περιστέρια

Φυσικά κάθε χρόνο γίνεται αυτό
Κάτι παθαίνουν και οι περιστεραδες στα πνευμόνια έχω ακούσει από το ψιλό πούπουλο?Κάτι τέτοιο...
 
Κάτι παθαίνουν και οι περιστεραδες στα πνευμόνια έχω ακούσει από το ψιλό πούπουλο?Κάτι τέτοιο...

Σαν αρρώστια δεν το εχω ακούσει , φυσικά αν γνωρίζει κάποιος να μας το πει.

Ωστόσο έχεις δίκαιο με τα ψιλά φτερά ειδικά τον Αύγουστο που είναι και η πτερωρια των πουλιών εκεί να δείς τι γίνεται απο αυτή την άχνη πουπουλων.
 
Με πρόλαβες , αυτά τα περιστέρια δεν θα δουν ουρανό ! Θα παίρνουν τα αυγά τους και θα τα βάζουν σε μυσηρια ( ράτσα Περιστερίου που τάιζει και μεγαλώνει τα πουλάκια με μεγάλη ευθύνη) οπότε θα προσπαθούν να βγάζουν πολλά πουλιά ώστε να κάνουν κοπάδι. Γιατί συνήθως πολλά πεθαίνουν από σαλμονέλα , πάθαινουν πολλε αρρώστιες με αποτέλεσμα να τα κάνουν συχνά πυκνά αγωγή με φάρμακα! Η πιο θανατηφόρα που δεν γλυτώνει Περιστέρι είναι η λεγόμενη " τρέλα" . Ακριβή ονομασία δεν γνωρίζω αλλά το περιστέρι γυρνάει το κεφάλι 360 μοίρες εξού και το όνομα , αν πιάσεις τέτοιο είναι βέβαιο ότι θα χάσεις ένα 40% από τα πουλιά σου
Αλέξανδρε καλησπέρα, πάλι καλά που είδες την κουβέντα και εξηγείς τι γίνεται με τις βούτες. Δεν είχα ποτέ τέτοιο χόμπι, αλλά αισθάνομαι επιρρεπής !!! όσες φορές έτυχε να δω βούτες, δεν χόρταινα να τις χαζεύω, ειδικά όταν ανέβαιναν αλλά και όταν έπεφταν ...
Τα γεράκια προλαβαίνουν εύκολα να πιάσουν βούτες;
 
Αλέξανδρε καλησπέρα, πάλι καλά που είδες την κουβέντα και εξηγείς τι γίνεται με τις βούτες. Δεν είχα ποτέ τέτοιο χόμπι, αλλά αισθάνομαι επιρρεπής !!! όσες φορές έτυχε να δω βούτες, δεν χόρταινα να τις χαζεύω, ειδικά όταν ανέβαιναν αλλά και όταν έπεφταν ...
Τα γεράκια προλαβαίνουν εύκολα να πιάσουν βούτες;
Σαν χόμπι είναι ωραίο αλλά έχει πολλές μα πάρα πολλές στενοχώριες.

Στεναχώριες που θα στα κλέψουν αν μπορούν , στεναχώριες που θα χάσεις περιστέρια , που θα πάθουν αρρώστια , που δεν θα μπορείς να βγάλεις πουλάκια , στεναχώριες που θα σε παίρνει το σαινη , στεναχώριες που θα στα πιάνει ο γείτονας και δεν θα στα δίνει γενικά στεναχώρια είναι το άλφα και το ωμέγα χαχαχα.


Εκτός του Πετρίτη άλλο αρπακτικό δεν ασχολείται μαζί τους , έχω δεί και γερακίνα να ορμάει αλλά χωρίς επιτυχία λόγου της αργής κίνησης , είπαμε αυτή τρώει τα έτοιμα από τον Πετριτή για αυτό και κυνηγάει ο ερμος μέρα νύχτα!

Φυσικά αν δεν είσαι εκεί και τα αφήνεις ανοιχτά ορμάνε καρακάξες στα αυγά και στα πουλιά η άλλιως οι ακματζαδες ( το μικρό σαινη που βλέπεις στα χωράφια να σηκώνεται και να στέκεται ακίνητο για δευτερόλεπτα και μετά ορμάει στο έδαφος)
 
Σαν χόμπι είναι ωραίο αλλά έχει πολλές μα πάρα πολλές στενοχώριες.

Στεναχώριες που θα στα κλέψουν αν μπορούν , στεναχώριες που θα χάσεις περιστέρια , που θα πάθουν αρρώστια , που δεν θα μπορείς να βγάλεις πουλάκια , στεναχώριες που θα σε παίρνει το σαινη , στεναχώριες που θα στα πιάνει ο γείτονας και δεν θα στα δίνει γενικά στεναχώρια είναι το άλφα και το ωμέγα χαχαχα.


Εκτός του Πετρίτη άλλο αρπακτικό δεν ασχολείται μαζί τους , έχω δεί και γερακίνα να ορμάει αλλά χωρίς επιτυχία λόγου της αργής κίνησης , είπαμε αυτή τρώει τα έτοιμα από τον Πετριτή για αυτό και κυνηγάει ο ερμος μέρα νύχτα!

Φυσικά αν δεν είσαι εκεί και τα αφήνεις ανοιχτά ορμάνε καρακάξες στα αυγά και στα πουλιά η άλλιως οι ακματζαδες ( το μικρό σαινη που βλέπεις στα χωράφια να σηκώνεται και να στέκεται ακίνητο για δευτερόλεπτα και μετά ορμάει στο έδαφος)
Πολύ ζόρικο ακούγεται, όλη τη μέρα πρέπει να ασχολείσαι μαζί τους ... αλλά είναι ωραία !
Το φανταζόμουνα πως μόνο ο πετρίτης μπορεί να τα πιάσει και όχι πάντα, τα σαίνια που λένε μερικοί δεν νομίζω πως τα καταφέρνουν...
 
Back
Top