Ταυτότητα super poze

Παιδιά μια μικρή βοήθεια.μου εστειλαν φώτο από ένα πόζες που πωλείται.μπορουμε να βγάλουμε άκρη τι μάρκα ειναι το όπλο;;;
 

Attachments

  • received_492726385724326.jpeg
    received_492726385724326.jpeg
    107,2 KB · Προβολές: 148
  • received_751382646247750.jpeg
    received_751382646247750.jpeg
    115,4 KB · Προβολές: 147
  • received_1653761444973566.jpeg
    received_1653761444973566.jpeg
    109,3 KB · Προβολές: 149
Ο πωλητής επιμένει ότι είναι breda.αξιζει η αγορά του;;;
Breda δεν είναι.
Πιθανώς να έχει ατσάλι Μπρέντα. Θα γράφει στις Κάννες δηλαδή acciaio Breda.
Αυτό το εκμεταλλεύονται πολύ για να τα ονοματίζουν Μπρέντα και να ανεβάζουν την τιμή.
Αν αξίζει η αγορά του δε μπορώ να στο πω από μία φωτογραφία και μόνο....
 
Breda δεν είναι.
Πιθανώς να έχει ατσάλι Μπρέντα. Θα γράφει στις Κάννες δηλαδή acciaio Breda.
Αυτό το εκμεταλλεύονται πολύ για να τα ονοματίζουν Μπρέντα και να ανεβάζουν την τιμή.
Αν αξίζει η αγορά του δε μπορώ να στο πω από μία φωτογραφία και μόνο....
Ναι παίζει κ αυτό.απλα μου κάνει εντύπωση το περαστο κλειδί στο πάνω μέρος της βάσης.επισης ο κάτοχος έχει πεθάνει οπότε δεν μπορώ να ξέρω κ πολλά για το όπλο αν δεν το δω κ από κοντά.το μόνο που μου είπαν είναι ότι κ η άδεια γράφει breda. Γιατί κ εμένα οπτικά δεν μου κάνει για τετοιο
 
Ο πωλητής επιμένει ότι είναι breda.αξιζει η αγορά του;;;
Όπως έγραψε ο Βασίλης Brenda δεν είναι
Ιταλικό είναι, μάρκα δεν θυμάμαι αλλά είχαν δώσει σε έναν γνωστό μου ένα τέτοιο χάρισμα
Για πόσα χρήματα μιλάμε;
 
Όπως έγραψε ο Βασίλης Brenda δεν είναι
Ιταλικό είναι, μάρκα δεν θυμάμαι αλλά είχαν δώσει σε έναν γνωστό μου ένα τέτοιο χάρισμα
Για πόσα χρήματα μιλάμε;
Δεν ξέρω καθόλου χρήματα κ αμφιβάλλω αν ξέρουν κ τι να ζητήσουν για αυτό.μου έλεγαν για breda κ είπα εδώ ήμαστε.αλλα τσάμπα.χαρηκα
 
Δεν ξέρω καθόλου χρήματα κ αμφιβάλλω αν ξέρουν κ τι να ζητήσουν για αυτό.μου έλεγαν για breda κ είπα εδώ ήμαστε.αλλα τσάμπα.χαρηκα
Και αυτό με την άδεια που γράφει Brenda μην σε προβληματίζει
Είδαν στο τμήμα να γράφει η κάννη Brenda και το έγραψαν έτσι εάν δεν είναι κάποιος που να το κατέχει γράφουν ότι δούνε πρώτο υπάρχουν πολλά παραδείγματα
 
Και αυτό με την άδεια που γράφει Brenda μην σε προβληματίζει
Είδαν στο τμήμα να γράφει η κάννη Brenda και το έγραψαν έτσι εάν δεν είναι κάποιος που να το κατέχει γράφουν ότι δούνε πρώτο υπάρχουν πολλά παραδείγματα
Ψαχτηκα λίγο κ μου θυμίζει πολύ κάποια μοντέλα της fausti.θα πάω να το δω κ από κοντά για να έχω ολοκληρωμένη αποψη
 
Παιδιά μια μικρή βοήθεια.μου εστειλαν φώτο από ένα πόζες που πωλείται.μπορουμε να βγάλουμε άκρη τι μάρκα ειναι το όπλο;;;
Oτι σου είπαν κ προηγουμένως ισχυει Γιώργο...
Ατσάλι breda B4.....

https://www.frankonia.fr/p/fusil-superpos-breda-b4-cal-12-70/9905400

Δίκανα για την Breda έβγαζε η Beretta σε ποζε και πλάγιο τα ίδια σχέδια αλλά με το όνομα breda . Μήπως πιο παλιά έβγαζε για λογαριασμό της κάποια άλλη εταιρεία;
Και με ωραίες ονομασίες Pegasus και Andromeda........
 
Ψαχτηκα λίγο κ μου θυμίζει πολύ κάποια μοντέλα της fausti.θα πάω να το δω κ από κοντά για να έχω ολοκληρωμένη αποψη
Στις φωτογραφίες φαίνονται κάποιες οξείδωσεις στο περαστο κλειδί ,οπότε ποιός ξέρει τι θα βρεις βγάζοντας το κοντάκι.
 
Είναι ιταλικό οικονομικής κατασκευής με ωραίο κλείδωμα όπως το 20 αρακι που είδα εγώ .Ήταν όπλα από συνεργασίες στις κανες είτε με breda είτε με sent etien .,Ήταν οι εταιρίες που έφτιαχναν κανες δικές τους από χρόνια πίσω και προμήθευαν και πολλούς άλλους μικρό και μεγαλοκατασκευαστες απλά οι μικροί για να τραβήξουν το μάτι του υποψήφιου αγοραστή έγραφαν επάνω την εταιρεία κατασκευής ή το ατσάλι της της εταιρίας .
 
Όντως το breda που εγραφαν ήταν δολωμα για χαμηλής/μετριας κατηγορίας οπλα. Παρολα αυτά είναι τίμια όπλα. Γραψε στο oplognosia "breda b4" και θα σου λυθουν οι αποριες. Είναι συνηθες στην ακκο να γραφουν το breda. Και το Brescia εχω δει γραμμένο.
Για το συγκεκριμένο όπλο διπλα στις σφραγίδες εχει και ενα οβαλ σημάδι με δυο γραμματα μέσα. Αυτα ειναι τα αρχικά του κατασκευαστή. Έτσι οπως το κόβω θα μπορούσε να είναι luciano rota (RL) ή emilio rizzini( RE). Καποια ειχαν δοκιμαστεί μαλιστα και στα 1200 μπαρ. Βεβαια στα περισσότερα ο μηχανισμός κλειδωματος ειναι πολύ απλός, ανάποδοι πύροι και κλείδωμα.
Αν βρεις τη σφραγίδα θα μας λυθεί η απορία.
 
Το οπλακι φιλε ειναι ιταλικο με ´ολυ αυξημενες πιθανοτητες να ειναι zanoletti
Ηταν ιταλικα δικαννα με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης οσο αφορα τα μεταλλικα μερη και τα κλειδωματα τους συνηθως με μεταλλο accier cockeril
Σφραγισμενα στα 900 κιλα πιεσεις
Τα ξυλα τους δεν ηταν κατι ιδιιαιτερο αλλα ουτε και σανιδια
Ειχαν σκαλισματα στο χερι
Ηταν κατασκευες που ακομη δεν ειχαν μπει στην χρηση τα cnc κλπ και συνδιαζαν δουλεια στο χερι με value for money κατασκευη
Εαν ειναι δε καλη κατασταση να το παρεις!!!
Το εργοστασιο εχει πανω απο 15 χρονια που εχει κλεισει οποταν να σιγοθρευτεις για την καλη του κατασταση
Εχουν πολυ καλες κατανομες και σκοτωμα!
Τα τελευταια σε παραγωγη ειναι νωρις στην δεκαετια του 80
Εχω ενα πλαγιο του παππου μου τετοιο και εχει ενα αλληλεπιθετο ο κουμπαρος μου
Ηταν τσοκαρισμενα οπλα συνηθως με το πιο ελαφρυ συνδιασμο να ειναι το 4-2
Το πιο κοινο ηταν 3-1
Υπαρχουν ομως και σε τσοκ 1-2 η 1-1/2
Σου παραθετω μια φωτο απο ενα ζανολεττι για να δεις τις ομοιοτητες
Δεν εχω τωρα απο τα δικα μας να σου παραθεσω
Η δουλεια που εχουν πανω τους για να μπει σε συχρονο οπλο σε κοπο και υλικα το οπλο αυτο θα στοιχιζει τουλαχιστον 3000 ευρω
Το χαρατηριατικο στα αλληλεπιθετο ειναι ο πυρος , το χαμηκο προφιλ , η βαση των καννων και το κωνικο πανω μερος της που περαπεμπει σε μπερετα και το συναισθημα στιβαρου κλειδωματος
Ειναι οπλα αρκετα βαρια οπως ηταν το χερακτηριστικο της εποχης με βαρος 3.400 περιπου
Στα πλαγια οι πλακες ηταν διακοσμητικες και συνηθως η παπια τυπου μπεβερταιλ
Εαν ειναι σε καλη κατασταση μετα απο ελεγχο εσωτερικα εγω θα σου συστηνα να το παρεις!!!!
Breda δεν ειναι αλλα υπαρχει η πεποιθηση οτι την εποχη εκεινη η breda εφτιαχνε τις καννες τοσο της μπερεττα οσο και των πληστων μικρων ιταλικων βιομηχανιων
 

Attachments

  • 0703100C-DB85-43CB-AC17-D9DA6B8545C1.jpeg
    0703100C-DB85-43CB-AC17-D9DA6B8545C1.jpeg
    50,9 KB · Προβολές: 53
Το παραξενο ειναι πουδεν βλεπεις χαραγμενο στις καννες το ονομα ζανολεττι
Ηταν σημαντικο εργοστασιο της εποχης θελοντας να πω οτι δεν ηταν εντελωα μικρο
Στην κυπρο υπηρχε και αντιπροσωπος
 
Το παραξενο ειναι πουδεν βλεπεις χαραγμενο στις καννες το ονομα ζανολεττι
Tα zanoletti από ότι φαίνεται το αναγράφουν,ίσως όχι όλα...

https://kardara.gr/metaxeirismena-super-pose-zanoletti

https://www.oplapomonis.gr/?section=2086&language=el_GR&itemid1634=2142&detail1634=1

ΕΡΩΤΗΣΗ- ΟΠΛΑ PIETRO ZANOLETTI​

Εχω αλληλεπιθετο INDUSTRIA ARMI PIETRO ZANOLETTI-GARDONE V.T.(BS)mod.nuovo του 1982 αγορασμενο στην Κυπρο.Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Τι γνωριζετε για τον κατασκευαστη και γιατι ειναι τοσο αγνωστος στην Ελλαδα? Ευχαριστω και χαιρομαι που ενας συμπατριωτης μου ειναι τοσο καλος στον τομεα του.

Αντης Φιλιππιδης

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Τα όπλα Zanoletti είναι γνωστά στην Ιταλία όπου χαρακτηρίζονται με την λέξη "artigianale", δηλαδή χειροποίητα, και χαίρουν μεγάλου σεβασμού.

Οπως και άλλοι μικροί βιοτέχνες κατασκευαστές ο Zanoletti δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός εκτός Ιταλίας, αυτό δεν αφορά την ποιότητα της δουλειάς του, απλά δείχνει ότι δεν έτυχε να προσελκύσει το ενδιαφέρον κάποιου εισαγωγέα.

Αν και έχω ερευνήσει ιταλικά site, το όνομα Zanoletti εμφανίζεται μόνο σε μεταχειρισμένα όπλα. Ενδέχεται να έχει κλείσει η εταιρεία, όπως και τόσες άλλες μικρές βιοτεχνίες στο Γκαρντόνε. Η παγκοσμιοποίηση είναι μόνο για μεγάλους από ότι φαίνεται.


ΔΙΚΑΝΝΟ ZANOLETTI SKEET​

εχω ενα δικανο zanoletti 1990 26″ skeet και choke 5/5 θα ηθελα να μου πειτε πληροφοριες για το οπλο γιατι δεν βρισκω στο διαδικτιο!

ευχαριστω!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Τα δίκαννα Zanoletti που είχαν έλθει στην Ελλάδα ήταν κάτι διπλωτά σουπερποζέ χαμηλής ποιότητας. Ομως η ιδία εταιρεία έβγαζε και καλά δίκαννα, ορισμένα με χειροποίητο σκάλισμα, προσεγμένη ποιότητα και γενικά αξιόλογα. Η ένδειξη Skeet στο δικό σας όπλο δείχνει ότι πρόκειται για σκοπευτικό δίκαννο και σαφώς όχι για κάποιο φτηνό διπλωτό. Αν μπορείτε να στείλετε κάποιες φωτογραφίες του όπλου τότε ίσως βγάλουμε άκρη για την ποιότητα του. Αν και υπάρχουν πολλές αναφορές για τον κατασκευαστή στο διαδίκτυο, δεν βγήκε κανένας παλιός κατάλογος στην επιφάνεια για να εξακριβωθεί πως ήταν το μοντέλο Skeet.
 
Last edited:
Back
Top