ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Απόλυτα ευχαριστημένος πολλά χρονια με τα benelli με το seminole spreader στα πυκνα περπατητα, μαύρες και ορτύκια (με πρώτο μεσοταπο)
Στα κανόνικα τσιχλοπερπατητα ΙΜ carlson... στα τρυγόνια Αφρικη Μ Carlson, Στα πάπια ΙΜ carlson... Και τώρα έχω πάθει πλάκα με το ΤΜ Brain στα τσιχλοκαρτερα.
Με τα kicks δεν τα βρήκα καθόλου...με το anaconda ΜR μου ήταν ανοικτό.
Στο V3 ta pattern master ακουνε καλά ομως
 
Οπως ολοι ξερουν κυνηγω αποκλειστικα με Patternmaster Anaconda και ειμαι οχι απλα ευχαριστημενος αλλα ξετρελλαμενος.
Τωρα τελευταια δοκιμαζω ενα τσοκακι για τουφεκιες στα ορια του βεληνεκους για πολυ ειδικες χρησεις. Ειναι το Blackbore TC σε συσφιξη 0.680 της ιντσας. Μεχρι τωρα τα αποτελεσματα ειναι για να μενεις με ανοιχτο το στομα. Το τσοκ δεν ειναι γενικης χρησης οπως τα παραπανω και ακαταλληλο για γενικο κυνηγι που τα πουλια περνουν και κοντα και μακρια. Αν ομως το ζητουμενο ειναι κατι τουφεκιες σε πολυ ψηλωμενα πουλια παντα βεβαια μεσα στα ορια του βεληνεκους του λειοκαννου ειναι εξαιρετικο. Θα γραψω αναλυτικοτερα οταν ολοκληρωσω τις δοκιμες μου.
 
Λοιπον εκτος απο μερικες δοκιμες σε ψηλωμενα τσιχλοκοτσυφα εχω και καθημερινες δοκιμες σε κουρουνες με το Βlack bore TC. Τα φυσιγγια της δοκιμης μου ειναι Rio Pichon N6, RC Oro N5 καθως επισης και ειδικα φυσιγγια ιδιογομωσης ευγενικη χορηγια των skyfall, venetatos και του συγκυνηγου μου σε βαλτοκυνηγια Αντωνη.
Εχω παρει περιπου 15 κουρουνες με τα συγκεκριμενα και σε διαφορες αποστασεις απο 35 μεχρι 50+ μετρα. Δεν εχω ξαναδει τετοια καπνισματα σε κουρουνες οπως εχω δει με το συγκεκριμενο.
Το τσοκ το αγορασα το καλοκαιρι στην Αμερικη και μιλησα και με τον κατασκευαστη. Βασιζεται σε πατεντα φρεναρισματος η οποια δινει τετοιο φρεναρισμα που ξερναει πραγματικα τον συγκεντρωτηρα σε αθλια κατασταση στα περιπου 10 μετρα. Οι φωτογραφιες που παραθετω ειναι σημερινες μετα απο βολη με Rio Pichon
To τσοκ αποδιδει υπερσυγκεντρωσεις με ολα τα νουμερα σκαγιων που το δοκιμασαμε εκτος απο ΒΒ που υστερησε.
Θα το προτεινα μονο σε σκοπευτικα πολυ εμπειρους κυνηγους που εχουν την long range τουφεκια και θελουν να παρουν περιπου 10 με 15 μετρα μεγαλυτερο δραστικο βεληνεκες απι το σφιχτοτερο τσοκ που εχουν στην κατοχη τους και μονο για καρτερισιες τουφεκιες
https://imgur.com/a/8tOsq
 
Πρώτη δοκιμή σήμερα με το BRAIN MR στην Α5 , πολύ καλή εντύπωση και στο κυνήγι η καρπωση μικρή αλλά αρκετά ευχαριστημένος από τα σκοτωματα, τίμιο τσοκακι κάνει αυτό που υπόσχεται, ωραίες κατανομές !
2py9d6p.jpg
 
Πρώτη δοκιμή σήμερα με το BRAIN MR στην Α5 , πολύ καλή εντύπωση και στο κυνήγι η καρπωση μικρή αλλά αρκετά ευχαριστημένος από τα σκοτωματα, τίμιο τσοκακι κάνει αυτό που υπόσχεται, ωραίες κατανομές !
2py9d6p.jpg
Μόνο ωραίες;;;;;; Για 30 μέτρα με τσοκ που είναι κλειστό 4αρι ...αψογες
 
Επιβεβαιωνω τα λεγομενα του Φωτη.
Εριξα σ'ενα πουλι με το οπλο του και επεσε πολυ καλα κι απο αρκετη αποσταση.Δυστυχως δε την βρηκαμε,για να δουμε σκαγια.
Παντως,οσα πουλια πηρε ο Φωτης επεσαν "πανια" κι απο αποστασεις που ειναι πανω απο το ονομαστικο του τσοκ,γι'αυτες τις καταβολες!
 
Παιδια να κανω μια ερωτηση γιατι μου φαινεται καπου εχω μπερδευτει..... Ποιος ο λογος να κανουμε δοκιμε στα 30 και στα 35 βηματα 24 μετρα και 29 αντιστοιχα???? Να υποθεσω για να συγκρινουμε περισσοτερο κατανομες σε σχεση με το μαμα??
 
Λοιπον ειμαι κατοχος των κατωθι τσοκ
Kicks smoke lm
Kicks buck kicker lf
Carlsons sporting clays F
Carlsons sporting clays turkey
Απο τις δοκιμες που εκανα καθως και απο μετρησεις με το παχυμετρο διαπιστωσα οτι το kicks lm λειτουργει σαν 4 με συσφιξη στο παχυμετρο 18.41.... Το δε carlsons full λειτουργει σαν δυαρακι..... Απο ολα τα τσοκακια εμεινα ευχαριστημενος και καλλυμενος στο ευρος των κυνηγιων που κανω
 
Last edited:
Παιδια να κανω μια ερωτηση γιατι μου φαινεται καπου εχω μπερδευτει..... Ποιος ο λογος να κανουμε δοκιμε στα 30 και στα 35 βηματα 24 μετρα και 29 αντιστοιχα???? Να υποθεσω για να συγκρινουμε περισσοτερο κατανομες σε σχεση με το μαμα??
Εμπειρικος τροπος ειναι,Κωστα.
Κρινεις με βαση τις αποδοσεις των "μαμα"η καποιων αλλων chokes σε αναλογες αποστασεις.Συγκριτικα.
 
Παρέλαβα την πέμπτη που μας πέρασε τα τσόκ της BRAIN για την BENELLI RAFFAELLO CRIO τα TM και TL.
Το Σάββατο τα δοκίμασα στην πράξη στο κυνήγι και εντυπωσιάστηκα από την εξωπραγματική μεταμόρφωση της καραμπίνας μου.
Έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Καμία σχέση με τα κρυοτσόκ της benelli δεν είχαν.
Η σύγκριση ήταν η νύχτα με την μέρα.
Κάνουν πολύ περισσότερα από αυτά που υπόσχεται η brain.
Ήδη παράγγειλα το FL το TULA.
Ίσως την πέμπτη θα λειτουργήσει το σάϊτ της BRAIN.
 
Παρέλαβα την πέμπτη που μας πέρασε τα τσόκ της BRAIN για την BENELLI RAFFAELLO CRIO τα TM και TL.
Το Σάββατο τα δοκίμασα στην πράξη στο κυνήγι και εντυπωσιάστηκα από την εξωπραγματική μεταμόρφωση της καραμπίνας μου.
Έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Καμία σχέση με τα κρυοτσόκ της benelli δεν είχαν.
Η σύγκριση ήταν η νύχτα με την μέρα.
Κάνουν πολύ περισσότερα από αυτά που υπόσχεται η brain.
Ήδη παράγγειλα το FL το TULA.
Ίσως την πέμπτη θα λειτουργήσει το σάϊτ της BRAIN.
εμμμμ τα λεγα εγω μετα τις δοκιμες μου αχαχα
 
HUNTING choke tubes available constrictions
FL: Flush – Advanced Tula with reverse shot exit shape of negative value, for heavy cover / CR: Close Range (1/10 mm / 0,004”) equals to conventional both improved cylinder & light modified / MR: Medium Range (3/10 mm / 0,012”) equals to conventional both light modified & modified / TM: Tight Medium (6/10 mm / 0.024”) equals to conventional both modified & improved modified / LR: Long Range (8/10 mm / 0.032”) equals to conventional both improved modified & full / TL: Tight Long (10/10 mm / 0.040”) equals to conventional both full & extra full / EX: Extreme range (14/10 mm / 0,056”)
 
HUNTING choke tubes available constrictions
FL: Flush – Advanced Tula with reverse shot exit shape of negative value, for heavy cover / CR: Close Range (1/10 mm / 0,004”) equals to conventional both improved cylinder & light modified / MR: Medium Range (3/10 mm / 0,012”) equals to conventional both light modified & modified / TM: Tight Medium (6/10 mm / 0.024”) equals to conventional both modified & improved modified / LR: Long Range (8/10 mm / 0.032”) equals to conventional both improved modified & full / TL: Tight Long (10/10 mm / 0.040”) equals to conventional both full & extra full / EX: Extreme range (14/10 mm / 0,056”)

.shake hands. .shake hands.
 
Ευχαριστώ Τόλη. το σκεφτομαι για ένα εκ των TM η MR. το tm μου φαίνεται καλύτερο για λαγό αλλά το άλλο θα κάνει και για περπατητο. δίλλημα μεγάλο
 
Back
Top