ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Θετικοτατες οι εντυπωσεις απο το MR BRAIN.Μου εδωσε πουλια απο τα ....4 μετρα(αληθεια:)) εως...πολλα μετρα.Σιγουρα του χρωσταω 5-6 πουλια.xm..
Καθαρα σκοτωματα,στα κοντινα, χωρις να τα κανει κιμα.
Στα 20-25μ,οταν ημουν καλα,τα πουλια "εσκαγαν"!
Benelli centro,66cm καννη,18,5 αυλος.
Φυσιγγια ιδιογομωση #9-9,5.29 και 30 γρμ.
 
Σε θεματα διακεννων,οτι κανει ενα τσοκ το κανει στο μεσο ορο,ενα τσοκ φρενου θα καθαρισει οποιοδηποτε συμβατικο τσοκ σε διακεννα,αλλα στο μεσο ορο,οχι στο απολυτο,σε διακεννα καννενα τσοκ δεν προκειται να σου δωσει π,χ 4 διακεννα μονιμα αυτο δεν υπαρχη.Το Μπραιν ειναι ενα τσοκ που εχει αλλη φιλοσοφια τουφεκιας,και πανω σε αυτο τον τομεα της ενυσχημενης περιφερειας πρεπει να του γινει κριτικη.Το τσοκ φρενου εχει συμπαγες τουφεκια και σε διακεννα και στον αστατο καιρο κραταει τη συγκεντρωση του,αλλα στο μεσο ορο,να επαναλαμβανει αυτο το εργο,οχι απολυτα.Ετσι για να κρινεις το Μπειν για τα διακεννα,πρεπει να κρινεις και τα αλλα με την ιδια αυστηροτητα.Και το πιο σημαντικο απο ολα ειναι οτι η τουφεκια ειναι τρισδιαστατη,τα διακεννα δεν πρεπει να τους δινουμε μεγαλυτερη βαρυτητα απο οτι εχουν στην πραγματικοτητα.
 
καλησπερα στην παρεα θα ηθελα μια γνωμη για να διαλεξω να παρω ενα τσοκ να κανω μια δοκιμη ακομα ,,,,ετσι για το γαμοτο γιατι μπηκα στο τρυπακι γιατι προχτες εκανα κατι δοκιμες σε κατι χαρτονια και απογοητευτικα με της συγκετρωσεις και σε κοντινες αποστασεις 20-30 μεγαλα βηματα πιστευω μετρου δεν θα ηταν και δοκημασα τσοκ της μαμας απο το μπαικαλ μπ153 που εχω 3,4 αστρα και 2,3, της τζεμινι που εχω !!

σκεφτομαι να παρω της καρλσον το σπορτινγκ το μαυρο που βγαζει και ειναι για μπαικαλ στα 60+ ευρω που εχει τι γνωμη εχετε σε 3αρι,,,710 ,, η αποστασεις που σκεφτομαι ειναι απο 25-35 και μαξ καμια κοψοβολη αντε αμα πεσει επεσε 40 κλασικα βαλτοκυνηγια δηλαδι !!!

καθε συμβουλη ευπροσδεκτη !!!
 
καλησπερα στην παρεα θα ηθελα μια γνωμη για να διαλεξω να παρω ενα τσοκ να κανω μια δοκιμη ακομα ,,,,ετσι για το γαμοτο γιατι μπηκα στο τρυπακι γιατι προχτες εκανα κατι δοκιμες σε κατι χαρτονια και απογοητευτικα με της συγκετρωσεις και σε κοντινες αποστασεις 20-30 μεγαλα βηματα πιστευω μετρου δεν θα ηταν και δοκημασα τσοκ της μαμας απο το μπαικαλ μπ153 που εχω 3,4 αστρα και 2,3, της τζεμινι που εχω !!

σκεφτομαι να παρω της καρλσον το σπορτινγκ το μαυρο που βγαζει και ειναι για μπαικαλ στα 60+ ευρω που εχει τι γνωμη εχετε σε 3αρι,,,710 ,, η αποστασεις που σκεφτομαι ειναι απο 25-35 και μαξ καμια κοψοβολη αντε αμα πεσει επεσε 40 κλασικα βαλτοκυνηγια δηλαδι !!!

καθε συμβουλη ευπροσδεκτη !!!
Πάνο κατα γενική ομολογία τα carlsons ειναι πολύ καλά σε απόδοση .. στο τοπικ baikal team εχει αρκετές αναφορές και πίνακες για το τι σημαίνει η καθε σύσφιξη στον αυλό του όπλου σου (λογικά 18,4 ειναι ).
για παράδειγμα το Μ που θέλεις ειναι -0,37mm του αυλόυ σου , που σημαίνει περίπου LM (3.5*) .
Για την απόδοση ,Περισσότερα θα γνωρίζουν να σου πουν τα παιδιά που τα δουλεύουν .
 
καλησπερα στην παρεα θα ηθελα μια γνωμη για να διαλεξω να παρω ενα τσοκ να κανω μια δοκιμη ακομα ,,,,ετσι για το γαμοτο γιατι μπηκα στο τρυπακι γιατι προχτες εκανα κατι δοκιμες σε κατι χαρτονια και απογοητευτικα με της συγκετρωσεις και σε κοντινες αποστασεις 20-30 μεγαλα βηματα πιστευω μετρου δεν θα ηταν και δοκημασα τσοκ της μαμας απο το μπαικαλ μπ153 που εχω 3,4 αστρα και 2,3, της τζεμινι που εχω !!

σκεφτομαι να παρω της καρλσον το σπορτινγκ το μαυρο που βγαζει και ειναι για μπαικαλ στα 60+ ευρω που εχει τι γνωμη εχετε σε 3αρι,,,710 ,, η αποστασεις που σκεφτομαι ειναι απο 25-35 και μαξ καμια κοψοβολη αντε αμα πεσει επεσε 40 κλασικα βαλτοκυνηγια δηλαδι !!!

καθε συμβουλη ευπροσδεκτη !!!
Εχτες εριξα ενα τσοκ που εχω φτιαξει,ειναι ενα διπλο τσοκ σκαλοπατη οπως του Σωτηροπουλου ακριβως στα 45μ. αντικρισα ενα στρωμα απο σκαγια χωρις κεντρα με 6αρι 32γρ.Πιστευω τελικα οτι αυτη η γεωμετρια ειναι πιο κυνηγετικη,αφου και τη συγκεντρωση τη διατηρει.Γιαυτο φιλε Πανο πιστευω οτι με καποιο απο τα BRAIN του Σωτηροπουλου τα ανοιχτα και το πως εσυ κυνηγας δεν προκειται να το βγαλεις απο πανω ποτε.Τα Καρλσον ειναι τιμια αλλα τιποτα το διαφορετικο το αποτυπωμα τους ειναι το κλασικο που ολοι ξερουμε.
 
Εχτες εριξα ενα τσοκ που εχω φτιαξει,ειναι ενα διπλο τσοκ σκαλοπατη οπως του Σωτηροπουλου ακριβως στα 45μ. αντικρισα ενα στρωμα απο σκαγια χωρις κεντρα με 6αρι 32γρ.Πιστευω τελικα οτι αυτη η γεωμετρια ειναι πιο κυνηγετικη,αφου και τη συγκεντρωση τη διατηρει.Γιαυτο φιλε Πανο πιστευω οτι με καποιο απο τα BRAIN του Σωτηροπουλου τα ανοιχτα και το πως εσυ κυνηγας δεν προκειται να το βγαλεις απο πανω ποτε.Τα Καρλσον ειναι τιμια αλλα τιποτα το διαφορετικο το αποτυπωμα τους ειναι το κλασικο που ολοι ξερουμε.


φιλαρακι καταρχην ευχαρηστω για την απαντησει και σενα σαραντο και του φιλου χρηστου πιο πανω !!

θα ηθελα να μαθω που θα βρω αυτα τα τσοκ που λες του σωτηροπουλου κανα τηλ η που μπορω να μπω να δω !!!
 
φιλαρακι καταρχην ευχαρηστω για την απαντησει και σενα σαραντο και του φιλου χρηστου πιο πανω !!

θα ηθελα να μαθω που θα βρω αυτα τα τσοκ που λες του σωτηροπουλου κανα τηλ η που μπορω να μπω να δω !!!
Χρηστος Σωτηροπουλος.Τηλ.6937222884
 
Επανηλθα με πολυ θετικες εντυπωσεις απο το καινουριο carlson xf,ωραιες τουφεκιες σε παπια μεχρι 35μ,επισης μου εδωσε και καποια 40+ αλλα στα 35 αν εισαι πανω στο πουλι κυριολεκτικα το γαζωνει!
Ειναι σφιχτο τσοκ για βολες κατω απο 35μ. το ειχα εις διπλουν,πραγματικο φουλ-τσοκ.
 
Ειναι σφιχτο τσοκ για βολες κατω απο 35μ. το ειχα εις διπλουν,πραγματικο φουλ-τσοκ.
Μου αρεσε που μου εδωσε πουλια απο 15 μετρα μεχρι 40+,ουτως η αλλως εγω μεχρι εκει σηκωνω οπλο και θελω οταν ειμαι πανω στο στοχο να καταβληθει αμεσα χωρις αδικους τραυματισμους και το καταφερνει μεχρι στιγμης!
Ειναι ακομη νωρις βεβαια για να σχηματισω ολοκληρωμενη αποψη αλλα νομιζω πως θα τα παμε πολυ καλα!
 
καλησπερα στην παρεα θα ηθελα μια γνωμη για να διαλεξω να παρω ενα τσοκ να κανω μια δοκιμη ακομα ,,,,ετσι για το γαμοτο γιατι μπηκα στο τρυπακι γιατι προχτες εκανα κατι δοκιμες σε κατι χαρτονια και απογοητευτικα με της συγκετρωσεις και σε κοντινες αποστασεις 20-30 μεγαλα βηματα πιστευω μετρου δεν θα ηταν και δοκημασα τσοκ της μαμας απο το μπαικαλ μπ153 που εχω 3,4 αστρα και 2,3, της τζεμινι που εχω !!

σκεφτομαι να παρω της καρλσον το σπορτινγκ το μαυρο που βγαζει και ειναι για μπαικαλ στα 60+ ευρω που εχει τι γνωμη εχετε σε 3αρι,,,710 ,, η αποστασεις που σκεφτομαι ειναι απο 25-35 και μαξ καμια κοψοβολη αντε αμα πεσει επεσε 40 κλασικα βαλτοκυνηγια δηλαδι !!!

καθε συμβουλη ευπροσδεκτη !!!
Με τον τροπο και το νο σκαγιων που τα κηνηγας κατατην γνωμη μου με ενα ic karlsons εισαι οκ.το ic ειναι το 4αρι.Ειπαρχουν και αλλα .Αλλα αυτο το δουλευω σε αυτες τιςαποστασεις και εχω γνωμη.
 
Με τον τροπο και το νο σκαγιων που τα κηνηγας κατατην γνωμη μου με ενα ic karlsons εισαι οκ.το ic ειναι το 4αρι.Ειπαρχουν και αλλα .Αλλα αυτο το δουλευω σε αυτες τιςαποστασεις και εχω γνωμη.
Αυτο εχω πάρει και εγω για την maxus και ακομα το περιμενο μασ ............με τησ απεργίες στα καράβια
 
Back
Top