"Τσοκίτιδα"

Αντί να παρεξηγείστε ρε μάγκες πηγαίνετε στο βουνό ή το σκοπευτήριο και κάνετε μερικές δοκιμές να δούμε το αποτέλεσμα.
Στο θέμα μας, τσοκίτιδα δεν έπαθα ποτε αφού με τα 3 και 4 άστρα μαμά της φαμπαρμ έκανα όλα μου τα κυνήγια. Τωρα με την μπερετα θα έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω ένα ΡΜ μιντ και ένα Teague lf μαζί με τα μαμά.. καλώς ή κακώς στην ντουφεκια μετράνε τα πάντα και όχι μόνο τα τσοκ αλλά αφού η συζήτηση αυτή είναι μόνο για τα τσοκ θεωρώ πως είναι αρκετά σπάνιο να δει κανεις πραγματικά σημαντικές διαφορές αλλαζοντας εταιρεία τσοκ. Προφανώς έχει διαφορά αν πας από 1* στα 5* αλλά έχοντας ακριβώς την ίδια σύσφιξη ανάμεσα σε δυο διαφορετικές μάρκες τσοκ θεωρώ δυσκολο να δούμε μεγάλες διαφορές. Εδώ είμαστε να το αποδείξουμε βέβαια και να αλλάξουμε γνώμη. Αρκεί να έχουμε διάθεση για συζήτηση και ανοικτό μυαλό βέβαια :)
Βασίλη εμφανίζεις τα πρώτα συμπτώματα της ασθένειας.Εισαι στο πρώτο στάδιο
 
Οχι Δημήτρη.. Το σκοπευτικο μου είναι ένα Beretta Prevail με custom κοντάκι εννοείται και σχεδόν μόνιμα πάνω ένα U2 και ένα U3 ατσάλινα..Και στο σκοπευτήριο αλλά και στο κυνήγι. Αν και «οικονομικό» (Αρχική 3200€ και λόγω τελευταίου κομματιού μου το άφησε ο Καλκαντζακος 2000€) σε διαβεβαιώ ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.. Το μόνο που έχει χρειαστεί να αλλάξω όλα αυτά τα χρόνια ήταν ο κάτω εξολκεας..
Το πιο όμορφο ποζε της Beretta στα μάτια μου, το 2017 το είχα δει στο Ηράκλειο καινούργιο 76εκ προσφορά 2000€ το επώμισα και ήταν άψογο με καταπληκτικό ζύγισμα παρά το βάρος του. Τελικά επέλεξα ένα πλαγιοκαννο αρκετά πιο ελαφρή για το 5ωρο περπατητο μου στα κακό τράχαλα βουνά τσι Κρήτης.
 
Πολυ ομορφη κουβεντα αυτη, ισως θα επρεπε να φτιαχτει ενα ιδιαιτερο τοπικ με αυτο το θεμα.
Να υπογραμμισω ομως - αποψη μου - και την αυστηροτητα του δικανου, δυο κανες, δυο τσοκαρισματα,
δυο τουφεκιες διαφορετικες. Επειδη λοιπον,
α) Ουδεις αλανθαστος,
β) Σε οριακες βολες θελεις αλλη μια, ειναι οι στιγμες που το δικανο με σταθερα γινεται μονοκανο,
Τοτε ναι, θελεις το ιδιο αποτελεσμα και για τις δυο κανες.
 
Πολυ ομορφη κουβεντα αυτη, ισως θα επρεπε να φτιαχτει ενα ιδιαιτερο τοπικ με αυτο το θεμα.
Να υπογραμμισω ομως - αποψη μου - και την αυστηροτητα του δικανου, δυο κανες, δυο τσοκαρισματα,
δυο τουφεκιες διαφορετικες. Επειδη λοιπον,
α) Ουδεις αλανθαστος,
β) Σε οριακες βολες θελεις αλλη μια, ειναι οι στιγμες που το δικανο με σταθερα γινεται μονοκανο,
Τοτε ναι, θελεις το ιδιο αποτελεσμα και για τις δυο κανες.
Σταύρο το μυαλό είναι στις κάνες κ στα τσοκ κ στον επιλογέα κ όχι στον στοχο
 
Παιδια και εμενα με επιασε λοιπον αυτη η ωραια ενασχοληση καπου στα μισα της κυνηγετικης μου ενασχολησης.
Με το πρωτο μου οπλο την Browning Gold Hunter δεν ειχα ασχοληθει και τωρα τελευταια της εχω ενα σετ Briley.
61yC7ahMFSL._SX355_.jpg


Με την αγορα του Browning B525 Light Advanced μπηκα στον χορο....
Εκει επειδη ηθελα να επιμηκυνω τα εργαστασιακα Invector τσοκ για καλυτερες κατανομες επενδυσα σε Trulock με πολυ καλα αποτελεσματα στα περαπατητα μου κυνηγια.

0612-trulock.jpg


Με την αγορα της Raffaello Deluxe το 2014 και οχι απο κατι αλλο αλλα απο την επιθυμια να την εξοπλισω με οτι καλυτερο παραγγειλα μια 5 αδα Carlsons Sporting Chockes και κυνηγαγα με αυτα με πολυ καλα αποτελεσματα και αγαπημενο το LM.
Την διαφορα την ειδα οταν αγορασα το Black Cloud Medium Range.
Απο τοτε τα πουλια πεφτουν κεραυνοβολημενα.
Αν βγαινει για το οπλο σας σας προτεινω να το δοκιμασετε!

Να ναι καλα ενας φιλος απο εδω μεσα που περσυ μου εφερε και το Long Range.

91jRzf13MTL._SX425_.jpg


Βεβαια οφειλω να ομολογησω πως στην τελευταια μου επισκεψη στην Μαλακασα εκανα 23 πιατακια εχοντας μεσα το 4* της μαμας Benelli.....

Placebo τελικα τα βελτιωτικα τσοκ.......?????

Ισως οχι καθως ενα πιατακι σπαει και με 1 σκαγι αλλα στα πουλια γινεται το ιδιο????
 
Last edited:
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για τί κυνήγι το θέλεις;;
 
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φίλε Χάρη θα ήθελα να περάσεις κι από εδώ πρώτα να συστηθούμε και να μας πεις δύο λόγια για σ'ένα....:)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/
 
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πάρτο θα γίνει ακόμα καλύτερο.
 
καλησπέρα παιδιά,,
θα ήθελα να μου προτείνετε τσοκάκια για κοντινές μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις .sarcastic. .very funny..very funny..very funny..very funny.

ο γιατρός έπειτα από διάγνωση είπε ότι πάσχω από τσοκοφρενοπορτινγκίτιδα,,,η θεραπεία που μου έδωσε γράφει ανά μήνα δύο τσοκ και μπόλικες βλητικές δοκιμές


ωραίο θέμα άνοιξες Μητσάρα για την αρρώστια μας,,,εδώ σε αυτό το thread θα γίνει ακόμα μεγαλύτερη και ανίατη
Καλημέρα Παύλο . Πάρε το επόμενο όπλο με σταθερό τσοκ κι θα γιατρευτείς . Θα ηρεμήσεις .
 
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω σελίδα για να έχεις μια εικόνα (με το ίδιο όπλο οι δοκιμές) κι εγώ στο ψάξιμο για το ακόμη καλύτερο είμαι
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-426
 
Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω σελίδα για να έχεις μια εικόνα (με το ίδιο όπλο οι δοκιμές) κι εγώ στο ψάξιμο για το ακόμη καλύτερο είμαι
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-426
φίλε Μιχάλη το
Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω σελίδα για να έχεις μια εικόνα (με το ίδιο όπλο οι δοκιμές) κι εγώ στο ψάξιμο για το ακόμη καλύτερο είμαι
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-426
Το kicks smoke 35 βγαίνει 8,5/10 που λες στις δοκιμές που έκανες είναι το full ή το light full ?
 
φίλε Μιχάλη το

Το kicks smoke 35 βγαίνει 8,5/10 που λες στις δοκιμές που έκανες είναι το full ή το light full ?
Το site το αναφέρει ως full. Το τσοκ πάνω γράφει 0.688" δηλαδή 17.47mm ή αλλιως 9,3/10 σύσφιξη. Αλλά με το παχύμετρο στο στόμιο το μέτρησα 17,55. Εκτός και αν το παράλληλο τμήμα με τις τρύπες είναι πιο ανοιχτό από τη στένωση του τσοκ. Δεν έχω δυνατότητα να το μετρήσω και πριν τις τρύπες για να βλέπαμε τι παίζει.
 
Eγω παντως για θεραπεια της τσοκιτιδας μου παρηγγειλα σημερα 2 Τeague, LM και LF σε INV+
:D:D
Παύλε με το καλό να σου έρθουν και περιμένουμε τις έγκυρες εντυπώσεις σου!
Αν θέλεις βάλε κάποια φωτό από site να δούμε τα τσοκ που παρήγγειλες...
 
Eγω παντως για θεραπεια της τσοκιτιδας μου παρηγγειλα σημερα 2 Τeague, LM και LF σε INV+
:D:D
Ωραίος Παυλο ! με το καλό να τα παραλάβεις .
το LM ειναι το ενα απο τα δυο που πήρα .. πολύ ευχαριστημένος και αποδείχτηκε τέλεια επιλογή για πρώτη τουφέκια γενικής χρήσης ;)
 
Back
Top