"Τσοκίτιδα"

Όλα τα όπλα σετάρονται και βγάζουν λαγούς από τα καπέλα, ξεκινώντας από τον σκοπευτή/κυνηγό και μετά κατά σειρά κοντάκι/πέλμα, φυσίγγι, κώνο/αυλο/τσοκάρισμα και ξανά φυσίγγι. Όλη η φαγούρα ξεκινά, από το όραμα των περισσοτέρων να έχουν όπλο που θα επιτρέπει κάρπωση σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 35 μέτρων, λες και στα κοντινότερα θηράματα έχουν το απόλυτο.

Από την άλλη, όταν ξεκινάς ανάποδα, θεωρωντας πως κατέχουμε το αλάθητο επώμισης/σκόπευσης και αδιαφορούμε για πιστοποίηση σεταρίσματος στο κοντάκι, τότε γινόμαστε οι καλύτεροι πελάτες τσοκ και φυσιγγίων.

Έψαχνε κάποιος ιντερνετικός φίλος τσοκ για τις ψηλωμένες τσίχλες, ούτε σεταρισμένο όπλο πάνω του δεν είχε. Δούλευε πλέον 34-36γρ. Του είπα να βάλει κύλινδρο, 7αρια και 3 μέτρα προσκόπευση, ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι έμενε πίσω στις τουφεκιές και αναζητώντας οτιδήποτε γιατροσόφι. "Δεν έπαιρνε τα γράμματα " από κοντάκια, τεστ Churchill, γνώση για σωστές επωμίσεις, κλπ. Πήρε 1-2 τσίχλες τυχερές και πλέον αλλάζει φυσίγγια κάθε φορά, έχοντας πεισθεί πως αυτά έφταιγαν στις αστοχίες. Εκτιμώ σταδιακά θα ξανασφίξει τα τσοκ και μέχρι τα Χριστούγεννα θα ξανακαλέσει για νέα "φάρμακα".
 
Αν δεν κάνω λάθος στον Ηρακλή δεν φτιαχνετε τα τσοκ σας κ Σωτηροπουλε; Επώνυμο φυσικά δεν πρόκειται να γράψω
Εννοείς τον καλό μου φίλο, τον Ηρακλή Καρανάσιο, τρομερό μηχανουργό (φτιάχνει απίστευτα πράγματα ειδικά γύρω από τα αγωνιστικά ή και απλά βελτιωμένα αυτοκίνητα (οκταπίστονες δαγκάνες, intercooler, ψυγεία αλλά και πάρα πολλά άλλα για βελτιώσεις αυτοκινήτων, δείτε https://www.herculesparts.gr/index.php/el/).

Ο Ηρακλής είναι και μεγάλο σκοπευτικό ταλέντο και τον έχω προπονήσει κάμποσες φορές.

Πάντως δεν τα φτιάχνω στον Ηρακλή, απλά εκεί έκανα τα πρώτα βήματα εξέλιξης το 2010 - 11.

Εδώ να πω πως πλέον δεν προλαβαίνω να ακολουθώ και αυτό το thread οπότε, εάν κάποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου, τον παρακαλώ όχι από εδώ καθώς θα μείνει αναπάντητος και θα κινδυνεύω να χαρακτηριστώ ως αγενής, αλλά από το BRAIN Chokes στην ενότητα "Επαγγελματίες"

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Εννοείς τον καλό μου φίλο, τον Ηρακλή Καρανάσιο, τρομερό μηχανουργό (φτιάχνει απίστευτα πράγματα ειδικά γύρω από τα αγωνιστικά ή και απλά βελτιωμένα αυτοκίνητα (οκταπίστονες δαγκάνες, intercooler, ψυγεία αλλά και πάρα πολλά άλλα για βελτιώσεις αυτοκινήτων, δείτε https://www.herculesparts.gr/index.php/el/).

Ο Ηρακλής είναι και μεγάλο σκοπευτικό ταλέντο και τον έχω προπονήσει κάμποσες φορές.

Πάντως δεν τα φτιάχνω στον Ηρακλή, απλά εκεί έκανα τα πρώτα βήματα εξέλιξης το 2010 - 11.

Εδώ να πω πως πλέον δεν προλαβαίνω να ακολουθώ και αυτό το thread οπότε, εάν κάποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου, τον παρακαλώ όχι από εδώ καθώς θα μείνει αναπάντητος και θα κινδυνεύω να χαρακτηριστώ ως αγενής, αλλά από το BRAIN Chokes στην ενότητα "Επαγγελματίες"

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Ο Ηρακλής Καρανάσιος είναι πολύ μπροστά ο τύπος.....Έχω πάει κάμποσες φορές στο μηχανουργείο του και όντως είναι ο άτιμος ΜΑΣΤΟΡΑΣ....Όχι μόνο intercooler,δαγκάνες αλλά κ δοχεία αναθυμνιάσεων,ελαφρομένες τροχαλίες και ελαφρομένα βολάν για αγώνες Dragster κ.α.....Πολύ λεπτομέρεια ο άνθρωπος....;)
Είχα και εγώ την αρώστεια πριν μια 10 ετία κ ήμουν στο χώρο της βελτίωσης με κάποια Car's σε Dragster & Drift...:)
 
Μια που το τραβάει το θέμα έχετε ερωτηθεί ποτέ αν η κυκλική κατανομή όπως την πετυχαινουμε με όλα τα τσοκ είναι η ιδανική για κυνήγια και Σκοποβολή? Για ποιο λόγο συμμετρία? Και για να το παω λίγο παρακάτω πως θα αντιδρούσατε για ένα τσοκ που θα πετύχαινε οβάλ κατανομή με ρύθμιση του οριζόντιου η κάθετου άξονα?.think.
 
Μια που το τραβάει το θέμα έχετε ερωτηθεί ποτέ αν η κυκλική κατανομή όπως την πετυχαινουμε με όλα τα τσοκ είναι η ιδανική για κυνήγια και Σκοποβολή? Για ποιο λόγο συμμετρία? Και για να το παω λίγο παρακάτω πως θα αντιδρούσατε για ένα τσοκ που θα πετύχαινε οβάλ κατανομή με ρύθμιση του οριζόντιου η κάθετου άξονα?.think.
Θα μας τρελάνεις βραδιάτικα ;.sarcastic.
 
Τα baikal τσοκ που γράφουν επάνω steel έχουν σύσφιξη για ατσάλινα σκάγια. Το 5* είναι καμπάνα κ το 1* είναι 3*
Στο δικό μου 155 που είναι s mug του πήρα 2* Gemini +5cm για να βελτιώσω λίγο το σκορποχορι λόγο των 89mm θαλάμου όταν Ρίχνω 12/70 αλλά αποδείχτηκε στην πράξη ότι το 1*(3*πραγματικο) μαμά απέδιδε καλύτερα σε θέματα ποσοστών στο χαρτόνι. Τώρα το έστειλα το gemini να το κάνουν still kicks κ το περιμένω να δω αποτελέσματα.
Στην beretta έχω brilay 3*(πολυεργαλειο) 2 kicks ένα 2*smoke(φονιας) κ ένα 2*fly(4*πραγματικο) το fly όταν έχει Νότια κάνει μεγάλη διαφορά
Πιστεύω η καλύτερη βελτίωση που μπορούμε να κάνουμε στο όπλο μάς από βλιτικης άποψης είναι το πορτινγκ μαζί κ με ένα αντίστοιχο τσοκ θα μαζέυτουν λαθι από πολλές παραμετρους
 
Last edited:
Αντί να παρεξηγείστε ρε μάγκες πηγαίνετε στο βουνό ή το σκοπευτήριο και κάνετε μερικές δοκιμές να δούμε το αποτέλεσμα.
Στο θέμα μας, τσοκίτιδα δεν έπαθα ποτε αφού με τα 3 και 4 άστρα μαμά της φαμπαρμ έκανα όλα μου τα κυνήγια. Τωρα με την μπερετα θα έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω ένα ΡΜ μιντ και ένα Teague lf μαζί με τα μαμά.. καλώς ή κακώς στην ντουφεκια μετράνε τα πάντα και όχι μόνο τα τσοκ αλλά αφού η συζήτηση αυτή είναι μόνο για τα τσοκ θεωρώ πως είναι αρκετά σπάνιο να δει κανεις πραγματικά σημαντικές διαφορές αλλαζοντας εταιρεία τσοκ. Προφανώς έχει διαφορά αν πας από 1* στα 5* αλλά έχοντας ακριβώς την ίδια σύσφιξη ανάμεσα σε δυο διαφορετικές μάρκες τσοκ θεωρώ δυσκολο να δούμε μεγάλες διαφορές. Εδώ είμαστε να το αποδείξουμε βέβαια και να αλλάξουμε γνώμη. Αρκεί να έχουμε διάθεση για συζήτηση και ανοικτό μυαλό βέβαια :)
 
Είχες ένα 687 αν θυμάμαι καλά. Τώρα με ποιο όπλο ρίχνεις με σταθερά τσοκ;

Οχι Δημήτρη.. Το σκοπευτικο μου είναι ένα Beretta Prevail με custom κοντάκι εννοείται και σχεδόν μόνιμα πάνω ένα U2 και ένα U3 ατσάλινα..Και στο σκοπευτήριο αλλά και στο κυνήγι. Αν και «οικονομικό» (Αρχική 3200€ και λόγω τελευταίου κομματιού μου το άφησε ο Καλκαντζακος 2000€) σε διαβεβαιώ ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.. Το μόνο που έχει χρειαστεί να αλλάξω όλα αυτά τα χρόνια ήταν ο κάτω εξολκεας..
 
Back
Top