"Τσοκίτιδα"

Αν οι μετρήσεις είναι σωστές, το συμπέρασμα είναι ότι ο Briley φτιάχνει τα συγκεκριμένα τσοκ με βάση αυλό 18,3 και ο Gemini με βάση αυλό 18,4 ... Γι'αυτό έχουν 1/10 και κάτι διαφορά, δηλαδή περίπου ένα βαθμό τσοκ και βγήκε το LM του πρώτου ίδιο με το IC του δεύτερου !!!
Αφού ο φίλος έχει αυλό 18,3 και ήθελε Gemini 4* έπρεπε να πάρει το SK και όχι το IC. Αν είχε αυλό 18,4 θα ήταν εντάξει 4* δηλ. 0,25 περίπου σύσφιξη. Αλλά τότε και το Briley LM θα του έβγαινε κι αυτό 4* και όχι LM !!! Στην ουσία δηλαδή έχει δύο ίδια τσοκ από διαφορετικούς κατασκευαστές !!!
 
Αν οι μετρήσεις είναι σωστές, το συμπέρασμα είναι ότι ο Briley φτιάχνει τα συγκεκριμένα τσοκ με βάση αυλό 18,3 και ο Gemini με βάση αυλό 18,4 ... Γι'αυτό έχουν 1/10 και κάτι διαφορά, δηλαδή περίπου ένα βαθμό τσοκ και βγήκε το LM του πρώτου ίδιο με το IC του δεύτερου !!!
Αφού ο φίλος έχει αυλό 18,3 και ήθελε Gemini 4* έπρεπε να πάρει το SK και όχι το IC. Αν είχε αυλό 18,4 θα ήταν εντάξει 4* δηλ. 0,25 περίπου σύσφιξη. Αλλά τότε και το Briley LM θα του έβγαινε κι αυτό 4* και όχι LM !!! Στην ουσία δηλαδή έχει δύο ίδια τσοκ από διαφορετικούς κατασκευαστές !!!
Ευχαριστώ Στέλιο το SK τι συσφηξη είναι?
 
0-02-0a-9a8fadfcdd89682040cbf9cf92b3d85f620a4ee5b00cd842bdc451e9bd46a7e8_e6660e01.png
Λοιπόν αυτό τον πίνακα μου τον έστειλαν από τη Gemini πριν 3-4 χρόνια περίπου σε ένα e-mail που τους είχα στείλει.
Και φέτος (τεχνικά πέρσι, 2019 γαρ) που τους ξαναρώτησα, πάλι τα ίδια νούμερα (σε γραπτό λόγο) μου απάντησαν.
Υπόψιν ότι εμπεριέχεται ένα εύρος στις μετρήσεις των τσοκ τους της τάξης +/- 0.015mm (πραγματικά αμελητέο)

Ευχαριστώ Στέλιο το SK τι συσφηξη είναι?
Skeet
 
View attachment 8346
Λοιπόν αυτό τον πίνακα μου τον έστειλαν από τη Gemini πριν 3-4 χρόνια περίπου σε ένα e-mail που τους είχα στείλει.
Και φέτος (τεχνικά πέρσι, 2019 γαρ) που τους ξαναρώτησα, πάλι τα ίδια νούμερα (σε γραπτό λόγο) μου απάντησαν.
Υπόψιν ότι εμπεριέχεται ένα εύρος στις μετρήσεις των τσοκ τους της τάξης +/- 0.015mm (πραγματικά αμελητέο)


Skeet
Είσαι πατρίδα ρε Bill
 
Α, επίσης πατρίδα, η συσκευασία σου λέει IC, το τσοκ μέσα γράφει πάνω IC ή μήπως λέει LM;
Διότι το έχω δει και αυτό σε Gemini φίλου! Η συσκευασία του έλεγε LF (για τέτοιο το αγόρασε) και όταν κοίταξε το τσοκ μετά, έλεγε πάνω του ΙΜ!!
Στέλιο ποίο SK γιατί στον πίνακα του Bill ποίο πάνω δίνει δύο και μπερδεύει τό πράγμα.
Το 1, αν δεις το εχουν και στον πίνακα ανάμεσα στο 4* (IC) και στο 5* (C)
 
Α, επίσης πατρίδα, η συσκευασία σου λέει IC, το τσοκ μέσα γράφει πάνω IC ή μήπως λέει LM;
Διότι το έχω δει και αυτό σε Gemini φίλου! Η συσκευασία του έλεγε LF (για τέτοιο το αγόρασε) και όταν κοίταξε το τσοκ μετά, έλεγε πάνω του ΙΜ!!

Το 1, αν δεις το εχουν και στον πίνακα ανάμεσα στο 4* (IC) και στο 5* (C)
Όχι γράφει καί η συσκευασία και πάνω στο τσοκ με γράμματα IC.
 
Όχι γράφει καί η συσκευασία και πάνω στο τσοκ με γράμματα IC.
Λοιπόν ας τα ξαναδούμε, πριν πας να κάνεις κι άλλη αγορά τσοκ. Αν κατάλαβα καλά όταν τα μέτρησες το παχύμετρο έδειξε στο Briley 17,97 mm και στο Gemini 17,96 mm. Σωστά;;;
Στην ουσία δηλαδή το ίδιο!!! Ας τα στρογγυλέψουμε στα 18,00 mm. Και πάλι το Briley είναι εντάξει για LM !!! Με το Gemini όμως κάτι δεν πάει καλά, γιατί σύμφωνα με τον πίνακα που έβαλε ο Bill πιο πάνω, το IC έπρεπε να είναι 18,10 mm. !!!
:oops: :oops:o_O:eek:
Δεν ξέρω τι να πω... Ξαναμέτρησε τα !!!
 
Λοιπόν ας τα ξαναδούμε, πριν πας να κάνεις κι άλλη αγορά τσοκ. Αν κατάλαβα καλά όταν τα μέτρησες το παχύμετρο έδειξε στο Briley 17,97 mm και στο Gemini 17,96 mm. Σωστά;;;
Στην ουσία δηλαδή το ίδιο!!! Ας τα στρογγυλέψουμε στα 18,00 mm. Και πάλι το Briley είναι εντάξει για LM !!! Με το Gemini όμως κάτι δεν πάει καλά, γιατί σύμφωνα με τον πίνακα που έβαλε ο Bill πιο πάνω, το IC έπρεπε να είναι 18,10 mm. !!!
:oops: :oops:o_O:eek:
Δεν ξέρω τι να πω... Ξαναμέτρησε τα !!!
Στέλιο μετράω βάζω τώρα θα δω πως φωτογραφίες καί βλέπουμε οκ.
 
Ότι τό Gemini είναι σφιχτό και αυτό και μια μέτρηση πού έκανα με το μαμά είναι κατά ένα ποίο λίγο δλδ το μαμά 18,2 καί τό άλλο 18,13.
Κάποιοι λένε ότι το Gemini το βοηθούν οι τρύπες, δεν έχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω προσωπική άποψη.
 
kαλησπερα στα παιδια.νομιζω οτι το gemini ειναι σωστο τεσαρη,γιατι τα τσοκ αλλαζουν συσφιξη ανα 2 δεκατα.οποτε αν ο αυλος της κανης ειναι 18,3 ,-2 δεκατα που αλαζει η συσφιξη,18,1.οσο ειναι το gemini δηλαδη.
 
και μετα ειναι και το αλλο.μπορει να εχουμε 2 τσοκ με ιδια συσφιξη,αλλα το τσοκαρισματους να ξεκιναει απο πιο νωρις απο οτι το αλλο,δηλαδη το ενα να ξεκιναει απο μετα τη φουστα που εφαπτεται με την κανη, και το αλλο λιγο μετα το στομιο εξοδου.οποτε ειναι τελειος διαφορετικο το αποτελεσμα,στην ντουφεκια.κι ας ειναι ιδια συσφιξη.δοκιμασμενο στον πινακα στην μαλακασα,αρκετες φορες.
 
Back
Top