ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΡΑΣΑΤΕΣ

τη ζητησατε και οριστε.η συνταγη ειναι για 20 τσιχλες.αφου καθαρισουμε και πλυνουμε τα πουλια τα βαζουμε σ ενα σουρωτηρι.τ αλατοπιπερωνουμε και βαζουμε ριγανη κατα βουληση.σ ενα μεγαλο τηγανι βαζουμε ενα ποτηρι νερο ενα ποτηρι κοκκινο κρασι και 1/3 του ποτηριου λαδι και χωρις να προθερμανουμε ριχνουμε τις τσιχλες μεσα.στην αρχη τις γυριζουμε για να παρουν χρωμα και να μην αρπαξουν.
d9SECRf.jpg

τις σκεπαζουμε μ ενα καπακι και τις παρακολουθουμε ανακατευοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα.μετα απο 1 ωρα περιπου οι τσιχλες μας θα εχουν πιει το νερο και το κρασι και θα εχει μεινει το λαδι και θα ειναι καπως ετσι
lW74hJt.jpg

τοτε προσθετουμε 1/3 νεροποτηρο κοκκινο κρασι για να τις σβησουμε κι αλλη ριγανη θυμαρι και λιγο δενδρολιβανο για τη γευση.τις τηγανιζουμε στο λαδι για να παρουν ωραιο χρωματακι.μολις τελειωσουμε τις βαζουμε στο πιατο και απο πανω τις περιχυνουμε με το λαδι και το κρασι του τηγανιου,σερβιρονται με τηγανητες πατατες η οπως αλλιως θελουμε συνοδεια κοκκινου κρασιου και καπνιστου τυριου αν εχουμε και καλη μας ορεξη
gArQWuD.jpg
 
τη ζητησατε και οριστε.η συνταγη ειναι για 20 τσιχλες.αφου καθαρισουμε και πλυνουμε τα πουλια τα βαζουμε σ ενα σουρωτηρι.τ αλατοπιπερωνουμε και βαζουμε ριγανη κατα βουληση.σ ενα μεγαλο τηγανι βαζουμε ενα ποτηρι νερο ενα ποτηρι κοκκινο κρασι και 1/3 του ποτηριου λαδι και χωρις να προθερμανουμε ριχνουμε τις τσιχλες μεσα.στην αρχη τις γυριζουμε για να παρουν χρωμα και να μην αρπαξουν.
d9SECRf.jpg

τις σκεπαζουμε μ ενα καπακι και τις παρακολουθουμε ανακατευοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα.μετα απο 1 ωρα περιπου οι τσιχλες μας θα εχουν πιει το νερο και το κρασι και θα εχει μεινει το λαδι και θα ειναι καπως ετσι
lW74hJt.jpg

τοτε προσθετουμε 1/3 νεροποτηρο κοκκινο κρασι για να τις σβησουμε κι αλλη ριγανη θυμαρι και λιγο δενδρολιβανο για τη γευση.τις τηγανιζουμε στο λαδι για να παρουν ωραιο χρωματακι.μολις τελειωσουμε τις βαζουμε στο πιατο και απο πανω τις περιχυνουμε με το λαδι και το κρασι του τηγανιου,σερβιρονται με τηγανητες πατατες η οπως αλλιως θελουμε συνοδεια κοκκινου κρασιου και καπνιστου τυριου αν εχουμε και καλη μας ορεξη
gArQWuD.jpg
Καλη ορεξη πιες καμια ρακη και για μας !!!ffff
 
τη ζητησατε και οριστε.η συνταγη ειναι για 20 τσιχλες.αφου καθαρισουμε και πλυνουμε τα πουλια τα βαζουμε σ ενα σουρωτηρι.τ αλατοπιπερωνουμε και βαζουμε ριγανη κατα βουληση.σ ενα μεγαλο τηγανι βαζουμε ενα ποτηρι νερο ενα ποτηρι κοκκινο κρασι και 1/3 του ποτηριου λαδι και χωρις να προθερμανουμε ριχνουμε τις τσιχλες μεσα.στην αρχη τις γυριζουμε για να παρουν χρωμα και να μην αρπαξουν.
d9SECRf.jpg

τις σκεπαζουμε μ ενα καπακι και τις παρακολουθουμε ανακατευοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα.μετα απο 1 ωρα περιπου οι τσιχλες μας θα εχουν πιει το νερο και το κρασι και θα εχει μεινει το λαδι και θα ειναι καπως ετσι
lW74hJt.jpg

τοτε προσθετουμε 1/3 νεροποτηρο κοκκινο κρασι για να τις σβησουμε κι αλλη ριγανη θυμαρι και λιγο δενδρολιβανο για τη γευση.τις τηγανιζουμε στο λαδι για να παρουν ωραιο χρωματακι.μολις τελειωσουμε τις βαζουμε στο πιατο και απο πανω τις περιχυνουμε με το λαδι και το κρασι του τηγανιου,σερβιρονται με τηγανητες πατατες η οπως αλλιως θελουμε συνοδεια κοκκινου κρασιου και καπνιστου τυριου αν εχουμε και καλη μας ορεξη
gArQWuD.jpg
bbq2Aυτα μπραβο Ευριπιδη να το δοκιμασουμε και εμεις οι νεοι στο κυνηγι .shake hands.
 
Ρε κουφάλα Ευριπίδη με έβαλες σε πειρασμό.

picture host
πιες κι ενα κρασι ρε φιλαρακι ετσι για να γουσταρουμε. εγω το μεσημερι πριν να φυγω ηπια μπολικο γι αυτο μαλλον δεν πηγαινε το χερι μου στο απογευματινο
.sarcastic.
 
τη ζητησατε και οριστε.η συνταγη ειναι για 20 τσιχλες.αφου καθαρισουμε και πλυνουμε τα πουλια τα βαζουμε σ ενα σουρωτηρι.τ αλατοπιπερωνουμε και βαζουμε ριγανη κατα βουληση.σ ενα μεγαλο τηγανι βαζουμε ενα ποτηρι νερο ενα ποτηρι κοκκινο κρασι και 1/3 του ποτηριου λαδι και χωρις να προθερμανουμε ριχνουμε τις τσιχλες μεσα.στην αρχη τις γυριζουμε για να παρουν χρωμα και να μην αρπαξουν.
d9SECRf.jpg

τις σκεπαζουμε μ ενα καπακι και τις παρακολουθουμε ανακατευοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα.μετα απο 1 ωρα περιπου οι τσιχλες μας θα εχουν πιει το νερο και το κρασι και θα εχει μεινει το λαδι και θα ειναι καπως ετσι
lW74hJt.jpg

τοτε προσθετουμε 1/3 νεροποτηρο κοκκινο κρασι για να τις σβησουμε κι αλλη ριγανη θυμαρι και λιγο δενδρολιβανο για τη γευση.τις τηγανιζουμε στο λαδι για να παρουν ωραιο χρωματακι.μολις τελειωσουμε τις βαζουμε στο πιατο και απο πανω τις περιχυνουμε με το λαδι και το κρασι του τηγανιου,σερβιρονται με τηγανητες πατατες η οπως αλλιως θελουμε συνοδεια κοκκινου κρασιου και καπνιστου τυριου αν εχουμε και καλη μας ορεξη
gArQWuD.jpg
Δεν μας παρατας ρε Ευριπιδη; Αντε γιατι γλυφομαι βραδιατικα..sarcastic..shake hands.
 
Ευριπίδη να μου επιτραπεί μία πρόταση μιας και είμαι 120+ κιλά .sarcastic.
δοκιμάστε το και με λευκό κρασί γίνεται πιο ελαφρύ με λιγότερη οξύτητα ....οι τανίνες του κόκκινου κρασιού είναι πιο δυνατές
καλή όρεξη όπως και νά τις φιάξετε :)
 
Ευριπίδη να μου επιτραπεί μία πρόταση μιας και είμαι 120+ κιλά .sarcastic.
δοκιμάστε το και με λευκό κρασί γίνεται πιο ελαφρύ με λιγότερη οξύτητα ....οι τανίνες του κόκκινου κρασιού είναι πιο δυνατές
καλή όρεξη όπως και νά τις φιάξετε :)
μακη μου οτι γουσταρει ο λαος. ετσι κανω και τις μπριζολες μερικες φορες και γινονται λουκουμι. αλλωστε η μαγειρικη ειναι προσωπικο γουστο. οσον αφορα τα κιλα φιλε μου κοντα ειμαστε
 
Πρεπει να επισημάνω οτι το κρασί ειναι κρητικό απο τον Ευριπίδη,το θυμάρι Κέρκυρας απο τον Σπύρο και η ρίγανη Τζουμερκοτρικαλινή.
click image upload
Εμ γιαυτο εχεις μετα βαρος στο στομαχι περνεις υλικα απο παντου και το κανεις βαρη .yelling.
 
Εγω τις φθαχνω οπως το αδερφι αλλα με μια παεαλλαγγη οταν εχω πουλιά τιγκα στο λιπος.
Τα βραζω πρωτα κανα τεταρτο σε πρπθερμασμενο νερο που οσο να τα σκεπαζει.
Το νερο γινεται γεματο λιπος.
Μετα κανω ενα ελαφρυ κοκινισμα σε ελαιολαδο με σχοινο και μυρωδικα και μετα βαζω το ζουμι με το λιπος να καταστηθουν μεσα.
Οταν τελειώσει το ζουμι σβηνω με λιγο κρασακι και λιγο λεμονι.και στα δυο λεπτα περιπου πριν τις βγαλω σβηνω την φωτια και κλεινω το τηγανι για να τραβηξουν την μυρουδια.
 
πιες κι ενα κρασι ρε φιλαρακι ετσι για να γουσταρουμε. εγω το μεσημερι πριν να φυγω ηπια μπολικο γι αυτο μαλλον δεν πηγαινε το χερι μου στο απογευματινο
.sarcastic.
Ρε μουρλαρα,"ψιχαλισμενος"πηγες να παιξεις στις τσιχλιτσες???:confused:
Και μετα,εχανες τα κεντρα.....εεεεε??.drunk.
 
Back
Top