Τσακάλι

Και σε μας μεγάλη!! Εχουν πληθύνει επικινδυνα. Εγώ πάντως πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο σε αυτό η αυξηση των αγριογούρουνων - τροφής γι αυτά.
Πάντως το τριήμερο που είχα κατέβει είδα κοντά στην θάλασσα 3 από αυτά, τα οποία δεν είχαν σχέση με αυτά που θυμάμαι από τα παλιά χρόνια. Πιο ψηλά, με τρίχα που κοκκίνιζε.
 
Εδώ επίσης μέχρι πριν 20 χρόνια σε κάποιες περιοχές είχε, τα ακούγαμε και σπάνια έβλεπα κάποιο. Μετά σχεδόν εξαφανίστηκαν και τα τελευταία 3-4 χρόνια πάλι έχουν αυξηθεί ...
Μετα απο πολλα χρονια βλεπουμε μια εξαρση στην περιοχημας . .η συναντησης καθημερηνες...οχι μονο στο βουνο αλλα και στα παραλια
Ηλία στα καλάμια της λίμνης που είναι κοντά στον Αγ. Στέφανο το 1974 το καλοκαίρι ήταν γεμάτο τσακάλια ... ήμουν πιτσιρικάς και θυμάμαι ακόμα την νύχτα τις φωνές τους...
 
Νομίζω ότι αυτό το ακοντεον στον πληθυσμό τους ήταν πανελλαδικά παρατηρούμενο. Πιο παλιά μέσα στο 90 ήταν σε συγκεκριμένα μέρη μόνο, μετά όντως σαν να χάθηκαν τελείως χωρίς θεάσεις ή ακούσματα από την παρουσία τους. Και απότομα πριν 5-6 χρόνια ο πληθυσμός τους έκανε έκρηξη και πλέον σε κάθε χωριό και βουνό είναι 3-4 μεγάλες αγέλες (φοβάμαι αυτό συνέβη και από παράνομες απελευθερώσεις)...

Ότι μείνει έξω βράδυ, νύχτωσε και δεν ξημέρωσε...
 
Νομίζω ότι αυτό το ακοντεον στον πληθυσμό τους ήταν πανελλαδικά παρατηρούμενο. Πιο παλιά μέσα στο 90 ήταν σε συγκεκριμένα μέρη μόνο, μετά όντως σαν να χάθηκαν τελείως χωρίς θεάσεις ή ακούσματα από την παρουσία τους. Και απότομα πριν 5-6 χρόνια ο πληθυσμός τους έκανε έκρηξη και πλέον σε κάθε χωριό και βουνό είναι 3-4 μεγάλες αγέλες (φοβάμαι αυτό συνέβη και από παράνομες απελευθερώσεις)...

Ότι μείνει έξω βράδυ, νύχτωσε και δεν ξημέρωσε...
Γρηγόρη, πολλοί λόγοι στα άγρια ζωντανά μπορούν να προκαλέσουν τέτοιες διακυμάνσεις πληθυσμών χωρίς την παρέμβαση του ανθρώπου π.χ. ασθένειες . Το καταγράφω αυτό, γιατί μετά την έξαρση που είχαν πριν 20 χρόνια παρατηρήθηκε έντονη "ψωρίαση" (δεν γνωρίζω τι ήταν αλλά ήταν μαδημένα και με πληγές στο δέρμα) σε τσακάλια που συναντούσαμε στο βουνό καθώς και σε νεκρά από τροχαία που έτυχε να δω από κοντά!
 
Γρηγόρη, πολλοί λόγοι στα άγρια ζωντανά μπορούν να προκαλέσουν τέτοιες διακυμάνσεις πληθυσμών χωρίς την παρέμβαση του ανθρώπου π.χ. ασθένειες . Το καταγράφω αυτό, γιατί μετά την έξαρση που είχαν πριν 20 χρόνια παρατηρήθηκε έντονη "ψωρίαση" (δεν γνωρίζω τι ήταν αλλά ήταν μαδημένα και με πληγές στο δέρμα) σε τσακάλια που συναντούσαμε στο βουνό καθώς και σε νεκρά από τροχαία που έτυχε να δω από κοντά
Μα ακριβώς αυτό το ακορντεόν όπως είπα παρατηρείται σε όλα τα ζώα. Οι αλεπούδες στο διαστημα 1997-2005 θυμάμαι ήταν σε κάθε στροφή. Πήγαινες για κυνήγι και έβλεπες 8-10 κάθε φορά μέχρι να πα εκεί που ήθελες να αμολύσεις σκυλιά. Μετά ήρθε η λύσσα τις περιόρισε. Τα κουνάβια το ίδιο, τα φίδια, τα ποντίκια. Πάντα υπάρχουν εξάρσεις και υφέσεις. Απλά με παραξενεύει το πόσο γρήγορα πήγαν τα τσακάλια από το σχεδόν 0 στο φουλ και παντού από άκρη σε άκρη της επικράτειας με τα νέα που βλέπουμε να είναι εμφανώς πιο μεγαλόσωμα και διαφορετικά χρωματικά... ίσως αυτά να ήταν τα πιο ανθετικά, ίσως αυτά να ήταν και σε κάποιο βαθμό αμολυτά... Το σίγουρο είναι πως είναι πλέον πάρα πολλά και πανέξυπνα...

Ο θείος μου όταν βγάζει τα πρόβατα, μόλις τα πάει σε μεριές που έχει, πάντα δυο βγαίνουν σε ανοιχτό μέρος και προκαλούν τα σκυλιά... τα σκυλιά σπάνε και αρχίζουν δίωξη αφήνοντας το κοπάδι... άλλα μετά έρχονται και ελέγχουν για άλλα σκυλιά και άλλη ομάδα για να τρομάξουν το κοπαδι προς πυκνα μονοπάτια όπου ενεδερεύουν τα υπολοιπα... Είναι τρομεροί κυνηγοί...

Το μόνο που περιορίζει τον πληθυσμό τους κάπως είναι οι θηλιές που βάζουν οι λαθροκυνηγοί για γουρούνια και πιάνουν κάμποσα άθελά τους. Σε τόσα περπατητά και άλλα κυνήγια δεν βγαίνουν μπροστά σε κυνηγό ή σκυλιά με τίποτα... παμπόνηρα...
 
Ίσως θα έπρεπε να μην υιοθετουμε άκριτα την κάθε άποψη. Ο κύριος αυτός ( συντονιστής δύο ΜΚΟ, ζωολόγος-οικολογος, από ότι διαβάζω) , υποστηρίζει διάφορα ,που ποικίλουν από ανόητα μέχρι απαράδεκτα. Λέει πως τα ημιαιμα αγριογουρουνα που έχουμε γεννάνε 3 με 4 φορές τον χρόνο και από 10 έως 15 μικρά. Οι λύκοι αυξήθηκαν και επεκταθηκαν μαζί και εξαιτίας των αγριογουρουνων , και τα τσακάλια επωφελούνται από την θηρευση αγριογουρουνων από τους λύκους. Οι νουτριες σημαντική πηγή τροφής για τσακάλια και αδεσποτους σκύλους και άλλα πολλά κουλά. Εμένα και μόνο η σκέψη πως τέτοιοι <ειδικοί > είναι οι υπεύθυνοι των μεγάλων και πολλών περιοχών υπό καθεστώς ειδικής προστασίας, και είναι αυτοί οι συνομιλητές της κρατικής εξουσίας και των κέντρων αποφάσεων, μου προκαλεί θλίψη και θυμό.
 
Πότιζα νύχτα πριν λίγες μέρες και τα τσακάλια ακούγονταν κατά ομάδες σε κάθε πιθανή κατεύθυνση. Είναι δυνατόν να γλυτώσει λαγός με τέτοια πυκνότητα πληθυσμού που έχει το τσακάλι; Άσε τις αλεπούδες.
 
Μα ακριβώς αυτό το ακορντεόν όπως είπα παρατηρείται σε όλα τα ζώα. Οι αλεπούδες στο διαστημα 1997-2005 θυμάμαι ήταν σε κάθε στροφή. Πήγαινες για κυνήγι και έβλεπες 8-10 κάθε φορά μέχρι να πα εκεί που ήθελες να αμολύσεις σκυλιά. Μετά ήρθε η λύσσα τις περιόρισε. Τα κουνάβια το ίδιο, τα φίδια, τα ποντίκια. Πάντα υπάρχουν εξάρσεις και υφέσεις. Απλά με παραξενεύει το πόσο γρήγορα πήγαν τα τσακάλια από το σχεδόν 0 στο φουλ και παντού από άκρη σε άκρη της επικράτειας με τα νέα που βλέπουμε να είναι εμφανώς πιο μεγαλόσωμα και διαφορετικά χρωματικά... ίσως αυτά να ήταν τα πιο ανθετικά, ίσως αυτά να ήταν και σε κάποιο βαθμό αμολυτά... Το σίγουρο είναι πως είναι πλέον πάρα πολλά και πανέξυπνα...

Ο θείος μου όταν βγάζει τα πρόβατα, μόλις τα πάει σε μεριές που έχει, πάντα δυο βγαίνουν σε ανοιχτό μέρος και προκαλούν τα σκυλιά... τα σκυλιά σπάνε και αρχίζουν δίωξη αφήνοντας το κοπάδι... άλλα μετά έρχονται και ελέγχουν για άλλα σκυλιά και άλλη ομάδα για να τρομάξουν το κοπαδι προς πυκνα μονοπάτια όπου ενεδερεύουν τα υπολοιπα... Είναι τρομεροί κυνηγοί...

Το μόνο που περιορίζει τον πληθυσμό τους κάπως είναι οι θηλιές που βάζουν οι λαθροκυνηγοί για γουρούνια και πιάνουν κάμποσα άθελά τους. Σε τόσα περπατητά και άλλα κυνήγια δεν βγαίνουν μπροστά σε κυνηγό ή σκυλιά με τίποτα... παμπόνηρα...
Δλδ ''τσάκαλοι'' τα τσακάλια...;)
 
εδω πανω σε εμας ρε παιδες εδω και αρκαιτααα χρονακια εχουνε αυξηση μεγαληηη,,εχω τυχη να συναντησω πρωι σε κυνηγι ορτυκιου μεσα σε καλαμποκιες,,ευτυχως πιστευω δεν ειναι απεναντι στα σκυλιαμας εχθρικα σαν τον λυκο,,δεν εχη ακουστη κατι ακωμη
 
εδω πανω σε εμας ρε παιδες εδω και αρκαιτααα χρονακια εχουνε αυξηση μεγαληηη,,εχω τυχη να συναντησω πρωι σε κυνηγι ορτυκιου μεσα σε καλαμποκιες,,ευτυχως πιστευω δεν ειναι απεναντι στα σκυλιαμας εχθρικα σαν τον λυκο,,δεν εχη ακουστη κατι ακωμη
Έτσι ακριβώς ειδικά κοντά στη λίμνη Κερκίνη που μένω εγώ γεμάτο είναι αφού τα βλέπω ποιο συχνά από αλεπούδες έχω δεί αγέλη 4 μαζί ήταν.
 
Back
Top