Το φαινόμενο Δημήτρης Στόκας

Δεν ξέρω αν είχε τύχει να ρίξεις... Τα έφερνε εδώ στο νησί ένα πολύ μικρό μαγαζι, τα western... Δυναμιτες ήταν πολύ σκληρά ομολογώ, καμία σχέση με τα max τα οποία ήταν εντελώς άλλης φιλοσοφίας...
Oχι δεν έτυχε... Πάντως στην ταινία που τα είχα δει να πρωταγωνιστουν καλοκαιριάτικα φαινόταν πως κλωτσουσαν αρκετά.....
Κ όπως ξαναειπα αυτή η συνεργασία δεν κράτησε πολυ....

Και η μοναδική διαφήμιση.....

IMG_20210328_192846.jpg
IMG_20210328_192857.jpg
 
Oχι δεν έτυχε... Πάντως στην ταινία που τα είχα δει να πρωταγωνιστουν καλοκαιριάτικα φαινόταν πως κλωτσουσαν αρκετά.....
Κ όπως ξαναειπα αυτή η συνεργασία δεν κράτησε πολυ....

Και η μοναδική διαφήμιση.....

View attachment 25237
View attachment 25238
Τα πάνω κουτιά είναι αμερικανικά όπως και τα φυσιγγια δίπλα , τα κάτω θα ήταν του Στόκα , αργότερα φαινεται τα πήραν οι Ιταλοί γεμίζοντας τα με τις ίδιες ονομασίες έως σήμερα ( αν δεν κάνω λάθος τώρα πρέπει να γεμίζονται στην Γαλλία ) .
 
Ποτε δεν τα βρηκα με τα φυσηγγια του ..μονο λιγο το μετεο μου αρεσε
ακριβως αυτο, θυμαμαι χαρακτηριστικά ενα πρωινο με παγωνια και υγρασια να κανω αγώνα δρόμου με τα κοψοφτερα κοτσυφια στα χορταρια. φυσιγγι max double 8-10
 
S32 , S30 και meteo τα εριχνα με το τσουβαλι. Με τα S32 σε νο10 έκανα το πρώτο μου όριο στις τσιχλες. Με τα meteo μια χρονιά με τον ξάδερφο μου κάναμε πράγματα και θαυματα. Την επόμενη φορτώσαμε μπόλικα αλλά καμία σχέση με τα προηγούμενα και φάγαμε φόλα και ήταν η τελευταία φορά που πήρα φυσίγγια του Στοκα.
 
Oχι δεν έτυχε... Πάντως στην ταινία που τα είχα δει να πρωταγωνιστουν καλοκαιριάτικα φαινόταν πως κλωτσουσαν αρκετά.....
Κ όπως ξαναειπα αυτή η συνεργασία δεν κράτησε πολυ....

Και η μοναδική διαφήμιση.....

View attachment 25237
View attachment 25238
Εχω παρα πολλα κυνηγετικα περιοδικα με το παλιοτερο του 1936 κ καθε φορα που ανεβαζεις αυτες τις διαφημισεις μου θυμιζεις ωραιες εποχες.... Να ξερεις αν καποια στιγμη αναγκαστω να τα αποχωριστω μιας κ εχω καιρο να τα ξεφυλισω θα στα κανω δωρο γιατι νομιζω θα τα εκτιμησεις περισσοτερο απο οποινδηποτε αλλο ξερω, ειλικρινα στο λεω....
 
Εχω παρα πολλα κυνηγετικα περιοδικα με το παλιοτερο του 1936 κ καθε φορα που ανεβαζεις αυτες τις διαφημισεις μου θυμιζεις ωραιες εποχες.... Να ξερεις αν καποια στιγμη αναγκαστω να τα αποχωριστω μιας κ εχω καιρο να τα ξεφυλισω θα στα κανω δωρο γιατι νομιζω θα τα εκτιμησεις περισσοτερο απο οποινδηποτε αλλο ξερω, ειλικρινα στο λεω....
Σε ευχαριστώ πολυ και μονο που σου περασε απο το μυαλό κάτι τέτοιο.........

Το ξερω πως έχεις κ εσυ πολλα περιοδικα....
Κάπου είχα δει κ μια ερώτηση σου στο κ+σ όταν ήσουν πιτσιρικας για τα αεροβολα...
 
Σε ευχαριστώ πολυ και μονο που σου περασε απο το μυαλό κάτι τέτοιο.........

Το ξερω πως έχεις κ εσυ πολλα περιοδικα....
Κάπου είχα δει κ μια ερώτηση σου στο κ+σ όταν ήσουν πιτσιρικας για τα αεροβολα...
Φακελωμένους μας έχεις Τάσο! :)
 
Τα τροχιοδεικτικα που νόμιζα από λάθος μάλλον ότι γέμιζαν στην Αμερική για τον στοκα....δωρο από έναν εξαιρετικό φίλο...
Στην τελευταία φώτο φωτογραφία και το ελληνικό σε καλυκα fiocchi Hellas, ενώ το τύπου αμερικανικό σε καλυκα cheddite.....
IMG_20210510_182550.jpgIMG_20210510_184425.jpgIMG_20210510_182530.jpgIMG_20210510_182713.jpgIMG_20210510_183411.jpg
 
Last edited:
Τα τροχιοδεικτικα που γέμιζαν στην Αμερική για τον στοκα....δωρο από έναν εξαιρετικό φίλο...
Στην τελευταία φώτο φωτογραφία και το ελληνικό σε καλυκα fiocchi Hellas, ενώ το αμερικανικό σε καλυκα cheddite.....
View attachment 26893View attachment 26898View attachment 26895View attachment 26896View attachment 26897
Να ρωτησω....αυτα τα εφτιαχναν οι Αμερικανοι για λογαριασμο του Στοκα?
 
Στην πάνω φωτό αναγράφει ότι γεμιζοταν από τον Στόκα για την εταιρεία balistic products και στην άλλη μεριά Nevada cartridges USA (πιθανά ο εισαγωγέας )? Όποτε μαλλον γεμίστηκαν κάποια από τον Στόκα για εξαγωγή και όχι το αντίθετο .
 
Να σας πω την αλήθεια.... Δεν το γνωρίζω % και ίσως κάνω λάθος.....
Τάσο που είσαι να μας πεις...
Ότι ξέρω για αυτό το γράφω στην προηγουμενη σελίδα...
ΥΓ Εκεί θα βρεις κ το link στα "παλια φυσίγγια" για να δεις το κουτί από τα max TR.......
 
Στην πάνω φωτό αναγράφει ότι γεμιζοταν από τον Στόκα για την εταιρεία balistic products και στην άλλη μεριά Nevada cartridges USA (πιθανά ο εισαγωγέας )? Όποτε μαλλον γεμίστηκαν κάποια από τον Στόκα για εξαγωγή και όχι το αντίθετο .
Μα είπα ότι εγώ νόμιζα πως τα γέμιζαν στην Αμερική, άλλωστε cheddite και USA δεν ταιριάζουν....
Λάθος σκέψη....
 
Μα είπα ότι εγώ νόμιζα πως τα γέμιζαν στην Αμερική, άλλωστε cheddite και USA δεν ταιριάζουν....
Λάθος σκέψη....
Ξέρεις ποσά αμερικανικά γεμίζονται σε κάλυκες cheddite , fiocchi , maxam με άλλη στάμπα ?
Βλεπω ότι εκνευρίστηκες λίγο Νίκο δεν απάντησα σε εσένα είχαμε και παλιότερα στα παλιά φυσιγγια την ίδια συζητηση και επι της ευκαιρίας έγραψα την γνώμη μου ;)
 
Ξέρεις ποσά αμερικανικά γεμίζονται σε κάλυκες cheddite , fiocchi , maxam με άλλη στάμπα ?
Βλεπω ότι εκνευρίστηκες λίγο Νίκο δεν απάντησα σε εσένα είχαμε και παλιότερα στα παλιά φυσιγγια την ίδια συζητηση και επι της ευκαιρίας έγραψα την γνώμη μου ;)
Να εκνευρίστω; Γιατί; όχι μωρέ... Προς Θεού!! Ίσως ο τρόπος γραφής να ήταν λάθος, σιγά μην εκνευρίστω για τα φυσίγγια του στοκα..... Η του κάθε στοκα, άλλωστε κάνεις δεν γεννήθηκε μαθήμενος.... Και είμαι ένας από αυτούς!!
 
Back
Top