Το φαινόμενο Δημήτρης Στόκας

Υπαρχει καποια φωτο απο αυτο? Πρωτη φορα το ακουσα.....ενδιαφερον
Γεμιζε και στα 34γρ με σκαγια ν6,8..
θα δεις κ την πατεντα του συγκεντρωτηρα..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-241#post-372040
Περιείχε ένα στοιχείο φωσφόρου, το οποίο ταξίδευε στο κέντρο της γόμωσης και ήταν ορατό μέχρι τα 50 μέτρα ακόμα και την ημέρα.
31γρ ν 7 1/2 ηταν τα συγκεκριμενα...
Το κουτι εγραφε Nevada arms company made in usa..και αργοτερα εβαλε σφραγιδα στο κουτί με το ονομα "Στοκας" κλπ γιατι τα γεμιζε ο ιδιος..
Δυστηχως τα συγκεκριμενα εγιναν η αιτια το 1993 να δημιουργηθει παρεξηγηση μεταξυ του Στοκα και του Κυπριδημου..
Ανταλλαξαν καποιες επιστολες μεταξυ τους οι οποιες κ δημοσιευτηκαν στο περιοδικο "Κυνηγι και Σκοποβολη"...


Αλλα αργοτερα κ αν κρινω απο μια φραση του Στοκα αλλα κ απο το γεγονος οτι ο κυπριδημος εξακολουθουσε να προτεινει ( και) τα φυσιγγια Μax στους αναγνωστες του καταλαβα οτι τα βρηκαν αναμεταξυ τους!!!!


ΥΓ Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες κ να κατηγορησω κανεναν..προς θεου..
Ουτε να κανω τον δικηγορο....
το ανεφερα ετσι για την ιστορια..
Ηταν μια πολυ ατυχη στιγμη...
Μια μελανη σελιδα που καλο ηταν να μην ειχε συμβει ποτε αναμεσα σε τοσο αξιοθαυμαστα προσωπα..
 
Last edited:
Γεμιζε και στα 34γρ με σκαγια ν6,8..
θα δεις κ την πατεντα του συγκεντρωτηρα..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-241#post-372040

31γρ ν 7 1/2 ηταν τα συγκεκριμενα...
Το κουτι εγραφε Nevada arms company made in usa..και αργοτερα εβαλε αυτοκολλητο με το ονομα "Στοκας" κλπ γιατι τα γεμιζε ο ιδιος..
Δυστηχως τα συγκεκριμενα εγιναν η αιτια το 1993 να δημιουργηθει παρεξηγηση μεταξυ του Στοκα και του Κυπριδημου..
Ανταλλαξαν καποιες επιστολες μεταξυ τους οι οποιες κ δημοσιευτηκαν στο περιοδικο "Κυνηγι και Σκοποβολη"...


Αλλα αργοτερα κ αν κρινω απο μια φραση του Στοκα αλλα κ απο το γεγονος οτι ο κυπριδημος εξακολουθουσε να προτεινει τα φυσιγγια Μax στους αναγνωστες του καταλαβα οτι τα βρηκαν αναμεταξυ τους!!!!


ΥΓ Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες κ να κατηγορησω κανεναν..προς θεου..
Ουτε να κανω τον δικηγορο....
το ανεφερα ετσι για την ιστορια..
Ηταν μια πολυ ατυχη στιγμη...
Μια μελανη σελιδα που καλο ηταν να μην ειχε συμβει ποτε αναμεσα σε τοσο αξιοθαυμαστα προσωπα..
Μιλαμε για πολυ καλη πατεντα ο ανθρωπος....
 
Περιείχε ένα στοιχείο φωσφόρου, το οποίο ταξίδευε στο κέντρο της γόμωσης και ήταν ορατό μέχρι τα 50 μέτρα ακόμα και την ημέρα.

Πολυ ωραιο φυσιγγιο...με την εννοια οτι σου εδιχνε που σημαδευεις. Ειχα ριξει αρκετα στις αρχες...οταν
αλλαξα οπλο μεχρι να το ''βρω'' σημαδευα τον γαιδαρο και επεφτε ο μπακαλης. Με βοηθησαν παρα πολυ..
ας ειναι καλα εκει που ειναι Στοκας!!!
 
Περιείχε ένα στοιχείο φωσφόρου, το οποίο ταξίδευε στο κέντρο της γόμωσης και ήταν ορατό μέχρι τα 50 μέτρα ακόμα και την ημέρα.
Ειχαν κυκλοφορησει και στην κυπρο και ειχαν κανει παταγο σαν κατι νεο και πρωτογνωρο.
Ωστωσο συντομα απαγορευθηκαν καθως διαπιστωθηκε οτι η χρηση στον τοπο μας ειδικα τους καλοκαιρι με την ξεραιλα ηταν αιτια πυργαγιων.
Κατι που εζησα αργοτερα και σε βολη με τροχιοδεικτικα στο στρατο 0.50
Επομενως ισχυε
 
Τα κουτιά των Max tr ανεγραφαν σχετικες προειδοποιησεις παροτι ο κίνδυνος φαίνεται να ήταν μικρός αλλά δεν αποκλείονταν κ αυτό το ενδεχόμενο...

IMG_20210114_134531.jpg

Στα tru tracker η προειδοποίηση ήταν στα Αγγλικά...
Ομως είμαι κ σίγουρος ότι κάποιοι θα βρέθηκαν που θα τα δοκίμασαν πανω σε επιφάνειες που θα μπορουσαν να αρπάξουν φωτιά για λόγους περιεργειας...
 
Τα κουτιά των Max tr ανεγραφαν σχετικες προειδοποιησεις παροτι ο κίνδυνος φαίνεται να ήταν μικρός αλλά δεν αποκλείονταν κ αυτό το ενδεχόμενο...

View attachment 21528

Στα tru tracker η προειδοποίηση ήταν στα Αγγλικά...
Ομως είμαι κ σίγουρος ότι κάποιοι θα βρέθηκαν που θα τα δοκίμασαν πανω σε επιφάνειες που θα μπορουσαν να αρπάξουν φωτιά για λόγους περιεργειας...
Ρε Τάσο, τελικά αυτό ήταν πατέντα του Στόκα ή αμερικάνικη ;;; Ξέρει κανείς σίγουρα ;; Εγώ θυμάμαι το Tru-tracer από αμερικανικά περιοδικά που διάβαζα παλιά, και δεν ανέφεραν τίποτα για Ελλάδα και Στόκα. Με τη φωτογραφία που έβαλε πιο πάνω ο Leo ... Πολύ αργότερα έμαθα ότι κυκλοφόρησαν και εδώ, και ότι τα γέμιζε ο Στόκας. Ποιος αντέγραψε ποιον τελικά ??????????
 
Καταρχήν τα τροχιοδεικτικα φυσίγγια δεν είναι κάτι νεο αλλά μετράει κάμποσες δεκαετίες πισω...
Δεν έχω διαβασει πουθενα να εχει κανει ο Στοκας καμία πατεντα τροχιοδεικτικης βυσματωσης..
Και αν όντως είχε συμβεί αυτό ήταν αδυνατον να μην είχε ειπωθεί-γραφει όπως κ οι άλλες πατεντες του Στοκα..
Επίσης.. Το κουτί τον tru tracker έγραφε ότι το προιον καλλυπτεται από πατεντες των ΗΠΑ και διεθνώς...
Και φυσικά τα στοιχεία αυτά μας δείχνουν κατά κάποιο τρόπο οτι Στοκας προμηθευοταν τους εν λόγω συγκεντρωτηρες από το εξωτερικό...
 
Παλικαρια....και τα κουτια συσκευασιας των 10 φυσιγγιων που εχω....γραφουν .
ΜΑDE IN USA.
Στον "πατο" του κουτιού το έγραφε μαζί με, τα υπόλοιπα στοιχεία του εργοστασίου..
Ενώ στο ένα "πλαινο" υπήρχε σφραγίδα στα Αγγλικα που έγραφε:
Στόκας Α.Ε το προιον γεμιζεται στην Ελλάδα με την άδεια της Εuroballistics LTD..
Όποτε κ (πιθαλογω) ότι επερνε κ τα κουτιά από εξωτερικό κ εφόσον τα γέμιζε αυτός τα σφραγιζε με το όνομα της επιχείρησης του....
 
Στον "πατο" του κουτιού το έγραφε μαζί με, τα υπόλοιπα στοιχεία του εργοστασίου..
Ενώ στο ένα "πλαινο" υπήρχε σφραγίδα στα Αγγλικα που έγραφε:
Στόκας Α.Ε το προιον γεμιζεται στην Ελλάδα με την άδεια της Εuroballistics LTD..
Όποτε κ (πιθαλογω) ότι επερνε κ τα κουτιά από εξωτερικό κ εφόσον τα γέμιζε αυτός τα σφραγιζε με το όνομα της επιχείρησης του....

Aκριβως ετσι οπως τα λες ....αυτο ειναι το κουτι....για τα υπολοιπα ιδεα δεν εχω .
 
Τα φυσιγγια του χαραγμένα στην μνήμη μου απ όταν ήμουν παιδάκι θυμάμαι ο παππούς μου δούλευε φανατικά το max διασποράς (όσο το έβρισκε) σε νο7 ή 8 πάντα στην φουλ καννη του baikal απ ότι έλεγε ήταν φυσιγγι φωτιά. Γενικά εδώ στην περιοχή μου ο κυνηγοτοπος ειναι ακόμα γεμάτος καλυκες από τα s32 και max32 σε αριθμό που ίσως ξεπερνά τις υπόλοιπες μάρκες ακόμα και τόσα χρόνια μετά το τέλος της εταιρίας ! Τα μόνα που έχω δοκιμάσει είναι τα d&d 8-9 σε αγριοπεριστερα (2-3 φυσιγγια ) . Έχω κρατήσει ακόμα δύο για ενθύμιο .161480207658661106197.jpgΓνωρίζει κανείς αν πουλάει κάνεις max διασποράς με τον κόκκινο αποκεντρωτηρα ; θα ήθελα πολύ να τσιμπήσω δύο κουτάκια!! Ο άνθρωπος αυτός απ ότι διαβάζω αποτελεί ιστορία για το ελληνικό φυσιγγι και είναι κρίμα που έφυγε αφήνοντας τις πατέντες του στο συρτάρι, πολλοί προσπάθησαν να τον αντιγράψουν( αποκεντρωτηρας direct) αλλά μάταια κατά την άποψή μου.
 
Τα φυσιγγια του χαραγμένα στην μνήμη μου απ όταν ήμουν παιδάκι θυμάμαι ο παππούς μου δούλευε φανατικά το max διασποράς (όσο το έβρισκε) σε νο7 ή 8 πάντα στην φουλ καννη του baikal απ ότι έλεγε ήταν φυσιγγι φωτιά. Γενικά εδώ στην περιοχή μου ο κυνηγοτοπος ειναι ακόμα γεμάτος καλυκες από τα s32 και max32 σε αριθμό που ίσως ξεπερνά τις υπόλοιπες μάρκες ακόμα και τόσα χρόνια μετά το τέλος της εταιρίας ! Τα μόνα που έχω δοκιμάσει είναι τα d&d 8-9 σε αγριοπεριστερα (2-3 φυσιγγια ) . Έχω κρατήσει ακόμα δύο για ενθύμιο .View attachment 23770Γνωρίζει κανείς αν πουλάει κάνεις max διασποράς με τον κόκκινο αποκεντρωτηρα ; θα ήθελα πολύ να τσιμπήσω δύο κουτάκια!! Ο άνθρωπος αυτός απ ότι διαβάζω αποτελεί ιστορία για το ελληνικό φυσιγγι και είναι κρίμα που έφυγε αφήνοντας τις πατέντες του στο συρτάρι, πολλοί προσπάθησαν να τον αντιγράψουν( αποκεντρωτηρας direct) αλλά μάταια κατά την άποψή μου.
Με αυτά έκανα ντουμπλε σε μπεκατσες πρώτη φορά δεν γίνεται να τα ξεχάσω ποτέ
 
Μια μικρή αναφορα για κάτι που παρελειψα..
Τα Winchester τα γέμισε κ τα έδωσε στην αγορά κάπου στο 1990-91*..
Αφου προηγουμένως έγινε αυστηρος έλεγχος στο εργοστάσιο για να βεβαιωθούν oτι όντως πληρει τις προυποθέσεις..
Ελληνικα ήταν ο συγκεντρωτηρας κ ο καλυκας..
Σκάγια, πυρίτιδες, καψουλια ήταν εισαγωγής τα έφερνε από έξω κ τα γεμιζε παντα με τις οδηγιες που του έδιναν οι τεχνικοί της Winchester...
Και η γκάμα των φυσιγγιων κάλυπτε όλα τα Ελληνικά θηράματα, απο την τσίχλα μέχρι και τον αγριόχοιρο...
Όμως παρολα κ τα παραπανω κάτι δεν πηγε κ τόσο καλα κ δεν έμειναν για πολυ στην αγορά....ισως κ οι τιμές πώλησης να μην ήταν τόσο χαμηλές...

* Όσοι παρακολουθησαν την πρωτη ταινία του Χριστογιαννη είχαν την ευκαιρία να απολαυσουν μερικες ωραίες τουφεκιές με τα εν λογω φυσίγγια, εκτός φυσικά κ της συντομης ομιλίας του Στόκα....
Ισως... Και η μοναδική του "τηλεοπτική" εμφάνιση........
Δεν ξέρω αν είχε τύχει να ρίξεις... Τα έφερνε εδώ στο νησί ένα πολύ μικρό μαγαζι, τα western... Δυναμιτες ήταν πολύ σκληρά ομολογώ, καμία σχέση με τα max τα οποία ήταν εντελώς άλλης φιλοσοφίας...
Έχω κάπου και κουτί και φυσίγγι... Θα ανεβάσω φωτογραφια
 
Back
Top