Το φαινόμενο Δημήτρης Στόκας

Γιατί είναι ντροπή και κατάντια φίλε Νίκο;;;;;είναι κακό που πίσω από το χαρτόνι έβαλα και εγώ έναν τενεκέ;;;;; βαζω και βιβλία, και εφημερίδες, εσύ τι βάζεις;;;; μήπως βαλλιστικό τζελ;;;;; γιατί μόνο αυτό κάνει μετά το κανονάκι και δεν το έχουμε ;)


Δεν το επιασες το νοημα αδελφε!!!! Για το μπ@ρδελο το κρατος λεω....που μονο φορους ξερει να παιρνει....
Θεωρητικα.....ειμαστε Ευρωπαιοι κυνηγοι.....ουσιαστικα ειμαστε στον πατο του ξεροπηγαδου....και δεν λεω
για Αγγλους και Γαλλους κυνηγους....πεταξου διπλα στην Βουλγαρια....και θα δεις το τι απολαμβανουν
και το τι εχουν οι εκει κυνηγοι!!! ;) :)
 
Δεν το επιασες το νοημα αδελφε!!!! Για το μπ@ρδελο το κρατος λεω....που μονο φορους ξερει να παιρνει....
Θεωρητικα.....ειμαστε Ευρωπαιοι κυνηγοι.....ουσιαστικα ειμαστε στον πατο του ξεροπηγαδου....και δεν λεω
για Αγγλους και Γαλλους κυνηγους....πεταξου διπλα στην Βουλγαρια....και θα δεις το τι απολαμβανουν
και το τι εχουν οι εκει κυνηγοι!!! ;) :)
Αααααα τώρα ναι,τα λες σωστά, δυστυχώς, δεν λες μην μας το κόψουν και αυτό που κάνουμε;;;;μας έχουν στον πάτο
 
Υπηρχαν σε ενα μαγαζι 5-6 κουτια περιπου 15ετιας...απο καιρο σε καιρο πηγενα κ ανοιγα τα κουτια,τα κοιταζα κ τα ξανακοιταζα..αλλα παντα επερνα κατι αλλο..
ελα μωρε λεω ποιος θα τα παρει τωρα...τοσα χρονια ειναι εκει....καποια στιγμη θα παρω..
Εψαχναν περσι για φυσιγγια χωρις lot κ τα κατασχεσαν....
Ε καλα να παθω..."οταν με βρεις παρε με" λεει μια σοφη παροιμια....
Την έχω πατήσει πολλές φορές φίλε και μετά έβαλα μυαλό.
 
Γνωρισα ενα φιλο του και εκτος τα δωρα που μου εκανε υλικα του Στοκα μου ειπε οτι ηταν λατρης των κουρτσχααρ Αγαπουσε πολυ ενα κουρτχααρ που το εβαζε μεσα στο σπιτι του
Για βιζλα ειχα ακουσει εγω κυριε Νίκο.
 
Για το μπ@ρδελο το κρατος λεω....που μονο φορους ξερει να παιρνει....
Απαντώ μόνο γιατί η έκφραση αυτή αποτελεί κλισέ το οποίο καταλαβαίνω γιατί το λες αλλά θεώρησα καλό να γράψω τι πιστεύω εγώ.
Το κράτος μια χαρά κάνει και παίρνει φόρους ... το κακό είναι ότι δεν τους μαζεύει ακριβοδίκαια ... και δεν τους μοιράζει με τον βέλτιστο τρόπο.
Επίσης το κράτος είμαστε όλοι εμείς ... και η εκάστοτε βουλή αποτελεί καθρέφτη όλων μας (πίστεψέ με δεν έχω σε καμιά σοβαρή υπόληψη την κοινωνία μας άρα δεν θα μπορούσα να έχω απαιτήσεις από το "κράτος".)
Αυτό που λείπει από την Ελλάδα είναι η δημιουργία ενός "βαθέως κράτους", σκοπός του οποίου θα είναι να βλέπει 20-30 χρόνια μπροστά και να παίρνει αποφάσεις από τώρα και η δεύτερη αρμοδιότητά του να απορρίπτει νομοσχέδια τα οποία έχουν εμβέλεια (ως συνήθως) μέχρι τις επόμενες εκλογές.
Τομείς δράσης
Άμυνα, Υγεία, Παιδεία, Οικονομία για αρχή ... θα έλεγα και Βιομηχανία αλλά φροντίσαμε να την εκμηδενίσουμε εγκαίρως.

Αν είναι άσχετο το πόστ ας σβηστεί ...
 
Απαντώ μόνο γιατί η έκφραση αυτή αποτελεί κλισέ το οποίο καταλαβαίνω γιατί το λες αλλά θεώρησα καλό να γράψω τι πιστεύω εγώ.
Το κράτος μια χαρά κάνει και παίρνει φόρους ... το κακό είναι ότι δεν τους μαζεύει ακριβοδίκαια ... και δεν τους μοιράζει με τον βέλτιστο τρόπο.
Επίσης το κράτος είμαστε όλοι εμείς ... και η εκάστοτε βουλή αποτελεί καθρέφτη όλων μας (πίστεψέ με δεν έχω σε καμιά σοβαρή υπόληψη την κοινωνία μας άρα δεν θα μπορούσα να έχω απαιτήσεις από το "κράτος".)
Αυτό που λείπει από την Ελλάδα είναι η δημιουργία ενός "βαθέως κράτους", σκοπός του οποίου θα είναι να βλέπει 20-30 χρόνια μπροστά και να παίρνει αποφάσεις από τώρα και η δεύτερη αρμοδιότητά του να απορρίπτει νομοσχέδια τα οποία έχουν εμβέλεια (ως συνήθως) μέχρι τις επόμενες εκλογές.
Τομείς δράσης
Άμυνα, Υγεία, Παιδεία, Οικονομία για αρχή ... θα έλεγα και Βιομηχανία αλλά φροντίσαμε να την εκμηδενίσουμε εγκαίρως.

Αν είναι άσχετο το πόστ ας σβηστεί ...

Τα εχεις ''βαλει'' ......με ολους και με ολα....και δεν σε αδικω !!!! Σταματω εδω γιατι ειμαστε σε λαθος ενοτητα.
 
Φωτό από το FB....Η αλήθεια είναι πως δν το γνώριζα πως διέθετε κ φυσίγγια 12/65mm

Μπορεί κάποιος να μας πει σε τι ηλικία απεβίωσε ο Στόκας?Νομίζω το 2015,αν η διαφήμιση είναι το 1961 έχουν περάσει 54 χρόνια. Από τι ηλικία έφτιαχνε φυσίγγια και τέτοιες ευρεσιτεχνίες άραγε?
 
Μια μικρή αναφορα για κάτι που παρελειψα..
Τα Winchester τα γέμισε κ τα έδωσε στην αγορά κάπου στο 1990-91*..
Αφου προηγουμένως έγινε αυστηρος έλεγχος στο εργοστάσιο για να βεβαιωθούν oτι όντως πληρει τις προυποθέσεις..
Ελληνικα ήταν ο συγκεντρωτηρας κ ο καλυκας..
Σκάγια, πυρίτιδες, καψουλια ήταν εισαγωγής τα έφερνε από έξω κ τα γεμιζε παντα με τις οδηγιες που του έδιναν οι τεχνικοί της Winchester...
Και η γκάμα των φυσιγγιων κάλυπτε όλα τα Ελληνικά θηράματα, απο την τσίχλα μέχρι και τον αγριόχοιρο...
Όμως παρολα κ τα παραπανω κάτι δεν πηγε κ τόσο καλα κ δεν έμειναν για πολυ στην αγορά....ισως κ οι τιμές πώλησης να μην ήταν τόσο χαμηλές...

* Όσοι παρακολουθησαν την πρωτη ταινία του Χριστογιαννη είχαν την ευκαιρία να απολαυσουν μερικες ωραίες τουφεκιές με τα εν λογω φυσίγγια, εκτός φυσικά κ της συντομης ομιλίας του Στόκα....
Ισως... Και η μοναδική του "τηλεοπτική" εμφάνιση........
 
Last edited:
Απαντώ μόνο γιατί η έκφραση αυτή αποτελεί κλισέ το οποίο καταλαβαίνω γιατί το λες αλλά θεώρησα καλό να γράψω τι πιστεύω εγώ.
Το κράτος μια χαρά κάνει και παίρνει φόρους ... το κακό είναι ότι δεν τους μαζεύει ακριβοδίκαια ... και δεν τους μοιράζει με τον βέλτιστο τρόπο.
Επίσης το κράτος είμαστε όλοι εμείς ... και η εκάστοτε βουλή αποτελεί καθρέφτη όλων μας (πίστεψέ με δεν έχω σε καμιά σοβαρή υπόληψη την κοινωνία μας άρα δεν θα μπορούσα να έχω απαιτήσεις από το "κράτος".)
Αυτό που λείπει από την Ελλάδα είναι η δημιουργία ενός "βαθέως κράτους", σκοπός του οποίου θα είναι να βλέπει 20-30 χρόνια μπροστά και να παίρνει αποφάσεις από τώρα και η δεύτερη αρμοδιότητά του να απορρίπτει νομοσχέδια τα οποία έχουν εμβέλεια (ως συνήθως) μέχρι τις επόμενες εκλογές.
Τομείς δράσης
Άμυνα, Υγεία, Παιδεία, Οικονομία για αρχή ... θα έλεγα και Βιομηχανία αλλά φροντίσαμε να την εκμηδενίσουμε εγκαίρως.

Αν είναι άσχετο το πόστ ας σβηστεί ...
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια, όπως τα περιγράφεις :(
 
Εγώ ξεχωρίζω το ριζοσπαστικό τροχιοδεικτικό που είχε φτιάξει, σε γόμωση 34 γραμμαρίων νο 7, το οποίο καμία από τις ξένες εταιρείες κολοσσοί μπόρεσαν να κάνουν.
Υπαρχει καποια φωτο απο αυτο? Πρωτη φορα το ακουσα.....ενδιαφερον
 
Υπαρχει καποια φωτο απο αυτο? Πρωτη φορα το ακουσα.....ενδιαφερον
Περιείχε ένα στοιχείο φωσφόρου, το οποίο ταξίδευε στο κέντρο της γόμωσης και ήταν ορατό μέχρι τα 50 μέτρα ακόμα και την ημέρα.
 

Attachments

  • 1588-5ff71a10709652f528349ca1337c7480.jpg
    1588-5ff71a10709652f528349ca1337c7480.jpg
    4,5 KB · Προβολές: 33
Back
Top