Το φαινόμενο Δημήτρης Στόκας

Ολα τα οπλα ειναι πυροσωληνες , το φυσιγγι κανει την διαφορα . Σοφα λογια απο τον μεγαλυτερο που εβγαλε η Ελλαδα στην κατασκευη φυσιγγιων .Ουτε Ερβιο ουτε θρυλοι ουτε οπτιμα .Το φυσιγγι κανει την διαφορα ρε μαγκες
 
Χάρηκα ιδιαιτέρως μολις είδα το συγκεκριμένο θέμα, το ειχα προτεινει κ εγω κανα δυο φορες... Ευχομαι οι συναδελφοι που εχουν κατι να καταγράψουν, που σιγουρα εχουμε ολοι κατι να γράψουμε, να κάνουν το μικρό αυτό κόπο για να μείνουν γράπτα ντοκουμέντα γιατί αλλιως θα σβησει σιγα σιγα το φαινομενο στοκας και ειναι κριμα...
 
Ολα τα οπλα ειναι πυροσωληνες , το φυσιγγι κανει την διαφορα . Σοφα λογια απο τον μεγαλυτερο που εβγαλε η Ελλαδα στην κατασκευη φυσιγγιων .Ουτε Ερβιο ουτε θρυλοι ουτε οπτιμα .Το φυσιγγι κανει την διαφορα ρε μαγκες
Έχω αλλάξει πολλά όπλα .......είναι η αρρώστια μου......διάφορες στην απόδοση δεν είδα!!!!!! Το αντίθετο όμως με τα φυσίγγια.......το καλό είναι καλό σε όλα τα όπλα! Το μάπα παντού μάπα!!!
 
Απο Στοκα ειχα ριξει τα 32 τα κοκκινα με Rex σε τσιχλα κ κανα δυο κουτια τα μαυρα διασπορας με την κοκκινη ταπα αποκεντρωτηρα .Τα μαυρα ηταν φυσιγγι κ πουλι αν κ στο χαρτονι μου εκανε κενο στο κεντρο
 
Το μεγαλυτερο βλητικο μυαλο της Ελλαδας. Με κατοχυρωμενες και αξεπεραστες πατεντες στα κυαθια του. Λατρευε να γεμιζει με Rex που οταν ειχε εκεινος την επιμελεια της παραγωγης του εφτιαχνε πολυ καλα φυσιγγια. Οταν εφυγε ομως το παιχνιδι απ τα χερια του, και περασε η βιοτεχνια στην Αλβανοβουλγαρα προς το ασχημο τελος του πηγε να χαλασει η φημη στο αριστο προιον του. Δυσκολος ανθρωπος αλλα δικαιος ,δεν παραδεχοταν την αλλη αποψη,αλλα αν ησουν κοντα του σε λιγες μερες εβλεπες την διορθωτικη κινηση που εκανε για την βελτιωση του φυσιγγιου που ηταν ολη του η ζωη, η αγαπη ,και η καψουρα του. Το μυαλο του δουλευε πολλα κλικ περισσοτερο απο ενα κοινο εξυπνο μυαλο. Και κει που ειναι με το φυσιγγι πραγματευεται εγω ειμαι σιγουρος
 

Attachments

  • 20170811_143343.jpg
    20170811_143343.jpg
    213,7 KB · Προβολές: 111
  • 20170302_175247.jpg
    20170302_175247.jpg
    195,8 KB · Προβολές: 113
  • 20181220_113121-1.jpg
    20181220_113121-1.jpg
    926,8 KB · Προβολές: 109
Τρομερή μυαλό... ένας άνθρωπος με βλέψεις τουλάχιστον 50 χρόνια μπροστά από την εποχή του.... τα βραβεία ευρεσυτεχνιας και οι διεθνείς κατοχύρωσεις είναι απλά χαρτιά μπροστά στις ιδέες που είχε...

Τι να πρωτοθυμηθεί κανεις;; Κεντρικές αναφλέξεις; Δυο νούμερα σκαγιών; Ανάποδη αποκέντρωση; Δράμια; Μονοβολο +1; Αποσπώμενος πάτος; Μέχρι τότε αυτά δεν είχαν ακουστεί ούτε από περιοδικά στην Ελλάδα... μόνο και μόνο που γεμιζε υπό την αιγίδα της Winchester φτάνει... δε σου δίνει μια εταιρεία τέτοιου βεληνεκούς αυτή την άδεια..
ένα μυαλό που πήγε χαμένο.. πολλές ιδέες που δεν πρόλαβαν να βγουν στο φως και έμειναν στο συρτάρι.. μια εταιρεία που κατάφεραν να τη φάνε όπως και το θρύλο της πυρκαλ...
δε θα ισιάξεις ποτε....
 
Ας κάμω κι εγώ μιαν αναφορά σ' αυτόν τον "θρυλικό" Έλληνα κατασκευαστή κυνηγετικών φυσιγγίων για το λειόκαννο...
Λοιπόν παιδιά, κι εγώ στο παρελθόν (πριν από καμιά 10αριά+/- χρόνια), γέμιζα ολόκληρα πορτμπαγκάζ με τα τσιχλοφύσιγγα του Δημητρίου Στόκα...! Τα είχα ρίξει όλα του τα 30ρια, τα 32ρια, και πολλά με δύο διαφορετικά νούμερα σκάγια μέσα (28άρι δεν είχε τότε ο Στόκας, δεν ήταν της "μόδας" ακόμη τα sporting στο κυνήγι)... Είχα ρίξει και καμιά 10ριά full double 7 & 6 νούμερο στις φάσσες έναν Οκτώβρη με άριστες εντυπώσεις (ακόμη θυμάμαι τις συγκεκριμένες, πετυχημένες φασσοντουφεκιές)... Ήτανε από τα πρώτα full double που είχε βγάλει τότε, με κλείσιμο ρελιαστό διαφανές, μάλλινη τάπα με φελλό και πλαστικό κυάθιο, χειροποίητα ακόμη τότε, γεμισμένα ένα-ένα στο χέρι...! Όλα του τα φυσίγγια μού είχανε αφήσει άριστες εντυπώσεις και είχα πάρει χιλιάδες τσιχλοκότσυφα με τα τσιχλοφύσιγγά του (κυρίως με τα S30 & S32)...!
Και κάτι άλλο, σημαντικότατο: τον "πολεμήσανε" λυσσαλέα οι ανταγωνιστές του φυσιγγοβιοτέχνες (μικροί και μεγάλοι), αλλά και οι απλοί καταστηματάρχες του χώρου, αποκλειστικά και μόνο, διότι πουλούσε από τις ίδιες του τις εγκαταστάσεις στο Καματερό (από εκεί είχα πάρει κι εγώ ο ίδιος) σε τιμές ευκαιρίας (σχεδόν χονδρικής) απευθείας σε ιδιώτες (για να έχει φυσικά το περιθώριο για συμφέρουσες, ασυναγώνιστες τιμές), παρακάμπτοντας τους καταστηματάρχες του χώρου και τις, κατά συνέπεια, "ενοχλητικές" ανατιμήσεις τους στα φυσίγγια του, εις βάρος της τσεπούλας των όλων των κυνηγαρέων...
Επίσης, όταν όλοι οι υπόλοιποι φυσιγγοβιοτέχνες απλώς αντέγραφαν τις ήδη χιλιοδοκιμασμένες συνταγές γομώσεων, αυτός, ο Δημήτριος Στόκας, όντας πρωτοπόρος στον τομέα του, το εξέλισσε και το πήγαινε ακόμη παραπέρα το όλο θέμα: επινοούσε ο ίδιος και κατοχύρωνε/πατεντάριζε άκρως επιτυχημένους συνδυασμούς πρώτων υλών στις γομώσεις του, τους οποίους συνδυασμούς "έκλεβαν" αργότερα και αντέγραφαν κατ' εξακολούθηση πολλοί τρίτοι, ανταγωνιστές του... Πολλές, δε, από τις πατέντες του και τα φυσίγγια του, είχαν διακριθεί και βραβευθεί σε διεθνείς διαγωνισμούς για τις απαράμιλλες επιδόσεις τους...!
Προσωπικά, είχα την τύχη να τον γνωρίσω από κοντά και να κουβεντιάσουμε για πολλήν ώρα, καναδυό χρόνια πριν "φύγει" (όταν είχα μεταβεί στην έδρα του, για να φορτώσω κάμποσα φυσίγγια του)... Τότε ήτανε ήδη αρκετά άρρωστος και καταβεβλημένος σωματικά, αλλά πνευματικώς διαυγέστατος και ακόμη εργαζότανε και "λαχταρούσε" για το "τέλειο" κυνηγετικό φυσίγγι (μόνο κυνηγετικό, σκοπευτικό δεν έβγαζε)...!
Θεός σχωρέστον... Ας τον θυμόμαστε πού και πού, τιμής ένεκεν...
 
Το μεγαλυτερο βλητικο μυαλο της Ελλαδας. Με κατοχυρωμενες και αξεπεραστες πατεντες στα κυαθια του. Λατρευε να γεμιζει με Rex που οταν ειχε εκεινος την επιμελεια της παραγωγης του εφτιαχνε πολυ καλα φυσιγγια. Οταν εφυγε ομως το παιχνιδι απ τα χερια του, και περασε η βιοτεχνια στην Αλβανοβουλγαρα προς το ασχημο τελος του πηγε να χαλασει η φημη στο αριστο προιον του. Δυσκολος ανθρωπος αλλα δικαιος ,δεν παραδεχοταν την αλλη αποψη,αλλα αν ησουν κοντα του σε λιγες μερες εβλεπες την διορθωτικη κινηση που εκανε για την βελτιωση του φυσιγγιου που ηταν ολη του η ζωη, η αγαπη ,και η καψουρα του. Το μυαλο του δουλευε πολλα κλικ περισσοτερο απο ενα κοινο εξυπνο μυαλο. Και κει που ειναι με το φυσιγγι πραγματευεται εγω ειμαι σιγουρος
Η διαφημηση του πριν καμια δεκαπενταρια χρονια περιπου!!!!Βλεπουμε κατω αριστερα την τιμη!!!!Δεν πουλαγε...χαριζε!!!!
 

Attachments

  • 20200327_003714.jpg
    20200327_003714.jpg
    304,4 KB · Προβολές: 190
Last edited:
Mercedes station πράσινη της παλαιάς σχολής
είσοδος στο πρατήριο με το γνωστό καμπανάκι να χτυπά στην πορτα
και από μέσα η Μπέλα η σκύλα του να χαλάει τον κόσμο στο γαύγισμα και ξαφνικά να εμφανίζεται ο Κ.Δημητρης με ύφος αγριεμενο αλλά από μέσα του γεμάτος καλοσύνη φωνάζοντας στην σκύλα :
Μπέλα ήσυχα και μετά απευθυνόμενος σε εσένα :
Μην την φοβάσαι είναι ήρεμη ;)
Δέκα χρόνια μόνιμος πελάτης του αφού το εργοστάσιο ήταν στα δύο χλμ από το σπίτι μου
Ελάχιστες φορές τον είδα να χαμογελά
προβλήματα υγείας ειδικά τα τελευταία χρόνια
αλλά τον Πελάτη τον σεβόταν και πάντα σε κάθε απορία του είχε την λύση
Συνήθως έπαιρνα δεκάδες από φυσέκια του όπως :
Stokas-03-Max-32.jpg
9103375_orig.jpg
για το πλάγιο μου τα είχε προτείνει ο ίδιος
24682886_0_n.jpg
και τα κορυφαία του μαζί με τα ΜΑΧ 34
SM36.jpg
Για την απόδοση τους δεν θα μιλήσω δεν είναι τυχαιο που σε όποιο νόμο και να πήγαινες για κυνήγι
έβλεπες παντού διάσπαρτους κάλυκες της φίρμας του
Οι τιμές των φυσιγγίων άλλαζαν σε χρόνο ντε τε από το ράφι του πρατηρίου μέχρι την σακούλα
Την μια εβδομάδα έκοβε 50 λεπτά το κουτί την άλλη 1 ευρώ και στην ποσότητα σου έδινε και ένα κουτι δώρο
Παλαιάς σχολής Επαγγελματιες Άνθρωποι Μπεσαλιδες που τον Πελάτη τον κέρδιζαν με πράξεις και όχι με φουμαρα
 
Και γω ξεκίνησα με τα φυσίγγια του και συγκεκριμένα με το s32 1200 δρχ θυμάμαι τότε. (Τάσο ευχαριστώ για την φώτο ).

Απογευματινά κυνηγια με το μονο και αυτά πιτσιρικάς, αυτά μένουνε στη ζωή να θυμόμαστε και να γεμίζει η ψυχή μάς.
Στην πορεία έριξα αρκετά φυσίγγια της εταιρείας του ,meteo, max double, semi, το διασποράς το μαύρο με τον κόκκινο αποκεντρωτηρα που όπως λέει παραπάνω ο Δημήτρης ήταν βολή και θήραμα, max 36 μπορεί να μου διαφεύγει και κάποιο τώρα.
Με το κόκκινο το σεμι έχω κάνει την ποιο μακρινή τουφεκιά σε πέρδικα μέχρι σήμερα, όπλο beretta 303 μαμά demi κάνη 81 εκ. Τα φυσίγγια του από την χαμηλότερη έως και τις ενισχυμένες γομωσεις είχαν ένα κοινό γνώρισμα την λεγόμενη γλυκιά τουφεκιά, κάτι που δεν συναντούσες σε άλλους.
 
Μετά θάνατον βέβαια όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα.
https://karteri.wordpress.com/2015/06/17/δημήτρης-στόκας/amp/
Γεια χαρά σε όλους. Παρακάτω βάζω την απάντηση του συντάκτη του εν λόγω άρθρου κύριου Γιώργο Ξανθόπουλου. Ήθελα να πει κάποια λόγια και τα βάζω εκ μέρους του. Είναι πιθανόν να απαντήσει και ο ίδιος τις επόεμενες ημέρες.



Καλησπέρα σας.
Διάβασα το σχόλιό σας σχετικά με αυτό που είχα γράψει τότε για τον κ. Δημήτρη Στόκα.
To "Μετά θάνατον βέβαια όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα" δεν μου άρεσε.
Ούτε όσον αφορά εμένα, ούτε όσον αφορά στην Ελλάδα.
Τον κ.Στόκα τον είχα γνωρίσει όταν είχα πάει να αγοράσω φυσίγγια και επειδή έτυχε και είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο εκείνο το απόγευμα, μου πρότεινε να περάσουμε στο γραφείο του όπου και μιλήσαμε, για την ακρίβεια μου μίλησε ως μέγας γνώστης, σχετικά με τα φυσίγγια, τα όπλα και το κυνήγι. Παίξαμε και τάβλι που πολύ το αγαπούσε.
Με κέρδισε από την πρώτη στιγμή και επειδή είχα πάρει συνεντεύξεις (υπάρχουν στο ιστολόγιό μου) και από άλλους κυνηγόφιλους, του πρότεινα την επόμενη φορά, να ετοιμάσω μερικές ερωτήσεις και να καταγράψω τη συνέντευξη.
Δυστυχώς, η συνέντευξη δεν έγινε ποτέ γιατί ο κ. Στόκας "έφυγε".
Για αυτόν τον λόγο, ότι έγραψα το έκανα μετά τον θάνατό του.
Πιστέψτε με, θα έγραφα το πόσο σημαντικό κεφάλαιο ήταν για το αγαπημένο μας κυνήγι, πριν το τραγικό γεγονός.
Αυτός ήταν ο σκοπός μου.
Αυτός ήταν και ο λόγος της συνέντευξης.
Για αυτό, θεωρώ το "μετά θάνατον βέβαια" ατυχές, άστοχο και άδικο ως προς τον σεβασμό που είχα και έχω στον κ. Στόκα.
Τέλος, όσον αφορά το "όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα", επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και με αυτό.
Δεν είναι όλη η Ελλάδα μια απογοήτευση.
Σίγουρα, όλοι θέλουμε κάτι καλύτερο και πολλοί προσπαθούμε για αυτό.
Είμαστε ωραίος λαός, με τα λάθη του, τα πάθη του, αλλά και την καλοσύνη του και την ευγένειά του.
Μην κατηγορείτε την ωραία μας Ελλάδα και τους ωραίους Έλληνες.
Κανείς δεν είναι τέλειος, αλλά ας μην γενικεύουμε τα αρνητικά έτσι εύκολα.
Προφανώς και υπαρχουν αρνητικές συμπεριφορές, να τις υπενθυμίζουμε, να τις επισημαίνουμε, αλλά ας μην στεκόμαστε αποκλειστικά εκεί.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για την φιλοξενία του συνδέσμου, που οδηγεί στο ιστολόγιό μου και όσα έγραψα με σεβασμό για τον κ. Στόκα.
Καλό σας βράδυ.
 
Περασαν 20 χρονια απο τοτε που εριξα το πρωτο κουτι Στοκας S-32 ν10 με 8mm μεταλλο κ πυριτιδα Νike με τιμη 1200δρχ(σε αλλη περιπτωση θα τα επερνα ακριβοτερα εδω αλλα οπως θα δειτε κ απο την διαφημιση παρακατω οι τιμες του ηταν ιδιες για ολη την Ελλαδα)σε απογευματινο τσιχλας με πολυ καλα αποτελεσματα..καπου στο '04-05 το μεταλλο εγινε 12mm κ η πυριτιδα aquilla 2 κ αυτα πολυ καλα κι προπερσι που ξαναεριξα λιγα απο αυτα επαθα παλι την πλακα μου....
Ξαφνικα τα σταματαει κ μετα απο καποιο διαστημα βλεπω διαφημιση "Επανακυκλοφορει το θρυλικο s-32 "με αναμικτα σκαγια αυτη την φορα σε ν 9-10..ε λοιπον αυτα ηταν οτι χειροτερο εχω ριξει..
Ουτε με max double 8-10 33γρ ειχα καταφερει να τα βρω...
κορυφαιο ηταν κ το πρωτο max double που κυκλοφορησε γυρω στο '03-04 με τον φελλο κ το ρελιαστο κλεισιμο κ οπως ελεγε ηταν γεμισμενα ενα ενα στο χερι..μετα τα γεμισε με δικο του συγκεντρωτηρα σε γαλαζιο χρωμα αλλα απο αυτα δεν εχω αποψη..
Επισης λιγα max d που ετυχε να ριξω ηταν εξισου καλα..οπως ακομα καλυτερα ηταν τα διασπορας D&D..

Χωρις καμια αμφιβολια ηταν μια σπουδαια φυσιογνωμια κ μεγαλος γνωστης που ζηλευαν πολυ φυσιγγαδες στην χωρα μας κ οχι μονον.. κ που ειμαι βεβαιος οτι δεν θα βγαλει αλλον παρομοιο η Ελλαδα....
Την μεγαλυτερη "συνεργασια" του την ειχε με το περιοδικο Κυνηγος και φυση,εκει ειχα δει κ τις περισσοτερες διαφημισεις του..
Και οπως εχω ξαναπει με δικη του πρωτοβουλια κ μεσω του περιοδικου επελεγε τις τρεις καλυτερες ερωτησεις καθε μηνα γυρω απο τα φυσιγγια του- θεματα βλητικης οπου κ τις απαντουσε ο ιδιος κ βραβευε τον πρωτο με 500 φυσιγγια max bouble 10-8 και τους αλλους δυο απο 250 φυσιγγια s-32 στον καθενα..
καποτε θα σας γραψω μερικες απο αυτες τις ερωταπαντησεις...

Μεσα απο της διαφημισεις του καταλαβα οτι προκειται για ενα "ανυσηχο" μυαλο που δεν μπορουσε να κατασταλαξει καπου..
Επανακυκλοφορουσε διαφορους τυπους φυσιγγιου κ καποια τα σταματαγε ..
Συχνο φαινομενο τα διαφορετικα υψη μεταλλων,οι καλυκες,οι πυριτιδες..και φυσικα ολα αρκετα χρονια πριν αλλαξει χερια η εταιρια...
καποιοι ελεγαν οτι του εκαναν πολεμο οι υπολοιποι κ δεν του εδιναν τα υλικα που ζητουσε..
Ακομα κ να ισχυει αυτο θεωρω πως ηταν απο αυτους που δεν μπορουσαν να κατσουν σε ενα κ μονο συνδιασμο αλλα τους αρεσε να πειραματιζονται..αλλα αυτο καποτε γυριζει μπουμερανγκ....

Σαν επιλογο θα πω την δικη μου αποψη..
Για εμενα ο Στοκας εμεινε κ θα μεινει για παντα στην ιστορια για τις μεγαλες ευρεσιτεχνιες κ τις γνωσεις του,οχι ομως κ για την σταθεροτητα των φυσιγγιων του....

Διαφιμιση "94 οταν τα max d ηταν 10αδα κ 35γρ σκαγια..
κατα την γνωμη το φυσιγγι που ανεδειξε τον Στοκα....

20200327_122858.jpg

Διαφημιση "98
20200327_122550.jpg

Διαφημισεις '97-98

20200327_130107.jpg
 
Back
Top