Το φαινόμενο Δημήτρης Στόκας

Περασαν 20 χρονια απο τοτε που εριξα το πρωτο κουτι Στοκας S-32 ν10 με 8mm μεταλλο κ πυριτιδα Νike με τιμη 1200δρχ(σε αλλη περιπτωση θα τα επερνα ακριβοτερα εδω αλλα οπως θα δειτε κ απο την διαφημιση παρακατω οι τιμες του ηταν ιδιες για ολη την Ελλαδα)σε απογευματινο τσιχλας με πολυ καλα αποτελεσματα..καπου στο '04-05 το μεταλλο εγινε 12mm κ η πυριτιδα aquilla 2 κ αυτα πολυ καλα κι προπερσι που ξαναεριξα λιγα απο αυτα επαθα παλι την πλακα μου....
Ξαφνικα τα σταματαει κ μετα απο καποιο διαστημα βλεπω διαφημιση "Επανακυκλοφορει το θρυλικο s-32 "με αναμικτα σκαγια αυτη την φορα σε ν 9-10..ε λοιπον αυτα ηταν οτι χειροτερο εχω ριξει..
Ουτε με max double 8-10 33γρ ειχα καταφερει να τα βρω...
κορυφαιο ηταν κ το πρωτο max double που κυκλοφορησε γυρω στο '03-04 με τον φελλο κ το ρελιαστο κλεισιμο κ οπως ελεγε ηταν γεμισμενα ενα ενα στο χερι..μετα τα γεμισε με δικο του συγκεντρωτηρα σε γαλαζιο χρωμα αλλα απο αυτα δεν εχω αποψη..
Επισης λιγα max d που ετυχε να ριξω ηταν εξισου καλα..οπως ακομα καλυτερα ηταν τα διασπορας D&D..

Χωρις καμια αμφιβολια ηταν μια σπουδαια φυσιογνωμια κ μεγαλος γνωστης που ζηλευαν πολυ φυσιγγαδες στην χωρα μας κ οχι μονον.. κ που ειμαι βεβαιος οτι δεν θα βγαλει αλλον παρομοιο η Ελλαδα....
Την μεγαλυτερη "συνεργασια" του την ειχε με το περιοδικο Κυνηγος και φυση,εκει ειχα δει κ τις περισσοτερες διαφημισεις του..
Και οπως εχω ξαναπει με δικη του πρωτοβουλια κ μεσω του περιοδικου επελεγε τις τρεις καλυτερες ερωτησεις καθε μηνα γυρω απο τα φυσιγγια του- θεματα βλητικης οπου κ τις απαντουσε ο ιδιος κ βραβευε τον πρωτο με 500 φυσιγγια max bouble 10-8 και τους αλλους δυο απο 250 φυσιγγια s-32 στον καθενα..
καποτε θα σας γραψω μερικες απο αυτες τις ερωταπαντησεις...

Μεσα απο της διαφημισεις του καταλαβα οτι προκειται για ενα "ανυσηχο" μυαλο που δεν μπορουσε να κατασταλαξει καπου..
Επανακυκλοφορουσε διαφορους τυπους φυσιγγιου κ καποια τα σταματαγε ..
Συχνο φαινομενο τα διαφορετικα υψη μεταλλων,οι καλυκες,οι πυριτιδες..και φυσικα ολα αρκετα χρονια πριν αλλαξει χερια η εταιρια...
καποιοι ελεγαν οτι του εκαναν πολεμο οι υπολοιποι κ δεν του εδιναν τα υλικα που ζητουσε..
Ακομα κ να ισχυει αυτο θεωρω πως ηταν απο αυτους που δεν μπορουσαν να κατσουν σε ενα κ μονο συνδιασμο αλλα τους αρεσε να πειραματιζονται..αλλα αυτο καποτε γυριζει μπουμερανγκ....

Σαν επιλογο θα πω την δικη μου αποψη..
Για εμενα ο Στοκας εμεινε κ θα μεινει για παντα στην ιστορια για τις μεγαλες ευρεσιτεχνιες κ τις γνωσεις του,οχι ομως κ για την σταθεροτητα των φυσιγγιων του....

Διαφιμιση "94 οταν τα max d ηταν 10αδα κ 35γρ σκαγια..
κατα την γνωμη το φυσιγγι που ανεδειξε τον Στοκα....

View attachment 11317

Διαφημιση "98
View attachment 11319

Διαφημισεις '97-98

View attachment 11321
Ακριβώς όπως τα είπες με καλυψες απόλυτα και εμένα.
 
Περασαν 20 χρονια απο τοτε που εριξα το πρωτο κουτι Στοκας S-32 ν10 με 8mm μεταλλο κ πυριτιδα Νike με τιμη 1200δρχ(σε αλλη περιπτωση θα τα επερνα ακριβοτερα εδω αλλα οπως θα δειτε κ απο την διαφημιση παρακατω οι τιμες του ηταν ιδιες για ολη την Ελλαδα)σε απογευματινο τσιχλας με πολυ καλα αποτελεσματα..καπου στο '04-05 το μεταλλο εγινε 12mm κ η πυριτιδα aquilla 2 κ αυτα πολυ καλα κι προπερσι που ξαναεριξα λιγα απο αυτα επαθα παλι την πλακα μου....
Ξαφνικα τα σταματαει κ μετα απο καποιο διαστημα βλεπω διαφημιση "Επανακυκλοφορει το θρυλικο s-32 "με αναμικτα σκαγια αυτη την φορα σε ν 9-10..ε λοιπον αυτα ηταν οτι χειροτερο εχω ριξει..
Ουτε με max double 8-10 33γρ ειχα καταφερει να τα βρω...
κορυφαιο ηταν κ το πρωτο max double που κυκλοφορησε γυρω στο '03-04 με τον φελλο κ το ρελιαστο κλεισιμο κ οπως ελεγε ηταν γεμισμενα ενα ενα στο χερι..μετα τα γεμισε με δικο του συγκεντρωτηρα σε γαλαζιο χρωμα αλλα απο αυτα δεν εχω αποψη..
Επισης λιγα max d που ετυχε να ριξω ηταν εξισου καλα..οπως ακομα καλυτερα ηταν τα διασπορας D&D..

Χωρις καμια αμφιβολια ηταν μια σπουδαια φυσιογνωμια κ μεγαλος γνωστης που ζηλευαν πολυ φυσιγγαδες στην χωρα μας κ οχι μονον.. κ που ειμαι βεβαιος οτι δεν θα βγαλει αλλον παρομοιο η Ελλαδα....
Την μεγαλυτερη "συνεργασια" του την ειχε με το περιοδικο Κυνηγος και φυση,εκει ειχα δει κ τις περισσοτερες διαφημισεις του..
Και οπως εχω ξαναπει με δικη του πρωτοβουλια κ μεσω του περιοδικου επελεγε τις τρεις καλυτερες ερωτησεις καθε μηνα γυρω απο τα φυσιγγια του- θεματα βλητικης οπου κ τις απαντουσε ο ιδιος κ βραβευε τον πρωτο με 500 φυσιγγια max bouble 10-8 και τους αλλους δυο απο 250 φυσιγγια s-32 στον καθενα..
καποτε θα σας γραψω μερικες απο αυτες τις ερωταπαντησεις...

Μεσα απο της διαφημισεις του καταλαβα οτι προκειται για ενα "ανυσηχο" μυαλο που δεν μπορουσε να κατασταλαξει καπου..
Επανακυκλοφορουσε διαφορους τυπους φυσιγγιου κ καποια τα σταματαγε ..
Συχνο φαινομενο τα διαφορετικα υψη μεταλλων,οι καλυκες,οι πυριτιδες..και φυσικα ολα αρκετα χρονια πριν αλλαξει χερια η εταιρια...
καποιοι ελεγαν οτι του εκαναν πολεμο οι υπολοιποι κ δεν του εδιναν τα υλικα που ζητουσε..
Ακομα κ να ισχυει αυτο θεωρω πως ηταν απο αυτους που δεν μπορουσαν να κατσουν σε ενα κ μονο συνδιασμο αλλα τους αρεσε να πειραματιζονται..αλλα αυτο καποτε γυριζει μπουμερανγκ....

Σαν επιλογο θα πω την δικη μου αποψη..
Για εμενα ο Στοκας εμεινε κ θα μεινει για παντα στην ιστορια για τις μεγαλες ευρεσιτεχνιες κ τις γνωσεις του,οχι ομως κ για την σταθεροτητα των φυσιγγιων του....

Διαφιμιση "94 οταν τα max d ηταν 10αδα κ 35γρ σκαγια..
κατα την γνωμη το φυσιγγι που ανεδειξε τον Στοκα....

View attachment 11317

Διαφημιση "98
View attachment 11319

Διαφημισεις '97-98

View attachment 11321
Ναί αυτό το ''εμείς δεν αντιγράφουμε αλλά δημιουργούμε ''' είναι που απαιτεί τεράστια τεχνογνωσία αλλά και αγάπη γι'αυτό που κάνεις.
Υπομονή -επιμονή και έξοδα .
 
Γεια χαρά σε όλους. Παρακάτω βάζω την απάντηση του συντάκτη του εν λόγω άρθρου κύριου Γιώργο Ξανθόπουλου. Ήθελα να πει κάποια λόγια και τα βάζω εκ μέρους του. Είναι πιθανόν να απαντήσει και ο ίδιος τις επόεμενες ημέρες.



Καλησπέρα σας.
Διάβασα το σχόλιό σας σχετικά με αυτό που είχα γράψει τότε για τον κ. Δημήτρη Στόκα.
To "Μετά θάνατον βέβαια όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα" δεν μου άρεσε.
Ούτε όσον αφορά εμένα, ούτε όσον αφορά στην Ελλάδα.
Τον κ.Στόκα τον είχα γνωρίσει όταν είχα πάει να αγοράσω φυσίγγια και επειδή έτυχε και είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο εκείνο το απόγευμα, μου πρότεινε να περάσουμε στο γραφείο του όπου και μιλήσαμε, για την ακρίβεια μου μίλησε ως μέγας γνώστης, σχετικά με τα φυσίγγια, τα όπλα και το κυνήγι. Παίξαμε και τάβλι που πολύ το αγαπούσε.
Με κέρδισε από την πρώτη στιγμή και επειδή είχα πάρει συνεντεύξεις (υπάρχουν στο ιστολόγιό μου) και από άλλους κυνηγόφιλους, του πρότεινα την επόμενη φορά, να ετοιμάσω μερικές ερωτήσεις και να καταγράψω τη συνέντευξη.
Δυστυχώς, η συνέντευξη δεν έγινε ποτέ γιατί ο κ. Στόκας "έφυγε".
Για αυτόν τον λόγο, ότι έγραψα το έκανα μετά τον θάνατό του.
Πιστέψτε με, θα έγραφα το πόσο σημαντικό κεφάλαιο ήταν για το αγαπημένο μας κυνήγι, πριν το τραγικό γεγονός.
Αυτός ήταν ο σκοπός μου.
Αυτός ήταν και ο λόγος της συνέντευξης.
Για αυτό, θεωρώ το "μετά θάνατον βέβαια" ατυχές, άστοχο και άδικο ως προς τον σεβασμό που είχα και έχω στον κ. Στόκα.
Τέλος, όσον αφορά το "όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα", επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και με αυτό.
Δεν είναι όλη η Ελλάδα μια απογοήτευση.
Σίγουρα, όλοι θέλουμε κάτι καλύτερο και πολλοί προσπαθούμε για αυτό.
Είμαστε ωραίος λαός, με τα λάθη του, τα πάθη του, αλλά και την καλοσύνη του και την ευγένειά του.
Μην κατηγορείτε την ωραία μας Ελλάδα και τους ωραίους Έλληνες.
Κανείς δεν είναι τέλειος, αλλά ας μην γενικεύουμε τα αρνητικά έτσι εύκολα.
Προφανώς και υπαρχουν αρνητικές συμπεριφορές, να τις υπενθυμίζουμε, να τις επισημαίνουμε, αλλά ας μην στεκόμαστε αποκλειστικά εκεί.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για την φιλοξενία του συνδέσμου, που οδηγεί στο ιστολόγιό μου και όσα έγραψα με σεβασμό για τον κ. Στόκα.
Καλό σας βράδυ.
Καταρχήν επειδή εγώ έγραψα το παραπάνω δεν στοχοποιω τον αρθρογραφο ( δηλαδή εσας) δεν διατύπωσα σωστά στην απάντηση μου εννοώντας, ότι δεν υπάρχει κάποια συνέντευξη γενικά γιαυτο τον άνθρωπο και το έργο του. Μπράβο σας για την προσπάθεια σας και είναι ένα από τα λιγα άρθρα που αναφέρεται σε αυτόν . Το μετά θάνατον βέβαια δεν αφορά ουτε εσάς και ούτε αυτά που είχατε γράψει, αν ψάξετε στο διαδίκτυο δεν υπάρχει άλλη αναφορά ούτε καν φώτο γιαυτο τον λογο χρησιμοποιήθηκε και αυτο αν σας ενοχλεί μπορεί άνετα να διαγραφεί.
Είμαι και εγώ Έλληνας και υπερήφανος και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω ούτε την χώρα ούτε τον λαό της ?
 
Μιάς και μου το θυμίσατε, και υπάρχει πλέον χρόνος, έκανα ανασκαφή...



IMG_1446.jpgIMG_1450.jpg


Μπωρει καποιος φιλος να μας πει αν εχει ταχογραφηση καποιο φυσιγγη του στοκα ....
Οποιοδηποτε και τη νουμερα του εβγαλε....???

Ο ίδιος ο Στόκας έδινε v1 400 m/sec

IMG_1449.jpg
 
Έχω αλλάξει πολλά όπλα .......είναι η αρρώστια μου......διάφορες στην απόδοση δεν είδα!!!!!! Το αντίθετο όμως με τα φυσίγγια.......το καλό είναι καλό σε όλα τα όπλα! Το μάπα παντού μάπα!!!
λαθος το μαπα ειναι μετριο σε αλλα οπλα , αλλα ποτε καλο σε κανενα οπλο
 
Μπορει καποιος να απαριθμησει τις καινοτομιες του?
Εκεί είναι το θέμα, οι περισοτερες πληροφορίες στον κυνηγετικό τύπο του τότε, και περισσότερο στο κυνηγός και φύση που αρθογραφουσε αν δεν με απατά η μνήμη μου με τα αρχικά του ΔΣ. Καλό είναι να μαζέψουμε ότι μπορούμε σαν ελάχιστο φόρο τιμής.
 
Εκεί είναι το θέμα, οι περισοτερες πληροφορίες στον κυνηγετικό τύπο του τότε, και περισσότερο στο κυνηγός και φύση που αρθογραφουσε αν δεν με απατά η μνήμη μου με τα αρχικά του ΔΣ. Καλό είναι να μαζέψουμε ότι μπορούμε σαν ελάχιστο φόρο τιμής.
Ο αποκεντρωτηρας που ειχε στα διασπορας, ηταν δικης του επινοησης?? Τα διπλα νουμερα σκαγιων σε ενα φυσιγγι αυτος τα ξεκινησε? Εγω θυμαμαι τον χαρακτηριστικο συγκεντρωτηρα του στα 9βολα...
 
Μιάς και μου το θυμίσατε, και υπάρχει πλέον χρόνος, έκανα ανασκαφή...



View attachment 11325View attachment 11327




Ο ίδιος ο Στόκας έδινε v1 400 m/sec

View attachment 11328
Φυσσιγγαρα αυτό, το έριχνα για 2 3 χρόνια στην μπεκάτσα, πουλί δεν έχανα, μια χρονιά όμως είδα πως είχα θέμα, τα φυσίγγια κουδουνιζαν θαρρείς και έλειπαν γραμμάρια σκαγιων, μίλησα με τον κύριο στοκα κατάλαβα από την συζήτηση πως είχε θέμα υγείας, το άλλο που κατάλαβα ήταν πως άλλοι πλέον έκαναν την παραγωγή και έχασαν την μπάλα, δεν τα ξαναπήρα μέχρι που άκουσα το μοιραίο
 
Καταρχήν επειδή εγώ έγραψα το παραπάνω δεν στοχοποιω τον αρθρογραφο ( δηλαδή εσας) δεν διατύπωσα σωστά στην απάντηση μου εννοώντας, ότι δεν υπάρχει κάποια συνέντευξη γενικά γιαυτο τον άνθρωπο και το έργο του. Μπράβο σας για την προσπάθεια σας και είναι ένα από τα λιγα άρθρα που αναφέρεται σε αυτόν . Το μετά θάνατον βέβαια δεν αφορά ουτε εσάς και ούτε αυτά που είχατε γράψει, αν ψάξετε στο διαδίκτυο δεν υπάρχει άλλη αναφορά ούτε καν φώτο γιαυτο τον λογο χρησιμοποιήθηκε και αυτο αν σας ενοχλεί μπορεί άνετα να διαγραφεί.
Είμαι και εγώ Έλληνας και υπερήφανος και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω ούτε την χώρα ούτε τον λαό της ?
Καλησπέρα σας.
Κανένα πρόβλημα. Ήθελα απλά να δώσω την εξήγηση και από την δική μου πλευρά. Δεν με ενοχλεί καθόλου. Ίσα ίσα, χαίρομαι που γίνεται πολιτισμένος διάλογος για το αγαπημένο μας κυνήγι. Ήταν πραγματικά μεγάλη ατυχία που δεν πρόλαβα να κάνω αυτήν τη συνέντευξη. Ειλικρινά είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ τότε και τώρα, που το θυμήθηκα πάλι, νιώθω την ίδια πίκρα. Ήταν μοναδικός ο κ.Στόκας. Μαζί με τον άλλο μεγάλο γνώστη της βλητικής, τον κ. Κυπρίδημο (από τον οποίο έχω συνέντευξή του στο ιστολόγιό μου) πιστεύω ότι έδωσαν και δίνουν, συνεχή απαραίτητη γνώση σε όλους εμάς τους κυνηγούς-φυσιολάτρες. Σας ευχαριστώ και πάλι για τη φιλοξενία και την ευγενική ανταλλαγή απόψεων.
 
Ο αποκεντρωτηρας που ειχε στα διασπορας, ηταν δικης του επινοησης?? Τα διπλα νουμερα σκαγιων σε ενα φυσιγγι αυτος τα ξεκινησε? Εγω θυμαμαι τον χαρακτηριστικο συγκεντρωτηρα του στα 9βολα...
Ναι και οι συγκεντρωτηρες, επινόησης και κατασκευής. Θυμάμαι αυτούς για τα 9βολα από διαφήμιση κίτρινου χρώματος με επιχαλκωμενα βόλια, τελευταία βλέπω ένα παρόμοιο διαφανές για ιδιογομωση.
 
Ναι και οι συγκεντρωτηρες, επινόησης και κατασκευής. Θυμάμαι αυτούς για τα 9βολα από διαφήμιση κίτρινου χρώματος με επιχαλκωμενα βόλια, τελευταία βλέπω ένα παρόμοιο διαφανές για ιδιογομωση.
Τον γεμίζει ο φίλος @NikLeon
 
Καλησπέρα σας.
Κανένα πρόβλημα. Ήθελα απλά να δώσω την εξήγηση και από την δική μου πλευρά. Δεν με ενοχλεί καθόλου. Ίσα ίσα, χαίρομαι που γίνεται πολιτισμένος διάλογος για το αγαπημένο μας κυνήγι.
Καταρχήν καλως ήρθατε στην παρέα μας, το φταίξιμο είναι δικό μου μιας και η αναφορά σας είναι η μοναδική στο διαδίκτυο και χρησιμοποίησα αυτή. Χαρά μας να βρίσκεστε ανάμεσα μας.
 
Διαβάζοντας τα όσα έγραψαν οι υπόλοιποι κύριοι της παρέας, μου θυμίσατε πράγματα που είχα ξεχάσει. Όντως, με το που άνοιγε η πόρτα ηχούσε το κουδουνάκι, έτρεχε η Μπέλα και εμφανιζόταν από το βάθος ο κ. Στόκας! Πραγματικά συγχαρητήρια. Η περιγραφή είναι ακριβέστατη! Εγώ θυμάμαι και έναν κύριο με γυαλιά να είναι εκεί παρών κάποιες φορές, χωρίς όμως να γνωρίζω ποιος ακριβώς ήταν. Ο κ. Στόκας για να είμαι ειλικρινής, εκ πρώτης όψεως φαινόταν απότομος, σκληρός. Ήταν όμως ένας εξαιρετικός άνθρωπος. Ατελείωτες πατέντες. Μεγάλα ποσά σε επενδύσεις. Εραστής της τελειότητας. Φοβερός. Νιώθω μεγάλη τύχη που τον γνώρισα και συνομίλησα μαζί του, αλλά και μεγάλη ατυχία που δεν κάναμε την συνέντευξη. Να είστε καλά που τον θυμηθήκατε, του αξίζει απόλυτα.
 
Καταρχήν καλως ήρθατε στην παρέα μας, το φταίξιμο είναι δικό μου μιας και η αναφορά σας είναι η μοναδική στο διαδίκτυο και χρησιμοποίησα αυτή. Χαρά μας να βρίσκεστε ανάμεσα μας.
Σας ευχαριστώ.
 
Διαβάζοντας τα όσα έγραψαν οι υπόλοιποι κύριοι της παρέας, μου θυμίσατε πράγματα που είχα ξεχάσει. Όντως, με το που άνοιγε η πόρτα ηχούσε το κουδουνάκι, έτρεχε η Μπέλα και εμφανιζόταν από το βάθος ο κ. Στόκας! Πραγματικά συγχαρητήρια. Η περιγραφή είναι ακριβέστατη! Εγώ θυμάμαι και έναν κύριο με γυαλιά να είναι εκεί παρών κάποιες φορές, χωρίς όμως να γνωρίζω ποιος ακριβώς ήταν. Ο κ. Στόκας για να είμαι ειλικρινής, εκ πρώτης όψεως φαινόταν απότομος, σκληρός. Ήταν όμως ένας εξαιρετικός άνθρωπος. Ατελείωτες πατέντες. Μεγάλα ποσά σε επενδύσεις. Εραστής της τελειότητας. Φοβερός. Νιώθω μεγάλη τύχη που τον γνώρισα και συνομίλησα μαζί του, αλλά και μεγάλη ατυχία που δεν κάναμε την συνέντευξη. Να είστε καλά που τον θυμηθήκατε, του αξίζει απόλυτα.
Hταν ο Αδερφος του που καθοταν στο πρατηριο οταν ο κΔημητρης ελειπε σε δουλειες ;)
Δεν ειχε σχεση με την δουλεια συνηθως δεν γνωριζε ουτε καν ποια φυσιγγια του ζηταγες μονο αν του εδειχνες το κουτι
αλλα ουτε και τις τιμες οποτε σε ρωταγε ποσο τα πληρωσες την προηγουμενη φορα και αναλογος σε χρεωνε ;)
 
Back
Top