Σωματική διάπλαση και μήκος κάννης

Η άποψή μου για το μήκος του όπλου (όχι μόνο της κάννης) είναι ότι ένας μετρίου αναστήματος (1,70-1,75) βολεύεται καλύτερα με ένα όπλο συνολικού μήκους μέχρι 1,10-1,15m. και για να προκύψει αυτό η κάννη (συνήθως) δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 66-71 cm, ανάλογα βέβαια με τον τύπο του όπλου. Μια καραμπίνα π.χ. 66 ή ένα δίκαννο 71cm.
Αυτά εφόσον κυνηγάς με ένα όπλο και συνδυάζεις περπατητό και καρτέρι. Μετά αρχίζουν οι ιδιαιτερότητες.
Ένας ψηλότερος μπορεί να βολευτεί και με πιο μακριά όπλα.
 
Δεν διάβασα όλα τα ποστ αλλά θα σας πω τι πιστεύω.

Δεν υπάρχει ιδανικό μήκος κάνης ανάλογα τον σωματότυπο.
Μια χαρά ρίχνω με 61 slug ως 81 μέχρι εκεί έχω πιάσει όπλα.
Κάντε όμως το εξής.
Πάρτε ένα σκουπόξυλο και προσπαθήστε να σημαδέψετε ένα πετούμενο.
Μετά κάντε το ίδιο με έναν στυλό bic.

Απείρως ευκολότερη η σκόπευση με το σκουπόξυλο για 2 λόγους.
Βάρος και μήκος.

Το μήκος της κάνης εξαρτάται από το κυνήγι που κάνεις, όχι από τον σωματότυπο.
Για γρήγορες τουφεκιές και μανιτζέβελο όπλο διαλέγουμε κοντή κάνη για πιο αργές που δεν το κουβαλάμε πολύ μέσα στα λαγκάδια διαλέγουμε μακρυά κάνη και αν θέλουμε ένα όπλο για όλα τα κυνήγια ενδιάμεση.

Εννοείται ότι αν κάτι σε χαλάει, ή δεν μπορείς να κουμαντάρεις το όπλο όπως θες ή είναι τραγικά αζύγιστο για εσένα, δοκιμάζεις άλλο μήκος.
Μεγάλη προσοχή στην μυική και οπτική μνήμη.
Με μεγάλη μείωση του βάρους ή του μήκους "βγαίνουμε πολύ μπροστά".

Το σωστά γεωμετρικά χαρακτηριστικά ενός όπλου επιβεβαιώνονται πάντα με τις επιτυχίες στο πεδίο και την ταλαιπωρία ή την ευχαρίστηση που μας δίνει η χρήση του, όχι με αριθμούς.
 
Δεν διάβασα όλα τα ποστ αλλά θα σας πω τι πιστεύω.

Δεν υπάρχει ιδανικό μήκος κάνης ανάλογα τον σωματότυπο.
Μια χαρά ρίχνω με 61 slug ως 81 μέχρι εκεί έχω πιάσει όπλα.
Κάντε όμως το εξής.
Πάρτε ένα σκουπόξυλο και προσπαθήστε να σημαδέψετε ένα πετούμενο.
Μετά κάντε το ίδιο με έναν στυλό bic.

Απείρως ευκολότερη η σκόπευση με το σκουπόξυλο για 2 λόγους.
Βάρος και μήκος.

Το μήκος της κάνης εξαρτάται από το κυνήγι που κάνεις, όχι από τον σωματότυπο.
Για γρήγορες τουφεκιές και μανιτζέβελο όπλο διαλέγουμε κοντή κάνη για πιο αργές που δεν το κουβαλάμε πολύ μέσα στα λαγκάδια διαλέγουμε μακρυά κάνη και αν θέλουμε ένα όπλο για όλα τα κυνήγια ενδιάμεση.

Εννοείται ότι αν κάτι σε χαλάει, ή δεν μπορείς να κουμαντάρεις το όπλο όπως θες ή είναι τραγικά αζύγιστο για εσένα, δοκιμάζεις άλλο μήκος.
Μεγάλη προσοχή στην μυική και οπτική μνήμη.
Με μεγάλη μείωση του βάρους ή του μήκους "βγαίνουμε πολύ μπροστά".

Το σωστά γεωμετρικά χαρακτηριστικά ενός όπλου επιβεβαιώνονται πάντα με τις επιτυχίες στο πεδίο και την ταλαιπωρία ή την ευχαρίστηση που μας δίνει η χρήση του, όχι με αριθμούς.
.RESPECT.Τα σωστά γεωμετρικά χαρακτηριστικά ενός όπλου επιβεβαιώνονται πάντα με τις επιτυχίες στο πεδίο και την ταλαιπωρία ή την ευχαρίστηση που μας δίνει η χρήση του, όχι με αριθμούς..shake hands....τα πες ολα!

Υ.Γ
...και το καταλαβαίνουμε το όπλο, το νιώθεις, λες αυτο μου "κάθεται", είναι "άνετο", είναι ....αυτο που πρέπει για μένα...χειριστικά!(οχι οπτικά!)
 
.RESPECT.Τα σωστά γεωμετρικά χαρακτηριστικά ενός όπλου επιβεβαιώνονται πάντα με τις επιτυχίες στο πεδίο και την ταλαιπωρία ή την ευχαρίστηση που μας δίνει η χρήση του, όχι με αριθμούς..shake hands....τα πες ολα!

Υ.Γ
...και το καταλαβαίνουμε το όπλο, το νιώθεις, λες αυτο μου "κάθεται", είναι "άνετο", είναι ....αυτο που πρέπει για μένα...χειριστικά!(οχι οπτικά!)
Σωστος
 
Όλα είναι σχετικά υποκειμενικά και προσωπικά και εξαρτώνται από πολλά απλά το είναι καλύτερο αυτό είναι καλύτερο εκείνο βγαίνουν για να υπάρχει ένας μπουσουλας για τον μέσο όρο των ανθρώπων και αυτών που δεν πολυψαχνονται. Ετσι βγαίνει το ανάλογο μήκος κάνης το ανάλογο κοντάκι κτλ κοντά στο μέσο όρο και απλά ο ψαγμενος διαλέγει αυτό που επιθυμεί και κατανοεί το γιατί πρεπει να έχει αυτό και όχι το άλλο.
 
1,92 στο ύψος, το πρώτο μου όπλο στα 20 μου, είναι μια franchi 66εκ. Μη θέλοντας να πειράξω το όπλο δεν το έδωσα ποτέ σε οπλουργο. απλά έμαθα να τουφεκαω με αυτό μιας κ το κύριο κυνήγι μου είναι ορτύκια 90% και καρτέρι 10% η αλήθεια ότι στα καρτερία υστερούσα σεε θέματα ταχύτητας κ προσκοπευσης με εμφανή κακά αποτελέσματα. Τώρα λοιπών που θέλω να αλλάξω κ να ασχοληθώ περισσότερο με κυνήγι Καρτεριού "φασσα" τα πράγματα άλλαξαν. Σε κατάστημα με όπλα, το όπλο που μου έκανε τρομεροτατη εντύπωση κ μου ήρθε κουτί στη σκοπευση ηταν μια benelli M1super 90. Αυτό γιατί απλά είχε υπέρ υψωμένη ρίγα, ολλα τα υπόλοιπα κλασικά καρτεροντουφεκα θα πρέπει να τα κάνεις μετατροπή ή να βρω Μάνη με ρίγα υπερ-υψωμενη ή να τα μάθω από την αρχή, κάτι που πλέον δεν θεωρώ σωστό.
 
Θα χάσουμε κανένα μάτι στο τέλος.Οτι ύψος και να έχεις τι σημασία έχει η κάννη?Η σκοπευτική γραμμή είναι η ίδια όταν κουμπώσεις το ζυγωματικο.Το μήκος του κοντακιου είναι το Α και το Ω.
 
Θα χάσουμε κανένα μάτι στο τέλος.Οτι ύψος και να έχεις τι σημασία έχει η κάννη?Η σκοπευτική γραμμή είναι η ίδια όταν κουμπώσεις το ζυγωματικο.Το μήκος του κοντακιου είναι το Α και το Ω.
Το μήκος (και βάρος) της κάννης μετράει πιο πολύ στην αδράνεια που παρέχει ώστε να μην σταματάς εύκολα όταν πατάς την σκανδάλη.
 
Τα μακρυκαννα όπλα είναι συνήθως μπροστοβαρα. Αυτό αντισταθμίζεται όμως από ένα μακρύ κοντάκι που θα χρειαστεί ένας ψηλός κυνηγός. Κάποιοι βέβαια τα προτιμούν μπροστοβαρα.

Η αλήθεια είναι ότι ένα μακρύ και ζυγισμένο όπλο στα κατάλληλα χέρια σκοπεύει καλύτερα.
Θα χάσουμε κανένα μάτι στο τέλος.Οτι ύψος και να έχεις τι σημασία έχει η κάννη?Η σκοπευτική γραμμή είναι η ίδια όταν κουμπώσεις το ζυγωματικο.Το μήκος του κοντακιου είναι το Α και το Ω.
 
Το μήκος (και βάρος) της κάννης μετράει πιο πολύ στην αδράνεια που παρέχει ώστε να μην σταματάς εύκολα όταν πατάς την σκανδάλη.
Άμα έχεις το χούι να σταματάς τις κάννες όταν πατάς σκανδάλη δεν σε σώζει κανένα βάρος.
 
Θα χάσουμε κανένα μάτι στο τέλος.Οτι ύψος και να έχεις τι σημασία έχει η κάννη?Η σκοπευτική γραμμή είναι η ίδια όταν κουμπώσεις το ζυγωματικο.Το μήκος του κοντακιου είναι το Α και το Ω.
Εάν το ’πρόβλημα’’ ειναι ο πολύ μακρύς λαιμός σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα τι γίνεται? πως διορθώνεται για να μην ξαπλώνει το κεφάλι για να καθίσει το ζυγωματικο στο κοντάκι?
 
Εάν το ’πρόβλημα’’ ειναι ο πολύ μακρύς λαιμός σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα τι γίνεται? πως διορθώνεται για να μην ξαπλώνει το κεφάλι για να καθίσει το ζυγωματικο στο κοντάκι?
Οταν ,Το κεφάλι ξαπλώνει για να ευθυγραμμιστεί με τη ρίγα ,αυτό δε σημαίνει από μόνο του ότι το κοντακιον θέλει καστ ον❓
 
Εάν το ’πρόβλημα’’ ειναι ο πολύ μακρύς λαιμός σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα τι γίνεται? πως διορθώνεται για να μην ξαπλώνει το κεφάλι για να καθίσει το ζυγωματικο στο κοντάκι?
Κόβει τον λαιμό του 🤪
 
Εάν το ’πρόβλημα’’ ειναι ο πολύ μακρύς λαιμός σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα τι γίνεται? πως διορθώνεται για να μην ξαπλώνει το κεφάλι για να καθίσει το ζυγωματικο στο κοντάκι?
Άμα έχεις τόσο μακρύ λαιμό πήγαινε στην λίμνη Κερκίνη,έχει και άλλους εκεί .yel.

 
Back
Top