Σωματική διάπλαση και μήκος κάννης

Τα οπλα τα δοκιμαζουμε,στο ζυγισμα,ΓΕΜΑΤΑ!
Γιαννιο,δε νομιζω να πισωβαριζει η Centro.
Γεματη...:)
Συνονοματε εχω βαλει 5 φετες 0,6mm,καθως και αρκετα βαρυ πελμα πισω.ολα αυτα προσθετουν βαρος τερμα πισω,επισης πιανω την παπια λογω μακριων χεριων αλλα και συνηθειας αρκετα μπροστα με συνεπεια να νιωθω πιο πολυ βαρος πισω..ετσι σαν αισθηση μου φαινεται οπισθοβαρη,ακομα και γεματη οταν ειναι.θα μετρησω και θα σου πω παντως στους ποσους ποντους απο τη σκανδαλη ζυγιαζει ακριβως.
 
Γιαννιο,δε νομιζω να πισωβαριζει η Centro.
Γιαννη(συγγνωμη κιολας για τον ενικο...ηλικιακα ειμαστε αρκετα κοντα:)),η δικια σου η centro ειναι 66cm?Αν ναι....πιστευεις οτι με 71cm θα το "νοιωθες καλυτερα"στη κινηση,πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.
 
Γιαννη(συγγνωμη κιολας για τον ενικο...ηλικιακα ειμαστε αρκετα κοντα:)),η δικια σου η centro ειναι 66cm?Αν ναι....πιστευεις οτι με 71cm θα το "νοιωθες καλυτερα"στη κινηση,πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.
Τι συγνωμη ρε συ?:)
Εννοειται στον ενικό!
66 cm ειναι η καννη της Centro μου.
Οι Benelli,εχουν μακρυτερη μπασκουλα με αποτελεσμα να μεγαλώνει κι η σκοπευτικη γραμμη.
Το 66 μου αρεσει σαν αισθηση και ταιριαζει στον σωματοτυπο μου.
Σιγουρα,βοηθαει στο swing ενα οπλο πιο μπροστοβαρο!
Εκανα καρτερια σε περασματιαρικα πουλια με την 302,με καννη 73cm(νομιζω καπου τοσο)με πολυ καλα αποτελεσματα!
Ριχνω και με μια Mossberg,σε καρτερια,με βαρος 3.700.
Αδεια,"ζυγιζει" καλα!
Γεματη,μπροστοβαριζει!
Ειναι ευχάριστη ομως!:)
Και ξεκουραστη στις πολλες τουφεκιες!
Για περπατητο,το μπροστοβαρο ειναι βασανακι....
Τουλάχιστον σε μενα....
Μετα απο καποια ωρα,γινεται κουραστικο και οδηγει σε αστοχιες!
 
Παιδια 66cm ή 71 σε καραμπινα, και γιατι?Βλητικα δεν υπαρχουν διαφορες,άρα αξιζει το παραπανω βαρος στους 71cm?Αλλαζει σε σημαντικο βαθμο η σκοπευτικη γραμμη με τους 71cm,ετσι ωστε να μπορουμε να πουμε οτι οντως αξιζει?Κανη με 66cm εχει καλυτερο ζυγισμα,μηπως ομως χρειαζεται λιγο μπροστοβαρη για καλυτερο swing?Τι λετε?.xm..smashfrak.

Στο ίδιο δίλημμα ειμαι και εγώ. Τώρα έχω 66 πόντους και σκεφτόμουν να πάω σε 71. Θα το δω από κοντά και θα αποφασίσω
 
Έμαθα να τουφεκαω με 72εκ κανη αυτο5

Όταν επεσα στα ελαφριά και 66εκ ζοριστικα πάρα πολύ να το συνηθησω.. νευρικες επωμισεις σταματημα κάνης κτλ ειδικα σε μπηχτες ημουν αλλου για αλλου.... Σε καποια φάση ημουν έτοιμος να πάρω δευτερη κανη...

Τώρα δεν μπορώ να με φανταστώ με μακρυκανο στο περπατητο
Όλα συνήθεια είναι τελικα και εμπειρίες ... Τώρα με την cal 20 είχα αμεση προσαρμογη και δεν επεσαν τα ποσοστά μου

Ο σωματότυπος πιστεύω επηρεάζει σε ακραίες περιπτωσεις δηλαδη ένας 1.65 δεν είναι ιδανικό να ρίχνει με 76 ποντους τώρα αν θα διαλέξει 62 η 66 είναι καθαρά θέμα γουστου του και ζυγισματος στο συγκεκριμένο όπλο.
 
Διαβαζοντας το θεμα κι εγω... Πολλες φορες μπηκα σε σκεψεις για οπλο με καννη 66. Ηταν αρκετες οι φορες που επωμησα οπλα με τετοια καννη και τουλαχιστον η πρωτη εικονα ηταν καλη... Κατω απο 71 δεν εχω κυνηγησει ποτε. Ειναι ρελαστικο για φασσα υδροβθα τρυγονι?? Το υψος μου ειναι 1,85
 
Διαβαζοντας το θεμα κι εγω... Πολλες φορες μπηκα σε σκεψεις για οπλο με καννη 66. Ηταν αρκετες οι φορες που επωμησα οπλα με τετοια καννη και τουλαχιστον η πρωτη εικονα ηταν καλη... Κατω απο 71 δεν εχω κυνηγησει ποτε. Ειναι ρελαστικο για φασσα υδροβθα τρυγονι?? Το υψος μου ειναι 1,85
Σε μεγάλο σημεία είναι και θέμα συνήθειας η κανη!μπορείς πολύ εύκολα και με κοντές κάνες να κυνηγήσεις τα πάντα και με αρκετο καλό ποσοστό ευστοχίας!
 
Διαβαζοντας το θεμα κι εγω... Πολλες φορες μπηκα σε σκεψεις για οπλο με καννη 66. Ηταν αρκετες οι φορες που επωμησα οπλα με τετοια καννη και τουλαχιστον η πρωτη εικονα ηταν καλη... Κατω απο 71 δεν εχω κυνηγησει ποτε. Ειναι ρελαστικο για φασσα υδροβθα τρυγονι?? Το υψος μου ειναι 1,85
1.81 είμαι εγώ και κυνηγάω με 66 πόντους κάνη. Υδρόβιο δεν έχω κυνηγήσει αλλά σε φασσα και τρυγονι δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.
 
Βεβαια θεμα συμηθειας ειναι ολα. Εχω βρει καλα μοντελα με τετοιες καννες αλλα δεν μπηκα στο ρισκο να δοκιμασω. Δεν ξερω αν απαιτουν καποια εξοικιωση στην σκοπευση πχ μεγαλυτερη προσκοπευση κλπ
 
Βεβαια θεμα συμηθειας ειναι ολα. Εχω βρει καλα μοντελα με τετοιες καννες αλλα δεν μπηκα στο ρισκο να δοκιμασω. Δεν ξερω αν απαιτουν καποια εξοικιωση στην σκοπευση πχ μεγαλυτερη προσκοπευση κλπ
Είναι καθαρά θέμα συνήθειας!θα την μάθεις την εικόνα ρίχνοντας φυσίγγια.ο πατέρας μου με 61 πόντους κανη ακόμα και για χήνες είχε πάει!τσίχλες και φασσες σε καλές πολύ αποστάσεις!καλά στην μπεκάτσα δεν το συζητάω καν!
 
Μαριε,η προσκοπευση σε απολυτους αριθμους ειναι η ιδια.
Σαν αισθηση,ειναι μικροτερη με ενα πιο μακρυκανο οπλο.
Εκει υπερτερει,συν μια μικρη αυξηση της αρχικής ταχυτητας του φορτιου σε σχεση μ'ενα πιο κοντο.
Μετρησιμα....
 
Επισης μην υποτιματε και την αδρανεια της κινησης που δινει ενα μακρυκανο οπλο, σε σχεση με ενα κοντοκανο. Πολυ χρησιμη οταν εχουμε την ταση να σταματαμε την κινηση στις τραβερσες, και να στηνουμε "καρτερια"
 
Επισης μην υποτιματε και την αδρανεια της κινησης που δινει ενα μακρυκανο οπλο, σε σχεση με ενα κοντοκανο. Πολυ χρησιμη οταν εχουμε την ταση να σταματαμε την κινηση στις τραβερσες, και να στηνουμε "καρτερια"
Ναι...
Αυτο,οταν "μπροστοβαριζει"ελαφρως...
 
Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτή η μικρή άνοδος της αρχικής ταχύτητας σε μακρύτερη κάννη δεν φαίνεται καθόλου ούτε στο αποτέλεσμα και σίγουρα όχι στον σκοπευτή. Θα ψάξω να το βρω αν και δεν θυμάμαι αν είναι σε βιβλίο ή στο Ίντερνετ...
 
Όταν επισκέφτηκα πριν λίγο καιρό έναν από του καλύτερους κατασκευαστές καννών στην Ιταλία και όχι μόνο, με το που του λέω ότι έρχομαι από την Ελλάδα αμέσως έβγαλε ένα μέτρο και άρχισε να με μετράει! Τον ρωτάω γιατί με μετράτε? Απαντάει, ότι πριν λίγο καιρό τον είχε επισκεφτεί ένας άλλος Έλληνας και του είχε πει να του φτιάξει ένα ζευγάρι κάννες σύμφωνα με το μπόι του, και ότι στην Ελλάδα έτσι λένε ότι επιλέγουν τις κάννες. Τον βλέπω πάλι να γελάει σαρδόνια σκεπτόμενος το περιστατικό! Του είπα ότι απλά ήθελα να δω την δουλειά του,και αυτός μου περιέγραψε όλο το περιστατικό και που φυσικά του είπε να πάει σε άλλων καννωνιερε για να του φτιάξει ότι ήθελε. Για να μην μακρυγορώ με την ιστορία, το ρεζουμέ που μου είπε ο άνθρωπος αυτός για τις κάννες είναι ότι με όλες τις κάννες μπορείς να σκοτώσεις, με τις μακριές απλά θα ξέρεις πάντα γιατί αστόχισες!
Φτιάχνω κάννες για τους καλύτερους σκοπευτές, άντρες 2 μέτρα και γυναίκες 1,50, ποτέ δεν τους ρώτησα τι νούμερο παπούτσια φοράνε!!
 
Back
Top