Σωματική διάπλαση και μήκος κάννης

Μέχρι στιγμής έχω κυνηγήσει μόνο μια σεζόν και δεν έχω ακόμα κριτήρια αλλά πρέπει να αλλάξω το πλάγιο και προσπαθώ να συνδεσω τα κομματια του παζλ.
 
Θελω να ρωτησω μια απορια που μου δημιουργειθηκε σημερα....οι 76cm καννες κανουν την ιδια δουλεια στο κυνηγι η μειονεκτουν εναντι των 71 η 66 κλπ ??
Ειναι απλα θεμα δυσκολιας κινησης ..η εχει και βλητικες διαφορες. Γιατι να εναι μονο και καλα σκοπευτικο
.Η επιλογή του μήκους της κάννης γίνεται με άλλα κριτήρια που έχουν να κάνουν με το ζύγισμα του όπλου, και το κατά πόσο συντελεί το μήκος της κάννης στο συνολικό βάρος του όπλου, εάν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το τουφέκι για περπατητό ή για καρτερι..κλπ .xm.
Γιατι σημερα στο Καλκατζακο ειδα το 686 sporting 76cm , τρελαθηκα απο το ζυγισμα που ειχε αυτο το οπλο, με 71 δεν ειχε αλλα αυτο μου ταιριαξε γαντι απο οποιο οπλο κι αν εχω επωμιση μεχρι τωρα
 
Last edited:
Μιας και είμαι σε ψάξιμο για αγορά όπλου κυρίως για σκοπευτήριο sportingκαι ίσως sceet, πιστεύω πως ειναι σωστό να αποφασίσω για μήκος κάννης πρώτα, είμαι ανάμεσα σε 71-76 εκ.
απ'οτι ακούω απο πιο έμπειρους απο μένα λένε για 76, και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Αν σκέφτομαι σωστά το μήκος κάννης=απόσταση βολής, Και στα πιο πάνω αγωνίσματα δεν εχει πολύ μάκρυνα πιάτα.Να σημειώσω οτι δεν έχω ρίξει με 76 και εδώ που τα λέμε με κανε να οπλο της προκοπής στα 71 για να μπορώ να αποφασίσω.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
 
Μιας και είμαι σε ψάξιμο για αγορά όπλου κυρίως για σκοπευτήριο sportingκαι ίσως sceet, πιστεύω πως ειναι σωστό να αποφασίσω για μήκος κάννης πρώτα, είμαι ανάμεσα σε 71-76 εκ.
απ'οτι ακούω απο πιο έμπειρους απο μένα λένε για 76, και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Αν σκέφτομαι σωστά το μήκος κάννης=απόσταση βολής, Και στα πιο πάνω αγωνίσματα δεν εχει πολύ μάκρυνα πιάτα.Να σημειώσω οτι δεν έχω ρίξει με 76 και εδώ που τα λέμε με κανε να οπλο της προκοπής στα 71 για να μπορώ να αποφασίσω.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
Η ερώτηση σου μεταφέρθηκε εδώ, ρίξε μια ματιά και αν υπάρχουν απορίες ερωτήσεις, τα ξαναλέμε :)
 
Αν κατάλαβα καλά η βασικότερες διάφορές είναι στην σκόπευση και στο ζύγισμα, βλητικά είναι περίπου ιδια. Τώρα προβληματίστηκα περισσότερο, κάθε γνώμη δεκτή
 
Αφου πηγαινεις σκοπευτηριο ζητα να πιασεις καποιο οπλο σε 76 κ 71 εκ να δεις πρωτα την αισθηση, να εχεις μια εικονα κ το συζηταμε... Θεωρητικα ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος κ παιζει ρολο κ ο σωματοτυπος σου για να δεσει αρμονικα ενα οπλο επανω σου... Τωρα με τι ριχνεις?
 
Αφου πηγαινεις σκοπευτηριο ζητα να πιασεις καποιο οπλο σε 76 κ 71 εκ να δεις πρωτα την αισθηση, να εχεις μια εικονα κ το συζηταμε... Θεωρητικα ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος κ παιζει ρολο κ ο σωματοτυπος σου για να δεσει αρμονικα ενα οπλο επανω σου... Τωρα με τι ριχνεις?
Να σου πω την αλήθεια ντρέπομαι να ζητήσω απο κάποιον άγνωστο το όπλο του, και δεν το θεωρώ σωστο. Τωρα ρίχνω με οτι έχω με ενα TOZ 34 με 71 εκ. κάννες.
Τώρα αν βλητικά δεν εχουν διαφορές απο την μια απλουστεύει τα πράγματα
 
Γουστα ειναι αυτα βεβαια, αλλα αν τη θες για γενικη χρηση τα 71 εκ ειναι νομιζω ιδανικα... Οσες 76αρες εχω πιασει ηταν αρκετα μπροστοβαρες κ ογκωδεις, ιδανικες για καρτερι αλλα υπερβολικες για περπατητο κ θηραματα οπως τσιχλα, ορτυκι η μπεκατσα...
Αρι η black eagle 76αρα με σταθερο τσοκαρισμα που εχω κυνηγησει ηταν μια χαρα απο ζυγισμα!
 
Να σου πω την αλήθεια ντρέπομαι να ζητήσω απο κάποιον άγνωστο το όπλο του, και δεν το θεωρώ σωστο. Τωρα ρίχνω με οτι έχω με ενα TOZ 34 με 71 εκ. κάννες.
Να μην ντρεπεσαι, δεν ειναι κατι κακο... Αν ζητησεις κατι ευγενικα νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο κ πολυ παραλογο να σου αρνηθει καποιος...

Τώρα αν βλητικά δεν εχουν διαφορές απο την μια απλουστεύει τα πράγματα
ΑΥτο ειναι μεγαλη κουβεντα τωρα, στο μεσο κυνηγο δεν ξερω αν θα ειναι εμφανης καποια διαφορα...

Αρι η black eagle 76αρα με σταθερο τσοκαρισμα που εχω κυνηγησει ηταν μια χαρα απο ζυγισμα!

Δεν το αμφισβητω, εχω πιασει κ οπλο με 91 ποντους καννη που ειχε ζυγισει με λιγη προσπαθεια απιστευτα ομορφα, τοσο που θα το επαιρνες κ στο περπατητο...
 
Τελικα θεμα εφανισης ειναι περισσοτερο παρα υπολοιπων!αφου βλεπουμε κυνηγους και σκοπευτες να παιζουν και με 66 εκ αριστα!εμενα πχ μου αρεσουν τα ποζε με 76,τα πλαγιοκαννα με 71 και οι καραμπινες με 66εκ!81 εκ σε δικαννο θα επερνα μονο για sporting με μακρινα πιατα!
 
Έπρεπε να ανοίξω θέμα με τίτλο "τι μήκος καννης προτιμάτε στο σκοπευτήριο και γιατί " μπορεί και να έβγαζα άκρη
:)
Κοιτα να δεις ενας κανονας λεει οτι αναλογα με την ερωτηση που θα ακνεις θα παρεις κ μια απαντηση... Οταν η ερωτηση ειναι λαθος γι αυτο που σε απασχολει, θα παρεις κ λαθος απαντησηση...
Αυτη η ερωτηση θα ηταν χειροτερη κ θα εβγαζες σιγουρα πιο λαθος συμπερασματα... Αλλιως μπορει ενας ανθρωπος 2 μετρα να χειρειστει ενα οπλο με 81 εκ καννη κ πολυ δυσκολοτερα καποιος που ειναι 1,70 για παραδειγμα... Ο δευτερος θα χρειαζοταν αναγκαστικα ενα διαφορετικο οπλο απο τον πρωτο για να αποδωσει τα μεγιστα που μπορει...
Δεν υπαρχει καλυτερο μηκος καννης για σκοπευτηριο... Ακομα κ καποιος με καραμπινα 60 ποντους θα μπορουσε με λιγη θεληση να πετυχαινει τα 25αρια το ενα μετα το αλλο, απλα θα το εκανε ισως λιγο δυσκολοτερα σε σχεση με το ιδιο οπλο αλλα με 71 εκ καννες...
Γενικα οι μακρυτερες καννες προσφερουν μεγαλυτερη σκοπευτικη γραμμη κ λογω βαρους εχουν μεγαλυετρη αδρανεια στην κινηση κανονοντας λιγο ομαλοτερο το νευρικο πολλες φορες σταματημα του οπλου μετα τον πυροβολισμο... Με πολυ απλα λογια στα λεω...
Εγω για αρχη θα εμενα με το οπλο που εχεις, μια χαρα ειναι για να γνωρισεις το σκοπευτηριο κ να δουλεψεις πανω στις τεχνικες σκοπευσης κ την επωμιση... Το οπλο που ριχνεις τωρα ειναι στα μετρα σου?
 
Καθόλου στα μέτρα μου, για αυτό κοιτάω για αγορά, να το κάνω μια και έξω. Όσο για τα υπόλοιπα κατανοητά, αρχικά προσπαθούσα να καταλάβω αν έχουν σημαντικές βλητικες διαφορες
 
Καθόλου στα μέτρα μου, για αυτό κοιτάω για αγορά, να το κάνω μια και έξω. Όσο για τα υπόλοιπα κατανοητά, αρχικά προσπαθούσα να καταλάβω αν έχουν σημαντικές βλητικες διαφορες
Αν δεν σκοπευεις να το κρατησεις το οπλο που εχεις τοτε ολα ΟΚ... Αν σκοπευεις να το κρατησεις τοτε καλο θα ηταν να το φερεις στα μετρα σου...
 
Παιδια 66cm ή 71 σε καραμπινα, και γιατι?Βλητικα δεν υπαρχουν διαφορες,άρα αξιζει το παραπανω βαρος στους 71cm?Αλλαζει σε σημαντικο βαθμο η σκοπευτικη γραμμη με τους 71cm,ετσι ωστε να μπορουμε να πουμε οτι οντως αξιζει?Κανη με 66cm εχει καλυτερο ζυγισμα,μηπως ομως χρειαζεται λιγο μπροστοβαρη για καλυτερο swing?Τι λετε?.xm..smashfrak.
 
Παιδια 66cm ή 71 σε καραμπινα, και γιατι?Βλητικα δεν υπαρχουν διαφορες,άρα αξιζει το παραπανω βαρος στους 71cm?Αλλαζει σε σημαντικο βαθμο η σκοπευτικη γραμμη με τους 71cm,ετσι ωστε να μπορουμε να πουμε οτι οντως αξιζει?Κανη με 66cm εχει καλυτερο ζυγισμα,μηπως ομως χρειαζεται λιγο μπροστοβαρη για καλυτερο swing?
Λεωνιδα κατα την γνωμη μου σε benelli,πας σε 71..ειναι πολυ ζυγισμενα οπλα λογω οτι ειναι ενα κλειστρο και μια κανη.της ταιριαζει το 71cm στα χερια της benelli πως να στο πω..εγω εχω την Centro με το ανθρακονημα στη ριγα και με 66cm ειναι οπισθοβαρη και δεν μου αρεσει αυτο (εχω βαλει και 5 φετες πισω στο κοντακι,για το μηκος )..γι'αυτο της εχω βαλει την 76αρα κανη παντου εκτος απο τα ορτυκια..
στα αεριων που ειναι πιο βαρια μπροστα μπορεις να πας κατα την γνωμη μου σε 66cm κανη και παλι ομως με ερωτηματικο..γενικα μου αρεσουν τα μακρυκανα.ειμαι και ψηλος.αλλα ναι πιστευω αυτοι οι 5 ποντοι που λες σου δινουν στο swing σιγουρα πιστευω αρκετα,λογω μακρυτερης σκοπευτικης γραμμης.τωρα οσον αφορα το βαρος μπροστα,προσωπικα μου αρεσουν τα ζυγισμενα οπλα αναμεσα στα χερια για γενικο κυνηγι παντα.
 
Back
Top