Σωματική διάπλαση και μήκος κάννης

Με αφορμή τα σχόλια συναδέλφων όταν ρώτησα για αγορά καραμπίνας 66εκ. μου είπαν εν ολίγοις 2 μέτρα άνθρωπος θα πάρεις όπλο 66εκ. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος συσχετισμός σωματικής διάπλασης και μήκους κάννης, εκτός του τύπου κυνηγιού πχ καρτέρι μακριά κάννη περπατητό κοντή κάννη. (για μένα θα είχε ενδιαφέρον ένα θέμα για το μήκος της κάννης τα συν και τα πλην κάθε περίπτωσης και ενδεχομένως και το γιατί)
 
Για μενα το σημαντικοτερο που πρεπει να ταιριαξεις με τον σωματοτυπο σου ειναι το κοντακι του οπλου σου... Με το υψος που εχεις λογικα θα χρειαστεις περαν οποιων αλλων διορθωσεων κ ενα μακρυτερο κοντακι.... Αυτο δεν ειναι κατα αναγκη πολυ δυσκολο μιας κ μπορει να γινει σχετικα ευκολα κ ανεξοδα με καποιον αποσταση κ ενα μακρυτερο πελμα...
Εκει νομιζω οτι χρειαζεται να δωσεις το μεγαλυτερο βαρος της επιλογης σου... Αν το κοντακι ειναι σωστο τοτε και με 50 ποντους καννη να κυνηγησεις θα εισαι μια χαρα...
Απο την αλλη ομως, ο σωματοτυπος σου σου επιτρεπει να χειριστεις με ευκολια οπλα με σχετικα μακρια καννη... Για μενα προτιμησε ενα οπλο με καννη 71 εκατοστων, ειναι η ιδανικη μεση λυση, θα σε εηυπηρετησει και στο κυνηγι καρτεριου κ στο περπατητο κ δεν νομιζω οτι θα σου στερησεις τιποτα σε σχεση με ενα κοντιτερης καννης οπλο (πχ ταχυτητα στην επωμιση) λογω ακριβως του σωματοτυπου σου...
 
Για μενα το σημαντικοτερο που πρεπει να ταιριαξεις με τον σωματοτυπο σου ειναι το κοντακι του οπλου σου... Με το υψος που εχεις λογικα θα χρειαστεις περαν οποιων αλλων διορθωσεων κ ενα μακρυτερο κοντακι.... Αυτο δεν ειναι κατα αναγκη πολυ δυσκολο μιας κ μπορει να γινει σχετικα ευκολα κ ανεξοδα με καποιον αποσταση κ ενα μακρυτερο πελμα...
Εκει νομιζω οτι χρειαζεται να δωσεις το μεγαλυτερο βαρος της επιλογης σου... Αν το κοντακι ειναι σωστο τοτε και με 50 ποντους καννη να κυνηγησεις θα εισαι μια χαρα...
Απο την αλλη ομως, ο σωματοτυπος σου σου επιτρεπει να χειριστεις με ευκολια οπλα με σχετικα μακρια καννη... Για μενα προτιμησε ενα οπλο με καννη 71 εκατοστων, ειναι η ιδανικη μεση λυση, θα σε εηυπηρετησει και στο κυνηγι καρτεριου κ στο περπατητο κ δεν νομιζω οτι θα σου στερησεις τιποτα σε σχεση με ενα κοντιτερης καννης οπλο (πχ ταχυτητα στην επωμιση) λογω ακριβως του σωματοτυπου σου...
+1
Κάποιο σχόλιο ;;;;;
Ενδιαφέρον θέμα:)
λέει για ψηλούς....εγώ είμαι χοντρός .yel.
πέρα απο το αστείο πολύ ενδιαφέρον το θέμα .shake hands.
 
Θεόφραστε, σε καμία περίπτωση δεν θα πάρεις δίκαννο κάτω από 71 πόντους. Η καλύτερη επιλογή είναι 76.
Αν πάρεις καραμπίνα, πάλι θα σου πρότεινα τους 71 αλλά και 66 να πάρεις δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.
Το κοντάκι και η προσαρμογή του επάνω σου είναι το Α και το Ω.
 
Δηλαδή κατά βάση η σωματική διάπλαση χρησιμεύει στο να μπορείς να κουμαντάρεις τις αυξημένες διαστάσεις και βάρος ενός ποιο μακρύκαννου όπλου και όχι με το πώς κάθετε το όπλο πάνω σου.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
 
Δες το σαν ενα τριγωνο που εχει μεγάλη διαφορα στο μηκος των σκελων.
Ειναι καπως.........ανισοροπο.
με σωστο κοντάκι ενας ψηλος παιζει πολυ καλα με κοντο οπλο κ το αναποδο.
ομως η φυσικη προεκταση του χεριου μας θα ηταν ενα όπλο εκτος του σωστου κοντακιου να ειχε και ισοροπημενη κατανομη σαν μήκος σε σχεση με το κορμι μας.
μην ξεχνας οτι με το όπλο επωμισμενο ο κορμος κανει ολη την δουλεια.
με τον κορμο γυρνάμε οπου θέλουμε.
Σκεψου το σαν ενα τανκ.
ο κορμος γυριζει το πυροβολο.
οχι οι ερπιστριες.

Φαντασου τωρα ενα τεθωρακισμενο με υπερβολικο σε μηκος πυροβολο.
σαν τα παλια αμχ 30 ας πουμε με μήκος πυροβολου εναμησι μηκος πθο μακρυ.
δυσκολα στον χειρισμο κ στην χρηση.

Αρα ενα οπλο κοντα στο κορμι μας με το σωστο κοντακι θα ειναι πολυ πιο ευχρηστο κ τελια κατανεμημενο πανω μας.
Εγώ που ειμαι κοντος'(1.68) εχω οπλα 66 εκ.
Και με το 71 θα ειμαι οκ φυσικά.
Με το 76 θα παιζω.....αλλα σιγουρα θα ειναι λιγοτερη η ανεση κ η ταχυτητα κ ισως περισσότερα τα λαθη.
 
παντως εγω παιδια, με το πλαγιοκαννο μου, 66εκ και κοντακι καινουργιο στα μετρα μου, ειμαι μια χαρα...
ειμαι 1.95 εκ και δεν μπορω, προσωπικα να συμφωνησω, οτι εαν εισαι ψηλος, και εχεις 61 εκ οπλο, δεν δειχνεις αρμονικος....
και με περιστριφο που λεει ο λογος εαν μπορω να χτυπω στο φτερο, πουλια, δεν με χαλαει καθολου;)

Υ.γ : δηλ εμεις οι (α) ψηλοι δεν δικαιουμαστε να εχουμε κοντοκαννα? τοτε και εσεις οι κοντοι, να μην εχετε πανω απο 61εκ....sarcastic..no.
 
παντως εγω παιδια, με το πλαγιοκαννο μου, 66εκ και κοντακι καινουργιο στα μετρα μου, ειμαι μια χαρα...
ειμαι 1.95 εκ και δεν μπορω, προσωπικα να συμφωνησω, οτι εαν εισαι ψηλος, και εχεις 61 εκ οπλο, δεν δειχνεις αρμονικος....
και με περιστριφο που λεει ο λογος εαν μπορω να χτυπω στο φτερο, πουλια, δεν με χαλαει καθολου;)

Υ.γ : δηλ εμεις οι (α) ψηλοι δεν δικαιουμαστε να εχουμε κοντοκαννα? τοτε και εσεις οι κοντοι, να μην εχετε πανω απο 61εκ....sarcastic..no.
ωραίος ο Διονύσης .shake hands..big smile.
 
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα και πλησιάζει και το Σάββατο και θα τις φάω live τις φάπες. .vah.
Πόσο χρηστικό μπορεί να είναι στο κυνήγι μια καραμπίνα με κάννη 76εκ; Και ρωτάω για όλα όλα τα κυνήγια περπατητά και καρτέρια.
 
Γουστα ειναι αυτα βεβαια, αλλα αν τη θες για γενικη χρηση τα 71 εκ ειναι νομιζω ιδανικα... Οσες 76αρες εχω πιασει ηταν αρκετα μπροστοβαρες κ ογκωδεις, ιδανικες για καρτερι αλλα υπερβολικες για περπατητο κ θηραματα οπως τσιχλα, ορτυκι η μπεκατσα...
 
Απο το fieldandstream.com, αρθρο του Phil Bourjaily,
Hits and Myths: 9 Principles of Shotgun Shooting Put to the Test

Τα συμπερασματα δικα σας...



3. Are Short Barrels Better for Hunting in Brush?

2014shotguntest3.JPG



“Brush guns” often have very short barrels, so hunters can better negotiate heavy cover and take quick shots at fast-flushing birds. But do you lose velocity as you reduce barrel length? Are short barrels harder to hit with?

The Test
We set up an extreme example, using interchangeable 21- and 28-inch barrels on a 20-gauge 870. The target was a quartering bird set up to pass in front of a shooter stuck in a brushy thicket. He had to pick a window in the brush and make the shot quickly. It was a good approximation of a fleeting chance in the grouse woods. Each shooter fired 10 shots with a 21-inch barrel and 10 with a 28-inch barrel.

The Results
Avg. no. of hits with a 21-inch barrel: 1.6
avg. no. of hits with a 28-inch barrel: 4.8

The Takeaway
A short barrel is easy to swing and hard to hit with. Every member of our team shot better with the longer barrel.

TIP: Longer barrels make any gun easier to shoot, and that’s especially true with light smallbores.
 
Σοβαρότατη η διαφορά, έτσι κι αλλιώς είμαι ανάμεσα σε 71 και 76 και φοβάμαι τι 76 στο ζύγισμα όπως λέει και ο Άρης.

To τεστ ηταν σιγουρα ακραιο, 53 εκ με 71 εκ, αλλα για τις συνθηκες της τουφεκιας εκθαμβωτικο. Αυτοι που πηραν μερος στο τεστ δεν ηταν ασχετοι με οπλα>

Phil Bourjaily: 56, 6', 180 lb., F&S Shotguns editor, expert shotgun shooter

Clint Hartsock: 29, 6'3", 300 lb., gun department manager at Fin & Feather in Iowa City, waterfowl addict

Peter Kasper: 24, 6', 155 lb., trap and skeet shooter, Iowa All-State sporting clays competitor

Phil Launspach: 58, 5'11", 185 lb., hunter, regular recreational skeet shooter

Mike Toth: 55, 5'8", 165 lb., F&S executive editor, lifelong all-around shotgun hunter
 
Ειναι αλλο πραγμα η επιλογη αναμεσσα σε 53 κ 71 βεβαια κ αλλο η επιλογη αναμεσσα σε 71 κ 76... Αν το τεστ γινοταν μεταξυ 61 κ 71 η διαφορα θα ηταν μικροτερη, αν γινοταν μεταξυ 66 κ 71 ακομα μικροτερη κ θεωρω υποθετικα οτι καπου στη συγκριση 71 κ 76, το 71 θα παρεμενε μπροστα...
 
Εγώ προσωπικά , αν και δοκίμασα πολλές φορές δεν μπορώ να κυνηγήσω με όπλο με κοντύτερη κάννη από 71 εκ σε καραμπίνα(πόσο μάλλον σε δίκαννο).

Έχω επηρεαστεί σημαντικά από το σκοπευτήριο που ρίχνω με ένα DT-10 με 81 εκ κάννες , οπότε η μυική μου μνήμη είναι σίγουρα διαφορετική.

Έχω δει πολλούς που βολεύονται και με 61 εκ... απλά εμένα δεν με βολεύουν ούτε καν οι 66...
 
Με 66π κανη εμένα μου κάθεται πολύ καλά η Ermes με σωστή ρύθμιση στο κοντακι και είμαι λίγο πάνω από 1.80. Όταν πιάνω την Rafaello του θείου μου που ειναι ιδια οπλα με 71π κανη αμέσως νιώθω το παραπάνω βάρος μπροστά. Αν είχα εξ αρχής 71π πιστεύω θα είχα συνηθίσει αλλιώς. Το κοντακι είναι όλο το θέμα.
 
Ο πατέρας μου με 61 εκ, όλα τα χρόνια κυνηγάει την καραμπίνα, πιστεύω τα 66εκ. είναι τα ιδανικά για όλα τα κυνήγια...
Συμφορουμίτης κυνηγάει με 53εκ......asking. δεν λέω όνομα όταν μπει να το αποκαλύψει ο ίδιος... .sarcastic..goodboy.
 
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα και πλησιάζει και το Σάββατο και θα τις φάω live τις φάπες. .vah.
Πόσο χρηστικό μπορεί να είναι στο κυνήγι μια καραμπίνα με κάννη 76εκ; Και ρωτάω για όλα όλα τα κυνήγια περπατητά και καρτέρια.
Άποψη μου για καραμπίνα και γενικό κυνήγι τα 66 εκ. είναι τα ''βολικότερα'' , 71 εκ. για κυνήγι καρτεριού κυρίως και 61 εκ για κυνήγια σε γρήγορα κοντινά θηράματα,
για δίκαννα τα 66-67 εκ. για κοντινές γρήγορες ντουφεκιές, τα 70-71εκ για γενικό κυνήγι (ιδανικό για αυτούς που κυνηγούν ''ότι θήραμα φέρνει ο μήνας'') και 75-76 εκ. για κυνήγι καρτεριού, ότι άλλο κάτω ή πάνω από αυτά τα μήκη τα βρίσκω ''εξεζητημένα'' και δεσμευτικά για ειδικές χρήσεις.
Και οι εταιρίες κατασκευής όπλων την εποχή που διευθύνονταν από οπλουργούς και όχι από διευθυντές μάρκετινγκ πάνω κάτω όπλα με αυτά τα χαρακτηριστικά πρότειναν.
Βέβαια συμφωνώ απόλυτα και με αυτό που λέει ο androu
Έχω επηρεαστεί σημαντικά από το σκοπευτήριο που ρίχνω με ένα DT-10 με 81 εκ κάννες , οπότε η μυική μου μνήμη είναι σίγουρα διαφορετική.
η δύναμη της συνήθειας είναι σημαντικότερη από κάθε τεχνική ανάλυση
 
Back
Top