Σφεντόνα

Από όλα είχαμε δοκιμάσει, τα δυνατότερα ήταν το στρογγυλό λάστιχο που χρησιμοποιήσουν στα ιατρεία και το λάστιχο του καθετήρα.
https://www.medicoshop.gr/products/Catheters
Τα φραγγοσυκοφυλλα ήταν το βαλιστικο τζελ όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο.
Τα λάτεξ λες Κωνσταντίνε σαν αυτό...
 

Attachments

  • IMG_20200315_194613.jpg
    IMG_20200315_194613.jpg
    179,2 KB · Προβολές: 26
Σαν τα 16αρια λαστιχα απο ψαροντουφεκο δεν ειναι τιποτα πανω στην σφεντονα.
Ιδρωνεις για να τεντωσει αλλα το ρουλεμαν περναει πορτα αυτοκινητου.
Τα χαμε δοκιμάσει και αυτά κομμένα στην μέση, ο καθετήρας ήταν σαν αχρωμειωτο με μακρύ κώνο .sarcastic. .
 
Η αριστερή [παραδοσιακή],δώρο από το φίλο NikLeon και η μεταλική με λάτεξ ιατρικά ,πρόσφατη κατασκευή μου!!!View attachment 10674View attachment 10675
και εφεδρικά που το δέρμα θα ραφτεί για σκάγια!!
( με λάτεξ ιατρικά )Για χειρουργική ακρίβεια!!!
 
Λιγο που την ειχα δοκιμασει πιτσιρικας δεν τα καταφερα μαζι της κ δεν ξανασχοληθηκα στα επομενα χρονια αν κ πολυ τι γουσταρω... Ωραιες οι κατασκευες σας....

Θελω να σας παρακαλεσω να κανετε μια δωρο σε ενα φιλο απο Καστορια που κυνηγαει με Ρεμι για να αποτελειωνει τα κοψοφτερα αθορυβα... Εχει γινει βουκινο... .love.
 
Λιγο που την ειχα δοκιμασει πιτσιρικας δεν τα καταφερα μαζι της κ δεν ξανασχοληθηκα στα επομενα χρονια αν κ πολυ τι γουσταρω... Ωραιες οι κατασκευες σας....

Θελω να σας παρακαλεσω να κανετε μια δωρο σε ενα φιλο απο Καστορια που κυνηγαει με Ρεμι για να αποτελειωνει τα κοψοφτερα αθορυβα... Εχει γινει βουκινο... .love.

.sarcastic. Εμ βεβαια, τα βρηκες δυσκολα με την σφεντονα για αυτο πηρες benelli , spreader και 10αρακια...

Για τα κοψοφτερα τι ο ηθελες τωρα?
Μου χαλας το ιματζ.yel.
 
Λιγο που την ειχα δοκιμασει πιτσιρικας δεν τα καταφερα μαζι της κ δεν ξανασχοληθηκα στα επομενα χρονια αν κ πολυ τι γουσταρω... Ωραιες οι κατασκευες σας....

Θελω να σας παρακαλεσω να κανετε μια δωρο σε ενα φιλο απο Καστορια που κυνηγαει με Ρεμι για να αποτελειωνει τα κοψοφτερα αθορυβα... Εχει γινει βουκινο... .love.
.very funny..very funny..very funny.
 
Μου είχε φτιάξει μία ο πατέρας αλλά ήταν τόσο σκληρά τα λάστιχα που δεν μπόρεσα ποτέ να ρίξω, οπότε την παράτησα γρήγορα. Τον είχα δει να ρίχνει και βαραγε το σπουργίτι στα 30 μέτρα.....hair.
 
Εμείς φτιάχναμε εκτός από τις κλασσικές σφεντόνες με το πετσί στη μέση γιά την πέτρα,( έτσι όπως μου είχε μάθει και μένα ο πατέρας μου φτιάχνοντάς μου την πρώτη σφεντόνα) και μία παραλλαγή χωρίς πετσί στη μέση, με πιό λεπτά λάστιχα από τα ξύλινα τελλάρα του μανάβη της γειτονιάς και φτιάχναμε δίχαλα 2-3 εκ. μήκους από χοντρό σύρμα αντί γιά πέτρες. Ήταν πιό light κατασκευή αλλά είχε πολύ καλή ευθυβολία και για μικρόπουλα ήταν φαρμάκι. Δυστυχώς δεν έχω καμία πιά να σας δείξω...Την ξέρει κανείς αυτή την εκδοχή;
 
Εμείς φτιάχναμε εκτός από τις κλασσικές σφεντόνες με το πετσί στη μέση γιά την πέτρα,( έτσι όπως μου είχε μάθει και μένα ο πατέρας μου φτιάχνοντάς μου την πρώτη σφεντόνα) και μία παραλλαγή χωρίς πετσί στη μέση, με πιό λεπτά λάστιχα από τα ξύλινα τελλάρα του μανάβη της γειτονιάς και φτιάχναμε δίχαλα 2-3 εκ. μήκους από χοντρό σύρμα αντί γιά πέτρες. Ήταν πιό light κατασκευή αλλά είχε πολύ καλή ευθυβολία και για μικρόπουλα ήταν φαρμάκι. Δυστυχώς δεν έχω καμία πιά να σας δείξω...Την ξέρει κανείς αυτή την εκδοχή;
Χα χα χα......αυτο ηταν το καθημερινο παιχνηδι μας....σφεντονα μινι 6 - 8 εκατοστα ολη και ολη απο πολλη χοντρο συρμα απο φραχτη.....με λαστιχο απο σοβρακο και δυχαλα απο συρμα οσο γυρηζαν με μια απλη πενσα....
Η τσεπες μας γεματες δυχαλα ολη μερα λες και περημεναμε πολεμο.....
Εκτος του οτι ρηχναμε σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μας κοινουσε την περιεργια
αμφηβαλω αν υπηρχε τσιροπουλι που δεν ειχε < ντουφεκιστη > με αυτην στο χωριο....
Μια φορα βρηκα και εναν κοκορα στο κοτετσι ψοφιο με περασμενο ενα δυχαλο στο λιρη σαν σκουλαρικι.....
Ευτιχως προλαβα και του το εβγαλα πρωτος πρην το δει η μανα μου.....
Ποτε δεν μαθαμε απο τη ψοφησε ο κακομηρης.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Θημαμε οτι καθε φορα που περνουσαν οι οτετζιδες απο τα πυλαρ του χωριου οτι καναμε σαν τρελοι για τα κοκκινα μαυρα καλωδιακια που αφηνανε κατω ...για τον λογο του οτι της τυλιγαμε με αυτα για ποιο ομορφια...
Το μεγαλο γελιο επεφτε απεξω απο ενα καφενειο που ειχε εναν γεροπλατανο καμοια 20αρια μετρα υψος οπου προσπαθουσαμε να βαρεσουμε σπουργιτια εκη πανω......
 
Εμείς φτιάχναμε εκτός από τις κλασσικές σφεντόνες με το πετσί στη μέση γιά την πέτρα,( έτσι όπως μου είχε μάθει και μένα ο πατέρας μου φτιάχνοντάς μου την πρώτη σφεντόνα) και μία παραλλαγή χωρίς πετσί στη μέση, με πιό λεπτά λάστιχα από τα ξύλινα τελλάρα του μανάβη της γειτονιάς και φτιάχναμε δίχαλα 2-3 εκ. μήκους από χοντρό σύρμα αντί γιά πέτρες. Ήταν πιό light κατασκευή αλλά είχε πολύ καλή ευθυβολία και για μικρόπουλα ήταν φαρμάκι. Δυστυχώς δεν έχω καμία πιά να σας δείξω...Την ξέρει κανείς αυτή την εκδοχή;
Με μία τέτοια ο αδελφός μου μικρός,έσπασε το παράθυρο μιας γειτόνισσας και τον τρέχανε στο αστ. τμήμα!!!.sarcastic.
 
Back
Top