Συρτή (Αφρού & Βυθού)

Τσαουσι είναι Λαβρετη....
Δεν μου μοιάζει ρε Χρήστο, δεν έχει ούτε το φτερό ούτε τη μούρη που μοιάζει με φαγκρί, είναι πιο μυτερή.
Πραγματικά για λιθρίνι μοιάζει, αλλά τόσο μεγάλο δεν έχω δει ποτέ! Τι βάρος έχει;
 
Δεν μου μοιάζει ρε Χρήστο, δεν έχει ούτε το φτερό ούτε τη μούρη που μοιάζει με φαγκρί, είναι πιο μυτερή.
Πραγματικά για λιθρίνι μοιάζει, αλλά τόσο μεγάλο δεν έχω δει ποτέ! Τι βάρος έχει;
Έτσι όπως είναι η φωτό μπορεί και να μην φαίνεται το πτερύγιο Παντελη ,αλλα τα τσαουσια όσο μεγαλώνουν το χάνουν το ραχιαιο μεγάλο πτερύγιο
Άσε που το λυθρίνι δεν μπορεί να φτάσει αυτά τα μεγέθη
 
Έτσι όπως είναι η φωτό μπορεί και να μην φαίνεται το πτερύγιο Παντελη ,αλλα τα τσαουσια όσο μεγαλώνουν το χάνουν το ραχιαιο μεγάλο πτερύγιο
Άσε που το λυθρίνι δεν μπορεί να φτάσει αυτά τα μεγέθη
Πάσο, δεν επιμένω...
Όπως και να το λένε είναι ψαρούκλα!!!!
 
Το ψάρι που έπιασε ο Χρήστος είναι τσαούσι . Όσοι ασχολούνται μαζί τους το αναγνωρίζουν εύκολα.
Όσο για τα λυθρίνια " ξέθαψα " από ένα παλαιό τεύχος του περιοδικού ψαροτούφεκο το ρεκόρ που είχε καταγραφεί τότε σε λυθρίνι.
1696282692132.jpg
 
Δεν μου μοιάζει ρε Χρήστο, δεν έχει ούτε το φτερό ούτε τη μούρη που μοιάζει με φαγκρί, είναι πιο μυτερή.
Πραγματικά για λιθρίνι μοιάζει, αλλά τόσο μεγάλο δεν έχω δει ποτέ! Τι βάρος έχει;
Το ψάρι κΠαντελη ηταν 6,5 κιλά και είναι καθαρό Τσαούση,το φτερακι που έχουν επάνω (περίπου μετά από τα 4 κιλά το χάνουν).
Το μεγαλύτερο λυθρίνι που έχω πιάσει ποτέ είναι μέχρι 2 κιλά αλλά δεν έχω δεί και μεγαλύτερο μέχρι στιγμής....
 
Back
Top