Συνταγές για όχι και τόσο "ευωδιαστά" θηράματα.

Χαιρετώ όλη την κυνηγοπαρέα.
Έφτασε ο καιρός να απολαύσουμε τους κόπους της θήρας μας.
Είμαι όμως νέος κυνηγός και δεν έχουμε ιστορικό κυνηγών στην οικογένεια για να αντλήσω γνώσεις.
Θέλω να μαγειρέψω μερικά θηράματα όπως φαλαρίδες κτλ. που πολλοί συνάδελφοι εδώ μου λένε απλά "βρωμάν, μη μπεις στον κόπο"..
Εγώ όμως θέλω να μπώ στον κόπο :D
Ξέρει κανείς πως τα μάγειρεύουμε, πως τα ξεβρωμίζουμε.?
Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να τα απολαύσω στο τέλος...
 
Χαιρετώ όλη την κυνηγοπαρέα.
Έφτασε ο καιρός να απολαύσουμε τους κόπους της θήρας μας.
Είμαι όμως νέος κυνηγός και δεν έχουμε ιστορικό κυνηγών στην οικογένεια για να αντλήσω γνώσεις.
Θέλω να μαγειρέψω μερικά θηράματα όπως φαλαρίδες κτλ. που πολλοί συνάδελφοι εδώ μου λένε απλά "βρωμάν, μη μπεις στον κόπο"..
Εγώ όμως θέλω να μπώ στον κόπο :D
Ξέρει κανείς πως τα μάγειρεύουμε, πως τα ξεβρωμίζουμε.?
Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να τα απολαύσω στο τέλος...
...................................................
Συνταγή για νερόκοτες
... Καλή επιτυχία !!!!!!!!!!!
.sarcastic. .sarcastic. .yelling. .very funny.

Υ.Γ. ... Πλάκα κάνω εννοείται ... Δεν έχω ιδέα από υδρόβια θηράματα ... ;)
 
5-6 φαλαρίδες της προηγούμενης εβδομάδας γδάρθηκαν,κράτησα τα στήθη και τα μπούτια μονο και θα τις κάνω ετσι:
http://www.ihunt.gr/content/λουφες-με-χυμο-από-λεμονι
καλώς τον.......:)
ένας αυθεντικός παπιοκυνηγός με προέτρεψε να αφήνω τα παπιά από τη νύχτα στο ξύδι και όχι απλά να βάλω το ξύδι λίγο πριν τον τεμαχισμό και μαγείρεμα (όπως λέει η συνταγή)......ρώτα ξανά πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία
 
Βαλτα αποβραδυς σε νερο με ξυδι, η οταν τα μεγειρευεις πριν κανεις οτιδήποτε κανεις μια βραση σε νερο με ξύδι. Η γευση τους ειναι λιγο στηφη. Καια σχεση με τα πρασινα.
Δοκιμασε τα πάντως
 
Σας ευχαριστω ολους παιδια...
Τελικα έγινε μια βρασια με ξυδι, δαφνοφυλλο και διαφορα μυστικα της μανας μου για να ξεβρωμισουν, και στο δια ταυτα μεταμορφωθηκαν σε ενα πεντανοστιμο στιφαδο.!!! :D
Δεν εχω φαει και πολλα κυνηγια, παντω ηταν νοστιμες, με μια ιδιαιτερη γευση, σαν συκωτι θα ελεγα...
16426005_808120852660781_5120313549474376023_n.jpg
 
την καλημεραμου,,
εγω παντος μια φορα που ειχα κατη πρασηνοκεφαλα τα ειχα μαδησει και καθαρησει καλλα μονο με νερο και τα εψησα μεσα στο χοντρο αλατη για 2 ωρητσες στο φουρνο στους 250 βαθμους.

μετα σφηρη καλεμη σπας το αλατη και ειναι λουκουμη..
 
Back
Top